Sprawozdanie końcowe funkcjonariusza ds. przesłuchań w sprawie COMP/M.4094 - Ineos/BP Dormagen.

Sprawozdanie końcowe funkcjonariusza ds. przesłuchań w sprawie COMP/M.4094 - Ineos/BP Dormagen

(zgodnie z art. 15 decyzji Komisji (2001/462/WE, EWWiS) z dnia 23 maja 2001 r. w sprawie zakresu uprawnień urzędników przeprowadzających spotkania wyjaśniające w niektórych postępowaniach z zakresu konkurencji - Dz.U. L 162 z 19.6.2001, str. 21)

(2007/C 54/05)

(Dz.U.UE C z dnia 9 marca 2007 r.)

W dniu 24 stycznia 2006 r., zgodnie z art. 4 rozporządzenia Rady (WE) nr 139/2004 ("rozporządzenie w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw"), przedsiębiorstwo Ineos zgłosiło Komisji transakcję, w wyniku której przedsiębiorstwo INEOS Group Limited ("Ineos") przejmuje kontrolę nad przedsiębiorstwem BP Ethylene Oxide/Ethylene Glycol Business ("BP Dormagen Business"), kontrolowanym przez British Petroleum Group ("BP").

Po zbadaniu zgłoszenia Komisja uznała, że zgłoszona transakcja budzi poważne obawy o zgodność ze wspólnym rynkiem i postanowiła wszcząć postępowanie na mocy art. 6 ust. 1 lit. c) rozporządzenia Rady nr 139/2004 z dnia 28 lutego 2006 r. W celu uzyskania dalszych informacji Komisja przyjęła w dniu 21 marca 2006 r. decyzję w trybie art. 11 ust. 3 skierowaną do strony zgłaszającej. W dniu 4 kwietnia 2006 r. na wniosek strony zgłaszającej udostępniono jej główne dokumenty zgodnie z najlepszymi wzorcami postępowań dotyczących kontroli połączeń przyjętymi przez Dyrekcję Generalną ds. Konkurencji. W dniu 19 maja 2006 r. Komisja przyjęła za zgodą przedsiębiorstwa Ineos decyzję w trybie art. 10 ust. 3 przedłużającą postępowanie o 10 dni roboczych.

W dniu 30 maja 2006 r. Komisja przesłała przedsiębiorstwu Ineos pisemne zgłoszenie zastrzeżeń, na które adresat odpowiedział dnia 14 czerwca 2006 r. Przedsiębiorstwo Ineos nie złożyło wniosku o zorganizowanie formalnego spotkania wyjaśniającego.

Dostęp do akt

W chwili wydania pisemnego zgłoszenia zastrzeżeń przedsiębiorstwu Ineos przyznano dostęp do akt. W skardze do urzędnika przeprowadzającego spotkanie wyjaśniające z dnia 5 czerwca 2006 r. przedsiębiorstwo Ineos stwierdziło, że pisemne zgłoszenie zastrzeżeń wydane przez Komisję zostało w dużej mierze oparte na informacjach od stron trzecich, z którymi przedsiębiorstwo nie miało możliwości się zapoznać ani do których nie miało szansy się ustosunkować. Zwróciłam się zatem do służb Komisji o przygotowanie w pierwszej kolejności odpowiedzi na obawy przedsiębiorstwa Ineos, któremu w dniu 9 czerwca 2006 r. przekazano streszczenia informacji uzyskanych od stron trzecich, z których usunięto wszelkie dane dotyczące tych stron. Przedsiębiorstwu Ineos nie ujawniono niektórych informacji, uznanych za szczególnie chronione informacje handlowe. Ineos nie poruszyło już więcej tej kwestii z urzędnikiem przeprowadzającym spotkanie wyjaśniające.

Opis faktów

W dniu 29 czerwca 2006 r. Komisja przesłała pismo zawierające opis faktów, w którym określono dodatkowe dane dotyczące zastrzeżeń. Przedsiębiorstwo Ineos poproszono o przedłożenie uwag, co nastąpiło 4 lipca 2006 r.

Po zbadaniu odpowiedzi stron na pisemne zgłoszenie zastrzeżeń, a także w świetle nowych dowodów uzyskanych od uczestników rynku po wydaniu zgłoszenia zastrzeżeń, Komisja stwierdziła, że planowana koncentracja nie ogranicza w znaczący sposób konkurencji na wspólnym rynku lub jego znaczącej części, w szczególności na skutek powstania lub umocnienia pozycji dominującej.

Niniejsza sprawa nie wymaga specjalnych komentarzy w kwestii prawa do złożenia ustnych wyjaśnień.

Bruksela, dnia 26 lipca 2006 r.

Karen WILLIAMS

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024