Decyzja FYROM/1/2003 w sprawie ustanowienia Komitetu Uczestników dla operacji wojskowej Unii Europejskiej w Byłej Jugosłowiańskiej Republice Macedonii

DECYZJA KOMITETU POLITYCZNEGO I BEZPIECZEŃSTWA FYROM/1/2003
z dnia 18 lutego 2003 r.
w sprawie ustanowienia Komitetu Uczestników dla operacji wojskowej Unii Europejskiej w Byłej Jugosłowiańskiej Republice Macedonii

(2003/C 62/01)

(Dz.U.UE L z dnia 6 marca 2003 r.)

KOMITET POLITYCZNY I BEZPIECZEŃSTWA,

uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 25 akapit ostatni,

uwzględniając wspólne działanie Rady 2003/92/WPZiB z dnia 27 stycznia 2003 r. w sprawie operacji wojskowej Unii Europejskiej w Byłej Jugosłowiańskiej Republice Macedonii(1), w szczególności jego art. 8 dotyczący udziału państw trzecich,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Na mocy art. 8 wspólnego działania Rada upoważniła Komitet Polityczny i Bezpieczeństwa (PSC) do podjęcia odpowiednich decyzji w sprawie ustanowienia Komitetu Uczestników operacji wojskowej Unii Europejskiej w Byłej Jugosłowiańskiej Republice Macedonii.

(2) Wnioski Rady Europejskiej ze szczytu w Nicei i Brukseli ustanowiły uzgodnienia dotyczące udziału państw trzecich w operacjach zarządzania kryzysami i ustanowieniu Komitetu Uczestników.

(3) Komitet Uczestników będzie odgrywał kluczową rolę w bieżącym zarządzaniu operacją; Komitet będzie głównym forum, na którym państwa wnoszące wkład będą omawiać kwestie zaangażowania ich sił w operacji; Komitet Polityczny i Bezpieczeństwa, który sprawuje kontrolę polityczną i kierownictwo strategiczne operacji, weźmie pod uwagę opinie wydane przez Komitet Uczestników.

(4) Zgodnie z art. 6 Protokołu w sprawie stanowiska Danii, załączonego do Traktatu o Unii Europejskiej i Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską, Dania nie uczestniczy w opracowywaniu i wykonywaniu decyzji i działań Unii Europejskiej, które mają wpływy na kwestie obronne, Dania nie uczestniczy w finansowaniu operacji,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Ustanowienie

Niniejszym ustanawia się Komitet Uczestników operacji wojskowej Unii Europejskiej w Byłej Jugosłowiańskiej Republice Macedonii (zwany dalej "CoC").

Artykuł  2

Funkcje

Zakres uprawnień CoC ustanowiony jest we wnioskach Rady Europejskiej ze szczytu w Nicei (w dniach 7, 8 i 9 grudnia 2000 r.) i Brukseli (w dniach 24 i 25 października 2002 r.).

Artykuł  3

Skład

1.
Członkami CoC są następujące osoby:

– przedstawiciele wszystkich Państw Członkowskich UE, oraz

– przedstawiciele państw trzecich wnoszących wkład do operacji.

2.
Dyrektorzy generalni Sztabu Wojskowego Unii Europejskiej (DGEUMS) i dowódca operacji są także uprawnieni do uczęszczania lub bycia reprezentowanymi na posiedzeniach CoC.
Artykuł  4

Przewodniczący

Zgodnie z wnioskami Rady ze szczytu w Nicei i bez uszczerbku dla prerogatyw Prezydencji, przewodniczącym CoC tej operacji będzie sekretarz generalny/wysoki przedstawiciel lub jego przedstawiciel ściśle uzgodniony z Prezydencją, któremu będzie pomagał przewodniczący Komitetu Wojskowego Unii Europejskiej (CEUMC) lub jego przedstawiciel.

Artykuł  5

Posiedzenia

1.
CoC jest regularnie zwoływany przez przewodniczącego. Jeśli wymagają tego okoliczności, z inicjatywy przewodniczącego lub na wniosek członka mogą być zwołane posiedzenia nadzwyczajne.
2.
Przed posiedzeniem przewodniczący podaje do wiadomości wstępny porządek posiedzenia i dokumenty odnoszące się do posiedzenia. Po każdym posiedzeniu podawany jest do wiadomości protokół z obrad.
3.
Przedstawiciele Komisji i inne osoby mogą być zaproszone do odpowiednich części dyskusji, o ile jest to właściwe.
Artykuł  6

Procedura

1.
Z wyjątkiem przepisów ust. 3 i bez uszczerbku dla kompetencji Komitetu Politycznego i Bezpieczeństwa oraz obowiązków dowódcy operacji,

– zasadę jednomyślności przedstawicieli państw wnoszących wkład do operacji stosuje się, kiedy CoC podejmuje decyzje w sprawie bieżącego zarządzania operacją,

– jednomyślność członków CoC stosuje się, gdy CoC wystosowuje zalecenia dotyczące możliwego dostosowania do planowania operacyjnego, łącznie z możliwym dostosowaniem do celów.

Nieobecność członka nie wyklucza zastosowania zasady jednomyślności.

2.
Przewodniczący ustanawia, że większość przedstawicieli państw uprawnionych do brania udziału w obradach jest obecna.
3.
Wszystkie kwestie proceduralne są rozstrzygane zwykłą większością głosów członków obecnych na posiedzeniu.
4.
Dania nie uczestniczy w podejmowaniu decyzji Komitetu.
Artykuł  7

Poufność

1.
Przepisy bezpieczeństwa Rady stosuje się do posiedzeń i obrad CoC. W szczególności przedstawiciele w CoC posiadają odpowiednie dopuszczenie do informacji niejawnych.
2.
Treść obrad CoC jest objęta tajemnicą zawodową, chyba że CoC jednomyślnie zdecyduje inaczej.
Artykuł  8

Wejście w życie

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

Sporządzono w Brukseli, dnia 18 lutego 2003 r.

W imieniu Komitetu Politycznego i Bezpieczeństwa
T. PARASKEVOPOULOS
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 34 z 11.2.2003, str. 26.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024