MEDIA 2007 - Rozwój, rozpowszechnianie, promocja i szkolenia - Zaproszenie do składania wniosków – EACEA/7/12 - Wsparcie dla ponadnarodowej dystrybucji filmów europejskich - Schemat "automatyczny" 2012.

MEDIA 2007 - ROZWÓJ, ROZPOWSZECHNIANIE, PROMOCJA I SZKOLENIA

Zaproszenie do składania wniosków - EACEA/7/12

Wsparcie dla ponadnarodowej dystrybucji filmów europejskich - Schemat "automatyczny" 2012 1

(2012/C 60/06)

(Dz.U.UE C z dnia 29 lutego 2012 r.)

1.
Cele i opis

Podstawą niniejszego zaproszenia do składania wniosków jest decyzja Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1718/2006/WE z dnia 15 listopada 2006 r. w sprawie wprowadzenia w życie programu wspierającego europejski sektor audiowizualny (MEDIA 2007)(1).

Jednym z celów programu jest wspieranie i zachęcanie do szerszej ponadnarodowej dystrybucji nowych filmów europejskich poprzez zapewnianie funduszy dystrybutorom na podstawie wyników, jakie osiągają na rynku, dla ponownego zainwestowania w nowe zagraniczne filmy europejskie.

Celem schematu jest również wspieranie rozwoju powiązań między sektorami produkcji i dystrybucji, ulepszając w ten sposób udział w rynku filmów europejskich oraz konkurencyjność europejskich firm.

2.
Kwalifikujący się wnioskodawcy

Niniejsze zaproszenie jest skierowane do europejskich firm specjalizujących się w dystrybucji utworów europejskich w kinach i których działalność przyczynia się do osiągania powyższych celów programu MEDIA opisanych w decyzji Rady.

Wnioskodawcy muszą mieć siedzibę w jednym z następujących krajów:

27 krajów Unii Europejskiej,
kraje EOG, Szwajcaria i Chorwacja,
Bośnia i Hercegowina (pod warunkiem sfinalizowania procesu negocjacji i sformalizowania udziału tego kraju w programie MEDIA).
3.
Kwalifikujące się działania

"Automatyczny" schemat wsparcia przebiega w dwóch etapach:

utworzenie potencjalnego funduszu, proporcjonalnego do liczby biletów wstępu sprzedanych na zagraniczne filmy europejskie w państwach uczestniczących w programie w danym roku (2011), do kwoty określonej wysokości na film i dostosowanej dla każdego kraju.

Nie kwalifikują się pokazy grupowe lub klubowe, w przypadku których nie pobiera się indywidualnych opłat za bilety. Wszystkie bilety wstępu powinna uwzględniać właściwa sprawozdawczość krajowa i systemy weryfikacji, co umożliwi organowi krajowemu ich certyfikację. Agencja zastrzega sobie prawo do odrzucenia wniosków w przypadku stwierdzenia, że nie spełniono wszystkich warunków;

ponowne inwestowanie potencjalnego funduszu: utworzony przez każdą firmę fundusz należy ponownie zainwestować w 3 moduły (3 typy działań) do dnia 1 października 2013 r.:
1)
współprodukcja zagranicznych filmów europejskich;
2)
nabycie praw do dystrybucji, np. za pomocą minimalnych gwarancji, zagranicznych filmów europejskich i (lub)
3)
koszty montażu (kopie, dubbing i napisy), koszty promocji i reklamy zagranicznych filmów europejskich.

W celu zakwalifikowania filmu, dotyczące go prawa autorskie nie mogły powstać przed 2008 r.

Działania typu 1 i 2:

Maksymalny czas trwania działań wynosi 30 miesięcy, od dnia 1 października 2012 r. do dnia 1 kwietnia 2015 r.

Działanie typu 3:

Maksymalny czas trwania działań wynosi 42 miesiące, od dnia 1 kwietnia 2012 r. do dnia 1 października 2015 r.

Wnioski o ponowną inwestycję należy przesłać do Agencji w terminach określonych w tabeli poniżej.

