Wyznaczenie podmiotu świadczącego usługi z zakresu projektowania, budowy i wdrożenia systemu teleinformatycznego służącego do poboru opłaty elektronicznej i kontroli prawidłowości uiszczenia tej opłaty oraz określenie zakresu usług realizowanych przez ten podmiot.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY 1
z dnia 7 sierpnia 2019 r.
w sprawie wyznaczenia podmiotu świadczącego usługi z zakresu projektowania, budowy i wdrożenia systemu teleinformatycznego służącego do poboru opłaty elektronicznej i kontroli prawidłowości uiszczenia tej opłaty oraz okreś-lenia zakresu usług realizowanych przez ten podmiot 2

Na podstawie art. 13hb ust. 1n i 1o ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2018 r. poz. 2068 oraz z 2019 r. poz. 698 i 730) zarządza się, co następuje:
§  1.  3
 Wyznacza się Instytut Łączności - Państwowy Instytut Badawczy z siedzibą w Warszawie do świadczenia usług z zakresu:
1)
projektowania urządzeń i elementów,
2)
budowy elementów,
3)
wdrożenia elementów

- systemu teleinformatycznego, o którym mowa w art. 13hb ust. 1k ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych, zwanego dalej "systemem".

§  2.  4
 Usługi, o których mowa w § 1 pkt 1, obejmują opracowanie i przekazanie podmiotowi pobierającemu opłatę elektroniczną, o którym mowa w art. 13hb ust. 1 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych, zwanemu dalej "podmiotem pobierającym opłatę", dokumentacji technicznej wysokopoziomowej systemu składającej się z:
1)
logicznego modelu danych zawierającego definicję wszystkich logicznych obiektów wykorzystywanych w systemie wraz ze zidentyfikowanymi atrybutami oraz opisującego relacje między zidentyfikowanymi obiektami logicznymi;
2)
modelu systemu przedstawiającego wszystkie moduły systemu wraz z ich logicznymi powiązaniami;
3)
modelu integracji;
4)
architektury infrastruktury, w tym infrastruktury teleinformatycznej, zawierającej identyfikację i charakterystykę wszystkich elementów infrastruktury systemu i powiązania elementów infrastruktury z komponentami modułów;
5)
listy standardów wskazującej wszystkie standardy wykorzystywane w systemie i wymagane od innych systemów i podmiotów zewnętrznych;
6)
modelu diagramu aktywności map procesów, identyfikacji i opisu ról w systemie odpowiadających rolom w organizacji;
7)
przypadków użycia systemu;
8)
zależności pomiędzy projektowanymi elementami a zbiorem wymagań;
9)
koncepcji wdrożenia obejmującej projekt:
a)
migracji zawierający opis procesów biznesowych funkcjonujących w okresie migracji,
b)
środowisk projektowych zawierający listę planowanych do wykorzystania środowisk testowych;
10)
projektu usług telekomunikacyjnych;
11)
dokumentacji testowej.
§  2a.  5
 Usługi, o których mowa w § 1 pkt 2 i 3, obejmują:
1)
moduł przetwarzania danych strumieniowych,
2)
moduł wirtualnych bramownic,
3)
moduł map

