Zmiana rozporządzenia w sprawie warunków emitowania obligacji skarbowych oferowanych w sprzedaży hurtowej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 12 grudnia 2018 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków emitowania obligacji skarbowych oferowanych w sprzedaży hurtowej

Na podstawie art. 97 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2017 r. poz. 2077, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1. 
W rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 30 sierpnia 2013 r. w sprawie warunków emitowania obligacji skarbowych oferowanych w sprzedaży hurtowej (Dz. U. poz. 1089) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 2:
a)
pkt 10 otrzymuje brzmienie:

"10) minimalnej cenie zamiany - rozumie się przez to cenę czystą, ustaloną przez Ministra Finansów, stanowiącą najniższą przyjętą cenę czystą obligacji o danym terminie wykupu oferowanych do sprzedaży, ustaloną na podstawie ofert złożonych przez uczestników przetargu;",

b)
w pkt 12 kropkę zastępuje się średnikiem i dodaje się pkt 13 w brzmieniu:

"13) DSPW - rozumie się przez to banki, instytucje kredytowe lub instytucje finansowe, a także ich oddziały, w rozumieniu ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe (Dz. U. z 2018 r. poz. 2187, 2243 i 2354), z którymi Minister Finansów zawarł umowę w sprawie pełnienia funkcji Dealera Skarbowych Papierów Wartościowych.";

2)
w § 3 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Obligacje są nabywane i zbywane na przetargach, z zastrzeżeniem ust. 2 i § 28a ust. 1.";

3)
w § 8 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. W przetargach mogą brać udział:

1) DSPW,

2) banki państwowe w rozumieniu ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe, nieposiadające statusu DSPW

- zwani dalej "uczestnikami przetargu".";

4)
w § 16 pkt 7 otrzymuje brzmienie:

"7) wartość narosłych odsetek na dzień rozrachunku przetargu;";

5)
w § 20 w ust. 1 w pkt 11 kropkę zastępuje się średnikiem i dodaje się pkt 12 w brzmieniu:

"12) godziny, w jakich można składać oferty w ramach sprzedaży dodatkowej.";

6)
uchyla się rozdział 5;
7)
po rozdziale 5 dodaje się rozdział 5a w brzmieniu:

"Rozdział 5a

Sprzedaż dodatkowa

§ 28a. 1. DSPW, którzy nabyli obligacje na przetargu sprzedaży, mogą nabywać dodatkowe obligacje poza przetargiem sprzedaży (sprzedaż dodatkowa) na zasadach określonych w niniejszym rozdziale.

2. Sprzedaż dodatkowa jest organizowana w dniu przetargu sprzedaży.

3. Do sprzedaży dodatkowej przepisy rozdziału 3 stosuje się odpowiednio, z zastrzeżeniem że minimalna wartość nominalna oferty wynosi 1000 (jeden tysiąc) złotych.

§ 28b. W ramach sprzedaży dodatkowej obligacje o danym terminie wykupu są sprzedawane:

1) po średniej ważonej cenie czystej, w przypadku gdy obligacje były sprzedawane na przetargu wielu cen;

2) po minimalnej cenie sprzedaży, w przypadku gdy obligacje były sprzedawane na przetargu jednej ceny.

§ 28c. 1. Każdy DSPW może nabyć w ramach zakupu dodatkowego dowolne obligacje oferowane na przetargu sprzedaży w kwocie odpowiadającej iloczynowi wartości nominalnej wszystkich obligacji nabytych przez tego DSPW na przetargu sprzedaży i procentowego mnożnika odpowiadającego miejscu tego DSPW w ostatnim opublikowanym rankingu DSPW. Kwota, o której mowa w zdaniu pierwszym, jest zaokrąglana w górę do najbliższej wielokrotności 1 000 000 (jednego miliona) złotych.

