Stypendia za osiągnięcia i inicjatywy podejmowane na rzecz współpracy polsko-węgierskiej.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 14 listopada 2018 r.
w sprawie stypendiów za osiągnięcia i inicjatywy podejmowane na rzecz współpracy polsko-węgierskiej

Na podstawie art. 28 ust. 2 ustawy z dnia 8 lutego 2018 r. o Instytucie Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka (Dz. U. poz. 538) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa szczegółowe warunki i tryb przyznawania oraz pozbawiania stypendiów za osiągnięcia i inicjatywy podejmowane na rzecz współpracy polsko-węgierskiej, zwane dalej "stypendiami", oraz rodzaje i wysokość tych stypendiów.
§  2. 
Stypendia przyznaje się osobom, o których mowa w art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 8 lutego 2018 r. o Instytucie Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka, zwanej dalej "ustawą".
§  3. 
Ustanawia się następujące rodzaje stypendiów:
1)
stypendia na realizację badań naukowych;
2)
stypendia na utrzymywanie kontaktów i współpracę z ośrodkami akademickimi, eksperckimi, naukowymi, kulturalnymi i politycznymi mającymi siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i na Węgrzech;
3)
stypendia na przygotowanie publikacji mających znaczenie dla rozwoju współpracy polsko-węgierskiej, w zakresie ustawowego celu i zadań Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka, zwanego dalej "Instytutem", w szczególności w obszarze bezpieczeństwa, polityki, spraw społecznych, gospodarki, nauki i oświaty, kultury i sportu.
§  4. 
Dyrektor Instytutu zamieszcza w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej Instytutu:
1)
informacje o miejscu i terminie składania oraz treści wniosków o przyznanie stypendium;
2)
informacje o warunkach i trybie przyznawania stypendiów;
3)
treść rozstrzygnięć Dyrektora Instytutu w sprawie przyznania albo odmowy przyznania stypendium.
§  5. 
1. 
Dyrektor Instytutu przyznaje stypendium na wniosek osoby ubiegającej się o jego przyznanie, zwanej dalej "wnioskodawcą".
2. 
Wniosek o przyznanie stypendium, zwany dalej "wnioskiem o stypendium", zawiera:
1)
imię lub imiona, nazwisko i adres wnioskodawcy;
2)
informacje o osiągnięciach naukowych, popularyzatorskich i artystycznych wnioskodawcy mających znaczenie dla współpracy polsko-węgierskiej, wraz z dokumentacją;
3)
program stypendium obejmujący zadania, na które ma być przeznaczone stypendium, plan wydatków pokrywanych ze stypendium oraz harmonogram prac w okresie wypłacania stypendium;
4)
opinię opiekuna naukowego, w przypadku wniosku uczestnika studiów doktoranckich.
§  6. 
1. 
Wniosek o stypendium opiniuje komisja ekspertów.
2. 
Komisję ekspertów powołuje i odwołuje Dyrektor Instytutu spośród pracowników Instytutu i osób niebędących pracownikami Instytutu, posiadających wiedzę i doświadczenie we współpracy polsko-węgierskiej.
3. 
Komisja ekspertów proponuje wysokość stypendium, kierując się:
1)
proponowanym programem stypendium;
2)
planem wydatków pokrywanych ze stypendium;
3)
oceną zasadności kosztów wykazanych w planie wydatków, ich rynkową ceną i efektywnością gospodarowania środkami finansowymi w ramach stypendium.
4. 
Komisja ekspertów opiniuje wniosek o stypendium w terminie 30 dni od dnia otrzymania wniosku.
5. 
Dyrektor Instytutu, na wniosek komisji ekspertów, może przedłużyć termin, o którym mowa w ust. 4.
6. 
W przypadku nieprzedstawienia przez komisję ekspertów opinii w terminie określonym w ust. 4 lub 5, Dyrektor Instytutu rozstrzyga o przyznaniu stypendium z pominięciem opinii komisji ekspertów.
§  7. 
1. 
Eksperci oceniający wnioski o stypendium będący jednocześnie pracownikami Instytutu nie otrzymują dodatkowego wynagrodzenia z tytułu wykonywania obowiązków eksperta.
2. 
Eksperci oceniający wnioski o stypendium niebędący pracownikami Instytutu otrzymują za ocenę wniosków o stypendium wynagrodzenie na zasadach i w wysokości określonej w umowie zawartej z Dyrektorem Instytutu.
§  8. 
1. 
