Przekazywanie informacji, udostępnianie dokumentów oraz udzielanie pomocy służbom i instytucjom uprawnionym do prowadzenia poszerzonych postępowań sprawdzających, kontrolnych postępowań sprawdzających oraz postępowań bezpieczeństwa przemysłowego.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 7 grudnia 2017 r.
w sprawie przekazywania informacji, udostępniania dokumentów oraz udzielania pomocy służbom i instytucjom uprawnionym do prowadzenia poszerzonych postępowań sprawdzających, kontrolnych postępowań sprawdzających oraz postępowań bezpieczeństwa przemysłowego

Na podstawie art. 13 ust. 4 ustawy z dnia 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych (Dz. U. z 2016 r. poz. 1167 i 1948 oraz z 2017 r. poz. 935) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa szczegółowy zakres, warunki, sposób i tryb:
1)
przekazywania przez kierowników jednostek organizacyjnych służbom i instytucjom uprawnionym do prowadzenia poszerzonych postępowań sprawdzających, kontrolnych postępowań sprawdzających i postępowań bezpieczeństwa przemysłowego, zwanym dalej "uprawnionymi służbami", informacji, o których mowa w art. 13 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych, zwanej dalej "ustawą", oraz udostępniania im dokumentów niezbędnych do stwierdzenia, czy osoba objęta postępowaniem sprawdzającym, zwana dalej "osobą sprawdzaną", daje rękojmię zachowania tajemnicy, albo do potwierdzenia zdolności przedsiębiorcy do ochrony informacji niejawnych;
2)
udzielania przez Centralne Biuro Antykorupcyjne, Policję, Straż Graniczną, Żandarmerię Wojskową oraz organy Krajowej Administracji Skarbowej, zwane dalej "służbami współdziałającymi", niezbędnej pomocy uprawnionym służbom i instytucjom przy wykonywaniu czynności w ramach prowadzonych postępowań sprawdzających, kontrolnych postępowań sprawdzających i postępowań bezpieczeństwa przemysłowego, zwanych dalej "postępowaniami".
§  2. 
Uprawniona służba zwraca się do kierownika jednostki organizacyjnej z pisemnym wnioskiem o przekazanie informacji oraz udostępnienie niezbędnych dokumentów w celu weryfikacji danych zawartych w ankiecie bezpieczeństwa osobowego, kwestionariuszu bezpieczeństwa przemysłowego albo innych danych uzyskanych w toku prowadzonego postępowania.
§  3. 
Wniosek, o którym mowa w § 2, zawiera:
1)
określenie uprawnionej służby prowadzącej postępowanie;
2)
miejsce i datę sporządzenia wniosku;
3)
podstawę prawną;
4)
niezbędne dane identyfikacyjne osoby sprawdzanej albo przedsiębiorcy, którego wniosek dotyczy:
a)
imię, nazwisko oraz nazwisko rodowe osoby sprawdzanej albo nazwę przedsiębiorcy,
b)
datę i miejsce urodzenia osoby sprawdzanej,
c)
numer PESEL, o ile został nadany, lub Numer Identyfikacji Podatkowej (NIP) osoby sprawdzanej, a w przypadku przedsiębiorcy - numer Krajowego Rejestru Sądowego (KRS), Statystyczny Numer Identyfikacyjny (REGON) albo Numer Identyfikacji Podatkowej (NIP);
5)
w zależności od potrzeb, dane dotyczące:
a)
adresu zamieszkania osoby sprawdzanej albo adresu siedziby przedsiębiorcy,
b)
numeru i serii dowodu osobistego lub innego dokumentu, na podstawie którego można ustalić tożsamość osoby sprawdzanej,
c)
obywatelstwa osoby sprawdzanej;
6)
określenie dokumentów lub informacji potwierdzających dane, o których mowa w § 2;
7)
imię, nazwisko i podpis funkcjonariusza, pracownika albo żołnierza upoważnionego przez szefa uprawnionej służby.
§  4. 
1. 
