Ogłoszenie o naborze na stanowisko Głównego Doradcy(art. 29 ust. 1 lit. a) i art. 29 ust. 2 Regulaminu Pracowniczego)
COM/100/04
(2004/C 169 A/01)
(Dz.U.UE C z dnia 29 czerwca 2004 r.)
Zasadniczym celem Dyrekcji Generalnej jest działanie na rzecz lepszej jakości życia poprzez zagwarantowanie wysokiego poziomu ochrony zdrowia, bezpieczeństwa i interesów konsumentów, jak również ochrony zdrowia publicznego oraz nadzoru nad jakością żywności i pasz od momentu wyprodukowania aż do chwili dostarczenia ich konsumentom.
Dyrekcja Generalna składa się z sześciu (a wkrótce siedmiu) dyrekcji, zatrudnia 700 pracowników zarówno w Brukseli, jak i w Irlandii i Luksemburgu oraz dysponuje budżetem w wysokości 400-500 milionów euro.
W rozszerzonej Unii Europejskiej zadaniem Komisji jest zapewnienie obywatelom lepszej jakości życia poprzez skuteczniejsze rozwiązania polityczne, większą koordynację działań rządowych oraz tworzenie ram regulacyjnych pozwalających na pogodzenie najsurowszych standardów z wymogami konkurencyjnej i otwartej gospodarki globalnej.
W ramach swojego wkładu w realizację tych zadań, DG SANCO tworzy stanowisko Głównego Doradcy. Poszukujemy doświadczonego doradcy politycznego dysponującego kompetencjami w dziedzinie ekonomii i tworzenia polityk publicznych, zdolnego do podejmowania działań w dziedzinach: bezpieczeństwa żywności, zdrowia publicznego, zdrowia zwierząt oraz interesu konsumentów.
Zadania związane ze stanowiskiem
Głównym celem pracy doradcy będzie wspieranie i uzupełnianie regulacyjnej roli pełnionej przez Dyrekcję Generalną w wymienionych obszarach, zapewnienie spójnej i skoordynowanej polityki w wielu kompleksowych sektorach, leżących w kompetencji DG SANCO, oraz działanie na rzecz spójności między obszarami działania Dyrekcji i szerszymi zagadnieniami (zdrowie i środowisko, interes konsumentów, polityka konkurencji itp.).
Doradca będzie podlegał bezpośrednio Dyrektorowi Generalnemu. Doradca będzie też kierował grupami zadaniowymi przygotowującymi szczegółowe opracowania w kluczowych obszarach działalności oraz będzie odpowiedzialny za kształtowanie wysokiej klasy zdolności szacowania ex ante wpływu działań w obszarze polityki oraz ich oceny ex post.
Szczególne wymagania związane ze stanowiskiem
Idealny kandydat(-ka) to ekonomista lub prawnik dysponujący znacznym doświadczeniem w zarządzaniu politykami publicznymi.
Kandydat(-ka) powinien łatwo nawiązywać kontakty i potrafić współpracować zarówno z naukowcami, specjalistami od zagadnień technicznych, regulacyjnych i legislacyjnych, jak i z laikami będącymi partnerami Dyrekcji Generalnej. Kandydat powinien być przyzwyczajony do wnoszenia praktycznego i konstruktywnego wkładu w opracowywanie polityk, osiąganie ich celów oraz ocenę wyników inicjatyw.
Warunki ogólne
Kandydaci powinni się wykazać dogłębną wiedzą na temat instytucji UE.
Kandydat musi:
1. być obywatelem jednego z Państw Członkowskich UE;
2. posiadać dyplom ukończenia studiów wyższych dający prawo do podjęcia studiów doktoranckich;
3. posiadać przynajmniej piętnastoletnie doświadczenie zawodowe, liczone od chwili ukończenia studiów wyższych, na poziomie, do którego dopuszczają wyżej wymienione kwalifikacje. Przynajmniej pięć lat tego doświadczenia zawodowego musi obejmować doradztwo, analizę i/lub interdyscyplinarne zadania koncepcyjne na wysokim poziomie w organizacji międzynarodowej;
4. posiadać bardzo dobrą znajomość jednego z języków urzędowych UE oraz odpowiednią znajomość innego języka będącego językiem urzędowym UE.
