Kwota przekazywana przez Polską Agencję Nadzoru Audytowego na pokrycie kosztów niektórych zadań realizowanych przez Polską Izbę Biegłych Rewidentów.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW 1
z dnia 24 lutego 2020 r.
w sprawie kwoty przekazywanej przez Polską Agencję Nadzoru Audytowego na pokrycie kosztów niektórych zadań realizowanych przez Polską Izbę Biegłych Rewidentów

Na podstawie art. 55a ust. 2 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym (Dz. U. z 2019 r. poz. 1421, 1571, 2200 i 2217) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
sposób wyliczenia kwoty, o której mowa w art. 55a ust. 1 zdanie pierwsze ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym, zwanej dalej "kwotą";
2)
sposób i terminy przekazywania kwoty;
3)
sposób i terminy rozliczania kwoty;
4)
wzór rocznego rozliczenia kwoty.
§  2. 
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o kosztach niektórych zadań Polskiej Izby Biegłych Rewidentów, należy przez to rozumieć koszty realizacji zadań, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt 2 i pkt 3 lit. a ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym.
§  3. 
1. 
Kwota jest wyliczana jako równowartość sumy kosztów niektórych zadań Polskiej Izby Biegłych Rewidentów, zwanej dalej "PIBR", zaplanowanych przez PIBR do poniesienia w danym roku kalendarzowym.
2. 
Jeżeli równowartość sumy kosztów, o których mowa w ust. 1, przekracza 10% prognozowanych kosztów realizacji zadań Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego, zwanej dalej "Agencją", ujętych w planie finansowym Agencji na dany rok kalendarzowy, kwota na dany rok stanowi równowartość 10% prognozowanych kosztów realizacji zadań Agencji ujętych w planie finansowym Agencji na dany rok kalendarzowy.
§  4. 
1. 
Agencja w danym roku kalendarzowym przekazuje, na rachunek bankowy PIBR, kwotę w trzech częściach, w terminie do dnia:
1)
31 maja;
2)
31 sierpnia;
3)
15 listopada.
2. 
W terminach, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, jest przekazywane po 1/3 kwoty na dany rok, w wysokości zaokrąglonej do pełnych złotych, w ten sposób, że końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 groszy pomija się, a końcówki kwot wynoszące 50 i więcej groszy podwyższa się do pełnych złotych.
3. 
W terminie, o którym mowa w ust. 1 pkt 3, jest przekazywana pozostała część kwoty stanowiąca różnicę pomiędzy wysokością kwoty na dany rok a sumą części kwoty przekazanych w terminach, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2.
§  5. 
1. 
Roczne rozliczenie kwoty za dany rok kalendarzowy PIBR składa do Agencji w terminie do ostatniego dnia lutego roku następującego po danym roku kalendarzowym.
2. 
W rozliczeniu, o którym mowa w ust. 1, PIBR wskazuje wysokość:
1)
kosztów niektórych zadań PIBR prognozowanych do poniesienia oraz rzeczywiście poniesionych w roku kalendarzowym, którego dotyczy rozliczenie, w podziale na koszty bezpośrednie i koszty pośrednie;
2)
kwoty otrzymanej od Agencji za rok kalendarzowy, którego dotyczy rozliczenie;
3)
nadpłaty albo niedopłaty kwoty za rok kalendarzowy, którego dotyczy rozliczenie.
3. 
Wzór rocznego rozliczenia kwoty, o którym mowa w ust. 1, określa załącznik do rozporządzenia.
§  6. 
1. 
Nadpłata kwoty za dany rok kalendarzowy powstaje w przypadku, gdy kwota na dany rok kalendarzowy ujęta w planie finansowym Agencji jest większa od wysokości kosztów niektórych zadań PIBR rzeczywiście poniesionych w danym roku kalendarzowym.
2. 
Niedopłata kwoty za dany rok kalendarzowy powstaje w przypadku, gdy kwota na dany rok kalendarzowy ujęta w planie finansowym Agencji jest mniejsza od wysokości kosztów niektórych zadań PIBR rzeczywiście poniesionych w danym roku kalendarzowym, nie większej niż 10% prognozowanych kosztów realizacji zadań Agencji ujętych w planie finansowym Agencji na dany rok kalendarzowy.
3. 
Niedopłata albo nadpłata kwoty za dany rok kalendarzowy odpowiednio powiększa albo pomniejsza część kwoty za rok następny przekazywanej w terminie, o którym mowa w § 4 ust. 1 pkt 1.
§  7. 
1. 
Rozporządzenie stosuje się po raz pierwszy do kwoty przekazywanej na pokrycie kosztów niektórych zadań PIBR w roku 2020.
2. 
W roku 2020 Agencja przekazuje, na rachunek bankowy PIBR, kwotę za ten rok w czterech częściach w terminie do dnia:
1)
29 lutego 2020 r.;
2)
31 maja 2020 r.;
3)
31 sierpnia 2020 r.;
4)
15 listopada 2020 r.
3. 
W terminach, o których mowa w ust. 2 pkt 1-3, jest przekazywane po 1/4 kwoty na rok 2020, w wysokości zaokrąglonej do pełnych złotych, w ten sposób, że końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 groszy pomija się, a końcówki kwot wynoszące 50 i więcej groszy podwyższa się do pełnych złotych.
4. 
W terminie, o którym mowa w ust. 2 pkt 4, przekazywana jest pozostała część kwoty stanowiąca różnicę pomiędzy wysokością kwoty na rok 2020 a sumą części kwoty przekazanych w terminach, o których mowa w ust. 2 pkt 1-3.
§  8. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

