Sprawozdanie końcowe urzędnika przeprowadzającego spotkanie wyjaśniające - COMP/39.592 - Standard & Poor's.

Sprawozdanie końcowe urzędnika przeprowadzającego spotkanie wyjaśniające(1)

COMP/39.592 - Standard & Poor's

(2012/C 31/04)

(Dz.U.UE C z dnia 4 lutego 2012 r.)

Projekt decyzji Komisji w sprawie zobowiązań na mocy art. 9 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 1/2003 dotyczy Standard & Poor's, spółki zależnej The McGraw-Hill Companies, Inc. Standard & Poor's, jako jedynej wyznaczonej amerykańskiej agencji numerującej, która rzekomo nadużyła swojej pozycji dominującej w rozumieniu art. 102 TFUE poprzez pobieranie niesłusznych opłat za posługiwanie się amerykańskimi kodami ISIN (międzynarodowe numery identyfikacyjne papierów wartościowych) w EOG. Kody ISIN to numery identyfikacyjne papierów wartościowych niezbędne dla szeregu operacji takich jak komunikacja międzybankowa, rozliczenia i rozrachunki, przechowywanie papierów wartościowych, sprawozdawczość do odpowiednich organów oraz zarządzanie danymi referencyjnymi.

Postępowanie wobec Standard & Poor's wszczęto w następstwie wspólnej skargi złożonej przez Europejską Agencję ds. Zarządzania Funduszami i Aktywami (EFAMA) oraz inne stowarzyszenia.

W dniu 6 stycznia 2009 r. Komisja wszczęła postępowanie w celu podjęcia decyzji na mocy rozdziału III rozporządzenia (WE) nr 1/2003(2) i w dniu 13 listopada 2009 r. przyjęła pisemne zgłoszenie zastrzeżeń. Przedsiębiorstwo Standard & Poor's wprawdzie nie zgodziło się z wstępnymi ustaleniami, lecz dnia 7 kwietnia 2011 r. zaproponowało szereg zobowiązań, aby uwzględnić zastrzeżenia Komisji dotyczące konkurencji. Przedsiębiorstwo zaproponowało, że zniesie wszystkie opłaty nakładane na pośrednich użytkowników końcowych amerykańskich kodów ISIN. W odniesieniu do użytkowników bezpośrednich przedsiębiorstwo Standard & Poor's zobowiązało się, że będzie udostępniać informacje o wpisie do rejestru amerykańskich kodów ISIN oddzielnie, a nie razem z innymi danymi o wartości dodanej. Początkową cenę tej usługi określono na poziomie 15.000 USD rocznie.

Dnia 14 maja 2011 r. na mocy art. 27 ust. 4 Komisja opublikowała streszczenie sprawy i główną treść zobowiązań w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Komisja zaprosiła zainteresowane osoby trzecie do zgłaszania uwag. Po otrzymaniu kilku odpowiedzi, w szczególności od użytkowników końcowych, poinformowała Standard & Poor's o otrzymanych uwagach. W ich świetle we wrześniu 2011 r. przedsiębiorstwo przedstawiło ostateczną zrewidowaną wersję zobowiązań.

Komisja poinformowała skarżących o zrewidowanych zobowiązaniach, po czym wycofali oni swoją skargę.

Komisja doszła obecnie do wniosku, że bez uszczerbku dla art. 9 ust. 2 należy zamknąć postępowanie.

Urzędnik przeprowadzający spotkanie wyjaśniające nie otrzymał żadnych innych wniosków ani uwag dotyczących omawianej sprawy ani od przedsiębiorstwa Standard & Poor's, ani od osób trzecich.

W związku z powyższym stwierdzam, że w przedmiotowej sprawie prawo stron do złożenia wyjaśnień było przestrzegane.

Bruksela dnia 26 października 2011 r.

Michael ALBERS
______

(1) Na mocy art. 16 i 17 decyzji 2011/695/UE Przewodniczącego Komisji Europejskiej z dnia 13 października 2011 r. w sprawie funkcji i zakresu uprawnień urzędnika przeprowadzającego spotkanie wyjaśniające w niektórych postępowaniach z zakresu konkurencji (Dz.U. L 275 z 20.10.2011, s. 29).

(2) W dalszej części tekstu wszystkie artykuły odnoszą się do rozporządzenia (WE) nr 1/2003.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024