Stanowiska, zaszeregowanie, kwalifikacje oraz szczegółowe warunki wynagradzania pracowników izb morskich.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY 1
z dnia 28 grudnia 2020 r.
w sprawie stanowisk, zaszeregowania, kwalifikacji oraz szczegółowych warunków wynagradzania pracowników izb morskich

Na podstawie art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 1 grudnia 1961 r. o izbach morskich (Dz. U. z 2020 r. poz. 159) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Ustala się:
1)
tabelę stanowisk i kwalifikacji pracowników zatrudnionych w izbach morskich, stanowiącą załącznik nr 1 do rozporządzenia;
2)
tabelę wysokości wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych w izbach morskich, stanowiącą załącznik nr 2 do rozporządzenia;
3)
tabelę wysokości dodatku funkcyjnego pracowników zatrudnionych w izbach morskich, stanowiącą załącznik nr 3 do rozporządzenia.
§  2. 
1. 
Pracownikom izb morskich zatrudnionym na stanowiskach związanych z kierowaniem zespołem przysługuje dodatek funkcyjny.
2. 
Dodatek funkcyjny przysługuje również pracownikom zatrudnionym na stanowiskach niezwiązanych z kierowaniem zespołem, dla których w załączniku nr 3 do rozporządzenia przewiduje się dodatek funkcyjny.
3. 
W przypadku pełnienia więcej niż jednej funkcji lub zajmowania więcej niż jednego stanowiska pracownikom zatrudnionym w izbach morskich przysługuje jeden, najwyższy dodatek funkcyjny z dodatków należnych z tytułu zajmowanego stanowiska oraz pełnionej funkcji.
§  3. 
1. 
Przewodniczący izby morskiej może przyznać pracownikowi izby morskiej dodatek specjalny z tytułu okresowego zwiększenia obowiązków służbowych lub powierzenia dodatkowych zadań, w szczególności zadań o wysokim stopniu złożoności lub odpowiedzialności.
2. 
Dodatek specjalny przyznaje się na czas określony w kwocie nieprzekraczającej 40% wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego z tytułu zajmowanego stanowiska lub pełnionej funkcji łącznie.
§  4. 
Pracownik izby morskiej, który nie posiada wymaganych kwalifikacji przewidzianych dla stanowiska zajmowanego przez niego w dniu wejścia w życie rozporządzenia, może być nadal zatrudniony na tym stanowisku.
§  5. 
Pracownik izby morskiej zatrudniony w dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia na stanowisku nieprzewidzianym w tym rozporządzeniu może być nadal zatrudniony, z tym że na stanowisku określonym w niniejszym rozporządzeniu.
§  6. 
Traci moc rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 25 czerwca 2009 r. w sprawie stanowisk, zaszeregowania, kwalifikacji oraz szczegółowych warunków wynagradzania pracowników izb morskich (Dz. U. poz. 888).
§  7. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2021 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

TABELA STANOWISK I KWALIFIKACJI PRACOWNIKÓW ZATRUDNIONYCH W IZBACH MORSKICH

Grupa stanowisk Stanowisko Wymagane kwalifikacje
URZĘDNIICY
Stanowiska samodzielne główny księgowy według odrębnych przepisów
zastępca głównego księgowego jak dla stanowiska głównego księgowego
starszy inspektor dochodzeniowy 1. wykształcenie wyższe pierwszego stopnia albo

2. wykształcenie średnie i zdany egzamin maturalny oraz 1 rok pracy na stanowisku inspektora dochodzeniowego

inspektor dochodzeniowy 1. wykształcenie wyższe pierwszego stopnia albo

2. wykształcenie średnie i zdany egzamin maturalny oraz 1 rok pracy na stanowisku referenta

kierownik sekretariatu

Odwoławczej Izby Morskiej

1. wykształcenie wyższe pierwszego stopnia albo

2. wykształcenie średnie i zdany egzamin maturalny oraz 1 rok pracy na stanowisku zastępcy kierownika sekretariatu lub starszego sekretarza albo 2 lata pracy na stanowisku sekretarza

kierownik sekretariatu izby morskiej, kierownik sekcji ewidencji awaryjności 1. wykształcenie wyższe pierwszego stopnia albo

