Mieszkania treningowe i wspomagane.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA RODZINY I POLITYKI SPOŁECZNEJ 1
z dnia 30 października 2023 r.
w sprawie mieszkań treningowych i wspomaganych

Na podstawie art. 53 ust. 24 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2023 r. poz. 901, 1693 i 1938) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
minimalne standardy usług świadczonych w mieszkaniach treningowych lub wspomaganych;
2)
minimalne standardy pomieszczeń w mieszkaniach treningowych lub wspomaganych.
§  2. 
W mieszkaniu treningowym lub wspomaganym świadczy się:
1)
usługi bytowe w postaci miejsca całodobowego pobytu oraz odpowiednio usługi, o których mowa w § 3 i § 4,
2)
pracę socjalną

- dostosowane do indywidualnych potrzeb mieszkańców.

§  3. 
W ramach minimalnego standardu usług świadczonych w mieszkaniu treningowym zapewnia się usługi polegające na nauce rozwijania lub utrwalania umiejętności praktycznych, służących prowadzeniu niezależnego życia, w zakresie:
1)
samoobsługi;
2)
zaspokajania codziennych potrzeb życiowych, w tym przygotowywania posiłków;
3)
efektywnego zarządzania czasem;
4)
efektywnego zarządzania finansami;
5)
prowadzenia gospodarstwa domowego;
6)
załatwiania spraw osobistych i urzędowych;
7)
utrzymywania więzi rodzinnych;
8)
rozwiązywania konfliktów interpersonalnych i rozwijania autonomii decyzyjnej;
9)
uczestniczenia w życiu społeczności lokalnej;
10)
poszukiwania pracy oraz utrzymania zatrudnienia.
§  4. 
W ramach minimalnego standardu usług świadczonych w mieszkaniu wspomaganym zapewnia się usługi obejmujące pomoc:
1)
osobom niepełnosprawnym, osobom w podeszłym wieku lub przewlekle chorym w wykonywaniu czynności niezbędnych w codziennym funkcjonowaniu dotyczących:
a)
przemieszczania się,
b)
utrzymania higieny osobistej,
c)
ubierania się,
d)
prania i sprzątania,
e)
zakupów i przygotowywania posiłków,
f)
załatwiania spraw osobistych i urzędowych;
2)
osobom korzystającym ze wsparcia w mieszkaniu wspomaganym w wykonywaniu czynności niezbędnych w codziennym funkcjonowaniu dotyczących:
a)
zaspokojenia codziennych potrzeb życiowych,
b)
efektywnego zarządzania czasem,
c)
prowadzenia gospodarstwa domowego,
d)
podjęcia i utrzymania zatrudnienia, w przypadku gdy osoba korzystająca ze wsparcia jest zdolna do wykonywania pracy;
3)
wrealizacjikontaktówspołecznychprzezumożliwienieosobomkorzystającymzewsparciaw mieszkaniu wspomaganym:
a)
utrzymywania więzi rodzinnych,
b)
uczestnictwa w życiu społeczności lokalnej,
c)
rozwiązywania konfliktów interpersonalnych i rozwijania autonomii decyzyjnej.
§  5. 
Usługi, o których mowa w § 4 pkt 1 lit. a-c, są świadczone na rzecz osób wymagających takich usług w różnych porach dnia i adekwatnie do występujących potrzeb przez 7 dni w tygodniu, jednak nie krócej niż przez 3 godziny dziennie, w godzinach od 6:00 do 22:00.
§  6. 
1. 
Minimalna powierzchnia użytkowa przypadająca dla jednej osoby korzystającej ze wsparcia w mieszkaniu treningowym lub wspomaganym nie może być mniejsza niż 12 m2, przy czym liczba osób w mieszkaniu nie może być wyższa niż 6, a w jednym pomieszczeniu mieszkalnym nie może być wyższa niż 2.
2. 
Mieszkanie treningowe lub wspomagane, oprócz pomieszczeń mieszkalnych, składa się z:
1)
ogólnodostępnej kuchni lub aneksu kuchennego;
2)
łazienki;
3)
wydzielonego ustępu lub miski ustępowej w łazience;
4)
przestrzeni komunikacji wewnętrznej.
3. 
W przypadku gdy mieszkanie treningowe lub wspomagane składa się z więcej niż jednego pomieszczenia mieszkalnego i z jednego aneksu kuchennego, to aneks ten znajduje się w pomieszczeniu przeznaczonym do wspólnego użytku mieszkańców.
4. 
W przypadku gdy mieszkanie treningowe lub wspomagane składa się z pomieszczeń mieszkalnych z aneksami kuchennymi, to aneksy te są przeznaczone do wyłącznego użytku osób zamieszkujących te pomieszczenia.
5. 
Pomieszczenia w mieszkaniu treningowym lub wspomaganym, w którym ze wsparcia korzystają osoby niepełnosprawne, są dostosowane do ich potrzeb, a w przypadku korzystania ze wsparcia przez osoby niepełnosprawne fizycznie, pomieszczenia w mieszkaniu treningowym lub wspomaganym są pozbawione barier architektonicznych i dostępne dla tych osób z zewnątrz.
6. 
W pomieszczeniu mieszkalnym każdej osobie zapewnia się co najmniej:
1)
łóżko lub tapczan;
2)
szafę ubraniową;
3)
szafkę nocną;
4)
krzesło lub fotel.
7. 
Ogólnodostępna kuchnia lub aneks kuchenny są wyposażone w:
1)
kuchenkę;
2)
zlewozmywak;
3)
chłodziarkę;
4)
meble kuchenne, sprzęt i naczynia do przygotowywania i spożywania posiłków.
8. 
Łazienka jest wyposażona w:
1)
wannę lub natrysk;
2)
umywalkę;
3)
miskę ustępową, jeżeli nie ma wydzielonego ustępu;
4)
odpowiednie uchwyty i siedziska niezbędne do korzystania z elementów wyposażenia łazienki - w przypadku gdy z mieszkania korzystają osoby niepełnosprawne, osoby w podeszłym wieku lub przewlekle chore.
9. 
Wydzielony ustęp jest wyposażony w umywalkę.
10. 
Mieszkania treningowe i wspomagane są wyposażone w pralkę automatyczną, a także telewizor lub komputer z dostępem do Internetu, mieszczący się w części ogólnodostępnej mieszkania lub w każdym pomieszczeniu mieszkalnym.
§  7. 
1. 
Liczba osób w mieszkaniu treningowym i wspomaganym do dnia 31 grudnia 2025 r. nie może być wyższa niż 7.
2. 
Liczba osób w jednym pomieszczeniu mieszkalnym w mieszkaniu treningowym i wspomaganym do dnia 31 grudnia 2025 r. może być wyższa niż 2.
§  8. 
Podmioty prowadzące mieszkania treningowe lub wspomagane dostosują te mieszkania do wymagań określonych w § 6 ust. 3 i 4 nie później niż do dnia 31 grudnia 2025 r.
§  9. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 listopada 2023 r. 2
1 Minister Rodziny i Polityki Społecznej kieruje działem administracji rządowej - zabezpieczenie społeczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 6 października 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rodziny i Polityki Społecznej (Dz. U. z 2022 r. poz. 416).
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 26 kwietnia 2018 r. w sprawie mieszkań chronionych (Dz. U. z 2023 r. poz. 75), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1693).

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2023.2354

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Mieszkania treningowe i wspomagane.
Data aktu: 30/10/2023
Data ogłoszenia: 31/10/2023
Data wejścia w życie: 01/11/2023