Określenie szczegółowych warunków utraty statusu odpadów dla odpadów powstających w procesie energetycznego spalania paliw.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KLIMATU I ŚRODOWISKA 1
z dnia 27 października 2022 r.
w sprawie określenia szczegółowych warunków utraty statusu odpadów dla odpadów powstających w procesie energetycznego spalania paliw 2

Na podstawie art. 14 ust. 1a ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2022 r. poz. 699, 1250, 1726 i 2127) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa szczegółowe warunki utraty statusu odpadów dla odpadów powstających w procesie energetycznego spalania paliw określonych w załączniku nr 1 do rozporządzenia, zwanych dalej "odpadami powstającymi w procesie energetycznego spalania paliw", w sprawach, w których wynikiem procesu odzysku R5 lub R12 są materiały lub produkty, które mają być wykorzystane w celach wskazanych w § 3 pkt 2.
§  2. 
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
posiadaczu odpadów powstających w procesie energetycznego spalania paliw - rozumie się przez to posiadacza odpadów dokonującego oceny lub zlecającego dokonanie oceny zgodności danej partii odpadów powstających w procesie energetycznego spalania paliw z warunkami utraty statusu odpadów, o których mowa w § 3, w tym posiadacza odpadów posiadającego zezwolenie na przetwarzanie odpadów, pozwolenie na wytwarzanie odpadów uwzględniające przetwarzanie odpadów lub pozwolenie zintegrowane uwzględniające przetwarzanie odpadów;
2)
próbce - rozumie się przez to próbkę danej partii odpadów powstających w procesie energetycznego spalania paliw objętych procedurą utraty statusu odpadów;
3)
partii odpadów - rozumie się przez to jednorodną masę odpadów poddaną procesowi odzysku i przeznaczoną do oceny zgodności z warunkami utraty statusu odpadów, o których mowa w § 3;
4)
partii materiałów lub produktów - rozumie się przez to materiały lub produkty powstałe w wyniku procesu odzysku danej partii odpadów, które spełniają warunki utraty statusu odpadów, o których mowa w § 3.
§  3. 
Warunki utraty statusu odpadów, o których mowa w art. 14 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach, przez odpady powstające w procesie energetycznego spalania paliw uznaje się za spełnione, jeżeli łącznie:
1)
odpady powstające w procesie energetycznego spalania paliw zostaną poddane procesowi odzysku R5 lub R12;
2)
materiały lub produkty powstałe w wyniku procesu odzysku poszczególnych rodzajów odpadów powstających w procesie energetycznego spalania paliw zostaną wykorzystane do produkcji lub wykonania:
a)
cementu, betonu i spoiw, podbudów, kruszyw, mieszanek związanych i niezwiązanych, robót ziemnych lub
b)
gipsu syntetycznego wykorzystywanego do produkcji materiałów budowlanych, lub
c)
nawozów i środków wspomagających uprawę roślin;
3)
materiały lub produkty powstałe w wyniku procesu odzysku poszczególnych rodzajów odpadów powstających w procesie energetycznego spalania paliw, o których mowa w pkt 2:
a)
lit. a - spełniają minimalne kryteria jakościowe określone w załączniku nr 2 do rozporządzenia,
b)
lit. b - spełniają minimalne kryteria jakościowe określone w załączniku nr 3 do rozporządzenia,
c)
lit. c - spełniają wymagania określone w przepisach o nawozach i nawożeniu dla nawozów lub środków wspomagających uprawę roślin lub rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1009 z dnia 5 czerwca 2019 r. ustanawiającego przepisy dotyczące udostępniania na rynku produktów nawozowych UE, zmieniającego rozporządzenia (WE) nr 1069/2009 i (WE) nr 1107/2009 oraz uchylającego rozporządzenie (WE) nr 2003/2003 (Dz. Urz. UE L 170 z 25.06.2019, str. 1, z późn. zm. 3 );
4)
materiały lub produkty powstałe w wyniku procesu odzysku poszczególnych rodzajów odpadów powstających w procesie energetycznego spalania paliw, o których mowa w pkt 2, nie spowodują bezpośredniego zagrożenia szkodą w środowisku lub szkody w środowisku w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie (Dz. U. z 2020 r. poz. 2187);
5)
próbki zostały pobrane i przebadane zgodnie z § 4.
§  4. 
1. 
Próbki pobiera się i bada w celu potwierdzenia spełnienia przez odpady powstające w procesie energetycznego spalania paliw warunków, o których mowa w § 3 pkt 3.
2. 
Próbki pobiera i bada laboratorium posiadające odpowiednią akredytację w rozumieniu art. 5 pkt 11 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. o systemie oceny zgodności (Dz. U. z 2021 r. poz. 1344 oraz z 2022 r. poz. 974) na zlecenie posiadacza odpadów powstających w procesie energetycznego spalania paliw.
3. 
Metoda poboru próbek powinna spełniać co najmniej wymagania normy PN-EN 14899.
4. 
Z badania próbek sporządza się protokół.
5. 
Protokół, o którym mowa w ust. 4, posiadacz odpadów powstających w procesie energetycznego spalania paliw przechowuje przez 5 lat.
§  5. 
1. 
Posiadacz odpadów powstających w procesie energetycznego spalania paliw potwierdza, że materiały lub produkty powstałe w wyniku utraty statusu odpadów przez odpady powstające w procesie energetycznego spalania paliw spełniają warunki utraty statusu odpadów, o których mowa w § 3, sporządzając odrębnie dla każdej partii materiałów lub produktów oświadczenie o zgodności z warunkami utraty statusu odpadów dla odpadów powstających w procesie energetycznego spalania paliw, którego wzór jest określony w załączniku nr 4 do rozporządzenia.
2. 
Oświadczenie o zgodności z warunkami utraty statusu odpadów dla odpadów powstających w procesie energetycznego spalania paliw sporządza się w jednakowo brzmiących egzemplarzach, po jednym dla posiadacza odpadów powstających w procesie energetycznego spalania paliw oraz dla podmiotu, który wykorzystuje materiały lub produkty powstałe w wyniku procesu odzysku tych odpadów.
3. 
Oświadczenie o zgodności z warunkami utraty statusu odpadów dla odpadów powstających w procesie energetycznego spalania paliw jest przedkładane:
1)
wojewódzkiemu inspektorowi ochrony środowiska właściwemu ze względu na miejsce poddania procesowi odzysku danej partii odpadów powstających w procesie energetycznego spalania paliw - przez posiadacza odpadów powstających w procesie energetycznego spalania paliw,
2)
wojewódzkiemu inspektorowi ochrony środowiska właściwemu ze względu na miejsce wykorzystania danej partii materiałów lub produktów powstałych w wyniku procesu odzysku odpadów powstających w procesie energetycznego spalania paliw - przez podmiot, który wykorzystuje te materiały lub produkty

