Egzamin z zakresu sprawdzania i przeglądów tachografów analogowych lub cyfrowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRZEDSIĘBIORCZOŚCI I TECHNOLOGII 1
z dnia 22 marca 2019 r.
w sprawie egzaminu z zakresu sprawdzania i przeglądów tachografów analogowych lub cyfrowych

Na podstawie art. 30 ustawy z dnia 5 lipca 2018 r. o tachografach (Dz. U. poz. 1480) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowy zakres i tryb przeprowadzania egzaminu z zakresu sprawdzania i przeglądów tachografów analogowych lub cyfrowych, zwanego dalej "egzaminem";
2)
szczegółowy tryb działania komisji egzaminacyjnej;
3)
wysokość wynagrodzenia przewodniczącego i członków komisji egzaminacyjnej;
4)
wzór zaświadczenia potwierdzającego złożenie egzaminu z wynikiem pozytywnym.
§  2. 
1. 
Egzaminy przeprowadza się dla osób ubiegających się o certyfikat technika warsztatu, zwanych dalej "kandydatami", które wystąpiły do Prezesa Głównego Urzędu Miar, zwanego dalej "Prezesem", z wnioskiem o przystąpienie do egzaminu w zakresie wskazanym w tym wniosku, ukończyły podstawowe szkolenie z zakresu instalacji, sprawdzania, przeglądów i napraw tachografów analogowych lub cyfrowych, potwierdzone zaświadczeniem o ukończeniu tego szkolenia, wydanym przez podmiot szkolący, o którym mowa w art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 5 lipca 2018 r. o tachografach, oraz uiściły opłatę, o której mowa w art. 40 ust. 2 pkt 6 tej ustawy, przed przystąpieniem do egzaminu.
2. 
Zgodnie ze złożonymi przez kandydata wnioskiem, zaświadczeniem oraz uiszczoną opłatą, o których mowa w ust. 1, egzamin przeprowadza się w zakresie:
1)
tachografów analogowych albo
2)
tachografów cyfrowych, albo
3)
tachografów analogowych i cyfrowych.
§  3. 
1. 
Egzamin składa się z części pisemnej i praktycznej.
2. 
Część pisemna egzaminu z zakresu tachografów cyfrowych obejmuje znajomość przepisów w zakresie niezbędnym do wykonywania sprawdzania i przeglądów tachografów cyfrowych:
1)
ustawy z dnia 5 lipca 2018 r. o tachografach i aktów wykonawczych wydanych na jej podstawie;
2)
rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 165/2014 z dnia 4 lutego 2014 r. w sprawie tachografów stosowanych w transporcie drogowym i uchylającego rozporządzenie Rady (EWG) nr 3821/85 w sprawie urządzeń rejestrujących stosowanych w transporcie drogowym oraz zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 561/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie harmonizacji niektórych przepisów socjalnych odnoszących się do transportu drogowego (Dz. Urz. UE L 60 z 28.02.2014, str. 1) i aktów wykonawczych do tego rozporządzenia:
a)
rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2016/799 z dnia 18 marca 2016 r. w sprawie wykonania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 165/2014 ustanawiającego wymogi dotyczące budowy, sprawdzania, instalacji, użytkowania i naprawy tachografów oraz ich elementów składowych (Dz. Urz. UE L 139 z 26.05.2016, str. 1, z późn. zm.),
b)
załącznika 1B do rozporządzenia Rady (EWG) nr 3821/85 z dnia 20 grudnia 1985 r. w sprawie urządzeń rejestrujących stosowanych w transporcie drogowym (Dz. Urz. WE L 370 z 31.12.1985, str. 8, z późn. zm.).
3. 
Część pisemna egzaminu z zakresu tachografów analogowych obejmuje znajomość przepisów w zakresie niezbędnym do wykonywania sprawdzania i przeglądów tachografów analogowych:
1)
ustawy z dnia 5 lipca 2018 r. o tachografach i aktów wykonawczych wydanych na jej podstawie;
2)
rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 165/2014 z dnia 4 lutego 2014 r. w sprawie tachografów stosowanych w transporcie drogowym i uchylającego rozporządzenie Rady (EWG) nr 3821/85 w sprawie urządzeń rejestrujących stosowanych w transporcie drogowym oraz zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 561/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie harmonizacji niektórych przepisów socjalnych odnoszących się do transportu drogowego.
