Zasady i tryb wypłacania należności za zakwaterowanie przejściowe Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w razie wprowadzenia stanu wyjątkowego i wojennego, ogłoszenia mobilizacji oraz w czasie wojny.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 7 września 2022 r.
w sprawie zasad i trybu wypłacania należności za zakwaterowanie przejściowe Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w razie wprowadzenia stanu wyjątkowego i wojennego, ogłoszenia mobilizacji oraz w czasie wojny

Na podstawie art. 70 ust. 3 ustawy z dnia 22 czerwca 1995 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2022 r. poz. 1623) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa zasady i tryb wypłacania należności za zakwaterowanie przejściowe w razie konieczności czasowego rozmieszczenia jednostek wojskowych, żołnierzy i pracowników wojska zatrudnionych w tych jednostkach oraz osób towarzyszących Siłom Zbrojnym Rzeczypospolitej Polskiej, a także magazynowania lub przechowywania urządzeń, uzbrojenia, środków materiałowych i sprzętu wojskowego - poza budynkami, lokalami i gruntami przeznaczonymi na zakwaterowanie stałe - w razie wprowadzenia stanu wyjątkowego i wojennego, ogłoszenia mobilizacji oraz w czasie wojny.
§  2. 
1. 
Właściwy terytorialnie wojskowy oddział gospodarczy lub jednostka wojskowa właściwa terytorialnie pełniąca funkcję oddziału gospodarczego, zwane dalej "organem wojskowym", na podstawie decyzji o zajęciu nieruchomości na zakwaterowanie przejściowe wydanej przez dowódcę jednostki wojskowej, o której mowa w art. 69 ust. 2 ustawy z dnia 22 czerwca 1995 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, ustalają należność za zakwaterowanie przejściowe na zajętych nieruchomościach w drodze:
1)
decyzji administracyjnej wydanej przez organ wojskowy w stosunku do osoby fizycznej lub prawnej będącej właścicielem nieruchomości;
2)
porozumienia zawartego przez organ wojskowy z właściwym organem reprezentującym Skarb Państwa lub jednostkę samorządu terytorialnego w sprawach gospodarowania nieruchomościami - w przypadku nieruchomości stanowiącej własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego.
2. 
W decyzji, o której mowa w ust. 1 pkt 1, określa się wypłacanie należności za zakwaterowanie przejściowe przy zastosowaniu minimalnych stawek czynszu za najem analogicznych lokali użytkowych i nieruchomości na danym terenie ogłaszanych przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta, starostę) i obowiązujących na terenie gminy, w której znajdują się nieruchomości zajęte na zakwaterowanie przejściowe. W decyzji określa się także odpowiednio koszty eksploatacyjne i opłaty, o których mowa w ust. 3, jeżeli nie zostały uwzględnione w stawkach czynszu.
3. 
W porozumieniu, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, określa się wypłacanie należności za zakwaterowanie przejściowe w wysokości poniesionych kosztów eksploatacyjnych i opłat, o których mowa w art. 260 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 2022 r. poz. 1360), związanych ze zwykłym wykorzystaniem nieruchomości na zakwaterowanie przejściowe.
4. 
Decyzja administracyjna albo porozumienie, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, określają wypłacanie należności za zakwaterowanie przejściowe w odniesieniu do rzeczywistego czasu korzystania z nieruchomości lub jej części.
§  3. 
W decyzji, o której mowa w § 2 ust. 1 pkt 1, wydanej przez organ wojskowy w stosunku do osoby fizycznej lub prawnej będącej właścicielem nieruchomości oraz w porozumieniu, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 2, wypłacaną należność za zakwaterowanie przejściowe powiększa się o koszty przygotowania nieruchomości na zakwaterowanie przejściowe w takiej wysokości jak za korzystanie z nieruchomości przez okres jednej doby.
§  4. 
Należność za zakwaterowanie przejściowe organ wojskowy wypłaca po uzyskaniu potwierdzenia przez dowódców jednostek wojskowych, o których mowa w § 2 ust. 1, zakresu i okresu zajęcia nieruchomości na zakwaterowanie przejściowe albo niewykorzystania nieruchomości przygotowanej na zakwaterowanie przejściowe.
§  5. 
1. 
Wypłata należności za zakwaterowanie przejściowe następuje w terminie do 30 dni od dnia zwolnienia nieruchomości.
2. 
Należność wypłaca się każdego miesiąca z dołu, jeżeli zakwaterowanie przejściowe trwa dłużej niż jeden miesiąc.
§  6. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2022.1972

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady i tryb wypłacania należności za zakwaterowanie przejściowe Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w razie wprowadzenia stanu wyjątkowego i wojennego, ogłoszenia mobilizacji oraz w czasie wojny.
Data aktu: 07/09/2022
Data ogłoszenia: 20/09/2022
Data wejścia w życie: 05/10/2022