2. Minister Finansów publikuje w sposób, o którym mowa w § 7, zestawienie zawierające mnożniki, o których mowa w ust. 1, wraz z odpowiadającymi im miejscami w rankingu DSPW

3. Ranking DSPW na dany kwartał ustalany jest według kryteriów określonych w regulaminie pełnienia funkcji Dealera Skarbowych Papierów Wartościowych, stanowiącym integralną część umowy w sprawie pełnienia funkcji Dealera Skarbowych Papierów Wartościowych, zawieranej przez Ministra Finansów z DSPW, i na jego podstawie ogłaszany przez Ministra Finansów na stronie internetowej Ministerstwa Finansów.

§ 28d. 1. DSPW może składać oferty w ramach sprzedaży dodatkowej w godzinach określonych w komunikacie, o którym mowa w § 20 ust. 1.

2. Oferta zakupu obligacji składana przez DSPW w ramach sprzedaży dodatkowej powinna zawierać w szczególności:

1) adres agenta emisji;

2) termin wykupu i kod ISIN obligacji;

3) liczbę oraz wartość nominalną obligacji będących przedmiotem oferty;

4) upoważnienie dla Krajowego Depozytu do obciążenia rachunku bankowego w Narodowym Banku Polskim, wraz z podaniem jego numeru, kwotą odstępnego w sytuacji, o której mowa w § 30 ust. 4-6;

5) numer konta depozytowego lub rachunku papierów wartościowych bądź rachunku zbiorczego w Krajowym Depozycie, na które uczestnik nabywa obligacje.

3. Łączna wartość nominalna ofert zakupu złożonych w ramach sprzedaży dodatkowej przez jednego DSPW nie może być większa od wartości, o której mowa w § 28c ust. 1.

4. Oferta złożona przez danego DSPW w ramach sprzedaży dodatkowej przekraczająca wartość, o której mowa w ust. 3, zostaje odrzucona.

§ 28e. Po zakończeniu sprzedaży dodatkowej Minister Finansów ogłasza komunikat o jej wynikach, zawierający w szczególności:

1) datę przeprowadzenia sprzedaży dodatkowej;

2) datę i godzinę rozrachunku sprzedaży dodatkowej;

3) termin wykupu i kod ISIN obligacji;

4) cenę, o której mowa w § 28b;

5) wartość nominalną sprzedanych obligacji.";

8)
tytuł rozdziału 6 otrzymuje brzmienie:

"Rozrachunek przetargu sprzedaży i sprzedaży dodatkowej";

9)
w § 30 ust. 6 otrzymuje brzmienie:

"6. Odstępne jest pobierane z rachunku, o którym mowa w § 18 pkt 5, w następnym dniu roboczym po dniu, o którym mowa w ust. 4.";

10)
§ 31 otrzymuje brzmienie:

"§ 31. W przypadku sprzedaży dodatkowej przepisy § 29 i § 30 stosuje się odpowiednio.";

11)
w § 34 pkt 10 otrzymuje brzmienie:

"10) prognozowany udział ofert niekonkurencyjnych w łącznej wartości sprzedaży obligacji o danym terminie wykupu na przetargu zamiany, jeżeli dopuszczono składanie ofert niekonkurencyjnych.";

12)
w § 36 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Na przetargu zamiany uczestnik przetargu może złożyć jedną ofertę niekonkurencyjną zakupu obligacji o danym terminie wykupu oferowanych do sprzedaży w zamian za oferowane do odkupu obligacje o danym terminie wykupu.";

13)
w § 42 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Minister Finansów może zaoferować uczestnikom, którzy nabyli obligacje o danym terminie wykupu na przetargu zamiany, nabycie dodatkowych obligacji o tym samym terminie wykupu w drodze zakupu gotówkowego w liczbie stanowiącej różnicę pomiędzy sumą papierów o danym terminie wykupu nabytych przez uczestnika przetargu na przetargu zamiany a najbliższą wielokrotnością tysiąca.";

14)
w § 46 pkt 6 otrzymuje brzmienie:

"6) wartość narosłych odsetek na dzień rozrachunku przetargu;".

§  2. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2019 r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2018.2416

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zmiana rozporządzenia w sprawie warunków emitowania obligacji skarbowych oferowanych w sprzedaży hurtowej.
Data aktu: 12/12/2018
Data ogłoszenia: 27/12/2018
Data wejścia w życie: 01/01/2019