- na żądanie, w trakcie prowadzonej kontroli.

4. 
Oświadczenie o zgodności z warunkami utraty statusu odpadów dla odpadów powstających w procesie energetycznego spalania paliw przechowuje się przez 5 lat.
§  6. 
1. 
System gospodarowania prowadzony przez posiadacza odpadów powstających w procesie energetycznego spalania paliw w celu wykazania zgodności z warunkami utraty statusu odpadów przez odpady powstające w procesie energetycznego spalania paliw, o których mowa w § 3, obejmuje co najmniej zbiór udokumentowanych procedur dotyczących:
1)
monitorowania procesów i technik przetwarzania odpadów powstających w procesie energetycznego spalania paliw;
2)
monitorowania zgodności materiałów lub produktów powstałych w wyniku procesu odzysku za zgodność z minimalnymi kryteriami jakościowymi, o których mowa w załącznikach nr 2 i 3 do rozporządzenia oraz w przepisach o nawozach i nawożeniu dla nawozów lub środków wspomagających uprawę roślin lub rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1009 z dnia 5 czerwca 2019 r. ustanawiającego przepisy dotyczące udostępniania na rynku produktów nawozowych UE, zmieniającego rozporządzenia (WE) nr 1069/2009 i (WE) nr 1107/2009 oraz uchylającego rozporządzenie (WE) nr 2003/2003;
3)
planowanego wykorzystania materiałów lub produktów powstałych w procesie odzysku;
4)
przeglądu i usprawnienia systemu gospodarowania;
5)
szkolenia personelu.
2. 
Posiadacz odpadów powstających w procesie energetycznego spalania paliw udostępnia na żądanie właściwym organom dokumentację związaną z systemem gospodarowania.
§  7. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem § 6, który wchodzi w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