Niezależność i oświadczenie o braku konfliktu interesów
Wymagane jest, by kandydaci potwierdzili wolę złożenia deklaracji dotyczącej obowiązku postępowania w sposób niezależny w interesie publicznym oraz złożenie oświadczenia o braku konfliktu interesów, które mogłyby być uznane za mogące szkodzić ich niezależności.
Powołanie i warunki zatrudnienia
Główny Doradca zostanie wybrany i powołany przez Komisję zgodnie z procedurami selekcji i rekrutacji. Kandydaci, którzy zostaną dopuszczeni do ostatniego etapu selekcji, zostaną wezwani na rozmowę kwalifikacyjną przez Komitet Konsultacyjny Komisji ds. Mianowania.
Płace i warunki pracy są takie, jak te szczegółowo określone w odniesieniu do urzędników pełniących funkcję odpowiadającą podstawowemu stanowisku dyrektora we Wspólnotach Europejskich.
Zwraca się uwagę kandydatów na fakt, że zgodnie z nowym Regulaminem Pracowniczym wszyscy nowi pracownicy podlegają obowiązkowi odbycia trwającego dziewięć miesięcy okresu próbnego.
Niniejsze powołanie nastąpi w Brukseli.
Równe szanse
Unia Europejska stosuje politykę równych szans.
Procedura składania wniosków
Ogłoszenie dotyczące niniejszego stanowiska publikuje się jednocześnie z określoną liczbą ogłoszeń dotyczących innych stanowisk Głównych Doradców. Kandydaci, którzy ubiegają się o więcej niż jedno stanowisko, muszą złożyć osobny formularz zgłoszeniowy w odniesieniu do każdego stanowiska.
Wnioski powinny zawierać wyłącznie następujące dokumenty. Dokumentów potwierdzających (np. poświadczonych kopii stopni naukowych/dyplomów, listów polecających, zaświadczeń od pracodawców itp.) nie należy przesyłać na tym etapie, lecz przedłożyć na etapie późniejszym, jeżeli zostanie się o to poproszonym:
1. Życiorys (najwyżej cztery strony) należy złożyć w języku angielskim, francuskim lub niemieckim. Na pierwszej stronie życiorysu powinny się znaleźć następujące informacje:
– pełne imię i nazwisko (tytuł, imię, nazwisko),
– pełny adres pocztowy,
– adres e-mail,
– numery telefonu (domowy, służbowy i komórkowy),
– data urodzenia,
– płeć,
– Obywatelstwo,
– znajomość języków obcych (język ojczysty, znajomość bardzo dobra lub dostateczna),
– tytuł lub stopień naukowy umożliwiający dostęp do niniejszej procedury selekcji i instytucja, która go przyznała,
– data przyznania stopnia naukowego umożliwiającego dostęp do niniejszej procedury selekcji (dzień, miesiąc, rok).
2. List motywacyjny w języku angielski, francuskim lub niemieckim.
Zgłoszenia niekompletne będą odrzucane (np. w przypadku braku życiorysu, listu motywacyjnego lub obu).
Zgłoszenia należy przesyłać poczta elektroniczną.
Adres, na który należy przesyłać zgłoszenia: ADMIN-JOB-VACANCIES-MANAGEMENT@cec.eu.int. Jako temat wiadomości e-mail kandydaci podają numer stanowiska, o które się ubiegają: COM/100/04.
Wyłącznie kandydaci, którzy nie byli w stanie przesłać swoich zgłoszeń pocztą elektroniczną, przesyłają je listem poleconym lub ekspresową pocztą kurierską na adres:
Komisja Europejska
Dyrekcja Generalna "Personel i Administracja"
Dział "Schemat Organizacyjny i Personel Zarządzający"
COM/100/04
MO-34 5/105
B-1049 Bruksela.
Termin składania zgłoszeń
Zgłoszenia muszą zostać wysłane najpóźniej do dnia (włącznie) 30 lipca 2004 r. (data wiadomości e-mail lub data nadania listu poleconego).
Zgłoszenia przesłane ekspresową usługą kurierską muszą zostać dostarczone na podany adres przed godziną 17.00 dnia 30 lipca 2004 r.