Spis osób uprawnionych do udziału w referendum ogólnokrajowym przebywających za granicą.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW ZAGRANICZNYCH 1
z dnia 5 października 2023 r.
w sprawie spisu osób uprawnionych do udziału w referendum ogólnokrajowym przebywających za granicą

Na podstawie art. 9 ust. 10 ustawy z dnia 14 marca 2003 r. o referendum ogólnokrajowym (Dz. U. z 2020 r. poz. 851 oraz z 2023 r. poz. 497 i 1628) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa sposób:
1)
sporządzania i aktualizacji spisu osób uprawnionych do udziału w referendum ogólnokrajowym przebywających za granicą i posiadających ważne polskie paszporty, zwanego dalej "spisem";
2)
wydawania zaświadczeń o prawie do głosowania.
§  2. 
1. 
Spis sporządza się według wzoru spisu osób uprawnionych do udziału w referendum ogólnokrajowym określonego w przepisach wydanych na podstawie art. 9 ust. 8 ustawy z dnia 14 marca 2003 r. o referendum ogólnokrajowym.
2. 
Spis sporządza się odrębnie dla każdego z obwodów głosowania zagranicą na podstawie danych osób uprawnionych do udziału w referendum ogólnokrajowym zawartych w złożonych przez nie wnioskach oraz danych z Centralnego Rejestru Wyborców.
3. 
Konsul weryfikuje dane zgłoszone przez osobę uprawnioną do udziału w referendum ogólnokrajowym w rejestrach, o których mowa w art. 35 § 2b ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (Dz. U. z 2022 r. poz. 1277 i 2418 oraz z 2023 r. poz. 497).
4. 
Spis sporządza się w formie jednostronnego wydruku, w kolejności alfabetycznej nazwisk osób uprawnionych do udziału w referendum ogólnokrajowym.
5. 
Konsul podpisuje i opatruje ostatnią stronę spisu pieczęcią urzędową przedstawicielstwa dyplomatycznego lub urzędu konsularnego używaną do tuszu.
§  3. 
W przypadku pracowników polskich przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych oraz ich rodzin w rubryce spisu "Adres zamieszkania" podaje się nazwę właściwego przedstawicielstwa dyplomatycznego lub urzędu konsularnego.
§  4. 
1. 
Konsul aktualizuje sporządzony spis przez:
1)
wpisanie na dodatkowej karcie spisu:
a)
osoby uprawnionej do udziału w referendum ogólnokrajowym, która zmieniła miejsce głosowania,
b)
osoby uprawnionej do udziału w referendum ogólnokrajowym, której reklamacja skutkuje ujęciem w spisie;
2)
skreślenie ze spisu:
a)
osoby uprawnionej do udziału w referendum ogólnokrajowym, co do której uzyskano powiadomienie o:
ujęciu w innym spisie w przypadku, o którym mowa w art. 28 § 1 oraz art. 35 § 1 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy,
utracie obywatelstwa polskiego,
zgonie,
pozbawieniu prawa udziału w referendum ogólnokrajowym,
b)
osoby uprawnionej do udziału w referendum ogólnokrajowym, której reklamacja skutkuje skreśleniem ze spisu,
c)
osoby uprawnionej do udziału w referendum ogólnokrajowym, której wydano zaświadczenie o prawie do głosowania.
2. 
Konsul, dokonując aktualizacji, o której mowa w ust. 1, w rubryce spisu "Uwagi" zamieszcza adnotację, odpowiednio: "zmiana miejsca głosowania", "utrata obywatelstwa", "zgon", "pozbawienie prawa udziału w referendum ogólnokrajowym", "reklamacja", "zaświadczenie".
3. 
Dodatkową kartę spisu sporządza się w dwóch egzemplarzach, zapisując ją jednostronnie.
4. 
Konsul podpisuje każdą dodatkową kartę spisu oraz opatruje pieczęcią urzędową przedstawicielstwa dyplomatycznego lub urzędu konsularnego używaną do tuszu.
§  5. 
1. 
Zaświadczenie o prawie do głosowania wydaje się według wzoru określonego w przepisach wydanych na podstawie art. 9 ust. 8a ustawy z dnia 14 marca 2003 r. o referendum ogólnokrajowym.
2. 
Konsul podpisuje zaświadczenie, opatruje je pieczęcią urzędową przedstawicielstwa dyplomatycznego lub urzędu konsularnego używaną do tuszu oraz umieszcza na nim odcisk pieczęci urzędowej przedstawicielstwa dyplomatycznego lub urzędu konsularnego używanej do tłoczenia w papierze, a w przypadku jej braku - odcisk pieczęci konsula używanej do tuszu.
§  6. 
1. 
Konsul wydaje zaświadczenie o prawie do głosowania osobie uprawnionej do udziału w referendum ogólnokrajowym albo osobie upoważnionej przez nią na piśmie. W upoważnieniu do odbioru zaświadczenia wskazuje się imię (imiona) i nazwisko, datę urodzenia oraz numer PESEL osoby upoważniającej i upoważnianej, a w przypadku gdy osoba upoważniana nie posiada numeru PESEL - numer i serię jej ważnego dokumentu tożsamości.
2. 
Na wniosek osoby uprawnionej do udziału w referendum ogólnokrajowym, uzasadniony szczególnymi okolicznościami, konsul może wydać jej zaświadczenie przez przesłanie go na wskazany adres w okręgu konsularnym konsula, za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Osoba uprawniona do udziału w referendum ogólnokrajowym może wnioskować o doręczenie zaświadczenia na jej zlecenie i jej koszt za pośrednictwem dostępnej komercyjnie usługi kurierskiej, zapewniającej obsługę przesyłek rejestrowanych.
§  7. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. 2
1 Minister Spraw Zagranicznych kieruje działem administracji rządowej - sprawy zagraniczne, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 sierpnia 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Zagranicznych (Dz. U. poz. 1469).
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Spraw Zagranicznych z dnia 29 lipca 2015 r. w sprawie spisu osób uprawnionych do udziału w referendum przebywających za granicą (Dz. U. poz. 1099), które utraciło moc z dniem określonym w komunikacie Prezesa Rady Ministrów wydanym na podstawie art. 15 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 stycznia 2023 r. o zmianie ustawy - Kodeks wyborczy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 497).

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2023.2161

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Spis osób uprawnionych do udziału w referendum ogólnokrajowym przebywających za granicą.
Data aktu: 05/10/2023
Data ogłoszenia: 09/10/2023
Data wejścia w życie: 10/10/2023