Dofinansowanie pobytu weterana-żołnierza i weterana poszkodowanego-żołnierza w Domu Weterana.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 21 września 2020 r.
w sprawie dofinansowania pobytu weterana-żołnierza i weterana poszkodowanego-żołnierza w Domu Weterana

Na podstawie art. 24 ust. 7 ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o weteranach działań poza granicami państwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 1569 i 1726) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
sposób dofinansowania pobytu weterana-żołnierza i weterana poszkodowanego-żołnierza w Domu Weterana;
2)
dokumenty niezbędne do wydania zaświadczeń o pierwszeństwie w umieszczeniu w Domu Weterana.
§  2. 
1. 
Dofinansowanie, o którym mowa w art. 24 ust. 3 ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o weteranach działań poza granicami państwa, odbywa się na podstawie umowy zawartej między Skarbem Państwa reprezentowanym przez Ministra Obrony Narodowej a kierownikiem podmiotu leczniczego, w ramach którego funkcjonuje Dom Weterana.
2. 
Umowa określa:
1)
okres, na jaki ma zostać zawarta;
2)
sposób ustalania wysokości dofinansowania w danym roku budżetowym w okresie obowiązywania umowy, uwzględniający:
a)
środki finansowe przekazywane przez Narodowy Fundusz Zdrowia na podstawie art. 31d ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1398, 1492, 1493 i 1578),
b)
rzeczywisty koszt pobytu weterana-żołnierza lub weterana poszkodowanego-żołnierza w Domu Weterana,
c)
opłaty wnoszone przez weterana-żołnierza lub weterana poszkodowanego-żołnierza za pobyt w Domu Weterana;
3)
termin przekazywania środków finansowych na rachunek bankowy podmiotu leczniczego, nie dłuższy niż 30 dni od dnia otrzymania faktury przez departament Ministerstwa Obrony Narodowej właściwy do spraw zdrowia, za okres rozliczeniowy wynoszący nie więcej niż trzy miesiące;
4)
sposób rozstrzygania sporów, które mogą powstać w trakcie realizacji umowy;
5)
zestawienie informacji o poniesieniu kosztów związanych z pobytem osób uprawnionych w Domu Weterana, które zawiera:
a)
imię, nazwisko i numer PESEL osoby uprawnionej, a w przypadku gdy nie posiada ona numeru PESEL - rodzaj, serię i numer dokumentu potwierdzającego jej tożsamość oraz datę urodzenia,
b)
podstawę prawną pobytu,
c)
okres pobytu,
d)
rzeczywisty koszt pobytu,
e)
wysokość kwoty dofinansowania otrzymanej na osobę uprawnioną w ramach umowy z NFZ o udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej,
f)
wysokość opłaty za pobyt wniesionej przez osobę uprawnioną,
g)
wysokość należnej kwoty dofinansowania ustalonej zgodnie z § 2 ust. 2 pkt 2,
h)
nazwę oraz numer rachunku bankowego podmiotu leczniczego,
i)
podpis świadczeniodawcy.
§  3. 
Dokumentami niezbędnymi do wydania zaświadczeń o pierwszeństwie w umieszczeniu w Domu Weterana są:
1)
legitymacja potwierdzająca nadanie orderu - w przypadku weterana-żołnierza i weterana poszkodowanego-żołnierza odznaczonych Orderem Wojennym Virtuti Militari lub Orderem Krzyża Wojskowego;
2)
akt mianowania na wyższy stopień wojskowy, wydany na podstawie art. 76 ust. 8 pkt 2 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2019 r. poz. 1541 i 2020 oraz z 2020 r. poz. 374) - w przypadku weterana-żołnierza i weterana poszkodowanego-żołnierza szczególnie zasłużonych z tytułu działalności na rzecz suwerennej i demokratycznej Rzeczypospolitej Polskiej.
§  4. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 1
1 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 23 marca 2012 r. w sprawie sposobu dofinansowania pobytu weterana-żołnierza i weterana poszkodowanego-żołnierza w Domu Weterana (Dz. U. z 2016 r. poz. 1653), które na podstawie art. 19 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o weteranach działań poza granicami państwa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1726) traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024