Wykonanie art. 52 Statutu Europejskiego Systemu Banków Centralnych i Europejskiego Banku Centralnego po zakończeniu okresu przejściowego.

Wersja ujednolicona Wytycznych EBC/2000/6 z dnia 20 lipca 2000 r. w sprawie wykonania art. 52 Statutu Europejskiego Systemu Banków Centralnych i Europejskiego Banku Centralnego po zakończeniu okresu przejściowego, zmienionych wytycznymi EBC/2001/10

(2001/C 325/12)

(Dz.U.UE C z dnia 21 listopada 2001 r.)

RADA PREZESÓW EUROPEJSKIEGO BANKU CENTRALNEGO,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską (zwany dalej "Traktatem"), w szczególności jego art. 106 ust. 1, oraz art. 12.1, 14.3 i 52 Statutu Europejskiego Systemu Banków Centralnych i Europejskiego Banku Centralnego (zwanego dalej "Statutem"),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Artykuł 52 Statutu upoważnia Radę Prezesów Europejskiego Banku Centralnego (EBC) do podjęcia niezbędnych środków w celu zapewnienia, że banknoty o nominałach w walutach o nieodwołalnie stałych kursach walutowych są wymieniane przez krajowe banki centralne (KBC) po ich odpowiedniej wartości nominalnej.

(2) Artykuł 52 Statutu ma na celu zapewnienie wysokiego stopnia substytucyjności pomiędzy jednostkami waluty krajowej po przyjęciu kursów wymiany określonych w art. 123 ust. 4 Traktatu i pomiędzy jednostkami waluty krajowej a euro. W tym celu Rada Prezesów EBC zapewnia, że każdy krajowy bank centralny jest gotowy wymienić na banknoty euro, po kursie wymiany, każdy banknot emitowany przez KBC innego Państwa Członkowskiego nieobjętego derogacją.

(3) KBC zapewniają, że banknoty innych uczestniczących Państw Członkowskich mogą być wymieniane na banknoty i monety euro lub, zgodnie z ustawodawstwem krajowym, zapisywane na rachunku. Krajowe banki centralne zapewniają, że wymiana banknotów innych uczestniczących Państw Członkowskich na banknoty i monety euro może być dokonywana po wartości nominalnej. KBC są zobowiązane albo same zapewnić taką usługę, albo wyznaczyć agenta, który będzie świadczył taką usługę w ich imieniu.

(4) Rada Prezesów EBC jest zdecydowana zapewnić, że każdy KBC będzie gotowy do wymieniania na banknoty euro, po kursach wymiany, wszystkich banknotów emitowanych przez KBC innego Państwa Członkowskiego nieobjętego derogacją.

(4a) Uznaje się jako zasadę ogólną, że znacznie uszkodzone banknoty nie kwalifikują się do wymiany i że będzie czynione specjalne odniesienie w stosunku do niektórych kategorii banknotów, które będą wyłączone z przepisów dewizowych; niektóre KBC uczestniczących Państw Członkowskich wprowadzą systemy znakowania w celu ułatwienia i ochrony wycofania z obiegu banknotów krajowych; w konsekwencji oznaczone banknoty będą wyraźnie wskazane pomiędzy banknotami, które nie kwalifikują się do wymiany; uznaje się za niezbędne zamieszczenie informacji o procedurach znakowania różnych Państw Członkowskich na stronie internetowej EBC.

(5) Zgodnie z art. 12.1 i 14.3 Statutu, Wytyczne EBC stanowią integralną część prawa wspólnotowego,

PRZYJMUJE NINIEJSZE WYTYCZNE:

Artykuł  1

Definicje

Do celów niniejszych Wytycznych:

– "KBC" oznacza krajowe banki centralne Państw Członkowskich, które przyjęły jedną walutę zgodnie z Traktatem,

– "uczestniczące Państwa Członkowskie" oznaczają wszystkie Państwa Członkowskie, które przyjęły jedną walutę zgodnie z Traktatem,

– "banknoty innych uczestniczących Państw Członkowskich" oznaczają banknoty emitowane przez KBC, które były legalnym środkiem płatniczym w dniu 31 grudnia 2001 r. i które przedstawiane są innemu krajowemu bankowi centralnemu lub wyznaczonemu agentowi w celu wymiany,

– "wymiana banknotów innych uczestniczących Państw Członkowskich" oznacza wymianę banknotów emitowanych przez krajowy bank centralny i przedstawianych innemu krajowemu bankowi centralnemu lub wyznaczonemu przez niego agentowi w celu wymiany na banknoty i monety euro lub uznania konta,

– "znakowanie" oznacza oznaczenie banknotów krajowych specjalnym charakterystycznym symbolem, np. dziurkami wykonanymi dziurkaczem, przeprowadzane przez upoważnione instytucje w ramach wprowadzania w życie środków prawnych podjętych na poziomie każdego uczestniczącego Państwa Członkowskiego w celu ułatwienia wycofania banknotów krajowych z obiegu,

– "wartość nominalna" oznacza wartość wynikającą z kursów wymiany przyjętych przez Radę UE na mocy art. 123 ust. 4 Traktatu, bez różnicowania na kurs kupna i kurs sprzedaży.

Artykuł  2

Obowiązek wymiany po wartości nominalnej

1.
KBC, w przynajmniej jednym miejscu na terytorium swojego kraju, same lub przez wyznaczonego agenta, zapewniają, że banknoty innych uczestniczących Państw Członkowskich mogą być wymieniane, po ich odpowiedniej wartości nominalnej, na banknoty i monety euro lub na wniosek zapisywane na rachunku u instytucji dokonującej wymiany, jeżeli ustawodawstwo krajowe przewiduje taką możliwość.
2.
KBC mogą ograniczyć liczbę i/lub łączną wartość banknotów innych uczestniczących Państw Członkowskich, które są gotowe przyjąć w odniesieniu do danej transakcji lub danego dnia.
Artykuł  3

Banknoty kwalifikujące się do wymiany

Banknoty innych uczestniczących Państw Członkowskich, które kwalifikują się do wymiany na podstawie niniejszych wytycznych, nie mogą być poważnie uszkodzone. W szczególności nie mogą składać się z więcej niż dwóch części tego samego banknotu złączonych razem lub uszkodzonych przez urządzenie zabezpieczające przed kradzieżą. Dodatkowo nie będą one oznaczone ani uszkodzone w sposób uniemożliwiający sprawdzenie oznaczenia.

Artykuł  4

Przepisy końcowe

Niniejsze wytyczne stosują się do wszystkich banknotów innych uczestniczących Państw Członkowskich, przedstawionych do wymiany pomiędzy dniem 1 stycznia 2002 r. a dniem 31 marca 2002 r.

Niniejsze wytyczne skierowane są do KBC uczestniczących Państw Członkowskich.

Niniejsze wytyczne zostają opublikowane w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024