4. 
Część pisemna egzaminu z zakresu tachografów analogowych i cyfrowych obejmuje łącznie znajomość przepisów, o których mowa w ust. 2 i 3.
5. 
Część praktyczna egzaminu z zakresu tachografów cyfrowych obejmuje sprawdzenie umiejętności w zakresie:
1)
obsługi tachografów cyfrowych w zakresie niezbędnym do wykonywania sprawdzania i przeglądów tych tachografów;
2)
przeprowadzania wybranych czynności z zakresu sprawdzania i przeglądów tachografów cyfrowych, w szczególności:
a)
analizy danych zarejestrowanych przez tachograf cyfrowy,
b)
nakładania zabezpieczeń.
6. 
Część praktyczna egzaminu z zakresu tachografów analogowych obejmuje sprawdzenie umiejętności w zakresie:
1)
obsługi tachografów analogowych w zakresie niezbędnym do wykonywania sprawdzania i przeglądów tych tachografów;
2)
przeprowadzania wybranych czynności z zakresu sprawdzania i przeglądów tachografów analogowych, w szczególności:
a)
analizy danych zarejestrowanych na wykresówkach,
b)
nakładania zabezpieczeń.
7. 
Część praktyczna egzaminu z zakresu tachografów analogowych i cyfrowych obejmuje sprawdzenie umiejętności, o których mowa w ust. 5 i 6.
§  4. 
1. 
Część pisemną egzaminu z zakresu tachografów cyfrowych przeprowadza się w formie testu składającego się z 30 pytań. Każde pytanie posiada po 4 odpowiedzi, z których tylko jedna jest prawidłowa.
2. 
Część pisemną egzaminu z zakresu tachografów analogowych przeprowadza się w formie testu składającego się z 10 pytań. Każde pytanie posiada po 4 odpowiedzi, z których tylko jedna jest prawidłowa.
3. 
Za udzielenie prawidłowej odpowiedzi kandydat otrzymuje 1 punkt, za odpowiedź nieprawidłową odejmuje się 1 punkt, natomiast za brak odpowiedzi kandydat otrzymuje 0 punktów.
4. 
Część pisemną egzaminu z zakresu tachografów cyfrowych zalicza się w przypadku uzyskania przez kandydata co najmniej 20 punktów.
5. 
Część pisemną egzaminu z zakresu tachografów analogowych zalicza się w przypadku uzyskania przez kandydata co najmniej 8 punktów.
6. 
Część pisemną egzaminu z zakresu tachografów analogowych i cyfrowych zalicza się w przypadku uzyskania przez kandydata co najmniej 20 punktów z zakresu tachografów cyfrowych i co najmniej 8 punktów z zakresu tachografów analogowych.
7. 
Część pisemna egzaminu z zakresu tachografów cyfrowych trwa 60 minut.
8. 
Część pisemna egzaminu z zakresu tachografów analogowych trwa 30 minut.
9. 
Część pisemna egzaminu z zakresu tachografów analogowych i cyfrowych trwa 90 minut.
10. 
Część pisemną egzaminu przeprowadza się w grupach liczących nie więcej niż 15 kandydatów, w warunkach zapewniających samodzielność pracy kandydatów.
§  5. 
1. 
Warunkiem dopuszczenia kandydata do części praktycznej egzaminu jest zaliczenie części pisemnej egzaminu.
2. 
Część praktyczna egzaminu polega na samodzielnym wykonaniu przez kandydata zadania egzaminacyjnego, wylosowanego z przedstawionego przez komisję egzaminacyjną zestawu zadań, odpowiednio do zakresu egzaminu.
3. 
Część praktyczną egzaminu zalicza się w przypadku bezbłędnego wykonania zadania egzaminacyjnego.
4. 
Część praktyczna egzaminu z zakresu tachografów cyfrowych trwa 10 minut.
5. 
Część praktyczna egzaminu z zakresu tachografów analogowych trwa 20 minut.
6. 
Część praktyczna egzaminu z zakresu tachografów analogowych i cyfrowych trwa 30 minut.
§  6. 
Egzamin uznaje się za złożony z wynikiem pozytywnym w przypadku zaliczenia części pisemnych i praktycznych.
§  7. 
1. 