Przekazanie informacji oraz udostępnianie dokumentów, o których mowa w § 3 pkt 6, polega na:
1)
niezwłocznym przesłaniu, nie później jednak niż w terminie 21 dni od dnia otrzymania wniosku, odpisu, wypisu, wyciągu lub uwierzytelnionych kopii dokumentów albo informacji określonych we wniosku;
2)
udostępnieniu do wglądu upoważnionemu funkcjonariuszowi, pracownikowi albo żołnierzowi uprawnionej służby dokumentów w siedzibie jednostki organizacyjnej.
2. 
W celu uzyskania dostępu do dokumentów, o których mowa w § 3 pkt 6, upoważniony funkcjonariusz, pracownik albo żołnierz uprawnionej służby jest obowiązany okazać:
1)
imienne upoważnienie;
2)
legitymację służbową;
3)
odpowiednie poświadczenie bezpieczeństwa - w przypadku dokumentów o klauzuli tajności "poufne" lub wyższej.
3. 
Wzór upoważnienia, o którym mowa w ust. 2 pkt 1, jest określony w załączniku do rozporządzenia.
§  5. 
Upoważnienie, o którym mowa w § 4 ust. 2 pkt 1, sporządza się w dwóch egzemplarzach, z których jeden przekazuje się kierownikowi jednostki organizacyjnej, a drugi włącza się do akt postępowania.
§  6. 
W szczególnie uzasadnionych przypadkach uprawnione służby mogą zwrócić się, w ramach prowadzonego postępowania, do służb współdziałających z pisemnym wnioskiem o udzielenie niezbędnej pomocy przy wykonywaniu czynności określonych w art. 25 ust. 1 pkt 2 oraz art. 26 ust. 1 i 5 ustawy.
§  7. 
Wniosek, o którym mowa w § 6, zawiera:
1)
określenie uprawnionej służby prowadzącej postępowanie i występującej z wnioskiem;
2)
miejsce i datę sporządzenia wniosku;
3)
podstawę prawną;
4)
niezbędne dane identyfikacyjne osoby, której wniosek dotyczy, o których mowa w § 3 pkt 4;
5)
określenie rodzaju i zakresu pomocy;
6)
imię, nazwisko i podpis funkcjonariusza, pracownika albo żołnierza upoważnionego przez szefa uprawnionej służby.
§  8. 
Służba współdziałająca, w terminie 30 dni od dnia otrzymania wniosku, o którym mowa w § 6, udziela pisemnej odpowiedzi uprawnionej służbie w zakresie, którego wniosek dotyczy.
§  9. 
Do przekazywania wniosków, udzielania informacji i udostępniania dokumentów, w zakresie i trybie określonych w rozporządzeniu, mogą być wykorzystywane systemy teleinformatyczne.
§  10. 
Dokumentację uzyskaną przez uprawnione służby od kierowników jednostek organizacyjnych oraz służb współdziałających w toku postępowania włącza się do akt tego postępowania.
§  11. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. 1

ZAŁĄCZNIK

WZÓR

UPOWAŻNIENIE NR ___

wzór

1 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 28 grudnia 2010 r. w sprawie przekazywania informacji, udostępniania dokumentów oraz udzielania pomocy służbom i instytucjom uprawnionym do prowadzenia poszerzonych postępowań sprawdzających, kontrolnych postępowań sprawdzających oraz postępowań bezpieczeństwa przemysłowego (Dz. U. poz. 1750), które utraciło moc z dniem 1 marca 2017 r. w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. poz. 1948 i 2255 oraz z 2017 r. poz. 379, 1537 i 1926).

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2017.2334

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Przekazywanie informacji, udostępnianie dokumentów oraz udzielanie pomocy służbom i instytucjom uprawnionym do prowadzenia poszerzonych postępowań sprawdzających, kontrolnych postępowań sprawdzających oraz postępowań bezpieczeństwa przemysłowego.
Data aktu: 07/12/2017
Data ogłoszenia: 14/12/2017
Data wejścia w życie: 15/12/2017