Dofinansowanie realizacji zadań związanych z przygotowaniem w 2018 r. kadry narodowej do udziału w igrzyskach olimpijskich, mistrzostwach świata lub mistrzostwach Europy ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPORTU I TURYSTYKI 1
z dnia 29 marca 2018 r.
w sprawie dofinansowania realizacji zadań związanych z przygotowaniem w 2018 r. kadry narodowej do udziału w igrzyskach olimpijskich, mistrzostwach świata lub mistrzostwach Europy ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej

Na podstawie art. 17 ust. 2 ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2018 (Dz. U. poz. 2371) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa szczegółowe warunki uzyskiwania dofinansowania realizacji zadań związanych z przygotowaniem w 2018 r. kadry narodowej do udziału w igrzyskach olimpijskich, mistrzostwach świata lub mistrzostwach Europy, zwanych dalej "zadaniami", ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, zwanego dalej "Funduszem", a także tryb składania wniosków o dofinansowanie oraz przekazywania środków Funduszu na realizację zadań.
§  2. 
Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
1)
koszt bezpośredni - część kosztów, która jest przeznaczona na realizację zadania bezpośrednio;
2)
koszt pośredni - część kosztów, która nie jest przeznaczona na realizację zadania bezpośrednio.
§  3. 
Środki Funduszu przeznacza się w formie dotacji na dofinansowanie zadań.
§  4. 
W celu dofinansowania realizacji zadań minister właściwy do spraw kultury fizycznej, zwany dalej "ministrem", ogłasza program dofinansowania zadań związanych z przygotowaniem kadry narodowej w 2018 r. do udziału w igrzyskach olimpijskich, mistrzostwach świata lub mistrzostwach Europy.
§  5. 
1. 
Ogłoszenie programu zawiera w szczególności informacje o:
1)
rodzaju zadania objętego dofinansowaniem;
2)
wnioskodawcach uprawnionych do uzyskania dofinansowania;
3)
wysokości środków z Funduszu przeznaczonych na realizację programu;
4)
warunkach udzielania dofinansowania i jego wysokości;
5)
terminach i warunkach realizacji zadania;
6)
terminie i miejscu składania wniosków o dofinansowanie;
7)
terminie rozpatrzenia wniosków o dofinansowanie;
8)
kryteriach oceny wniosków o dofinansowanie.
2. 
Minister zamieszcza ogłoszenie programu z zakresu rozwijania sportu i aktywności fizycznej w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej urzędu obsługującego ministra.
§  6. 
W celu uzyskania dofinansowania realizacji zadania wnioskodawca składa do ministra, w terminie określonym w programie, wniosek o dofinansowanie.
§  7. 
1. 
Wniosek o dofinansowanie zawiera:
1)
nazwę programu, w ramach którego składany jest wniosek o dofinansowanie;
2)
nazwę i adres wnioskodawcy wraz ze wskazaniem jego formy organizacyjnej;
3)
nazwę zadania wraz z zakresem i charakterystyką tego zadania, w szczególności: terminem i miejscem realizacji;
4)
kalkulację przewidywanych kosztów realizacji zadania;
5)
wysokość wnioskowanego dofinansowania;
6)
liczbę uczestników oraz inne informacje istotne dla wykazania celowości realizacji zadania;
7)
informację o wcześniejszej działalności wnioskodawcy w zakresie, którego dotyczy zadanie;
8)
informację o posiadanych przez wnioskodawcę zasobach rzeczowych i kadrowych niezbędnych do zrealizowania zadania oraz o planowanej wysokości środków finansowych pochodzących z innych źródeł, które mają zostać przeznaczone na jego realizację;
9)
kwoty środków Funduszu otrzymane w poprzednim roku oraz przyznane na podstawie zawartych umów w roku bieżącym;
10)
wskazanie rachunku, na który dofinansowanie ma być przekazane;
11)
informację o sytuacji finansowej wnioskodawcy oraz o jego zaległych zobowiązaniach finansowych w stosunku do podmiotów publicznoprawnych oraz innych podmiotów;
12)
inne informacje związane z realizacją zadania wskazane we właściwym programie.
2. 
Do wniosku o dofinansowanie dołącza się:
1)
preliminarz kosztów bezpośrednich oraz pośrednich;
2)
regulamin lub inne niezbędne informacje związane ze specyfiką planowanego zadania;
