Dotacja celowa z budżetu państwa przeznaczona na finansowanie świadczeń socjalnych oraz jednorazowych odpraw pieniężnych dla pracowników sektora elektroenergetycznego i branży górnictwa węgla brunatnego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA AKTYWÓW PAŃSTWOWYCH 1
z dnia 21 lutego 2024 r.
w sprawie dotacji celowej z budżetu państwa przeznaczonej na finansowanie świadczeń socjalnych oraz jednorazowych odpraw pieniężnych dla pracowników sektora elektroenergetycznego i branży górnictwa węgla brunatnego

Na podstawie art. 21 ustawy z dnia 17 sierpnia 2023 r. o osłonach socjalnych dla pracowników sektora elektroenergetycznego i branży górnictwa węgla brunatnego (Dz. U. poz. 1737) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowe warunki, tryb oraz sposób przyznawania i rozliczania dotacji celowej z budżetu państwa przeznaczonej na finansowanie świadczeń socjalnych oraz jednorazowych odpraw pieniężnych, zwanych dalej "świadczeniami", dla pracowników sektora elektroenergetycznego i branży górnictwa węgla brunatnego, o których mowa w art. 4 ustawy z dnia 17 sierpnia 2023 r. o osłonach socjalnych dla pracowników sektora elektroenergetycznego i branży górnictwa węgla brunatnego, zwanej dalej "ustawą";
2)
szczegółowy zakres danych i informacji ujętych we wniosku o dotację celową z budżetu państwa, o której mowa w pkt 1, zwaną dalej "dotacją".
§  2. 
1. 
Dotację przyznaje się na wniosek podmiotów, o których mowa w art. 3 ustawy.
2. 
W przypadku świadczeń wypłacanych przez oznaczoną część przedsiębiorstwa energetycznego dotację przyznaje się na wniosek przedsiębiorstwa energetycznego, w którego skład wchodzi ta część.
3. 
W przypadku świadczeń wypłacanych przez oznaczoną część przedsiębiorstwa górniczego węgla brunatnego dotację przyznaje się na wniosek przedsiębiorstwa górniczego węgla brunatnego, w którego skład wchodzi ta część.
4. 
Wniosek o dotację zawiera:
1)
oznaczenie podmiotu składającego wniosek, a w przypadkach, o których mowa w ust. 2 i 3, dodatkowo wskazanie oznaczonej części przedsiębiorstwa, której wniosek dotyczy;
2)
liczbę osób uprawnionych do otrzymania świadczeń oraz tytuł świadczenia;
3)
wysokość środków koniecznych do sfinansowania świadczeń oraz tytuł świadczenia;
4)
sposób ustalenia wysokości środków, o których mowa w pkt 3, z wyszczególnieniem osób uprawnionych.
§  3. 
1. 
Dotacja przyznana przez ministra właściwego do spraw aktywów państwowych jest przekazywana zaliczkowo w miesięcznych transzach, na rachunek bankowy specjalnie wyodrębniony w tym celu przez podmiot, z którym została zawarta umowa dotacji.
2. 
Podstawę do przekazania transzy dotacji stanowi złożenie przez podmiot, o którym mowa w ust. 1:
1)
wniosku o wypłatę transzy dotacji, który w szczególności zawiera następujące informacje:
a)
liczbę osób uprawnionych do otrzymania świadczenia,
b)
numer PESEL, a jeżeli taki numer nie został nadany - rodzaj, serię i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość, oraz stanowiska osób uprawnionych do otrzymania świadczenia,
c)
tytuł świadczenia,
d)
wysokość środków koniecznych do sfinansowania świadczenia;
2)
rozliczenia, o którym mowa w § 4 ust. 2, zwanego dalej "rozliczeniem miesięcznym".
3. 
Obowiązek złożenia rozliczenia miesięcznego nie dotyczy transzy dotacji wnioskowanej po raz pierwszy i drugi.
4. 
Wniosek, o którym mowa w ust. 2 pkt 1, oraz rozliczenie miesięczne weryfikuje i potwierdza Zarządca Rozliczeń S.A. w terminie 9 dni od dnia otrzymania tego wniosku lub rozliczenia miesięcznego, a następnie informuje podmiot składający ten wniosek lub to rozliczenie o wyniku weryfikacji.
