Kontrola przestrzegania przepisów o czasie pracy i odpoczynku rybaków.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI MORSKIEJ I ŻEGLUGI ŚRÓDLĄDOWEJ 1
z dnia 24 grudnia 2019 r.
w sprawie kontroli przestrzegania przepisów o czasie pracy i odpoczynku rybaków

Na podstawie art. 50 ust. 10 ustawy z dnia 11 września 2019 r. o pracy na statkach rybackich (Dz. U. poz. 2197) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa tryb przeprowadzania kontroli przestrzegania przepisów o czasie pracy i odpoczynku rybaków przez dyrektora urzędu morskiego.
§  2. 
1. 
Przed podjęciem czynności kontrolnych przeprowadzający kontrolę, zwany dalej "kontrolującym", zgłasza swoją obecność kapitanowi statku rybackiego.
2. 
Przystępując do kontroli, kontrolujący okazuje kapitanowi statku rybackiego dokument identyfikacyjny, o którym mowa w art. 18 ust. 9 ustawy z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie morskim (Dz. U. z 2019 r. poz. 1452, 1702, 2197 i 2303), w sposób umożliwiający odczytanie i zanotowanie danych osobowych kontrolującego.
§  3. 
1. 
Ustalenia z kontroli są dokumentowane w formie protokołu w postaci papierowej.
2. 
Protokół zawiera:
1)
nazwę i siedzibę armatora oraz jego numer identyfikacji podatkowej (NIP);
2)
numer IMO statku rybackiego nadany przez Międzynarodową Organizację Morską (IMO), a w razie jego braku, numer rejestrowy statku rybackiego;
3)
oznakę rybacką statku rybackiego;
4)
imię i nazwisko kapitana statku rybackiego;
5)
imię i nazwisko oraz stanowisko służbowe kontrolującego;
6)
oznaczenie dni, w których przeprowadzano kontrolę;
7)
opis stwierdzonych naruszeń oraz inne informacje mające istotne znaczenie dla wyników kontroli;
8)
imiona i nazwiska rybaków udzielających informacji podczas kontroli;
9)
ustalenia w sprawie przestrzegania przepisów o czasie pracy i odpoczynku rybaków oraz informację o realizacji postanowień w nich zawartych;
10)
wyszczególnienie załączników, o których mowa w ust. 3;
11)
wzmiankę o wniesieniu lub niewniesieniu przez kapitana statku rybackiego zastrzeżeń, o których mowa w ust. 5, oraz o ewentualnym usunięciu stwierdzonych nieprawidłowości przez zakończeniem kontroli;
12)
datę i miejsce podpisania protokołu przez kontrolującego i kapitana statku rybackiego.
3. 
Do protokołu załącza się dokumenty i materiały dotyczące przestrzegania przepisów o czasie pracy i odpoczynku rybaków, stanowiące część protokołu.
4. 
Protokół podpisuje kontrolujący oraz kapitan statku rybackiego.
5. 
Kapitanowi statku rybackiego przysługuje prawo zgłoszenia zastrzeżeń do ustaleń zawartych w protokole, przed jego podpisaniem. Protokół zawiera pouczenie o możliwości zgłoszenia zastrzeżeń.
6. 
Zastrzeżenia do protokołu, o których mowa w ust. 5, należy zgłosić na piśmie w terminie 7 dni od dnia przedstawienia protokołu, jednak nie później niż przed dniem opuszczenia portu przez statek rybacki.
7. 
W razie zgłoszenia zastrzeżeń do protokołu, o których mowa w ust. 5, kontrolujący bada je, a w przypadku stwierdzenia zasadności zastrzeżeń - zmienia lub uzupełnia odpowiednią część protokołu.
8. 
W przypadku odmowy podpisania protokołu przez kapitana statku rybackiego, kontrolujący wpisuje w protokole adnotację o braku podpisu.
9. 
Odmowa podpisania protokołu przez kapitana statku rybackiego nie stanowi przeszkody w realizacji ustaleń zawartych w protokole, który zawiera takie pouczenie.
10. 
W protokole kontrolujący nie dokonuje poprawek, skreśleń ani uzupełnień bez omówienia ich na końcu protokołu, z wyjątkiem sprostowania oczywistych omyłek pisarskich i rachunkowych, które parafuje kontrolujący.
11. 
Kontrolujący sporządza protokół w języku polskim i angielskim w trzech jednobrzmiących egzemplarzach, które otrzymują kapitan statku rybackiego, przedstawiciel załogi oraz dyrektor urzędu morskiego przeprowadzający kontrolę.
12. 
Dla statków rybackich nieuprawiających żeglugi międzynarodowej, protokół jest sporządzany w języku polskim.
§  4. 
Do spraw wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia stosuje się przepisy rozporządzenia Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dnia 5 maja 2016 r. w sprawie trybu przeprowadzania kontroli przestrzegania przepisów o czasie pracy i odpoczynku marynarzy (Dz. U. poz. 635).
§  5. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej kieruje działem administracji rządowej - gospodarka morska, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej (Dz. U. poz. 2262).

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024