3)
zaświadczenie lub informację sporządzoną na podstawie ewidencji właściwej dla formy organizacyjnej wnioskodawcy wraz z oświadczeniem potwierdzającym zgodność i aktualność danych na dzień składania wniosku, o którym mowa w ust. 1;
4)
statut, umowę lub akt założycielski dotyczący prowadzenia działalności przez wnioskodawcę;
5)
inne dokumenty związane z realizacją zadania wskazane we właściwym programie.
§  8. 
1. 
Zaakceptowany przez ministra wniosek o dofinansowanie stanowi podstawę do zawarcia umowy z wnioskodawcą.
2. 
Umowa zawiera w szczególności:
1)
określenie jej stron;
2)
nazwę i szczegółowy opis zadania, w tym cel, na jaki dofinansowanie zostało przyznane;
3)
wysokość dofinansowania oraz sposób i terminy przekazywania środków z Funduszu;
4)
termin wykorzystania dofinansowania, nie dłuższy niż do dnia 31 grudnia 2018 r.;
5)
termin i sposób rozliczenia udzielonego dofinansowania;
6)
termin realizacji zadania;
7)
warunki i sposób zwrotu na rachunek Funduszu niewykorzystanej części dofinansowania w terminie nie dłuższym niż 15 dni od określonego w umowie dnia zakończenia realizacji zadania, a w przypadku zadania realizowanego za granicą - 30 dni od określonego w umowie dnia jego zakończenia;
8)
warunki i tryb zmiany zakresu rzeczowego i finansowego zadania w trakcie obowiązywania umowy;
9)
klauzulę o niedopuszczalności przenoszenia praw i obowiązków strony na osoby trzecie bez zgody ministra;
10)
zobowiązanie podmiotu, który uzyskał dofinansowanie do wykorzystania dofinansowania wyłącznie na cele określone w umowie;
11)
obowiązki sprawozdawcze podmiotu, który uzyskał dofinansowanie;
12)
zobowiązanie podmiotu, który uzyskał dofinansowanie do prowadzenia wyodrębnionej ewidencji księgowej dla dofinansowania i wydatków dokonywanych z udziałem dofinansowania w sposób umożliwiający identyfikację poszczególnych operacji księgowych;
13)
określenie sposobu rozliczenia albo zagospodarowania dochodów osiągniętych przez podmiot, który uzyskał dofinansowanie przy realizacji zadania;
14)
określenie sposobu przeprowadzania kontroli wykonania zadania;
15)
określenie wysokości kosztów pośrednich z uwzględnieniem postanowień § 11.
§  9. 
Dofinansowanie jest przekazywane na rachunek bankowy wnioskodawcy w wysokości i na warunkach wynikających z umowy.
§  10. 
W przypadku zmniejszenia rzeczywistych przychodów Funduszu w stosunku do założonego planu, minister może zmniejszyć przyznane dofinansowanie.
§  11. 
Wnioskodawca realizujący zadanie może przeznaczyć na koszty pośrednie nie więcej niż 10% równowartości kwoty kosztów bezpośrednich związanych z realizacją zadania, dofinansowanych ze środków Funduszu, w tym na wynagrodzenia osób obsługujących to zadanie. Wysokość kosztów pośrednich pokrywanych ze środków Funduszu ustala się, po ich szczegółowej analizie przed zawarciem umowy, z uwzględnieniem rodzaju i specyfiki zadania.
§  12. 
W przypadku stwierdzenia wykorzystania dofinansowania niezgodnie z przeznaczeniem, pobrania nienależnie lub w nadmiernej wysokości oraz w odniesieniu do zwrotu dofinansowania niewykorzystanego stosuje się przepisy ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2017 r. poz. 2077 oraz z 2018 r. poz. 62) w zakresie dotyczącym dotacji udzielanych z budżetu państwa.
§  13. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
1 Minister Sportu i Turystyki kieruje działem administracji rządowej - kultura fizyczna, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 13 grudnia 2017 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Sportu i Turystyki (Dz. U. poz. 2318).

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2018.695

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Dofinansowanie realizacji zadań związanych z przygotowaniem w 2018 r. kadry narodowej do udziału w igrzyskach olimpijskich, mistrzostwach świata lub mistrzostwach Europy ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej.
Data aktu: 29/03/2018
Data ogłoszenia: 09/04/2018
Data wejścia w życie: 10/04/2018