Dodatkowe świadczenia zdrowotne lekarza dentysty i materiały stomatologiczne przysługujące żołnierzom zawodowym

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 27 czerwca 2023 r.
w sprawie dodatkowych świadczeń zdrowotnych lekarza dentysty i materiałów stomatologicznych przysługujących żołnierzom zawodowym

Na podstawie art. 289 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 2305 oraz z 2023 r. poz. 347 i 641) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
wykaz dodatkowych świadczeń zdrowotnych lekarza dentysty i materiałów stomatologicznych przysługujących żołnierzom zawodowym;
2)
sposób realizacji świadczeń, o których mowa w pkt 1;
3)
uprawnienia do świadczeń, o których mowa w pkt 1;
4)
tryb kierowania żołnierzy zawodowych do jednostek organizacyjnych udzielających świadczeń zdrowotnych;
5)
wykaz stanowisk służbowych uprawniających do dodatkowych świadczeń zdrowotnych lekarza dentysty i materiałów stomatologicznych.
§  2. 
Wykaz dodatkowych świadczeń zdrowotnych lekarza dentysty i materiałów stomatologicznych przysługujących żołnierzom zawodowym obejmuje:
1)
badanie lekarskie stomatologiczne oraz ocenę stanu układu stomatognatycznego na podstawie zdjęcia pantomograficznego, wykonywanego nie częściej niż jeden raz w roku kalendarzowym;
2)
higienę stomatologiczną obejmującą usunięcie złogów nazębnych (skaling, piaskowanie) wraz z fluoryzacją, wykonywaną nie częściej niż jeden raz w roku kalendarzowym;
3)
znieczulenie stomatologiczne;
4)
w zakresie stomatologii zachowawczej z endodoncją:
a)
opracowanie i wypełnienie ubytków próchnicowych klasy od I do V według Blacka oraz ubytków pochodzenia niepróchnicowego z użyciem materiałów kompozytowych światłoutwardzalnych, cementów glasjonomerowych,
b)
leczenie endodontyczne z wypełnieniem kanałów korzeniowych oraz wykonaniem niezbędnych radiogramów zębowych,
c)
odbudowę korony zęba po leczeniu endodontycznym metodą bezpośrednią z użyciem wkładów metalowych lub z włókna szklanego;
5)
w zakresie chirurgii stomatologicznej:
a)
ekstrakcję zęba,
b)
nacięcie ropnia wewnątrzustnego,
c)
resekcję wierzchołka korzeni zębów w obu łukach zębowych;
6)
w zakresie chorób błon śluzowych i przyzębia:
a)
kiretaż,
b)
leczenie zmian na błonie śluzowej jamy ustnej,
c)
założenie opatrunku periodontologicznego.
§  3. 
1. 
Dodatkowe świadczenia zdrowotne lekarza dentysty i materiały stomatologiczne są realizowane w jednostce wojskowej, na której zaopatrzeniu pozostaje żołnierz zawodowy uprawniony do tych świadczeń.
2. 
Jeżeli w jednostce wojskowej, o której mowa w ust. 1, nie działa podmiot leczniczy, dla którego Minister Obrony Narodowej jest podmiotem tworzącym, dowódca tej jednostki wojskowej zawiera porozumienie z dowódcą jednostki wojskowej, w której działa taki podmiot.
3. 
W przypadku braku możliwości zawarcia porozumienia, o którym mowa w ust. 2, dowódca jednostki wojskowej zawiera umowę z samodzielnym publicznym zakładem opieki zdrowotnej utworzonym przez Ministra Obrony Narodowej znajdującym się w tej samej miejscowości lub w miejscowości pobliskiej, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 22 czerwca 1995 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2022 r. poz. 1623).
4. 
W przypadku braku możliwości zawarcia porozumienia, o którym mowa w ust. 2, lub umowy, o której mowa w ust. 3, dowódca jednostki wojskowej zawiera umowę z innym podmiotem wykonującym działalność leczniczą udzielającym świadczeń zdrowotnych z zakresu leczenia stomatologicznego.
§  4. 
Dodatkowe świadczenia zdrowotne lekarza dentysty i materiały stomatologiczne przysługują żołnierzowi zawodowemu zajmującemu stanowisko służbowe:
1)
pilota, zaszeregowane do grupy osobowej pilotów,
2)
w składzie załogi okrętu podwodnego Marynarki Wojennej, bez względu na nazwę tego stanowiska,
3)
na którym, w ramach obowiązków wynikających z karty opisu stanowiska służbowego, wykonuje zadania pod wodą z użyciem sprzętu nurkowego, bez względu na nazwę tego stanowiska,
4)
w jednostkach wojsk specjalnych, zaszeregowane do grupy osobowej lądowych działań specjalnych oraz grupy osobowej morskich działań specjalnych, lub w oddziale specjalnym Żandarmerii Wojskowej, na którym wykonuje zadania polegające na bezpośrednim fizycznym zwalczaniu terroryzmu lub w tym zakresie uczestniczy w szkoleniu, bez względu na nazwę tego stanowiska służbowego,
5)
w jednostkach wojsk powietrznodesantowych, zaszeregowane do grupy osobowej aeromobilnej

- w rozumieniu przepisów wydanych na podstawie art. 134 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny.

§  5. 
Uprawnienie żołnierza zawodowego do dodatkowych świadczeń zdrowotnych lekarza dentysty i materiałów stomatologicznych potwierdza się zaświadczeniem dowódcy jednostki wojskowej potwierdzającym zajmowanie przez żołnierza zawodowego stanowiska służbowego, o którym mowa w § 4.
§  6. 
Dowódca jednostki wojskowej, w której żołnierz zawodowy pełni służbę, kieruje go wraz z dokumentem, o którym mowa w § 5, do podmiotu leczniczego, o którym mowa w § 3.
§  7. 
Świadczenia zdrowotne, o których mowa w § 2, są udzielane po przedstawieniu przez żołnierza zawodowego dokumentu, o którym mowa w § 5, oraz po okazaniu dokumentu poświadczającego tożsamość żołnierza zawodowego.
§  8. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia. 1
1 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 8 września 2011 r. w sprawie dodatkowych świadczeń zdrowotnych lekarza dentysty i materiałów stomatologicznych przysługujących żołnierzom zawodowym (Dz. U. poz. 1252), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zgodnie z art. 822 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 2305 oraz z 2023 r. poz. 347 i 641).

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024