ODPADY POWSTAJĄCE W PROCESIE ENERGETYCZNEGO SPALANIA PALIW

Kody odpadów1) Rodzaje odpadów
10 01 01 Żużle, popioły paleniskowe i pyły z kotłów (z wyłączeniem pyłów z kotłów wymienionych w 10 01 04)
10 01 02 Popioły lotne z węgla
10 01 03 Popioły lotne z torfu i drewna niepoddanego obróbce chemicznej
10 01 05 Stałe odpady z wapniowych metod odsiarczania gazów odlotowych
ex 10 01 152) Popioły paleniskowe, żużle i pyły z kotłów ze współspalania biomasy - inne niż wymienione w 10 01 14
ex 10 01 172) Popioły lotne ze współspalania biomasy inne niż wymienione w 10 01 16
10 01 24 Piaski ze złóż fluidalnych (z wyłączeniem 10 01 82)
10 01 80 Mieszanki popiołowo-żużlowe z mokrego odprowadzania odpadów paleniskowych
10 01 82 Mieszaniny popiołów lotnych i odpadów stałych z wapniowych metod odsiarczania gazów odlotowych (metody suche i półsuche odsiarczania spalin oraz spalanie w złożu fluidalnym)
Objaśnienia:

1) Kody odpadów, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2022 r. poz. 699, z późn. zm.).

2) ex - popioły powstające w procesie energetycznego spalania paliw w instalacjach współspalania z biomasą.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

MINIMALNE KRYTERIA JAKOŚCIOWE DLA CELÓW WYKORZYSTANIA MATERIAŁÓW LUB PRODUKTÓW POWSTAŁYCH W WYNIKU PROCESU ODZYSKU ODPADÓW POWSTAJĄCYCH W PROCESIE ENERGETYCZNEGO SPALANIA PALIW