2. wykształcenie średnie i zdany egzamin maturalny oraz 1 rok pracy na stanowisku zastępcy kierownika sekretariatu lub starszego sekretarza bądź 2 lata pracy na stanowisku sekretarza

zastępca kierownika sekretariatu Odwoławczej Izby Morskiej, zastępca kierownika sekretariatu izby morskiej 1. wykształcenie średnie i zdany egzamin maturalny oraz 1 rok pracy na stanowisku starszego sekretarza albo

2. 2 lata pracy na stanowisku sekretarza

Stanowiska wspomagające starszy inspektor do spraw orzecznictwa i ewidencji wypadków wykształcenie wyższe drugiego stopnia oraz 1 rok pracy na stanowisku inspektora do spraw orzecznictwa i ewidencji wypadków
inspektor do spraw orzecznictwa i ewidencji wypadków wykształcenie wyższe pierwszego stopnia
starszy sekretarz 1. wykształcenie średnie i zdany egzamin maturalny oraz 1 rok pracy na stanowisku sekretarza albo

2. 2 lata pracy na stanowisku referenta

starszy księgowy 1. wykształcenie: ekonomiczne jednolite studia magisterskie, ekonomiczne wyższe studia zawodowe, uzupełniające ekonomiczne studia magisterskie lub ekonomiczne studia podyplomowe i co najmniej 1 rok pracy na stanowisku księgowego albo

2. ukończona średnia szkoła policealna lub pomaturalna szkoła ekonomiczna i co najmniej 2 lata pracy na stanowisku księgowego

sekretarz wykształcenie średnie i zdany egzamin maturalny oraz 1 rok pracy na stanowisku referenta
księgowy 1. wykształcenie: ekonomiczne jednolite studia magisterskie, ekonomiczne wyższe studia zawodowe, uzupełniające ekonomiczne studia magisterskie lub ekonomiczne studia podyplomowe albo

2. ukończona średnia szkoła policealna lub pomaturalna szkoła ekonomiczna i co najmniej 1 rok praktyki w księgowości

referent wykształcenie średnie i zdany egzamin maturalny oraz umiejętność obsługi komputera, w tym biegłego pisania
kasjer wykształcenie średnie i zdany egzamin maturalny
administrator systemu

informatycznego/

teleinformatycznego

wykształcenie wyższe kierunkowe informatyczne drugiego stopnia
informatyk wykształcenie wyższe kierunkowe informatyczne pierwszego stopnia
bibliotekarz według odrębnych przepisów
archiwista wykształcenie średnie i zdany egzamin maturalny oraz ukończony kurs dla archiwistów
PRACOWNICY NIEBĘDĄCY URZĘDNIKAMI
stanowiska pomocnicze, obsługi technicznej i gospodarczej pracownik obsługi wykształcenie podstawowe
sprzątaczka wykształcenie podstawowe

ZAŁĄCZNIK Nr  2

TABELA WYSOKOŚCI WYNAGRODZENIA ZASADNICZEGO PRACOWNIKÓW ZATRUDNIONYCH W IZBACH MORSKICH

Grupa stanowisk Kwota w złotych
Stanowiska samodzielne 2800-12 400
Stanowiska wspomagające 2800-8000
Stanowiska pomocnicze, obsługi technicznej i gospodarczej 2800-6000

ZAŁĄCZNIK Nr  3

TABELA WYSOKOŚCI DODATKU FUNKCYJNEGO PRACOWNIKÓW ZATRUDNIONYCH W IZBACH MORSKICH

Grupa stanowisk Kwota w złotych
Stanowiska samodzielne do 2250
Stanowiska wspomagające:
- starszy inspektor do spraw orzecznictwa i ewidencji wypadków do 1690
- inspektor do spraw orzecznictwa i ewidencji wypadków do 1240
- administrator systemu informatycznego/teleinformatycznego do 1690
- informatyk do 900
1 Minister Infrastruktury kieruje działem administracji rządowej - gospodarka morska, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 4 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury (Dz. U. poz. 2257 oraz z 2020 r. poz. 1722, 1745, 1927 i 2006).

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024