Legitymacja i odznaka identyfikacyjna żołnierzy Żandarmerii Wojskowej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 15 lutego 2022 r.
w sprawie legitymacji i odznaki identyfikacyjnej żołnierzy Żandarmerii Wojskowej

Na podstawie art. 10 ust. 3 ustawy z dnia 24 sierpnia 2001 r. o Żandarmerii Wojskowej i wojskowych organach porządkowych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1214) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
wzór legitymacji żołnierza Żandarmerii Wojskowej;
2)
szczegółowy sposób postępowania związanego z legitymacją żołnierza Żandarmerii Wojskowej, a w szczególności dane osobowe wpisywane do legitymacji, organy wydające, wymieniające i odbierające legitymację, przypadki, w których podlega ona zdeponowaniu, wymianie i zwrotowi, oraz sposób jej używania, przechowywania i niszczenia, z rozróżnieniem żołnierzy zawodowych i niezawodowych;
3)
wzór odznaki identyfikacyjnej żołnierza Żandarmerii Wojskowej;
4)
szczegółowy sposób postępowania związanego z odznaką identyfikacyjną żołnierza Żandarmerii Wojskowej, a w szczególności organy wydające i odbierające odznakę, przypadki, w których podlega ona zdeponowaniu i zwrotowi, oraz sposób jej używania, przechowywania i noszenia, z rozróżnieniem żołnierzy zawodowych i niezawodowych.
§  2. 
Żołnierz Żandarmerii Wojskowej, po otrzymaniu legitymacji żołnierza Żandarmerii Wojskowej i odznaki identyfikacyjnej żołnierza Żandarmerii Wojskowej na stanowisku służbowym w jednostce organizacyjnej Żandarmerii Wojskowej, chroni je przed utratą, uszkodzeniem lub zniszczeniem.
§  3. 
1. 
W legitymacji żołnierza Żandarmerii Wojskowej, zwanej dalej "legitymacją", umieszcza się:
1)
fotografię żołnierza Żandarmerii Wojskowej w mundurze bez nakrycia głowy;
2)
stopień, imię (imiona) i nazwisko żołnierza Żandarmerii Wojskowej;
3)
nazwę jednostki organizacyjnej, w której żołnierz Żandarmerii Wojskowej pełni służbę;
4)
datę ważności legitymacji - upływającej po 3 latach od daty wydania;
5)
numer legitymacji;
6)
numer odznaki identyfikacyjnej żołnierza Żandarmerii Wojskowej.
2. 
Rozróżnienie legitymacji żołnierza zawodowego i żołnierza niezawodowego następuje na etapie personalizacji legitymacji przez wskazanie na rewersie legitymacji rodzaju pełnionej służby.
3. 
Wzór legitymacji jest określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
§  4. 
1. 
Odznaka identyfikacyjna żołnierza Żandarmerii Wojskowej, zwana dalej "odznaką identyfikacyjną", w kształcie owalu o wymiarach 70 x 50 mm jest wykonana z metalu z emaliowanym barwnym znakiem Żandarmerii Wojskowej. Znajdują się na niej: napis "ŻANDARMERIA WOJSKOWA", znak Żandarmerii Wojskowej oraz numer odznaki identyfikacyjnej wyrażony czterema cyframi arabskimi.
2. 
Numer odznaki identyfikacyjnej wpisuje się do legitymacji.
3. 
Wzór odznaki identyfikacyjnej żołnierza zawodowego jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
4. 
Wzór odznaki identyfikacyjnej żołnierza niezawodowego jest określony w załączniku nr 3 do rozporządzenia.
§  5. 
1. 
Organem wydającym, wymieniającym i odbierającym legitymację lub odznakę identyfikacyjną żołnierzowi Żandarmerii Wojskowej jest:
1)
Komendant Główny Żandarmerii Wojskowej - w stosunku do żołnierzy zawodowych Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej oraz komendant (szef) jednostki organizacyjnej Żandarmerii Wojskowej bezpośrednio podległej Komendantowi Głównemu Żandarmerii Wojskowej;
2)
komendant (szef) jednostki organizacyjnej Żandarmerii Wojskowej bezpośrednio podległej Komendantowi Głównemu Żandarmerii Wojskowej - w stosunku do żołnierzy podległych mu jednostek organizacyjnych Żandarmerii Wojskowej.
2. 
Organem deponującym legitymację lub odznakę identyfikacyjną jest:
1)
Komendant Główny Żandarmerii Wojskowej - w stosunku do żołnierzy zawodowych Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej oraz komendant (szef) jednostki organizacyjnej Żandarmerii Wojskowej bezpośrednio podległej Komendantowi Głównemu Żandarmerii Wojskowej;
2)
komendant (szef) jednostki organizacyjnej Żandarmerii Wojskowej - w stosunku do podległych żołnierzy oraz komendantów podległych mu jednostek organizacyjnych Żandarmerii Wojskowej.
