Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ 1
z dnia 27 sierpnia 2019 r.
w sprawie Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego

Na podstawie art. 9cc ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2019 r. poz. 1481) i art. 123 ust. 4 ustawy z dnia 22 listopada 2018 r. o zmianie ustawy - Prawo oświatowe, ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2245 i 2432 oraz z 2019 r. poz. 534 i 1287) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Rozporządzenie określa:
1)
tryb wyznaczania składu Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego do rozpatrzenia odwołania, o którym mowa w art. 44zzz ust. 7 albo art. 44zzzt ust. 7 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, zwanej dalej "ustawą";
2)
tryb i sposób działania Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego;
3)
stawki za jedno zadanie egzaminacyjne rozpatrzone w ramach odwołania przez arbitrów i egzaminatorów, o których mowa w art. 9cb ust. 6 ustawy, zwanych dalej "egzaminatorami";
4)
sposób i tryb zwrotu kosztów przejazdu i zakwaterowania arbitrów i egzaminatorów;
5)
wzór wniosku o wpis na listę arbitrów oraz wykaz dokumentów, które dołącza się do tego wniosku.
2. 
Rozporządzenie określa także:
1)
tryb wyznaczania składu Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego do rozpatrzenia odwołania od wyniku weryfikacji sumy punktów z części pisemnej egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie;
2)
stawki za jedno zadanie egzaminacyjne rozpatrzone w ramach odwołania od wyniku weryfikacji sumy punktów z części pisemnej egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie przez arbitrów i egzaminatorów, o których mowa w art. 9cb ust. 6 ustawy, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 września 2019 r.;
3)
sposób i tryb zwrotu kosztów przejazdu i zakwaterowania arbitrów i egzaminatorów, o których mowa w art. 9cb ust. 6 ustawy, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 września 2019 r., rozpatrujących odwołania od wyniku weryfikacji sumy punktów z części pisemnej egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie;
4)
wzór wniosku o wpis na listę arbitrów w zakresie egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, o której mowa w art. 9ca ust. 1 pkt 2 ustawy, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 września 2019 r., oraz wykaz dokumentów, które dołącza się do tego wniosku.
§  2. 
1. 
Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej wyznacza skład Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego do rozpatrzenia odwołania, o którym mowa w art. 44zzz ust. 7 albo art. 44zzzt ust. 7 ustawy, zwanego dalej "odwołaniem", według kolejności wpływu odwołań oraz według kolejności wpisu arbitrów na listę.
2. 
Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej zawiadamia arbitrów o wyznaczeniu do składu Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego do rozpatrzenia odwołania oraz o liczbie zadań egzaminacyjnych wskazanych w odwołaniu, a także o terminie na podjęcie rozstrzygnięcia w odniesieniu do zadania lub zadań egzaminacyjnych wskazanych w odwołaniu.
3. 
Arbiter potwierdza przyjęcie odwołania do rozpatrzenia albo odmawia przyjęcia odwołania do rozpatrzenia w terminie jednego dnia roboczego od dnia otrzymania zawiadomienia, o którym mowa w ust. 2.
§  3. 
1. 
Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego przeprowadza czynności w celu podjęcia rozstrzygnięcia w odniesieniu do zadania lub zadań egzaminacyjnych wskazanych w odwołaniu z wykorzystaniem platformy internetowej. Platformę internetową przygotowuje, udostępnia i obsługuje Centralna Komisja Egzaminacyjna.
2. 
Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego zapoznaje się z umieszczonym na platformie odwołaniem, uzasadnieniem i dołączonymi dokumentami, o których mowa w art. 44zzz ust. 11 i 12 albo art. 44zzzt ust. 11 i 12 ustawy.
3. 
Arbitrzy umieszczają na platformie internetowej indywidualne oceny zasadności złożonego odwołania w odniesieniu do każdego wskazanego w odwołaniu zadania egzaminacyjnego. Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego podejmuje rozstrzygnięcie w odniesieniu do zadania lub zadań egzaminacyjnych wskazanych w odwołaniu oraz sporządza uzasadnienie, uwzględniając indywidualne oceny arbitrów.
4. 
Arbitrzy wyznaczeni w skład Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego podpisują rozstrzygnięcie oraz uzasadnienie.
5. 
W przypadku zorganizowania posiedzenia Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego przez dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej posiedzenie odbywa się w siedzibie tej Komisji, chyba że dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej wskaże jako miejsce posiedzenia siedzibę okręgowej komisji egzaminacyjnej. Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej uzgadnia z Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego termin posiedzenia.
6. 
Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego może wystąpić do dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z wnioskiem o przedłużenie terminu rozpatrzenia odwołania, o którym mowa w art. 44zzz ust. 17 albo art. 44zzzt ust. 17 ustawy, jeżeli w odwołaniu wskazano pięć lub więcej zadań egzaminacyjnych.
§  4. 
Ustala się dwa stopnie złożoności rozwiązania zadania egzaminacyjnego będące podstawą wysokości wynagrodzenia arbitra i egzaminatora za jedno zadanie egzaminacyjne rozpatrzone w ramach odwołania. Stawki za jedno zadanie egzaminacyjne rozpatrzone w ramach odwołania w zależności od stopnia złożoności rozwiązania zadania egzaminacyjnego określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  5. 
1. 
W celu uzyskania zwrotu kosztów przejazdu i zakwaterowania, o których mowa w art. 9cb ust. 8 pkt 2 ustawy, arbiter lub egzaminator występuje w terminie 14 dni od dnia zakończenia podróży do dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej oraz przedstawia rozliczenie kosztów przejazdu i zakwaterowania, dołączając do rozliczenia dokumenty, w szczególności rachunki, bilety lub faktury, potwierdzające poniesione wydatki. Jeżeli przedstawienie dokumentu nie jest możliwe, arbiter lub egzaminator składa pisemne oświadczenie o dokonanym wydatku.
2. 
Kwotę stanowiącą zwrot kosztów przejazdu i zakwaterowania poniesionych przez arbitra lub egzaminatora dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej przekazuje na rachunek bankowy lub inny rachunek wskazany przez arbitra lub egzaminatora.
§  6. 
1. 
Osoba ubiegająca się o wpis na listę arbitrów, o której mowa w art. 9ca ust. 1 pkt 1 albo 2 ustawy, składa wniosek, którego wzór stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia.
2. 
Do wniosku dołącza się:
1)
poświadczone przez kandydata za zgodność z oryginałem kopie dokumentów potwierdzających:
a)
posiadanie wymaganego wykształcenia, w tym stopnia lub tytułu w dziedzinie nauki lub sztuki - w przypadku osób, o których mowa w art. 9ca ust. 3 pkt 2 i ust. 4 pkt 3 ustawy,
b)
wpis do ewidencji egzaminatorów, o której mowa w art. 9c ust. 2 pkt 7 ustawy - w przypadku osób, o których mowa w art. 9ca ust. 3 pkt 1 i ust. 4 pkt 1 i 2 ustawy;
2)
informację o posiadanym doświadczeniu w pracy dydaktycznej - w przypadku osób, o których mowa w art. 9ca ust. 3 pkt 2 i ust. 4 pkt 3 ustawy;
3)
rekomendację, o której mowa w art. 9ca ust. 3 i 4 ustawy;
4)
oświadczenie kandydata o posiadaniu kompetencji w dziedzinie technologii informacyjno-komunikacyjnych, o których mowa w art. 9ca ust. 3 i 4 ustawy;
5)
oświadczenie kandydata, że:
a)
ma pełną zdolność do czynności prawnych i korzysta z pełni praw publicznych,
b)
nie toczy się przeciwko niemu postępowanie karne w sprawie o umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub postępowanie dyscyplinarne,
c)
nie był skazany prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe,
d)
nie był prawomocnie ukarany karą dyscyplinarną

