Szczegółowe zasady i tryb zawierania umów o wspólnej odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 26 maja 2010 r.
w sprawie szczegółowych zasad i trybu zawierania umów o wspólnej odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy

Na podstawie art. 11 ust. 4 ustawy z dnia 7 maja 1999 r. o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby Celno-Skarbowej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego i Centralnego Biura Antykorupcyjnego (Dz. U. z 2018 r. poz. 2349) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
zasady i tryb zawierania umów o wspólnej odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby Celno-Skarbowej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego i Centralnego Biura Antykorupcyjnego, zwanych dalej "funkcjonariuszami";
2)
zasady i tryb łącznego powierzania mienia funkcjonariuszom;
3)
warunki wspólnej odpowiedzialności za szkodę w mieniu powierzonym łącznie funkcjonariuszom.
§  2. 
Umowa o wspólnej odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy za mienie powierzone im łącznie, zwana dalej "umową", może być zawarta z kierownikiem jednostki organizacyjnej, w którego dyspozycji znajduje się powierzone mienie, zwanym dalej "kierownikiem", jeżeli na przyjęcie wspólnej odpowiedzialności majątkowej wyrażą zgodę wszyscy funkcjonariusze, którym mienie zostało powierzone.
§  3. 
Każda zmiana w składzie funkcjonariuszy, objętych wspólną odpowiedzialnością majątkową, wymaga zawarcia aneksu do umowy.
§  4. 
1. 
Warunkiem ustanowienia wspólnej odpowiedzialności majątkowej jest powierzenie mienia łącznie wszystkim funkcjonariuszom, którzy mają być nią objęci, na podstawie spisu z natury ilości składników majątkowych w drodze inwentaryzacji, przeprowadzonej z udziałem tych funkcjonariuszy lub osób przez nich wskazanych.
2. 
Jeżeli funkcjonariusz nie może wziąć udziału w inwentaryzacji, może upoważnić do tego pisemnie wskazaną osobę, po uzyskaniu zgody kierownika. Funkcjonariusze lub osoby przez nich upoważnione są uprawnieni do zgłaszania uwag związanych z przebiegiem i wynikami inwentaryzacji.
3. 
Funkcjonariuszowi objętemu wspólną odpowiedzialnością majątkową przysługuje prawo wglądu w księgi rachunkowe, w zakresie dotyczącym rozliczania powierzonego mienia, przez porównanie wyników spisu z danymi ksiąg rachunkowych, a także prawo uczestniczenia w przyjmowaniu i wydawaniu mienia.
§  5. 
1. 
W umowie strony ustalają okres, w ciągu którego nieobecność funkcjonariusza objętego wspólną odpowiedzialnością majątkową nie ma wpływu na zakres odpowiedzialności zarówno jego, jak i pozostałych funkcjonariuszy objętych wspólną odpowiedzialnością majątkową.
2. 
W razie przedłużenia się nieobecności funkcjonariusza poza okres, o którym mowa w ust. 1, inwentaryzację rozpoczyna się w terminie 7 dni od dnia upływu tego okresu, w trybie i na zasadach określonych w § 4 ust. 1. Przepis § 4 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
3. 
Jeżeli funkcjonariusz nie bierze udziału w inwentaryzacji, o której mowa w ust. 2, i nie upoważnił osoby, o której mowa w § 4 ust. 1, kierownik powołuje komisję, która przeprowadza inwentaryzację powierzonego mienia.
4. 
W przypadku, o którym mowa w ust. 3, funkcjonariusz nie ma prawa zgłaszania uwag związanych z przebiegiem i wynikami inwentaryzacji, chyba że w jej toku dopuszczono się czynu zabronionego przez ustawę.
§  6. 
1. 
W razie wypowiedzenia umowy przez funkcjonariusza lub kierownika, funkcjonariusz ponosi wspólną odpowiedzialność majątkową za szkodę w mieniu, której powstanie stwierdzono do dnia zakończenia inwentaryzacji, nie dłużej jednak niż do dnia upływu okresu wypowiedzenia umowy.
2. 
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio w razie ustania stosunku służby, przeniesienia, oddelegowania, delegowania lub zawieszenia w czynnościach służbowych funkcjonariusza objętego wspólną odpowiedzialnością majątkową.
3. 
Do dnia zawarcia nowej umowy, w przypadkach określonych w ust. 1 i 2, funkcjonariusze objęci wspólną odpowiedzialnością majątkową nie ponoszą odpowiedzialności za część szkody w mieniu powstałą w czasie obowiązywania poprzednio zawartej umowy, za którą odpowiadałby funkcjonariusz, którego ta umowa przestała wiązać.
§  7. 
1. 
W razie podejrzenia wystąpienia szkody w powierzonym mieniu lub stwierdzenia nieprawidłowego wykonywania obowiązków związanych z pieczą nad powierzonym mieniem, każdy z funkcjonariuszy objętych wspólną odpowiedzialnością majątkową może zgłosić kierownikowi żądanie przeprowadzenia inwentaryzacji.
2. 
W przypadku gdy żądanie, o którym mowa w ust. 1, nie zostanie uwzględnione lub rozpoczęcie inwentaryzacji nie nastąpi w terminie 7 dni od zgłoszenia żądania, jak również wówczas, gdy nie nastąpi odsunięcie funkcjonariusza obwinianego o nieprawidłowe sprawowanie pieczy nad powierzonym mieniem, funkcjonariusz, który zgłosił żądanie dokonania inwentaryzacji, może odstąpić od umowy ze skutkiem natychmiastowym.
§  8. 
Wypowiedzenie umowy albo odstąpienie od niej wymaga dla swej ważności zachowania formy pisemnej.
§  9. 
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 13 czerwca 2000 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu zawierania umów o wspólnej odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej i Urzędu Ochrony Państwa, łącznego powierzania mienia tym funkcjonariuszom oraz szczegółowych warunków wspólnej odpowiedzialności za szkodę w mieniu tak powierzonym (Dz. U. poz. 584).
§  10. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024