Dyrektor Instytutu przyznaje albo odmawia przyznania stypendium, po zapoznaniu się z opinią komisji ekspertów, z zastrzeżeniem § 6 ust. 6, biorąc pod uwagę następujące kryteria:
1)
osiągnięcia naukowe wnioskodawcy we współpracy polsko-węgierskiej, w tym publikacje i badania naukowe;
2)
znaczenie proponowanego programu stypendium dla dialogu i porozumienia we współpracy polsko-węgierskiej;
3)
adekwatność wysokości stypendium do proponowanego programu stypendium.
2. 
Dyrektor Instytutu rozstrzyga o przyznaniu albo odmowie przyznania stypendium w terminie 3 miesięcy od dnia upływu terminu składania wniosków o przyznanie stypendium.
§  9. 
1. 
Stypendium przyznaje się w formie kwoty wypłacanej jednorazowo albo świadczenia miesięcznego przyznanego na czas określony.
2. 
Stypendium może zostać przyznane na okres od jednego do dwunastu miesięcy.
§  10. 
1. 
Wysokość stypendium nie może być niższa niż jednokrotność i wyższa niż 24-krotność przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim roku kalendarzowym, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski".
2. 
Miesięczna wysokość stypendium wypłacanego w formie świadczenia okresowego nie może być wyższa niż trzykrotność wynagrodzenia, o którym mowa w ust. 1.
3. 
Stypendium nie można łączyć z finansowaniem lub dofinansowaniem przedsięwzięcia na rzecz współpracy polsko - węgierskiej, o którym mowa w art. 29 ust. 1 ustawy.
§  11. 
1. 
Osoba, której przyznano stypendium, zwana dalej "stypendystą", jest obowiązana do:
1)
wykonania programu stypendium;
2)
przedstawiania bieżących wyników realizacji programu stypendium, w każdym czasie, na żądanie Dyrektora Instytutu;
3)
przedstawiania okresowych sprawozdań z wykonania programu stypendium oraz z wykorzystania kwoty stypendium, w terminach określonych w umowie o przyznanie stypendium, zwanej dalej "umową".
2. 
W uzasadnionych przypadkach stypendysta może ubiegać się o przedłużenie terminu wykonania zobowiązań określonych w ust. 1 lub wystąpić o zwiększenie kwoty przyznanego stypendium.
§  12. 
Podstawę wypłaty stypendium stanowi umowa, która określa:
1)
działanie, na które ma być przeznaczone stypendium;
2)
program stypendium - plan pracy w okresie pobierania stypendium;
3)
harmonogram realizacji programu stypendium;
4)
wysokość stypendium oraz termin i sposób płatności;
5)
tryb kontroli wykonania umowy;
6)
termin i sposób rozliczenia stypendium.
§  13. 
1. 
Dyrektor Instytutu pozbawia stypendystę stypendium, w przypadku gdy stypendysta nie realizuje zobowiązań określonych w § 11 ust. 1 lub w umowie.
2. 
Stypendysta, którego Dyrektor Instytutu pozbawił stypendium, jest obowiązany do zwrotu całej kwoty pobranego stypendium.
3. 
Dyrektor Instytutu zawiadamia stypendystę o pozbawieniu stypendium w terminie 7 dni od dnia podjęcia decyzji o pozbawieniu stypendium i nie później niż w terminie dwóch miesięcy od dnia powzięcia wiadomości o okolicznościach uzasadniających pozbawienie stypendium. W zawiadomieniu wskazuje się:
1)
przyczyny pozbawienia stypendium;
2)
kwotę należności podlegającej zwrotowi i termin jej zwrotu;
3)
możliwość złożenia wniosku, o którym mowa w ust. 4.
4. 
Dyrektor Instytutu, na wniosek stypendysty, może obniżyć kwotę przyznanego stypendium, rozłożyć należność z tytułu zwrotu pobranego stypendium na raty lub ją umorzyć w całości lub w części, jeżeli stypendysta nie zrealizował zobowiązań określonych w § 11 ust. 1 lub w umowie, z przyczyn od niego niezależnych, w szczególności z powodu:
1)
braku możliwości osiągnięcia zakładanych celów naukowych i badawczych, niemożliwych do przewidzenia w chwili składania wniosku o stypendium potwierdzonej opinią komisji ekspertów;
2)
czasowej niezdolności do realizacji warunków stypendium spowodowanej chorobą;
3)
sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem do 4. roku życia lub dzieckiem posiadającym orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.
§  14. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2018.2169

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Stypendia za osiągnięcia i inicjatywy podejmowane na rzecz współpracy polsko-węgierskiej.
Data aktu: 14/11/2018
Data ogłoszenia: 20/11/2018
Data wejścia w życie: 21/11/2018