§  4. 
1. 
Podmiot, który otrzymał dotację, składa ministrowi właściwemu do spraw aktywów państwowych, w terminach określonych w § 5, rozliczenie miesięczne i rozliczenie roczne z wykorzystania dotacji.
2. 
Rozliczenie miesięczne zawiera:
1)
rozliczenie kwot wypłaconych na finansowanie świadczenia oraz tytuł świadczenia - za dany miesiąc i narastająco;
2)
listę osób, którym wypłacono świadczenia, zawierającą numer PESEL, a jeżeli taki numer nie został nadany - rodzaj, serię i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość, oraz tytuł świadczenia;
3)
saldo na wyodrębnionym rachunku dotacji na początek raportowanego miesiąca;
4)
saldo na wyodrębnionym rachunku dotacji na koniec raportowanego miesiąca;
5)
kwotę dotacji otrzymanej w raportowanym miesiącu;
6)
kwotę dotacji wypłaconej w raportowanym miesiącu.
3. 
Rozliczenie roczne zawiera informacje, o których mowa w ust. 2, za okres od dnia 1 stycznia do dnia 31 grudnia danego roku.
4. 
Rozliczenie roczne weryfikuje i potwierdza Zarządca Rozliczeń S.A. w terminie 9 dni od dnia otrzymania tego rozliczenia, a następnie informuje podmiot składający rozliczenie o wyniku weryfikacji.
§  5. 
1. 
Rozliczenie miesięczne i rozliczenie roczne z wykorzystania dotacji są składane w terminach:
1)
do 15. dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni - rozliczenie miesięczne za miesiące od stycznia do listopada rozliczanego roku;
2)
do dnia 15 stycznia roku następującego po rozliczanym roku - rozliczenie miesięczne za grudzień;
3)
do dnia 31 stycznia roku następującego po rozliczanym roku - rozliczenie roczne.
2. 
Jeżeli termin złożenia rozliczenia przypada na dzień uznany ustawowo za wolny od pracy lub na sobotę, termin upływa pierwszego dnia roboczego po terminie, o którym mowa w ust. 1.
§  6. 
Dotacja w części niewykorzystanej do końca roku budżetowego podlega zwrotowi w terminie 5 dni po zakończeniu roku.
§  7. 
1. 
Wniosek o dotację, wniosek o wypłatę transzy dotacji oraz rozliczenie z wykorzystania dotacji sporządza się w postaci elektronicznej i przekazuje Zarządcy Rozliczeń S.A. przy użyciu formularzy udostępnionych na stronie internetowej administrowanej przez Zarządcę Rozliczeń S.A.
2. 
Podmiot, o którym mowa w § 2, składa, w postaci papierowej i elektronicznej, ministrowi właściwemu do spraw aktywów państwowych zweryfikowane i potwierdzone przez Zarządcę Rozliczeń S.A. wniosek o dotację, wniosek o wypłatę transzy dotacji oraz rozliczenie z wykorzystania dotacji.
§  8. 
1. 
Podmioty, o których mowa w § 2, mogą składać wnioski o dotację nie wcześniej niż od dnia wydania decyzji Komisji Europejskiej, o której mowa w art. 28 ustawy.
2. 
Wnioski o dotację złożone przed dniem określonym w ust. 1 pozostawia się bez rozpoznania.
§  9. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 Minister Aktywów Państwowych kieruje działem administracji rządowej - aktywa państwowe, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2023 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Aktywów Państwowych (Dz. U. poz. 2724).

Zmiany w prawie

Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku ok. 4 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 23.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2024.259

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Dotacja celowa z budżetu państwa przeznaczona na finansowanie świadczeń socjalnych oraz jednorazowych odpraw pieniężnych dla pracowników sektora elektroenergetycznego i branży górnictwa węgla brunatnego.
Data aktu: 21/02/2024
Data ogłoszenia: 27/02/2024
Data wejścia w życie: 13/03/2024