Ewidencja automatów do gier.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROZWOJU I FINANSÓW 1
z dnia 29 marca 2017 r.
w sprawie ewidencji automatów do gier

Na podstawie art. 15j ust. 7 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 847 i 1495) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
sposób prowadzenia ewidencji produkowanych lub magazynowanych automatów do gier, zwanej dalej "ewidencją";
2)
dane zamieszczane w ewidencji;
3)
wzór ewidencji.
§  2. 
Ewidencja jest prowadzona w sposób ciągły.
§  3. 
1. 
Ewidencja jest prowadzona w porządku chronologicznym, w okresach rocznych.
2. 
Po zakończeniu każdego okresu rocznego podmiot prowadzący ewidencję przedstawia ją, do dnia 25 stycznia następnego roku, właściwemu naczelnikowi urzędu celno-skarbowego, który poświadcza zamknięcie ewidencji.
§  4. 
Wpisów do ewidencji dokonuje się niezwłocznie po wyprodukowaniu lub przyjęciu automatu do gier do miejsca magazynowania, nie później jednak niż następnego dnia roboczego.
§  5. 
1. 
Ewidencja jest prowadzona odrębnie dla każdego miejsca magazynowania automatów do gier.
2. 
Można prowadzić jedną ewidencję dla więcej niż jednego miejsca magazynowania automatów do gier, jeżeli łącznie są spełnione następujące przesłanki:
1)
ewidencja jest prowadzona w postaci elektronicznej;
2)
ewidencja jest dostępna w systemie teleinformatycznym w każdym z miejsc magazynowania automatów do gier;
3)
sposób dokonywania wpisów do ewidencji umożliwia wydruk raportów z dokonanych wpisów z podziałem na poszczególne miejsca magazynowania automatów do gier.
§  6. 
1. 
Wpisów do ewidencji w postaci papierowej dokonuje się w sposób trwały i wyraźny.
2. 
Zmiany (poprawki) w ewidencji w postaci papierowej dokonuje się w taki sposób, aby przekreślona pierwotna treść pozostała czytelna. Każdą zmianę (poprawkę) potwierdza się podpisem osoby jej dokonującej z podaniem daty jej dokonania.
§  7. 
Przed rozpoczęciem prowadzenia ewidencji w postaci papierowej podmiot ją prowadzący numeruje strony ewidencji, umieszcza na każdej stronie dane podmiotu prowadzącego ewidencję oraz przeszywa strony, a ewidencję taką przedstawia właściwemu naczelnikowi urzędu celno-skarbowego. Naczelnik urzędu celno-skarbowego zabezpiecza ewidencję zamknięciem urzędowym, a na ostatniej stronie ewidencji wpisuje liczbę jej stron i składa swój podpis.
§  8. 
Ewidencja w postaci elektronicznej jest prowadzona przy wykorzystaniu programu komputerowego, zgodnie z pisemną instrukcją obsługi tego programu, i w taki sposób, aby:
1)
umożliwiała wgląd w treść dokonywanych wpisów oraz zapewniała ochronę zamieszczonych danych przed zniekształceniem lub utratą;
2)
zapewniała ochronę przed nieuprawnionym dostępem, w szczególności poprzez zastosowanie mechanizmów uwierzytelniania i autoryzacji;
3)
umożliwiała wydruk wpisów i raportów z dokonanych wpisów, wraz z dokonanymi zmianami, w porządku chronologicznym;
4)
zapewniała identyfikację osoby dokonującej zmiany w ewidencji wraz z datą dokonania tej zmiany;
5)
uniemożliwiała usuwanie wpisów;
6)
uniemożliwiała zmianę zamieszczonych danych bez wykrycia tego zdarzenia przez program.
§  9. 
Podmiot prowadzący ewidencję w postaci elektronicznej przechowuje kopię ewidencji zapisaną na informatycznym nośniku danych w sposób zapewniający ochronę zamieszczonych danych przed zniekształceniem lub utratą lub w postaci wydruku.
§  10. 
1. 
W ewidencji, w zależności od rodzaju prowadzonej działalności przez podmiot prowadzący ewidencję, zamieszcza się odpowiednio następujące dane:
1)
adres miejsca magazynowania automatów do gier;
2)
dane podmiotu prowadzącego ewidencję i rodzaj prowadzonej przez niego działalności;
3)
nazwę i rodzaj automatu do gier;
4)
numer fabryczny automatu do gier;
5)
nazwę i wersję programu gry, o ile został zainstalowany w automacie do gier;
6)
datę produkcji automatu do gier ze wskazaniem, czy jest to automat nowy czy używany;
7)
datę przyjęcia automatu do gier do miejsca magazynowania;
8)
nazwę i kraj producenta automatu do gier;
9)
dane sprzedawcy, nabywcy wewnątrzwspólnotowego lub importera automatu do gier;
10)
dane podmiotu przekazującego automat do gier do badania;
11)
datę nabycia, nabycia wewnątrzwspólnotowego lub importu automatu do gier;
12)
datę wyprowadzenia automatu do gier z miejsca magazynowania;
13)
dane odbiorcy automatu do gier;
14)
dane przewoźnika automatu do gier;
15)
datę i rodzaj uszkodzenia lub datę zniszczenia automatu do gier;
16)
imię i nazwisko osoby dokonującej wpisu do ewidencji oraz, w przypadku ewidencji w postaci papierowej, podpis tej osoby.
2. 
Dane podmiotów, o których mowa w ust. 1 pkt 2, 9, 10, 13 i 14, obejmują nazwę (imię i nazwisko), adres siedziby (miejsca zamieszkania), numer identyfikacyjny REGON i identyfikator podatkowy.
§  11. 
Wzór ewidencji określa załącznik do rozporządzenia.
§  12. 
Podmioty prowadzące w dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia działalność określoną w art. 15j ust. 1 pkt 3 i 5 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych mają obowiązek spełnić wymagania dotyczące prowadzenia ewidencji określone w przepisach niniejszego rozporządzenia w okresie miesiąca od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.
§  13. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 kwietnia 2017 r.