- zwane dalej "modułami

§  2b.  6
 Usługi, o których mowa w § 1 pkt 2, obejmują wykonanie na rzecz podmiotu pobierającego opłatę następujących czynności:
1)
stworzenie oprogramowania realizującego wymagania wysokopoziomowe oraz niskopoziomowe modułów, w tym:
a)
opisanie dedykowanej infrastruktury na potrzeby działania modułów,
b)
opracowanie modelu architektury modułów,
c)
opracowanie modelu integracji modułów z innymi elementami systemu,
d)
opisanie logicznego i fizycznego modelu danych,
e)
wytworzenie modułów,
f)
zintegrowanie modułów w zakresie realizacji funkcji biznesowych i poprawnego funkcjonowania w ramach systemu,
g)
wytworzenie interfejsów na potrzeby integracji modułów z innymi elementami systemu;
2)
skonfigurowanie udostępnionych przez podmiot pobierający opłatę środowisk produkcyjnych oraz nieprodukcyjnych na potrzeby zainstalowania i uruchomienia modułów;
3)
udział w integracji systemu w zakresie modułów;
4)
zaprojektowanie oraz wykonanie testów i prób określonych przez podmiot pobierający opłatę, obejmujących:
a)
przygotowanie dokumentacji testowej,
b)
konfigurację środowisk testowych udostępnionych przez podmiot pobierający opłatę;
5)
wykonanie czynności wstępnych poprzedzających dostarczenie modułów, obejmujących:
a)
wykonanie instalacji dostarczanej wersji modułów w środowiskach testowych,
b)
przeprowadzenie testów po wykonaniu instalacji modułów w środowiskach testowych,
c)
zasilenie środowisk testowych danymi testowymi;
6)
dostarczenie modułów.
§  2c.  7
 Usługi, o których mowa w § 1 pkt 3, obejmują wykonanie na rzecz podmiotu pobierającego opłatę następujących czynności:
1)
wykonanie harmonogramu wdrożenia modułów;
2)
przeprowadzenie wdrożenia modułów;
3)
przekazanie do utrzymania przez podmiot pobierający opłatę:
a)
działających modułów i ich konfiguracji,
b)
kodów źródłowych oraz bibliotek,
c)
haseł i kluczy dostępowych;
4)
wykonanie i przekazanie:
a)
dokumentacji technicznej modułów,
b)
procedur konfiguracji modułów w przypadku rozszerzania odcinków dróg krajowych objętych opłatą elektroniczną,
c)
instrukcji i procedur dotyczących administracji i utrzymania modułów,
d)
instrukcji użytkowników,
e)
procedur instalacyjnych,
f)
procedur testowych;
5)
przekazanie wiedzy z zakresu modułów i instrukcji ich obsługi w formie przeprowadzonych warsztatów dedykowanych dla pracowników podmiotu pobierającego opłatę.
§  2d.  8
 Usługi, o których mowa w § 1 pkt 2 i 3, obejmują także wykonanie na rzecz podmiotu pobierającego opłatę usługi zarządzania technologicznego przeprowadzeniem procesu budowy i wdrożenia elementu systemu odpowiedzialnego za proces naliczania opłaty elektronicznej. Usługa ta obejmuje:
1)
opracowanie założeń, zakresu i harmonogramu prac deweloperskich zespołu programistów wytwarzającego elementy systemu odpowiedzialne za naliczanie opłaty elektronicznej;
2)
kontrolę wykonywania prac, o których mowa w pkt 1, w oparciu o know-how podmiotu, o którym mowa w § 1;
3)
weryfikację prac, o których mowa w pkt 1, przez testy;
4)
przygotowanie założeń integracji elementu systemu odpowiedzialnego za proces naliczania opłaty elektronicznej z innymi elementami systemu oraz nadzór nad jej realizacją w toku testów integracyjnych i testów zapewniających prawidłowość działania procesu i systemu.
§  3. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
1 Minister Infrastruktury kieruje działem administracji rządowej - transport, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 stycznia 2018 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury (Dz. U. poz. 101 i 176).
2 Tytuł zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 20 maja 2020 r. (Dz.U.2020.948) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 maja 2020 r.
3 § 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 20 maja 2020 r. (Dz.U.2020.948) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 maja 2020 r.
4 § 2 zdanie wstępne zmienione przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 20 maja 2020 r. (Dz.U.2020.948) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 maja 2020 r.
5 § 2a dodany przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 20 maja 2020 r. (Dz.U.2020.948) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 maja 2020 r.
6 § 2b dodany przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 20 maja 2020 r. (Dz.U.2020.948) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 maja 2020 r.
7 § 2c dodany przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 20 maja 2020 r. (Dz.U.2020.948) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 maja 2020 r.
8 § 2d dodany przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 20 maja 2020 r. (Dz.U.2020.948) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 maja 2020 r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2019.1492

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wyznaczenie podmiotu świadczącego usługi z zakresu projektowania, budowy i wdrożenia systemu teleinformatycznego służącego do poboru opłaty elektronicznej i kontroli prawidłowości uiszczenia tej opłaty oraz określenie zakresu usług realizowanych przez ten podmiot.
Data aktu: 07/08/2019
Data ogłoszenia: 08/08/2019
Data wejścia w życie: 09/08/2019