Kod odpadów Cel wykorzystania Minimalne kryteria jakościowe
10 01 01 Cement PN-EN 197-1 Cement - Część 1: Skład, wymagania i kryteria zgodności dotyczące cementów powszechnego użytku
Mieszanki związane spoiwem hydraulicznym PN-EN 14227-4 Mieszanki związane spoiwem hydraulicznym - Specyfikacje - Część 4: Popioły lotne do mieszanek związanych spoiwem hydraulicznym
Kruszywa lekkie PN-EN 13055 Kruszywa lekkie
Kruszywa do mieszanek hydraulicznych PN-EN 13242+A1 Kruszywa do niezwiązanych i związanych hydraulicznie materiałów stosowanych w obiektach budowlanych i budownictwie drogowym
Roboty ziemne PN-S-02205 Drogi samochodowe - Roboty ziemne - Wymagania i badania
10 01 02 Popiół lotny do betonu PN-EN 450-1 Popiół lotny do betonu - Część 1: Definicje, specyfikacje i kryteria zgodności
Cement PN-EN 197-1 Cement - Część 1: Skład, wymagania i kryteria zgodności dotyczące cementów powszechnego użytku
Mieszanki związane spoiwem hydraulicznym PN-EN 14227-4 Mieszanki związane spoiwem hydraulicznym - Specyfikacje - Część 4: Popioły lotne do mieszanek związanych spoiwem hydraulicznym
Kruszywa lekkie PN-EN 13055 Kruszywa lekkie
Roboty ziemne PN-S-02205 Drogi samochodowe - Roboty ziemne - Wymagania i badania
10 01 03 Roboty ziemne PN-S-02205 Drogi samochodowe - Roboty ziemne - Wymagania i badania
Cement PN-EN 197-1 Cement - Część 1: Skład, wymagania i kryteria zgodności dotyczące cementów powszechnego użytku
Kruszywa lekkie PN-EN 13055 Kruszywa lekkie
Mieszanki związane spoiwem hydraulicznym PN-EN 14227-4 Mieszanki związane spoiwem hydraulicznym - Specyfikacje - Część 4: Popioły lotne do mieszanek związanych spoiwem hydraulicznym
10 01 05 Cement PN-EN 197-1 Cement - Część 1: Skład, wymagania i kryteria zgodności dotyczące cementów powszechnego użytku
Kruszywa lekkie PN-EN 13055 Kruszywa lekkie
10 01 15 Cement PN-EN 197-1 Cement - Część 1: Skład, wymagania i kryteria zgodności dotyczące cementów powszechnego użytku
Kruszywa lekkie PN-EN 13055 Kruszywa lekkie
Kruszywa do mieszanek hydraulicznych PN-EN 13242+A1 Kruszywa do niezwiązanych i związanych hydraulicznie materiałów stosowanych w obiektach budowlanych i budownictwie drogowym
Roboty ziemne PN-S-02205 Drogi samochodowe - Roboty ziemne - Wymagania i badania
Mieszanki związane spoiwem hydraulicznym PN-EN 14227-4 Mieszanki związane spoiwem hydraulicznym - Specyfikacje - Część 4: Popioły lotne do mieszanek związanych spoiwem hydraulicznym
10 01 17 Popiół lotny do betonu PN-EN 450-1 Popiół lotny do betonu - Część 1: Definicje, specyfikacje i kryteria zgodności
Cement PN-EN 197-1 Cement - Część 1: Skład, wymagania i kryteria zgodności dotyczące cementów powszechnego użytku
Mieszanki związane spoiwem hydraulicznym PN-EN 14227-4 Mieszanki związane spoiwem hydraulicznym - Specyfikacje - Część 4: Popioły lotne do mieszanek związanych spoiwem hydraulicznym
Roboty ziemne PN-S-02205 Drogi samochodowe - Roboty ziemne - Wymagania i badania
Kruszywa lekkie PN-EN 13055 Kruszywa lekkie
10 01 24 Kruszywa do mieszanek hydraulicznych PN-EN 13242+A1 Kruszywa do niezwiązanych i związanych hydraulicznie materiałów stosowanych w obiektach budowlanych i budownictwie drogowym
Cement PN-EN 197-1 Cement - Część 1: Skład, wymagania i kryteria zgodności dotyczące cementów powszechnego użytku
Kruszywa lekkie PN-EN 13055 Kruszywa lekkie
Roboty ziemne PN-S-02205 Drogi samochodowe - Roboty ziemne - Wymagania i badania
Mieszanki związane spoiwem hydraulicznym PN-EN 14227-4 Mieszanki związane spoiwem hydraulicznym - Specyfikacje - Część 4: Popioły lotne do mieszanek związanych spoiwem hydraulicznym
10 01 80 Kruszywa lekkie PN-EN 13055 Kruszywa lekkie
Kruszywa do mieszanek hydraulicznych PN-EN 13242+A1 Kruszywa do niezwiązanych i związanych hydraulicznie materiałów stosowanych w obiektach budowlanych i budownictwie drogowym
Cement PN-EN 197-1 Cement - Część 1: Skład, wymagania i kryteria zgodności dotyczące cementów powszechnego użytku
Roboty ziemne PN-S-02205 Drogi samochodowe - Roboty ziemne - Wymagania i badania
Mieszanki związane spoiwem hydraulicznym PN-EN 14227-4 Mieszanki związane spoiwem hydraulicznym - Specyfikacje - Część 4: Popioły lotne do mieszanek związanych spoiwem hydraulicznym
10 01 82 Hydrauliczne spoiwa drogowe szybkowiążące PN-EN 13282-1 Hydrauliczne spoiwa drogowe - Część 1: Hydrauliczne spoiwa drogowe szybkowiążące - Skład, wymagania i kryteria zgodności
Hydrauliczne spoiwa drogowe normalnie wiążące PN-EN 13282-2 Hydrauliczne spoiwa drogowe - Część 2: Hydrauliczne spoiwa drogowe normalnie wiążące - Skład, wymagania i kryteria zgodności
Kruszywa do mieszanek hydraulicznych PN-EN 13242+A1 Kruszywa do niezwiązanych i związanych hydraulicznie materiałów stosowanych w obiektach budowlanych i budownictwie drogowym
Mieszanki związane spoiwem hydraulicznym PN-EN 14227-4 Mieszanki związane spoiwem hydraulicznym - Specyfikacje - Część 4: Popioły lotne do mieszanek związanych spoiwem hydraulicznym
Roboty ziemne PN-S-02205 Drogi samochodowe - Roboty ziemne - Wymagania i badania
Kruszywa lekkie PN-EN 13055 Kruszywa lekkie