- w przypadku osób, o których mowa w art. 9ca ust. 3 pkt 2 i ust. 4 pkt 3 i 4 ustawy;

6)
oświadczenie kandydata, że nie jest zatrudniony w Centralnej Komisji Egzaminacyjnej lub okręgowej komisji egzaminacyjnej;
7)
oświadczenie kandydata, że jest zatrudniony odpowiednio w instytucie badawczym, jednostce naukowej Polskiej Akademii Nauk, Polskiej Akademii Umiejętności lub szkole wyższej - w przypadku osób, o których mowa w art. 9ca ust. 3 pkt 2 i ust. 4 pkt 3 ustawy.
§  7. 
1. 
Do wyznaczania składu Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego do rozpatrzenia odwołania od wyniku weryfikacji sumy punktów z części pisemnej egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie stosuje się przepisy § 2 i § 3, z tym że Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego zapoznaje się z umieszczonym na platformie odwołaniem, uzasadnieniem i dołączonymi dokumentami, o których mowa w art. 44zzzt ust. 11 i 12 ustawy, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 września 2019 r.
2. 
Stawka za jedno zadanie egzaminacyjne rozpatrzone w ramach odwołania od wyniku weryfikacji sumy punktów z części pisemnej egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie przez arbitrów i egzaminatorów, o których mowa w art. 9cb ust. 6 ustawy, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 września 2019 r., wynosi 75 zł.
3. 
Do zwrotu kosztów przejazdu i zakwaterowania arbitrów i egzaminatorów, o których mowa w art. 9cb ust. 6 ustawy, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 września 2019 r., wyznaczonych do rozpatrzenia odwołania od wyniku weryfikacji sumy punktów z części pisemnej egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie stosuje się § 5.
4. 
Osoba ubiegająca się o wpis na listę arbitrów w zakresie egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, o której mowa w art. 9ca ust. 1 pkt 2 ustawy, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 września 2019 r., składa wniosek, którego wzór stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia.
5. 
Do wniosku, o którym mowa w ust. 4, dołącza się dokumenty wymienione w § 6 ust. 2, z tym że w przypadku dokumentów wymienionych w § 6 ust. 2 pkt 1 lit. b dołącza się poświadczone przez kandydata za zgodność z oryginałem kopie dokumentów potwierdzających wpis do ewidencji egzaminatorów, o której mowa w art. 9c ust. 2 pkt 7 ustawy, w zakresie egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie.
§  8. 
Do wniosków o wpis na listę arbitrów w zakresie egzaminu maturalnego oraz w zakresie egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, złożonych i nierozpatrzonych przed dniem 1 września 2019 r., stosuje się przepisy dotychczasowe.
§  9. 
Do odwołań, o których mowa w art. 44zzz ust. 7 ustawy albo art. 44zzzt ust. 7 ustawy, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 września 2019 r., nierozpatrzonych przed dniem 1 września 2019 r., stosuje się przepisy niniejszego rozporządzenia.
§  10. 
Traci moc rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 października 2016 r. w sprawie Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego (Dz. U. poz. 1710).
§  11. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 września 2019 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

