Zm.: wytyczne w sprawie krajowej pomocy regionalnej.

ZMIANY DO WYTYCZNYCH W SPRAWIE KRAJOWEJ POMOCY REGIONALNEJ

(2000/C 258/06)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(Dz.U.UE C z dnia 9 września 2000 r.)

Podpunkty 3.10.4, 4.15, 4.16 i 4.17 Wytycznych w sprawie krajowej pomocy regionalnej(1) otrzymują brzmienie:

"3.10.4. Regiony o niskiej gęstości zaludnienia oraz regiony peryferyjne:

- z zastrzeżeniem pułapów dla każdego Państwa Członkowskiego, wymienionych w ppkt 3.9, regiony o niskiej gęstości zaludnienia wynoszącej poniżej 12,5 mieszkańców na kilometr kwadratowy(19) oraz regiony peryferyjne mogą również kwalifikować się do skorzystania z odstępstw, o których mowa.

Pomoc operacyjna

4.15. Pomoc regionalna przeznaczona na zmniejszenie kosztów bieżących przedsiębiorstw (pomoc operacyjna) jest z zasady zakazana.

Jednakże w wyjątkowych okolicznościach taka pomoc może być przyznana w regionach uprawnionych na mocy odstępstwa przewidzianego w art. 87 ust. 3 lit. a)(*) Traktatu, pod warunkiem że jest ona uzasadniona pod względem przyczyniania się do rozwoju regionalnego i swego charakteru oraz jeżeli jej poziom jest proporcjonalny do niedogodności, które ma niwelować(36). Do Państwa Członkowskiego należy wykazanie istnienia niedogodności oraz ustalenie skali ich znaczenia. Pomoc operacyjna musi być ograniczona w czasie i stopniowo zmniejszana.

4.16. W wyjątkowych wypadkach, pomoc operacyjna, która nie jest ani stopniowo zmniejszana ani ograniczona w czasie może być zatwierdzona, jeżeli są spełnione niżej określone warunki.

4.16.1. W regionach peryferyjnych, kwalifikujących się do skorzystania z wyłączenia na mocy art. 87 ust. 3 lit. a) i c) Traktatu, oraz w regionach o niskiej gęstości zaludnienia, kwalifikujących się albo do skorzystania z wyłączenia na mocy art. 87 ust. 3 lit. a) albo na mocy art. 87 ust. 3 lit. c) na podstawie kryterium gęstości zaludnienia określonego w ppkt 3.10.4, pomoc, która nie jest stopniowo zmniejszana ani ograniczona w czasie i jest przeznaczona na wyrównanie części dodatkowych kosztów transportu(37) może być zatwierdzona na specjalnych warunkach(38). Zadaniem Państwa Członkowskiego jest udowodnienie, że takie dodatkowe koszty istnieją i ustalenie ich wielkości.

4.16.2. Ponadto w regionach peryferyjnych kwalifikujących się do skorzystania z wyłączenia na mocy art. 87 ust. 3 lit. a) i c) Traktatu pomoc, która jest zarówno stopniowo zmniejszana, jak i ograniczona w czasie, może być zatwierdzona, jeżeli jest przeznaczona na wyrównanie dodatkowych kosztów powstających w toku działalności gospodarczej z tytułu czynników (oddalenie, wyspiarski charakter, niewielki rozmiar, trudna topografia i klimat oraz zależność gospodarcza od niewielkiej liczby produktów) określonych w art. 299 ust. 2 Traktatu, których trwałość i połączenie poważnie hamuje rozwój takich regionów. Zadaniem Państwa Członkowskiego jest ustalenie wielkości dodatkowych kosztów i udowodnienie, że są one związane z czynnikami określonymi w art. 299 ust. 2.

Proponowana pomoc musi być uzasadniona pod względem przyczyniania się do rozwoju regionalnego i pod względem swego charakteru; jej poziom musi być proporcjonalny do dodatkowych kosztów, na wyrównanie których jest ona przeznaczona.

Poziom wyrównania dodatkowych kosztów będzie również badany na podstawie poziomu rozwoju osiągniętego przez region.

I wreszcie, w celu zapewnienia, że regularna ponowna ocena poziomu pomocy gwarantuje jej długookresowe dostosowanie do sytuacji zainteresowanego regionu, pomoc będzie zatwierdzona przez Komisję na okres, który upłynie najpóźniej w terminie upływu okresu ważności map krajowej pomocy regionalnej, obowiązujących w czasie zatwierdzenia programu przez Komisję.

4.17. Pomoc operacyjna przeznaczona na wspieranie eksportu(39) między Państwami Członkowskimi nie jest dopuszczona.

______

(*) Nowy numer odpowiada przyjętemu w Traktacie z Amsterdamu."

Komisja stosuje niniejsze zmiany, począwszy od dnia notyfikacji decyzji Państwom Członkowskim, w odniesieniu do notyfikacji dotyczących nowej pomocy państwa oraz do tych notyfikacji, w sprawie których nie podjęła ona decyzji przed tą datą.

Wszelka "pomoc przyznana bezprawnie" w rozumieniu art. 1 lit. f) rozporządzenia Rady (WE) nr 659/1999(2) jest poddawana ocenie, zgodnie z zasadami i wytycznymi obowiązującymi w czasie przyznawania pomocy.

______

(1) Dz.U. C 74 z 10.3.1998, str. 9.

(2) Dz.U. L 83 z 27.3.1999, str. 1.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024