Dodatek za pracowniczy przydział mobilizacyjny przysługujący pracownikowi resortu obrony narodowej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 5 sierpnia 2022 r.
w sprawie dodatku za pracowniczy przydział mobilizacyjny przysługującego pracownikowi resortu obrony narodowej

Na podstawie art. 543 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 655 i 974) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa wysokość, szczegółowe warunki i tryb przyznawania dodatku za pracowniczy przydział mobilizacyjny przysługującego pracownikowi resortu obrony narodowej, zwanego dalej "dodatkiem".
§  2. 
1. 
Wysokość dodatku w stawce rocznej jest określona w tabeli stanowiącej załącznik do rozporządzenia, zgodnie z rodzajem stanowiska, do którego zalicza się stanowisko służbowe, na które został nadany pracowniczy przydział mobilizacyjny.
2. 
Rodzaj stanowiska, o którym mowa w ust. 1, ustala się według grupy wielkiej, o której mowa w tabeli 1 "Struktura grup wielkich klasyfikacji, poziomy: kompetencji, kształcenia PRK" zamieszczonej w części "Objaśnienia do struktury klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy" załącznika do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 sierpnia 2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania (Dz. U. z 2018 r. poz. 227, z 2021 r. poz. 2285 oraz z 2022 r. poz. 853), do której jest zaklasyfikowane stanowisko służbowe z pracowniczego przydziału mobilizacyjnego.
3. 
Pracodawca przyznaje dodatek w terminie do dnia 31 stycznia roku następującego po roku, za który ten dodatek przysługuje, za okres zatrudnienia pracownika resortu obrony narodowej, zwanego dalej "pracownikiem", u tego pracodawcy i posiadania pracowniczego przydziału mobilizacyjnego, z uwzględnieniem § 3 ust. 4.
4. 
W przypadku rozwiązania stosunku pracy z pracownikiem w trakcie roku kalendarzowego dodatek przyznaje się w terminie, o którym mowa w ust. 3.
5. 
Warunkiem przyznania dodatku jest złożenie przez pracownika w terminie do dnia 15 stycznia roku następującego po roku, za który ten dodatek przysługuje, do pracodawcy pisemnej informacji zawierającej:
1)
wskazanie jednostki wojskowej lub komórki organizacyjnej, w której pracownik ma lub miał nadany pracowniczy przydział mobilizacyjny;
2)
nazwę stanowiska, na które pracownik ma lub miał nadany pracowniczy przydział mobilizacyjny;
3)
termin nadania pracowniczego przydziału mobilizacyjnego;
4)
dyspozycję co do formy wypłaty dodatku - gotówkowej lub bezgotówkowej;
5)
oświadczenie o złożeniu informacji u innego pracodawcy w resorcie obrony narodowej, które zawiera wskazanie okresu zatrudnienia u innego pracodawcy i posiadania pracowniczego przydziału mobilizacyjnego oraz - w przypadku kontynuacji zatrudnienia u kilku pracodawców - wybór pracodawcy, który ma wypłacić dodatek.
6. 
W przypadku pozostawania w zatrudnieniu w ramach resortu obrony narodowej u kilku pracodawców w tym samym czasie dodatek za ten okres przyznaje i wypłaca pracodawca wybrany przez pracownika.
§  3. 
1. 
Dodatek przyznaje się w pełnej wysokości, jeżeli pracownik był zatrudniony przez okres całego roku kalendarzowego w resorcie obrony narodowej i posiadał w tym okresie pracowniczy przydział mobilizacyjny.
2. 
Dodatek przyznaje się również pracownikowi, który:
1)
nie był zatrudniony przez okres całego roku kalendarzowego w resorcie obrony narodowej lub
2)
nie posiadał przez okres całego roku kalendarzowego pracowniczego przydziału mobilizacyjnego

- w wysokości 1/12 kwoty dodatku za każdy rozpoczęty miesiąc kalendarzowy okresu zatrudnienia i posiadania w tym okresie pracowniczego przydziału mobilizacyjnego.

3. 
Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio w przypadku nadania pracownikowi w trakcie roku kalendarzowego nowego przydziału mobilizacyjnego na stanowisko służbowe, skutkującego zmianą wysokości dodatku.
4. 
W przypadku zmiany pracodawcy w ramach resortu obrony narodowej w trakcie miesiąca kalendarzowego dodatek za ten miesiąc przyznaje pracodawca, u którego rozwiązano stosunek pracy.
§  4. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

TABELA WYSOKOŚCI DODATKU W STAWCE ROCZNEJ ZA PRACOWNICZY PRZYDZIAŁ MOBILIZACYJNY NADANY PRACOWNIKOWI RESORTU OBRONY NARODOWEJ

Symbol grupy wielkiej Rodzaj stanowiska Wysokość dodatku w stawce rocznej w złotych
1 Przedstawiciele władz publicznych, wyżsi urzędnicy i kierownicy 200
2 Specjaliści 190
3 Technicy i inny średni personel 180
4 Pracownicy biurowi 170
5 Pracownicy usług i sprzedawcy 160
6 Rolnicy, ogrodnicy, leśnicy i rybacy 150
7 Robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy 140
8 Operatorzy i monterzy maszyn i urządzeń 130
9 Pracownicy wykonujący prace proste 120

Zmiany w prawie

Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024