Legitymacja służbowa funkcjonariusza Straży Marszałkowskiej.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 18 lipca 2018 r.
w sprawie legitymacji służbowej funkcjonariusza Straży Marszałkowskiej

Na podstawie art. 21 ust. 7 ustawy z dnia 26 stycznia 2018 r. o Straży Marszałkowskiej (Dz. U. poz. 729) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
wzór legitymacji służbowej funkcjonariusza Straży Marszałkowskiej, zwanego dalej "funkcjonariuszem";
2)
tryb postępowania w przypadku utraty lub odnalezienia legitymacji służbowej funkcjonariusza, zwanej dalej "legitymacją".
§  2. 
1. 
Legitymacja zawiera:
1)
aktualny wizerunek twarzy funkcjonariusza, sporządzony na podstawie fotografii o wymiarach 35x45 mm, wykonanej na jednolitym jasnym tle, mającej dobrą ostrość oraz pokazującej wyraźnie oczy i twarz; fotografia powinna przedstawiać osobę od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby jej twarz zajmowała 70-80% powierzchni fotografii; powinna ona pokazywać osobę bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost, z otwartymi oczami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami;
2)
symbol graficzny o wymiarach 11x22 mm zawierający wzór odznaki identyfikacji indywidualnej funkcjonariusza;
3)
imię i nazwisko oraz stopień funkcjonariusza;
4)
wskazanie terminu ważności legitymacji;
5)
numer legitymacji;
6)
informację o obowiązku współpracy organów oraz instytucji ze Strażą Marszałkowską i udzielania jej niezbędnej pomocy;
7)
nazwę organu wydającego legitymację.
2. 
Wzór legitymacji jest określony w załączniku do rozporządzenia.
§  3. 
1. 
W przypadku utraty legitymacji funkcjonariusz składa niezwłocznie, drogą służbową, meldunek Komendantowi Straży Marszałkowskiej. Komendant Straży Marszałkowskiej zarządza przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego w sprawie utraty legitymacji.
2. 
Legitymację utraconą przez funkcjonariusza unieważnia Szef Kancelarii Sejmu.
3. 
W przypadku odzyskania utraconej legitymacji funkcjonariusz składa niezwłocznie, drogą służbową, meldunek Komendantowi Straży Marszałkowskiej oraz zwraca odzyskaną legitymację Komendantowi Straży Marszałkowskiej, podając w meldunku datę i okoliczności jej odzyskania.
§  4. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR LEGITYMACJI SŁUŻBOWEJ FUNKCJONARIUSZA STRAŻY MARSZAŁKOWSKIEJ

Legitymacja służbowa funkcjonariusza Straży Marszałkowskiej ma formę karty identyfikacyjnej w formacie ID-1, zbudowanej z wielowarstwowego poliwęglanu.

Między warstwami poliwęglanu znajdują się elementy graficzne i zabezpieczające.

Karta jest dostosowana do personalizacji przy użyciu techniki grawerowania laserowego.

Awers

wzór

Objaśnienia:

1. Szaro-niebieskie tło giloszowe, z wyłączeniem pola zdjęciowego, wykonane techniką offsetową z zastosowaniem druku irysowego w układzie A-B-A. W części górnej tła występują linie giloszowe tworzące napisy w kształcie liter "SM".

2. W górnej części dokumentu widnieją naniesione techniką offsetową: godło Rzeczypospolitej Polskiej oraz napisy w kolorze czarnym "RZECZPOSPOLITA POLSKA", "THE REPUBLIC OF POLAND", "LEGITYMACJA SŁUŻBOWA" oraz "MARSHAL'S GUARD".

3. Pod napisem "LEGITYMACJA SŁUŻBOWA" znajdują się litery "Nr" wraz z czterocyfrowym numerem, grawerowane laserowo.

4. W górnej części dokumentu jest umieszczony napis "STRAŻ MARSZAŁKOWSKA", naniesiony w technice sitodruku farbą optycznie zmienną o zmienności kolorystycznej od koloru zielonego do czerwonego.

5. Po lewej stronie środkowej części legitymacji znajduje się pole zdjęcia z liniami giloszowymi wykonanymi w technice druku offsetowego. W prawym dolnym rogu pola zdjęcia umiejscowiono element w formie liter "SM", wykonany farbą irydyscentną w technice sitodruku.

6. Po prawej stronie środkowej części legitymacji jest umieszczony symbol graficzny zawierający wzór odznaki identyfikacji indywidualnej funkcjonariusza Straży Marszałkowskiej, jako element reliefowy wykonany techniką offsetową.

7. Pod symbolem graficznym zawierającym wzór odznaki identyfikacji indywidualnej funkcjonariusza Straży Marszałkowskiej jest umieszczony napis w kolorze czarnym "WAŻNA DO".

8. W dolnej części legitymacji, pod polem zdjęciowym są umieszczone napisy rubryk wykonane techniką offsetową w kolorze czarnym: "STOPIEŃ SŁUŻBOWY", "IMIĘ I NAZWISKO".

9. Na powierzchni awersu umieszczono wyczuwalne w dotyku elementy graficzne wykonane w technice transparentnego grawerowania laserowego (TLE).

Rewers

wzór

Objaśnienia:

1. Szaro-niebieskie tło giloszowe, wykonane techniką offsetową z zastosowaniem druku irysowego w układzie A-B-A. W części górnej tła, powyżej białego paska, linie giloszowe tworzą napisy w kształcie liter "SM".

2. W górnej części legitymacji jest umieszczony element graficzny tworzący biało-czerwony pasek, wykonany przy pomocy specjalnego rastra w postaci liter "RP" z zastosowaniem mikrodruku, techniką offsetową.

3. Nad górną i pod dolną krawędzią biało-czerwonego paska są umieszczone mikroteksty "STRAŻ MARSZAŁKOWSKA".

4. W środkowej części legitymacji jest umieszczony tekst w kolorze czarnym "ORGANY ADMINISTRACJI RZĄDOWEJ, SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO ORAZ INSTYTUCJE PAŃSTWOWE SĄ OBOWIĄZANE, W ZAKRESIE SWOJEGO DZIAŁANIA, DO WSPÓŁPRACY ZE STRAŻĄ MARSZAŁKOWSKĄ, A W SZCZEGÓLNOŚCI DO UDZIELENIA POMOCY W REALIZACJI JEJ ZADAŃ" oraz z prawej strony poniżej "SZEF KANCELARII SEJMU", "CHIEF OF THE CHANCELLERY OF THE SEJM OF THE REPUBLIC OF POLAND".

5. W lewym dolnym rogu legitymacji znajduje się miejsce na pomniejszony powtórzony wizerunek funkcjonariusza nanoszony techniką grawerowania laserowego.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2018.1425

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Legitymacja służbowa funkcjonariusza Straży Marszałkowskiej.
Data aktu: 18/07/2018
Data ogłoszenia: 24/07/2018
Data wejścia w życie: 25/07/2018