Zaproszenie do składania wniosków - EACEA /07/07 na wdrożenie Działania 1, Działania 2 i Działania 3 w roku akademickim 2008/2009 oraz Działania 4 w roku 2007 Erasmus Mundus - Program działań Wspólnoty na rzecz podniesienia jakości w szkolnictwie wyższym i promowania porozumienia międzykulturowego poprzez współpracę z krajami trzecimi.

Zaproszenie do składania wniosków - EACEA /07/07

na wdrożenie Działania 1, Działania 2 i Działania 3 w roku akademickim 2008/2009 oraz Działania 4 w roku 2007 Erasmus Mundus

Program działań Wspólnoty na rzecz podniesienia jakości w szkolnictwie wyższym i promowania porozumienia międzykulturowego poprzez współpracę z krajami trzecimi

(2007/C 41/13)

(Dz.U.UE C z dnia 24 lutego 2007 r.)

Uwaga: wdrożenie niniejszego zaproszenia do składania wniosków jest uzależnione od przyjęcia przez Komisję rocznego planu pracy dotyczącego programu Erasmus Mundus w 2007 r.

1. Cele i Opis

Ogólnym celem programu Erasmus Mundus jest podniesienie jakości szkolnictwa wyższego w Europie poprzez wspieranie współpracy z krajami trzecimi, zmierzającej do poprawy rozwoju zasobów ludzkich oraz promowania dialogu i zrozumienia pomiędzy narodami i kulturami.

Zaproszenie do składnia wniosków obejmuje następujące działania:

– dokonanie wyboru wysokiej jakości zintegrowanych studiów magisterskich oferowanych poprzez konsorcja złożone z co najmniej trzech instytucji szkolnictwa wyższego w co najmniej trzech państwach biorących udział (Działanie 1);

– przyznanie stypendiów umożliwiających udział w wybranych studiach magisterskich wysoce uzdolnionym absolwentom szkół średnich oraz uczniom z krajów trzecich (Działanie 2);

– dokonanie wyboru wykwalifikowanych projektów partnerskich pomiędzy wyselekcjonowanymi programami studiów magisterskich a instytucjami szkolnictwa wyższego w krajach trzecich (Działanie 3);

– dokonanie wyboru co najmniej trzech instytucji w co najmniej trzech biorących udział państwach, mającego na celu podniesienie statusu i zasięgu szkolnictwa wyższego w Unii Europejskiej (Działanie 4).

2. kwalifikujący się Kandydaci

– Działanie 1: instytucje szkolnictwa wyższego z 27 państw członkowskich UE, państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego/Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (Islandia, Liechtenstein, Norwegia) oraz państw kandydujących do UE (Chorwacja, Była Jugosłowiańska Republika Macedonii i Turcja). Jeśli chodzi o instytucje z państw kandydujących do UE, to będą one mogły uczestniczyć w niniejszym zaproszeniu do składnia wniosków dotyczącym Działania 1, wyłącznie jeżeli oficjalne uczestnictwo wspomnianych państw w programie zostało sformalizowane przez właściwe instrumenty regulujące stosunki pomiędzy Wspólnotą Europejską a wymienionymi państwami przed podjęciem decyzji o wyborze (październik 2007 r.). W przeciwnym razie instytucje z omawianych państw nie kwalifikują się do Działania 1 w niniejszym zaproszeniu do składania wniosków.

– Działanie 2: osoby z państw trzecich, tj. każdego państwa innego niż państwa wymienione powyżej w Działaniu 1;

– Działanie 3: instytucje szkolnictwa wyższego ze wszystkich państw świata;

– Działanie 4: instytucje szkolnictwa wyższego ze wszystkich państw świata.

3. Budżet i czas trwania projektów

Całkowity budżet przeznaczony na współfinansowanie projektów szacuje się na 88,9 mln euro. W przypadku Działania 4 pomoc finansowa Komisji nie może przekroczyć 75 % całkowitych kosztów kwalifikowanych.

– Działanie 1: kwota każdej dotacji wynosi 15.000 euro rocznie. Studia magisterskie muszą rozpocząć się w terminie od lipca do grudnia 2008 r.

– Działanie 2: kwota każdego stypendium wynosi do 21.000 euro rocznie na każdego studenta z kraju trzeciego i maksymalnie 13.000 euro na każdego ucznia z kraju trzeciego. Stypendia przeznaczone są na studia magisterskie rozpoczynające się w roku akademickim 2008/2009.

– Działanie 3: kwota każdej dotacji wynosi od 5.000 euro do maksymalnie 15.000 euro rocznie, plus dodatki na mobilność studentów i uczniów. Programy partnerskie muszą rozpocząć się w terminie od lipca do grudnia 2008 r. Maksymalny czas trwania programów partnerskich wynosi 3 lata akademickie.

– Działanie 4: kwoty dotacji będą uzależnione od rozmiaru projektu. Projekty muszą się rozpocząć w terminie od 1 listopada do 15 grudnia 2007 r. Maksymalny czas trwania projektów wynosi 3 lata.

4. Terminy

Wnioski należy wysyłać do Komisji najpóźniej do:

– Działanie 1: 30 kwietnia 2007 r.

– Działanie 4: 31 maja 2007 r.

– Działanie 3(1): 30 listopada 2007 r.

– Działanie 2: 28 lutego 2008 r.

5. Dodatkowe informacje

Pełny tekst zaproszenia do składania wniosków oraz formularze zgłoszeniowe są dostępne na następującej stronie internetowej:

http://eacea.ec.europa.eu/static/en/mundus/index.htm

Wnioski muszą spełniać wymogi określone w pełnej wersji zaproszenia i należy złożyć je na przeznaczonym do tego celu formularzu.

______

(1) Wnioski dotyczące Działania 2 i Działania 3 mogą być złożone jedynie przez kandydatów kwalifikujących się do studiów magisterskich określonych w Działaniu 1 wybrane w obecnym lub poprzednim zaproszeniu do składania wniosków w ramach programu Erasmus Mundus.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2007.41.18

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Zaproszenie do składania wniosków - EACEA /07/07 na wdrożenie Działania 1, Działania 2 i Działania 3 w roku akademickim 2008/2009 oraz Działania 4 w roku 2007 Erasmus Mundus - Program działań Wspólnoty na rzecz podniesienia jakości w szkolnictwie wyższym i promowania porozumienia międzykulturowego poprzez współpracę z krajami trzecimi.
Data aktu: 24/02/2007
Data ogłoszenia: 24/02/2007