§  6. 
1. 
Legitymacja i odznaka identyfikacyjna podlegają zdeponowaniu w przypadku:
1)
zawieszenia żołnierza Żandarmerii Wojskowej w czynnościach służbowych;
2)
zwolnienia żołnierza Żandarmerii Wojskowej z wykonywania zadań służbowych;
3)
uzyskania przez żołnierza zawodowego zgody na urlop bezpłatny, o którym mowa w art. 109 ust. 2 ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1131, 1666 i 2333);
4)
przebywania żołnierza Żandarmerii Wojskowej na urlopie macierzyńskim, urlopie rodzicielskim albo urlopie wychowawczym;
5)
zakończenia wykonywania czynności służbowych przez żołnierza niezawodowego.
2. 
Komendant (szef) jednostki organizacyjnej Żandarmerii Wojskowej może zdeponować legitymację i odznakę identyfikacyjną w przypadku niewykonywania zadań przez żołnierza Żandarmerii Wojskowej z powodu choroby trwającej nieprzerwanie przez 3 miesiące.
3. 
Na wniosek żołnierza Żandarmerii Wojskowej, w uzasadnionych przypadkach, komendant (szef) jednostki organizacyjnej Żandarmerii Wojskowej może przyjąć do depozytu jego legitymację i odznakę identyfikacyjną.
§  7. 
Legitymacja i odznaka identyfikacyjna podlegają zwrotowi z dniem zakończenia służby żołnierza Żandarmerii Wojskowej na stanowisku służbowym w jednostce organizacyjnej Żandarmerii Wojskowej.
§  8. 
Legitymacja podlega unieważnieniu w przypadku jej utraty albo zgonu żołnierza Żandarmerii Wojskowej.
§  9. 
1. 
Legitymacja podlega wymianie w przypadku:
1)
uszkodzenia lub zniszczenia;
2)
upływu okresu ważności;
3)
zmiany stopnia wojskowego lub przeniesienia żołnierza Żandarmerii Wojskowej do innej jednostki organizacyjnej Żandarmerii Wojskowej;
4)
zmiany imienia lub nazwiska żołnierza Żandarmerii Wojskowej;
5)
wymiany odznaki identyfikacyjnej w związku z jej utratą.
2. 
Odznaka identyfikacyjna podlega wymianie w przypadku jej uszkodzenia lub zniszczenia.
3. 
W przypadku utraty legitymacji lub odznaki identyfikacyjnej wydaje się nowe.
§  10. 
1. 
Legitymacje oraz odznaki identyfikacyjne ewidencjonuje i przechowuje organ, o którym mowa w § 5 ust. 1.
2. 
Niszczenia legitymacji i odznak identyfikacyjnych dokonuje komisja powołana przez:
1)
Komendanta Głównego Żandarmerii Wojskowej - w stosunku do żołnierzy zawodowych Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej oraz komendanta (szefa) jednostki organizacyjnej Żandarmerii Wojskowej bezpośrednio podległej Komendantowi Głównemu Żandarmerii Wojskowej;
2)
Komendanta (szefa) jednostki organizacyjnej Żandarmerii Wojskowej bezpośrednio podległej Komendantowi Głównemu Żandarmerii Wojskowej - w stosunku do żołnierzy podległych mu jednostek organizacyjnych Żandarmerii Wojskowej.
§  11. 
1. 
W przypadku utraty legitymacji lub odznaki identyfikacyjnej żołnierz Żandarmerii Wojskowej zawiadamia niezwłocznie drogą służbową:
1)
Komendanta Głównego Żandarmerii Wojskowej - w stosunku do żołnierzy zawodowych Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej oraz komendanta (szefa) jednostki organizacyjnej Żandarmerii Wojskowej bezpośrednio podległych Komendantowi Głównemu Żandarmerii Wojskowej;
2)
Komendanta (szefa) jednostki organizacyjnej Żandarmerii Wojskowej bezpośrednio podległej Komendantowi Głównemu Żandarmerii Wojskowej - w stosunku do żołnierzy podległych mu jednostek organizacyjnych Żandarmerii Wojskowej.
2. 
Organ niezwłocznie unieważnia utraconą legitymację lub odznakę identyfikacyjną i zarządza przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego.
§  12. 
1. 
Legitymacje wydane żołnierzom Żandarmerii Wojskowej przed dniem wejścia w życie rozporządzenia zachowują ważność do określonej w nich daty ważności.
2. 
Odznaki identyfikacyjne wydane żołnierzom Żandarmerii Wojskowej przed dniem wejścia w życie rozporządzenia zachowują ważność.
§  13. 
Traci moc rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 14 grudnia 2001 r. w sprawie legitymacji i odznak identyfikacyjnych żołnierzy Żandarmerii Wojskowej (Dz. U. poz. 1848 oraz z 2009 r. poz. 541).
§  14. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 12 lipca 2022 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR LEGITYMACJI ŻOŁNIERZA ŻANDARMERII WOJSKOWEJ

