Współdziałanie Służby Celno-Skarbowej i Straży Granicznej w zakresie zadań wykonywanych przez jednostki pływające Krajowej Administracji Skarbowej.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 2 marca 2017 r.
w sprawie współdziałania Służby Celno-Skarbowej i Straży Granicznej w zakresie zadań wykonywanych przez jednostki pływające Krajowej Administracji Skarbowej

Na podstawie art. 136 ust. 12 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. poz. 1947 i 2255 oraz z 2017 r. poz. 88, 244 i 379) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa szczegółowe warunki i tryb współdziałania Służby Celno-Skarbowej i Straży Granicznej w zakresie zadań wykonywanych na podstawie art. 136 ust. 7 i 8 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej, zwanej dalej "ustawą".
§  2. 
1. 
Współdziałanie Służby Celno-Skarbowej i Straży Granicznej, o którym mowa w § 1:
1)
organizują i koordynują Szef Krajowej Administracji Skarbowej i Komendant Główny Straży Granicznej;
2)
realizuje naczelnik urzędu celno-skarbowego, na wyposażeniu którego znajdują się jednostki pływające Krajowej Administracji Skarbowej, zwane dalej "jednostkami pływającymi", oraz właściwy miejscowo komendant oddziału Straży Granicznej.
2. 
Współdziałanie polega w szczególności na:
1)
szybkim i sprawnym udzieleniu przez jednostkę pływającą Straży Granicznej pomocy przy zatrzymaniu statku albo przydzieleniu przez tę jednostkę asysty;
2)
zapewnieniu wzajemnego bezpieczeństwa podczas wykonywania zadań służbowych na podstawie art. 136 ust. 7 i 8 ustawy;
3)
wzajemnym przekazywaniu informacji dotyczących przypadków, gdy:
a)
statek przyjmuje na pokład lub wysadza osoby wbrew obowiązującym przepisom lub dokonuje załadunku lub wyładunku towarów poza miejscami do tego wyznaczonymi,
b)
statek opuszcza port bez kontroli,
c)
zachodzi obawa, że statek nawiązuje łączność z wybrzeżem w celach sprzecznych z przepisami prawa karnego,
d)
statek zakotwicza poza miejscem do tego przeznaczonym;
4)
doskonaleniu umiejętności w zakresie wykonywanych działań przy wykorzystaniu jednostek pływających, w tym przeprowadzaniu wspólnych szkoleń funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej i Straży Granicznej, a także ćwiczeń mających na celu sprawne i efektywne wykonywanie zadań na podstawie art. 136 ust. 7 i 8 ustawy.
3. 
W przypadkach uzasadnionych koniecznością dostosowania warunków i trybu współdziałania do szczególnych, indywidualnych uwarunkowań wykonywania zadań na podstawie art. 136 ust. 7 i 8 ustawy, właściwe organy Krajowej Administracji Skarbowej i Straży Granicznej mogą zawierać porozumienia określające zakres niezbędnych dostosowań.
§  3. 
1. 
Dowódca jednostki pływającej w przypadku, o którym mowa w art. 136 ust. 7 ustawy, korzystając w szczególności z łączności telefonicznej, bezprzewodowej VHS, satelitarnej, zwanej dalej "dostępnymi środkami łączności", wzywa najbliższą jednostkę pływającą Straży Granicznej do udzielenia pomocy przy zatrzymaniu statku, przekazując tej jednostce jednocześnie informacje o:
1)
nazwie statku oraz jego banderze;
2)
pozycji statku;
3)
okolicznościach i czasie zdarzenia.
2. 
W wezwaniu, o którym mowa w ust. 1, należy podać stopień służbowy oraz imię i nazwisko dowódcy jednostki pływającej wzywającej do udzielenia pomocy przy zatrzymaniu statku.
3. 
Wezwanie, o którym mowa w ust. 1, wraz z podaniem czasu i sposobu dokonania wezwania jednostki pływającej Straży Granicznej do udzielenia pomocy przy zatrzymaniu statku, dowódca jednostki pływającej, korzystając z dostępnych środków łączności, niezwłocznie przekazuje właściwemu ze względu na miejsce zdarzenia dyrektorowi izby administracji skarbowej.
4. 
Dowódca jednostki pływającej Straży Granicznej wezwanej do udzielenia pomocy przy zatrzymaniu statku, korzystając z dostępnych środków łączności, przekazuje niezwłocznie dowódcy jednostki pływającej, o którym mowa w ust. 1, informację o podjętych działaniach albo przyczynach ich niepodjęcia.
§  4. 
1. 
Naczelnik właściwego miejscowo urzędu celno-skarbowego w przypadku, o którym mowa w art. 136 ust. 8 ustawy, kieruje, w formie pisemnej, wniosek do komendanta właściwego miejscowo oddziału Straży Granicznej o przydzielenie jednostce pływającej asysty jednostki pływającej Straży Granicznej.
2. 
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, zawiera w szczególności:
1)
nazwę statku oraz jego banderę;
2)
ostatnią znaną pozycję statku;
3)
przyczyny uzasadniające wystąpienie o przydzielenie asysty.
3. 
Komendant właściwego miejscowo oddziału Straży Granicznej niezwłocznie po otrzymaniu wniosku, o którym mowa w ust. 1, przekazuje, w formie pisemnej, naczelnikowi właściwego miejscowo urzędu celno-skarbowego informację o podjętych działaniach albo przyczynach ich niepodjęcia.
§  5. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. 1
1 Niniejsze rozporządzenie poprzedzone było rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 12 stycznia 2010 r. w sprawie współdziałania Służby Celnej i Straży Granicznej w zakresie zadań wykonywanych przez jednostki pływające Służby Celnej na morskich wodach wewnętrznych, morzu terytorialnym lub wodach śródlądowych Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. poz. 60), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, zgodnie z art. 256 pkt 3 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. poz. 1948 i 2255 oraz z 2017 r. poz. 379).

Zmiany w prawie

Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024