Poprawka do konwencji bazylejskiej o kontroli transgranicznego przemieszczania i usuwania odpadów niebezpiecznych sporządzonej w Bazylei dnia 22 marca 1989 r., przyjęta zgodnie z Decyzją III/1 Konferencji Stron Konwencji. Genewa.1995.09.22.

POPRAWKA
do Konwencji bazylejskiej o kontroli transgranicznego przemieszczania i usuwania odpadów niebezpiecznych, sporządzonej w Bazylei dnia 22 marca 1989 r.,
przyjęta zgodnie z Decyzją III/1 Konferencji Stron Konwencji w Genewie dnia 22 września 1995 r.

W imieniu Rzeczypospolitej Polskiej

PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

Dnia 22 września 1995 r. została przyjęta, zgodnie z Decyzją III/1 Konferencji Stron Konwencji, Poprawka do Konwencji bazylejskiej o kontroli transgranicznego przemieszczenia i usuwania odpadów niebezpiecznych, sporządzonej w Bazylei dnia 22 marca 1989 r. w następującym brzmieniu:

Przekład

DECYZJA III/l

Poprawka do Konwencji bazylejskiej

Konferencja.

Przypominając, że podczas pierwszego posiedzenia Konferencji Stron Konwencji bazylejskiej sformułowane zostało wezwanie do zakazu przemieszczania odpadów niebezpiecznych z krajów uprzemysłowionych do krajów rozwijających się;

Przypominając decyzję 11/12 Konferencji;

Zważywszy, że:

*
Konferencja poleciła Technicznej Grupie Roboczej kontynuowanie jej pracy nad charakterystyką niebezpieczeństw odpadów, będących przedmiotem Konwencji bazylejskiej (decyzja III/12);
*
Techniczna Grupa Robocza rozpoczęła już swą pracę nad stworzeniem list odpadów, które są niebezpieczne oraz odpadów, które nie są przedmiotem Konwencji;
*
listy te (dokument UNEP/CHW.3/Inf.4) dają już użyteczne wskazówki, lecz nie są jeszcze kompletne ani w pełni zaakceptowane;
*
Techniczna Grupa Robocza stworzy wytyczne techniczne by pomóc każdej stronie lub państwu, które mają suwerenne prawo zawarcia porozumień lub umów, w tym takich, o których mowa w Artykule 11, dotyczących transgranicznego przemieszczania odpadów niebezpiecznych.
1.
Poleca Technicznej Grupie Roboczej przyznać pełne pierwszeństwo dla zakończenia pracy nad charakterystyką niebezpieczeństw i stworzeniem list oraz wytycznych technicznych, tak aby mogły być one przekazane do zatwierdzenia na czwartym posiedzeniu Konferencji Stron;
2.
Postanawia, że Konferencja Stron winna podjąć decyzję co do list(y) na swym czwartym posiedzeniu;
3.
Postanawia przyjąć następującą poprawkę do Konwencji:

"Dodać w preambule nowy akapit 7 bis:

Uznając, że istnieje poważne ryzyko, iż transgraniczne przemieszczanie odpadów niebezpiecznych, zwłaszcza do krajów rozwijających się, nie tworzy bezpiecznej dla środowiska gospodarki odpadami niebezpiecznymi, tak jak jest to wymagane przez konwencję;

Dodać nowy artykuł 4A:

1. Każda strona wymieniona w aneksie VII zabroni wszelkiego transgranicznego przemieszczania odpadów niebezpiecznych, przeznaczonych do operacji zgodnie z aneksem IV A, do stron, które nie są wymienione w aneksie VII.

2. Każda strona wymieniona w aneksie VII zaprzestanie z dniem 31 grudnia 1997 r., i zabroni od tej daty, wszelkiego transgranicznego przemieszczania odpadów niebezpiecznych, o których mowa w artykule 1 ustęp 1 lit. (a) konwencji, przeznaczonych do operacji zgodnie z aneksem IV B, do stron, które nie są wymienione w aneksie VII. Takie transgraniczne przemieszczanie nie będzie zabronione, o ile przedmiotowe odpady nie zostaną scharakteryzowane jako niebezpieczne w rozumieniu konwencji.

ANEKS VII

Strony i inne państwa, które są członkami OECD, WE, Liechtenstein."

Po zaznajomieniu się z powyższą poprawką, w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej oświadczam, że:

- została ona uznana za słuszną zarówno w całości, jak i każde z postanowień w niej zawartych,

-jest ona przyjęta, ratyfikowana i potwierdzona,

- będzie ona niezmiennie zachowywana.

Na dowód czego wydany został akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej Polskiej.

Dano w Warszawie dnia 5 grudnia 2002 r.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2020.1482

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Poprawka do konwencji bazylejskiej o kontroli transgranicznego przemieszczania i usuwania odpadów niebezpiecznych sporządzonej w Bazylei dnia 22 marca 1989 r., przyjęta zgodnie z Decyzją III/1 Konferencji Stron Konwencji. Genewa.1995.09.22.
Data aktu: 22/09/1995
Data ogłoszenia: 28/08/2020
Data wejścia w życie: 05/12/2019