ZAŁĄCZNIK Nr  3

MINIMALNE KRYTERIA JAKOŚCIOWE DLA MATERIAŁÓW LUB PRODUKTÓW POWSTAŁYCH W WYNIKU PROCESU ODZYSKU Z ODPADÓW O KODZIE 10 01 05 WYKORZYSTANYCH JAKO SYNTETYCZNY GIPS DO PRODUKCJI MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH

Lp. Parametr/Właściwość Wymaganie
1 Wilgotność < 15% suchej masy
2 Zawartość CaSO4*2H2O ≥ 92,5% masy
3 Zawartość CaSO3 * 0,5H2O w przeliczeniu na SO2 < 2% masy
4 Zawartość MgO rozpuszczonego w wodzie < 0,1% masy
5 Zawartość Na2O rozpuszczonego w wodzie < 0,06% masy
6 Zawartość chlorków w przeliczeniu na Cl < 0,01% masy
7 pH 5-9
8 Zapach neutralny
9 Toksyczność nietoksyczny
10 Promieniotwórczość naturalna, wskaźnik I1) I ≤ 1
Objaśnienie:

1) Zgodnie z przepisami rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 17 grudnia 2020 r. w sprawie materiałów budowlanych, w przypadku których oznacza się stężenie promieniotwórcze izotopów promieniotwórczych potasu K-40, radu Ra-226 i toru Th-232, wymagań dotyczących dokonywania tych oznaczeń oraz wartości wskaźnika stężenia promieniotwórczego, o której przekroczeniu informuje się właściwe organy (Dz. U. z 2021 r. poz. 33).

ZAŁĄCZNIK Nr  4

WZÓR

OŚWIADCZENIE O ZGODNOŚCI Z WARUNKAMI UTRATY STATUSU ODPADÓW DLA ODPADÓW POWSTAJĄCYCH W PROCESIE ENERGETYCZNEGO SPALANIA PALIW

wzór

1 Minister Klimatu i Środowiska kieruje działem administracji rządowej - klimat, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 października 2021 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Klimatu i Środowiska (Dz. U. poz. 1949).
2 Niniejsze rozporządzenie zostało notyfikowane Komisji Europejskiej w dniu 13 lipca 2022 r. pod numerem 2022/488/PL zgodnie z § 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23 grudnia 2002 r. w sprawie sposobu funkcjonowania krajowego systemu notyfikacji norm i aktów prawnych (Dz. U. poz. 2039 oraz z 2004 r. poz. 597), które wdraża postanowienia dyrektywy (UE) 2015/1535 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 9 września 2015 r. ustanawiającej procedurę udzielania informacji w dziedzinie przepisów technicznych oraz zasad dotyczących usług społeczeństwa informacyjnego (ujednolicenie) (Dz. Urz. UE L 241 z 17.09.2015, str. 1).
3 Zmiany wymienionego rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. Urz. UE L 302 z 22.11.2019, str. 129, Dz. Urz. UE L 48 z 11.02.2021, str. 6, Dz. Urz. UE L 356 z 08.10.2021, str. 8, Dz. Urz. UE L 427 z 30.11.2021, str. 120, 130 i 140, Dz. Urz. UE L 83 z 10.03.2022, str. 66, Dz. Urz. UE L 161 z 16.06.2022, str. 121, Dz. Urz. UE L 183 z 08.07.2022, str. 2 oraz Dz. Urz. UE L 233 z 08.09.2022, str. 91.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2022.2330

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Określenie szczegółowych warunków utraty statusu odpadów dla odpadów powstających w procesie energetycznego spalania paliw.
Data aktu: 27/10/2022
Data ogłoszenia: 16/11/2022
Data wejścia w życie: 01/12/2022, 17/05/2023