Legitymacja żołnierza Żandarmerii Wojskowej ma formę karty identyfikacyjnej w formacie ID-1, wykonanej z wielowarstwowego poliwęglanu. Materiały użyte do produkcji dokumentu oraz budowa karty umożliwiają trwałe naniesienie danych personalnych z zastosowaniem techniki grawerowania laserowego.

AWERS

wzór

Objaśnienia:

1)
tło wykonane techniką offsetową; barwa tła utrzymana w tonacji zielonej (A) i pomarańczowo-beżowej (B) z zastosowaniem druku irysowego o układzie A-B-A;
2)
w dolnej części tła wkomponowany element reliefowy, który przedstawia logo Żandarmerii Wojskowej;
3)
w lewym górnym rogu wizerunek orła według wzoru ustalonego dla godła Rzeczypospolitej Polskiej;
4)
po prawej stronie godła Rzeczypospolitej Polskiej następujące napisy w kolorze czarnym:
a)
"ŻANDARMERIA",
b)
"WOJSKOWA",
c)
"POLISH MILITARY GENDARMERIE";
5)
między napisem "WOJSKOWA" a napisem "POLISH MILITARY GENDARMERIE" zabezpieczenie w postaci mikro druku;
6)
poniżej godła Rzeczypospolitej Polskiej pole na wizerunek posiadacza dokumentu, które ma linie giloszowe zgodne z kolorystyką i rysu tła dokumentu oraz linie giloszowe złożone z mikrodruku (wizerunek twarzy posiadacza dokumentu sporządzony na podstawie fotografii o wymiarach 35 x 45 mm, wykonanej na jednolitym jasnym tle, mającej dobrą ostrość oraz pokazującej wyraźnie oczy i twarz, przedstawiającej osobę od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby jej twarz zajmowała 70-80% powierzchni fotografii, bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost, z otwartymi oczami, z naturalnym wyrazem twarzy i z zamkniętymi ustami);
7)
poniżej pola na wizerunek miejsce na dane osobowe posiadacza dokumentu - imiona, nazwisko, stopień wojskowy, numer legitymacji - oraz na datę ważności legitymacji;
8)
w prawym dolnym rogu pola na wizerunek element dyfrakcyjny optycznie zmienny (DOVID);
9)
po prawej stronie na wysokości pola na wizerunek logo Żandarmerii Wojskowej oraz numer odznaki identyfikacyjnej;
10)
w prawym dolnym rogu logotyp Żandarmerii Wojskowej wykonany farbą optycznie zmienną;
11)
elementy graficzne widoczne w świetle widzialnym, wykazujące luminescencję w promieniowaniu ultrafioletowym.

REWERS

wzór

Objaśnienia:

1)
tło wykonane techniką offsetową; barwa tła utrzymana w tonacji zielonej (A) i szarej (B) z zastosowaniem druku irysowego o układzie A-B-A;
2)
w centralnej części wkomponowane w tło logo Żandarmerii Wojskowej;
3)
w górnej części napis w kolorze czarnym "ŻANDARMERIA WOJSKOWA";
4)
poniżej napisu "ŻANDARMERIA WOJSKOWA" miejsce na dane osobowe posiadacza dokumentu - nazwa jednostki organizacyjnej, numer legitymacji, rodzaj służby (rozróżnienie legitymacji żołnierza zawodowego i żołnierza niezawodowego następuje na etapie personalizacji legitymacji służbowej żołnierza Żandarmerii Wojskowej przez wskazanie rodzaju służby);
5)
w połowie wysokości zabezpieczenia w postaci mikrodruku;
6)
w prawej górnej części niezadrukowane białe pole przeznaczone na zabezpieczenie MLI;
7)
w dolnej części pole MRZ;
8)
elementy graficzne widoczne w świetle widzialnym, wykazujące luminescencję w promieniowaniu ultrafioletowym.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR ODZNAKI IDENTYFIKACYJNEJ ŻOŁNIERZA ZAWODOWEGO

Odznaka ma kształt owalu o wymiarach 70 x 50 mm. Jest koloru srebra oksydowanego.

wzór

Objaśnienia:

1)
w otoku w górnej części napis "ŻANDARMERIA WOJSKOWA";
2)
w dolnej części stylizowany wieniec laurowy;
3)
w środkowej części lauru wkomponowane koło z hologramem zawierającym litery "ŻW" i "WP" widoczne w zależności od kąta patrzenia;
4)
w central ej części znak Żandarmerii Wojskowej z wypełnieniami w kolorze amarantowym (tło) i żółtym (płomień);
5)
poniżej numer odznaki identyfikacyjnej, którego cyfry są wypełnione emalią koloru amarantowego.

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR ODZNAKI IDENTYFIKACYJNEJ ŻOŁNIERZA NIEZAWODOWEGO

Odznaka ma kształt owalu o wymiarach 70 x 50 mm. Jest koloru srebra oksydowanego.

wzór

Objaśnienia:

1)
w otoku w górnej części napis "ŻANDARMERIA WOJSKOWA";
2)
w dolnej części stylizowany wieniec laurowy;
3)
w środkowej części lauru wkomponowane koło z hologramem zawierającym litery "ŻW" i "WP" widoczne w zależności od kąta patrzenia;
4)
w centralnej części znak Żandarmerii Wojskowej;
5)
poniżej numer odznaki identyfikacyjnej.

Zmiany w prawie

Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024