ZAŁĄCZNIK

Ewidencja produkowanych lub magazynowanych automatów do gier w ...........................................................................................................................................................................................
(adres miejsca magazynowania automatów do gier)
prowadzona przez .....................................................................................................................................................................................................................................................................................
(dane podmiotu prowadzącego ewidencje i rodzaj prowadzonej przez niego działalności)
Lp. Nazwa

i rodzaj

automatu

do gier

Numer

fabryczny

automatu

do gier

Nazwa

i wersja

programu gry,

o ile został

zainstalowany

w automacie

do gier

Data produkcji

automatu

do gier

(automat nowy

/używany)

Data

przyjęcia

automatu

do gier

do miejsca

magazyno-

wania

Nazwa

i kraj

producenta

automatu

do gier

Dane sprzedawcy,

nabywcy

wewnątrzwspól-

notowego

lub importera

automatu

do gier

Dane podmiotu

przekazującego

automat do gier

do badania

Data nabycia,

nabycia

wewnątrzwspól-

notowego

lub importu

automatu

do gier

Data

wyprowa-

dzenia

automatu

do gier

z miejsca

magazyno-

wania

Dane

odbiorcy

automatu

do gier

Dane

przewoźnika

automatu

do gier

Data i rodzaj

uszkodzenia lub

data zniszczenia

automatu

do gier

Imię i nazwisko

osoby

dokonującej

wpisu oraz,

w przypadku

ewidencji

w postaci

papierowej,

podpis tej osoby

1 Obecnie działem administracji rządowej - finanse publiczne kieruje Minister Finansów, Inwestycji i Rozwoju, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 26 września 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju (Dz.U.2019.1841).

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2019.2312 t.j.

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ewidencja automatów do gier.
Data aktu: 29/03/2017
Data ogłoszenia: 26/11/2019
Data wejścia w życie: 01/04/2017