Moduł Dane projektu Termin złożenia projektu w sprawie ponownej inwestycji Okres kwalifikowania się kosztów
1. Współprodukcja Umowa o współprodukcji może zostać podpisana najwcześniej w dniu 1.10.2012 r. W ciągu 3 miesięcy od podpisania umowy o współprodukcji i nie później niż 1.10.2013 r. 1.10.2012 r.-1.4.2015 r.
2. Minimalna gwarancja Umowa o współprodukcji/ licencyjna może zostać podpisana najwcześniej w dniu 1.10.2012 r. W ciągu 3 miesięcy od podpisania umowy o współprodukcji/licencyjnej (przyjmuje się umowę wstępną oraz pełną wersję umowy) i nie później niż 1.10.2013 r. 1.10.2012 r.-1.4.2015 r.
3. Koszty promocji i reklamy Pierwszy pokaz filmu na danym terytorium odbywa się najwcześniej 1.10.2012 r., a najpóźniej - 1.10.2014 r. Najpóźniej w dniu pierwszego pokazu filmu na terytorium i nie później niż 1.10.2013 r. 1.4.2012 r.-1.10.2015 r.
4.
Kryteria przynawania dotacji

Potencjalny fundusz będzie przyznany kwalifikującym się europejskim firmom dystrybucyjnym na podstawie liczby sprzedanych biletów na zagraniczne filmy europejskie rozpowszechniane przez wnioskodawcę w roku referencyjnym (2011 r.).

Potencjalny fundusz zostanie obliczony na podstawie stałej kwoty na kwalifikującego się uczestnika. Jeżeli suma utworzonych funduszy przekroczy 20 mln EUR w ramach niniejszego zaproszenia do składania wniosków, każdy potencjalny fundusz zostanie proporcjonalnie zmniejszony. To zmniejszenie nie spowoduje obniżenia kwoty potencjalnego funduszu poniżej progów minimalnej dostępności określonych w wytycznych.

Wsparcie będzie miało formę potencjalnego funduszu ("fundusz") dostępnego dla dystrybutorów w celu ponownych inwestycji w nowe zagraniczne filmy europejskie.

Środki z funduszu można ponownie zainwestować w:

1)
produkcję nowych zagranicznych filmów europejskich (tj. filmów nieukończonych w dniu składania wniosku o ponowną inwestycję);
2)
spełnienie minimalnych gwarancji dystrybucji nowych zagranicznych filmów europejskich;
3)
pokrycie kosztów dystrybucji, np. promocji i reklamy, nowych zagranicznych filmów europejskich.
5.
Budżet

Całkowity dostępny budżet wynosi 18.977.675 EUR.

Przyznany udział finansowy stanowi dotację. Finansowe wsparcie Komisji nie może przekroczyć 40 %, 50 % lub 60 % całkowitych kosztów kwalifikowanych. Nie ustalono kwoty maksymalnej.

Agencja zastrzega sobie prawo do nieprzyznania wszystkich dostępnych środków.

6.
Termin składania wniosków

Wnioski dotyczące "utworzenia" potencjalnego funduszu należy przesyłać (decyduje data stempla pocztowego) nie później niż do dnia 18 czerwca 2012 r.

Wnioski o ponowną inwestycję z potencjalnego funduszu należy przesyłać (decyduje data stempla pocztowego) w terminie określonym dla każdego modułu w powyższej tabeli i nie później niż do dnia 1 października 2013 r.

Wnioski należy przesyłać na następujący adres:

Education, Audiovisual and Culture Executive Agency (EACEA)

Mr Constantin DASKALAKIS

BOUR 3/66

Avenue du Bourget/Bourgetlaan 1

1140 Bruxelles/Brussel

BELGIQUE/BELGIË

Wniosek należy złożyć na oficjalnych formularzach zgłoszeniowych, które muszą zostać podpisane przez osobę uprawnioną do zaciągania prawnie wiążących zobowiązań w imieniu organizacji składającej wniosek.

Na pakiecie zgłoszeniowym zawierającym wszystkie formularze zgłoszeniowe i załączniki, jak określono w wytycznych, należy umieścić wyraźny dopisek:

MEDIA Programme - Distribution EACEA/7/12 - Automatic cinema

Wnioski wysłane faksem lub e-mailem zostaną odrzucone.

7.
Szczegółowe informacje

Pełny tekst wytycznych wraz z formularzami zgłoszeniowymi można znaleźć pod następującym adresem internetowym:

http://ec.europa.eu/culture/media/programme/distrib/schemes/auto/index_en.htm

Wnioski muszą być pod każdym względem zgodne z wytycznymi, muszą być złożone na udostępnionych formularzach i zawierać wszystkie informacje i załączniki określone w pełnym tekście zaproszenia do składania wniosków.

______

(1) Dz.U. L 327 z 24.11.2006, s. 12.

1 Ogłoszenie zmienione przez sprostowanie z dnia 17 maja 2012 r. (Dz.U.UE.C.12.141.38).

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2012.60.9

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: MEDIA 2007 - Rozwój, rozpowszechnianie, promocja i szkolenia - Zaproszenie do składania wniosków – EACEA/7/12 - Wsparcie dla ponadnarodowej dystrybucji filmów europejskich - Schemat "automatyczny" 2012.
Data aktu: 29/02/2012
Data ogłoszenia: 29/02/2012