Gratyfikacja urlopowa żołnierzy zawodowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 15 maja 2023 r.
w sprawie gratyfikacji urlopowej żołnierzy zawodowych

Na podstawie art. 446 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 2305 oraz z 2023 r. poz. 347 i 641) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa wysokość oraz terminy i tryb wypłacania gratyfikacji urlopowej żołnierzom zawodowym, zwanym dalej "żołnierzami".
§  2. 
1. 
Wysokość gratyfikacji urlopowej na jedną osobę uwzględnianą przy ustalaniu jej wysokości wynosi 35% najniższego uposażenia zasadniczego żołnierza obowiązującego w dniu 1 stycznia roku kalendarzowego, w którym żołnierz nabył prawo do urlopu wypoczynkowego.
2. 
W przypadku podwyższenia najniższego uposażenia zasadniczego w trakcie roku kalendarzowego gratyfikację urlopową wypłaca się żołnierzom, uwzględniając to podwyższenie. Żołnierzom, którym wypłacono już gratyfikację urlopową za ten rok, wypłaca się z urzędu odpowiednie wyrównanie wypłaconej gratyfikacji.
§  3. 
1. 
Gratyfikację urlopową wypłaca się na pisemny wniosek wskazujący imię i nazwisko żołnierza, zajmowane stanowisko służbowe oraz oznaczenie komórki wewnętrznej, złożony:
1)
przed rozpoczęciem urlopu wypoczynkowego lub dodatkowego urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 5 dni roboczych lub po zakończeniu tego urlopu albo
2)
po przedstawieniu dowodu dokonania opłaty za lub przedpłaty na odpłatną formę wypoczynku żołnierza, jego małżonka lub dziecka pozostającego na jego utrzymaniu, albo
3)
po wyznaczeniu lub skierowaniu żołnierza do pełnienia służby poza granicami państwa.
2. 
Wniosek zawiera oświadczenie żołnierza:
1)
o jego stanie rodzinnym na dzień złożenia wniosku obejmujące imię i nazwisko członka rodziny, a w przypadku dziecka dodatkowo datę urodzenia oraz informację o pobieraniu przez nie nauki lub odbywaniu studiów albo o uznaniu za całkowicie niezdolne do pracy lub niezdolne do samodzielnej egzystencji przed osiągnięciem wieku 18 lat, a w przypadku uczęszczania do szkoły lub odbywania studiów przed osiągnięciem wieku 25 lat;
2)
stwierdzające, że drugi rodzic dziecka, o którym mowa w art. 446 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny, zwanej dalej "ustawą", będący żołnierzem zawodowym nie otrzymał gratyfikacji urlopowej w danym roku na dziecko wskazane w oświadczeniu.
3. 
W przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, wniosek składa się nie wcześniej niż na 30 dni przed rozpoczęciem urlopu i nie później niż 14 dni od dnia zakończenia urlopu.
4. 
Gratyfikację urlopową wypłaca się w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku.
§  4. 
1. 
W przypadku gdy żołnierz nie złożył wniosku, o którym mowa w § 3 ust. 1, w danym roku kalendarzowym, gratyfikację urlopową za ten rok wypłaca się do końca stycznia roku kalendarzowego następującego po roku, za który ona przysługuje, na podstawie pisemnego oświadczenia żołnierza o jego stanie rodzinnym w ostatnim dniu roku kalendarzowego, za który przysługuje ta gratyfikacja. Przepis § 3 ust. 2 pkt 1 stosuje się.
2. 
W przypadku gdy żołnierz zawodowy został zwolniony z zawodowej służby wojskowej, gratyfikację urlopową wypłaca się w terminie płatności odprawy, o której mowa w art. 458 ustawy, na podstawie pisemnego oświadczenia żołnierza o jego stanie rodzinnym w ostatnim dniu pełnienia zawodowej służby wojskowej. Przepis § 3 ust. 2 pkt 1 stosuje się.
3. 
Oświadczenie, o którym mowa w ust. 1 i 2, składa się odpowiednio:
1)
w okresie 14 dni po upływie roku kalendarzowego, za który przysługuje gratyfikacja urlopowa;
2)
przed zwolnieniem z zawodowej służby wojskowej.
§  5. 
1. 
W przypadku śmierci, uznania za zmarłego lub zaginięcia żołnierza gratyfikację urlopową wypłaca się członkowi rodziny żołnierza, o którym mowa w art. 462 ust. 2 ustawy, na podstawie pisemnego oświadczenia członka rodziny żołnierza, według stanu rodzinnego żołnierza w ostatnim dniu pełnienia zawodowej służby wojskowej. Przepis § 3 ust. 2 pkt 1 stosuje się.
2. 
W przypadkach, o których mowa w ust. 1, gratyfikację urlopową wypłaca się w terminie 14 dni od dnia złożenia przez członka rodziny żołnierza oświadczenia.
§  6. 
Wniosek, o którym mowa w § 3 ust. 1, lub oświadczenie, o którym mowa w § 4 ust. 1 i 2 lub § 5 ust. 1, składa się do dowódcy jednostki wojskowej, o którym mowa w art. 470 ustawy.
§  7. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 1
1 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 18 marca 2014 r. w sprawie gratyfikacji urlopowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. poz. 411), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zgodnie z art. 822 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 2305 oraz z 2023 r. poz. 347 i 641).

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024