STAWKI ZA JEDNO ZADANIE EGZAMINACYJNE ROZPATRYWANE W RAMACH ODWOŁANIA

Lp. Stopień złożoności rozwiązania zadania egzaminacyjnego Zadania w arkuszach egzaminacyjnych, o których mowa w art. 9a ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2019 r. poz. 1481) Stawka za jedno zadanie egzaminacyjne
1 1. stopień - zadania, których rozwiązanie jest oceniane z uwzględnieniem wielu kryteriów, w szczególności ocena obejmuje uzasadnienie tezy lub stanowiska, poprawność rzeczową, kompozycję, zgodność wypowiedzi z poleceniem, poprawność językową, styl tekstu język polski - poziom podstawowy - wypracowanie; 125 zł
język polski - poziom rozszerzony - wypracowanie;
język obcy nowożytny - poziom rozszerzony - wypowiedź pisemna;
język obcy nowożytny - poziom dwujęzyczny - wypowiedź pisemna;
język mniejszości narodowej - poziom podstawowy - wypracowanie;
język mniejszości narodowej - poziom rozszerzony - wypracowanie;
język mniejszości etnicznej - poziom podstawowy - wypracowanie;
język mniejszości etnicznej - poziom rozszerzony - wypracowanie;
język mniejszości regionalnej - poziom podstawowy - wypracowanie;
język mniejszości regionalnej - poziom rozszerzony - wypracowanie;
filozofia - poziom podstawowy - wypracowanie;
filozofia - poziom rozszerzony - wypracowanie;
historia - poziom podstawowy - wypracowanie;
historia - poziom rozszerzony - wypracowanie;
historia muzyki - poziom podstawowy - wypracowanie;
historia muzyki - poziom rozszerzony - wypracowanie;
historia sztuki - poziom rozszerzony - wypracowanie;
język łaciński i kultura antyczna - poziom rozszerzony - wypracowanie;
wiedza o społeczeństwie - poziom podstawowy - wypracowanie;
wiedza o społeczeństwie - poziom rozszerzony - wypracowanie
2 2. stopień Pozostałe zadania niewymienione w lp. 1 75 zł

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WNIOSEK O WPIS NA LISTĘ ARBITRÓW

Nazwisko …………..……………………………… Imię (imiona) …………………………..

Stopień lub tytuł w dziedzinie nauki lub sztuki ………………………………………………..

Nazwa przedmiotu, z którego jest przeprowadzany egzamin maturalny ………………………

.....................................................................................................................................................

albo

symbol/oznaczenie i nazwa kwalifikacji, w zakresie której kandydat ubiega się o wpis1)

…………………………………………………………………………………………………..

…………………………………………………………………………………………………..

…………………………………………………………………………………………………..

…………………………………………………………………………………………………..

Numer telefonu oraz e-mail …………………………………………………………………….

………………………………………………..

(data i podpis kandydata na arbitra)

1)Należy wpisać:
1)symbol i nazwę kwalifikacji wyodrębnionej w zawodzie, w zakresie której kandydat ubiega się o wpis, zgodnie z klasyfikacją zawodów szkolnictwa branżowego, o której mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 46 ust. 1

ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2019 r. poz. 1148, 1078 i 1287), w brzmieniu

obowiązującym od dnia 1 września 2019 r. – jeżeli kandydat ubiega się o wpis na listę arbitrów w zakresie egzaminu zawodowego;

2)oznaczenie i nazwę kwalifikacji wyodrębnionej w zawodzie, w zakresie której kandydat ubiega się o wpis, zgodnie z podstawą programową kształcenia w zawodach, o której mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 22 ust. 2 pkt 2a ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2019 r. poz. 1481), w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 września 2017 r., lub w przepisach wydanych na podstawie art. 47 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 14 grudnia

2016 r. – Prawo oświatowe, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 września 2019 r. – jeżeli kandydat ubiega się o wpis na listę arbitrów w zakresie egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie.

1 Minister Edukacji Narodowej kieruje działem administracji rządowej - oświata i wychowanie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 6 czerwca 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Edukacji Narodowej (Dz. U. poz. 1055).

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2019.1647

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego.
Data aktu: 27/08/2019
Data ogłoszenia: 29/08/2019
Data wejścia w życie: 01/09/2019