Przebieg egzaminu jest dokumentowany na indywidualnych arkuszach odpowiedzi opatrzonych pieczęcią Głównego Urzędu Miar i poświadczonych podpisem kandydata.
2. 
W czasie egzaminu zabronione jest korzystanie z materiałów innych niż dopuszczone przez komisję egzaminacyjną oraz porozumiewanie się z innymi kandydatami.
§  8. 
1. 
Po powołaniu komisji egzaminacyjnej Prezes wyznacza termin i miejsce przeprowadzenia egzaminu.
2. 
Ogłoszenie o wyznaczonych terminie i miejscu przeprowadzenia egzaminu zamieszcza się w Biuletynie Informacji Publicznej oraz na stronie podmiotowej Głównego Urzędu Miar co najmniej na 14 dni przed terminem egzaminu.
3. 
O terminie i miejscu przeprowadzenia egzaminu Prezes zawiadamia kandydata na piśmie co najmniej na 7 dni przed terminem egzaminu.
§  9. 
Komisja przygotowuje zestawy pytań testowych i zadań egzaminacyjnych na podstawie zbiorów pytań oraz zadań egzaminacyjnych zatwierdzonych przez Prezesa. Zbiory te przechowuje się w warunkach uniemożliwiających ich nieuprawnione ujawnienie.
§  10. 
Przewodniczący komisji egzaminacyjnej:
1)
przekazuje zestawy pytań testowych i zadań egzaminacyjnych oraz materiały pomocnicze kandydatom;
2)
dokumentuje przebieg egzaminu w protokole zawierającym w szczególności datę i miejsce przeprowadzenia egzaminu, skład komisji egzaminacyjnej, wyniki części pisemnej oraz praktycznej egzaminu w odniesieniu do każdego kandydata, fakt wykluczenia kandydata z egzaminu oraz uwagi dotyczące przebiegu egzaminów, jeżeli były zgłaszane.
§  11. 
1. 
Przed przystąpieniem do egzaminu kandydat jest obowiązany, na żądanie komisji egzaminacyjnej, okazać dokument potwierdzający tożsamość.
2. 
Przewodniczący komisji egzaminacyjnej wyklucza z udziału w egzaminie kandydata, który nie przedstawił dokumentu potwierdzającego tożsamość, korzystał z materiałów innych niż dopuszczone przez komisję egzaminacyjną lub zakłócał przebieg egzaminu.
3. 
W przypadku zastrzeżeń do wykluczenia, o którym mowa w ust. 2, kandydat może zgłosić uwagi na piśmie do Prezesa w terminie 3 dni od dnia wykluczenia. Prezes udziela kandydatowi odpowiedzi na jego uwagi w formie pisemnej w terminie 14 dni od dnia otrzymania uwag.
4. 
W przypadku uznania przez Prezesa uwag kandydata, o których mowa w ust. 3, za zasadne - kandydat może ponownie przystąpić do egzaminu bez konieczności uiszczenia kolejnej opłaty za egzamin. Przepisy § 8 ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio.
§  12. 
Wysokość wynagrodzenia przewodniczącego i członków komisji egzaminacyjnej za udział w przeprowadzeniu egzaminu wynosi 500 zł.
§  13. 
Wzór zaświadczenia potwierdzającego złożenie egzaminu z wynikiem pozytywnym określa załącznik do rozporządzenia. W zaświadczeniu wskazuje się zakres zdanego egzaminu.
§  14. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. 2

ZAŁĄCZNIK

ZAŚWIADCZENIE POTWIERDZAJĄCE ZŁOŻENIE EGZAMINU Z WYNIKIEM POZYTYWNYM

1 Minister Przedsiębiorczości i Technologii kieruje działem administracji rządowej - gospodarka, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 10 stycznia 2018 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Przedsiębiorczości i Technologii (Dz. U. poz. 93).
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 14 kwietnia 2006 r. w sprawie uprawnienia dla technika warsztatu do wykonywania sprawdzeń tachografów cyfrowych (Dz. U. poz. 510), które utraciło moc z dniem 31 grudnia 2018 r. zgodnie z art. 73 pkt 2 ustawy z dnia 5 lipca 2018 r. o tachografach (Dz. U. poz. 1480).

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2019.606

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Egzamin z zakresu sprawdzania i przeglądów tachografów analogowych lub cyfrowych.
Data aktu: 22/03/2019
Data ogłoszenia: 01/04/2019
Data wejścia w życie: 02/04/2019