ROCZNE ROZLICZENIE KWOTY, O KTÓREJ MOWA W ART. 55A UST. 1 ZDANIE PIERWSZE USTAWY Z DNIA 11 MAJA 2017 R. O BIEGŁYCH REWIDENTACH, FIRMACH AUDYTORSKICH ORAZ NADZORZE PUBLICZNYM, PRZEKAZANEJ PRZEZ POLSKĄ AGENCJĘ NADZORU AUDYTOWEGO NA POKRYCIE KOSZTÓW REALIZACJI NIEKTÓRYCH ZADAŃ POLSKIEJ IZBY BIEGŁYCH REWIDENTÓW ZA ROK ................
Poz. Wyszczególnienie Wysokość w złotych

(zaokrąglona do pełnych złotych)

prognozowana do poniesienia w roku, którego dotyczy rozliczenie rzeczywiście poniesiona w roku, którego dotyczy rozliczenie
1. Koszty realizacji zadań PIBR, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym, obejmujące:
a) koszty bezpośrednie tłumaczenia międzynarodowych standardów badania, międzynarodowych standardów usług atestacyjnych innych niż badanie, międzynarodowych standardów usług pokrewnych, międzynarodowych standardów kontroli jakości oraz międzynarodowych standardów dotyczących zasad etyki zawodowej
b) koszty bezpośrednie opracowania krajowych standardów wykonywania zawodu, krajowych standardów kontroli jakości oraz zasad etyki zawodowej
c) koszty bezpośrednie zatwierdzania przez Krajową Radę Biegłych Rewidentów krajowych standardów wykonywania zawodu, krajowych standardów kontroli jakości oraz zasad etyki zawodowej
d) inne koszty bezpośrednie związane z realizacją zadań, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt 2 ustawy
e) koszty pośrednie związane z realizacją zadań, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt 2 ustawy
Łącznie (suma kosztów z lit. a–e)
2. Koszty realizacji zadań PIBR, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt 3 lit. a ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym, obejmujące:
a) koszty bezpośrednie kontroli wypełniania przez biegłych rewidentów obowiązków z zakresu obligatoryjnego doskonalenia zawodowego
b) koszty bezpośrednie prowadzenia postępowań dyscyplinarnych dotyczących naruszeń obowiązków z zakresu obligatoryjnego doskonalenia zawodowego
c) inne koszty bezpośrednie związane z realizacją zadań, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt 3 lit. a ustawy
d) koszty pośrednie związane z realizacją zadań, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt 3 lit. a ustawy
Łącznie (suma kosztów z lit. a–d)
3. ŁĄCZNIE (suma kosztów z poz. 1 i 2)
Poz. Wyszczególnienie Wysokość w złotych

(bez zaokrągleń do pełnych złotych)

4. Kwota otrzymana od Agencji za rok kalendarzowy, którego dotyczy rozliczenie
5. Nadpłata/niedopłata* kwoty za rok kalendarzowy, którego dotyczy rozliczenie
Sporządził: Zatwierdził:
............................................................................................ ............................................................................................
Imię i nazwisko oraz nr telefonu osoby sporządzającej informację Imię i nazwisko Prezesa KRBR lub osoby

upoważnionej

............................................................................................ ............................................................................................
Podpis Podpis

* Niepotrzebne skreślić.

1 Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. poz. 2265).

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024