Sposób udzielania przez Policję lub Straż Graniczną pomocy organowi egzekucyjnemu i egzekutorowi przy wykonywaniu czynności egzekucyjnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI 1
z dnia 16 kwietnia 2019 r.
w sprawie sposobu udzielania przez Policję lub Straż Graniczną pomocy organowi egzekucyjnemu i egzekutorowi przy wykonywaniu czynności egzekucyjnych

Na podstawie art. 46 § 3 pkt 2 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2018 r. poz. 1314, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
sposób udzielania i realizacji przez Policję lub Straż Graniczną pomocy organowi egzekucyjnemu i egzekutorowi przy wykonywaniu czynności egzekucyjnych;
2)
przypadki, w których jest wymagana pomoc Policji lub Straży Granicznej organowi egzekucyjnemu lub egzekutorowi przy wykonywaniu czynności egzekucyjnych;
3)
sposób postępowania i tryb występowania przez organ egzekucyjny i egzekutora o udzielenie przez Policję lub Straż Graniczną pomocy przy wykonywaniu czynności egzekucyjnych;
4)
sposób dokumentowania wykonywanych czynności przy udzielaniu pomocy przez Policję lub Straż Graniczną przy wykonywaniu czynności egzekucyjnych oraz rozliczania ich kosztów.
§  2. 
1. 
Organ egzekucyjny lub egzekutor wzywają właściwą ze względu na miejsce przeprowadzenia egzekucji jednostkę organizacyjną:
1)
Policji lub
2)
Straży Granicznej - w przypadku gdy przedmiot egzekucji znajduje się na obszarze przejścia granicznego lub w strefie nadgranicznej

- w formie pisemnej do udzielenia pomocy przy wykonywaniu czynności egzekucyjnych, co najmniej 7 dni przed terminem czynności egzekucyjnych.

2. 
W pilnych przypadkach, zwłaszcza gdy zwłoka groziłaby udaremnieniem egzekucji, udzielenie pomocy przy wykonywaniu czynności egzekucyjnych następuje także na ustne wezwanie organu egzekucyjnego lub egzekutora.
§  3. 
Właściwa miejscowo jednostka organizacyjna Policji lub Straży Granicznej udziela pomocy przy wykonywaniu czynności egzekucyjnych, gdy otrzyma pisemne wezwanie, jeżeli w toku wykonywania tych czynności organ egzekucyjny lub egzekutor:
1)
natrafią na opór, który uniemożliwia lub znacznie utrudnia prowadzenie czynności egzekucyjnych, albo
2)
istnieje uzasadnione przypuszczenie, że natrafią na taki opór.
§  4. 
Pomocy przy wykonywaniu czynności egzekucyjnych udziela wyznaczony policjant lub wyznaczony funkcjonariusz Straży Granicznej, zwany dalej "funkcjonariuszem".
§  5. 
1. 
Funkcjonariusz, udzielając pomocy przy wykonywaniu czynności egzekucyjnych organowi egzekucyjnemu lub egzekutorowi, zapewnia bezpieczeństwo osobiste organu egzekucyjnego, egzekutora oraz innych uczestników postępowania przez niedopuszczenie do narażenia na utratę życia, zdrowia, a także naruszenia nietykalności cielesnej.
2. 
W przypadku gdy uczestnicy postępowania zakłócają wykonywanie czynności egzekucyjnych, funkcjonariusz wzywa ustnie te osoby do zachowania, które umożliwi wykonanie czynności egzekucyjnych przez organ egzekucyjny lub egzekutora.
3. 
W przypadku gdy uczestnicy postępowania nie zastosują się do wezwania, funkcjonariusz podejmuje wobec nich czynności, które zmierzają do umożliwienia wykonania czynności egzekucyjnych przez organ egzekucyjny lub egzekutora.
§  6. 
1. 
Funkcjonariusz sporządza notatkę urzędową z przebiegu czynności, która zawiera:
1)
oznaczenie organu egzekucyjnego i egzekutora;
2)
określenie sposobu wezwania do udzielenia pomocy przy wykonywaniu czynności egzekucyjnych przez wskazanie, czy pomoc została udzielona na wezwanie ustne czy pisemne;
3)
określenie miejsca, terminu, czasu trwania i rodzaju prowadzonej egzekucji;
4)
opis zakresu udzielonej przez Policję lub Straż Graniczną pomocy przy wykonywaniu czynności egzekucyjnych.
2. 
Notatkę funkcjonariusz przekazuje swojemu bezpośredniemu przełożonemu.
§  7. 
1. 
Koszty poniesione przez Policję lub Straż Graniczną z tytułu udzielonej pomocy przy wykonywaniu czynności egzekucyjnych rozlicza się według stawki zryczałtowanej w wysokości 1,5% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w czwartym kwartale roku poprzedniego, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
2. 
Rachunek kosztów poniesionych przez Policję lub Straż Graniczną przesyła się właściwemu organowi egzekucyjnemu.
3. 
Organ egzekucyjny przekazuje należność z tytułu kosztów poniesionych przez Policję lub Straż Graniczną, na rachunek bankowy odpowiednio jednostki organizacyjnej Policji lub Straży Granicznej, w terminie 30 dni od dnia otrzymania rachunku.
§  8. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. 2
1 Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 10 stycznia 2018 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. poz. 97 i 225).
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 29 sierpnia 2001 r. w sprawie sposobu udzielania przez Policję lub Straż Graniczną pomocy lub asysty organowi egzekucyjnemu i egzekutorowi przy wykonywaniu czynności egzekucyjnych (Dz. U. poz. 1106), które utraciło moc na podstawie art. 389 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o Służbie Ochrony Państwa (Dz. U. z 2018 r. poz. 138, 650, 730, 1544, 1562, 1669, 2245 i 2399 oraz z 2019 r. poz. 125).

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024