Algieria-Polska. Umowa o ochronie informacji niejawnych wymienianych w sferze obronności. Algier.2014.12.02.

UMOWA
między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Algierskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej o ochronie informacji niejawnych wymienianych w sferze obronności,
podpisana w Algierze dnia 2 grudnia 2014 r.

W imieniu Rzeczypospolitej Polskiej

PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

Dnia 2 grudnia 2014 r. w Algierze została podpisana Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Algierskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej o ochronie informacji niejawnych wymienianych w sferze obronności, w następującym brzmieniu:

Umowa

między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Algierskiej Republiki

Ludowo - Demokratycznej

o ochronie informacji niejawnych wymienianych w sferze obronności

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej i Rząd Algierskiej Republiki Ludowo -

Demokratycznej,

zwane dalej razem "Stronami" i osobno "Stroną",

biorąc pod uwagę

Umowę

między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Algierskiej Republiki Ludowo - Demokratycznej o współpracy w dziedzinie obronności,

podpisaną dnia 2 grudnia 2014 r. w Algierze,

pragnąc zapewnić wzajemną ochronę informacji niejawnych wymienianych lub powstałych w toku współpracy,

zgodnie z ich prawem krajowym i ich międzynarodowymi zobowiązaniami

uzgodniły, co następuje:

ROZDZIAŁ  I

PRZEDMIOT I DEFINICJE

ARTYKUŁ  1

Przedmiotem niniejszej Umowy jest określenie zasad wzajemnej ochrony informacji niejawnych przekazywanych bądź wynikających z wykonania Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Algierskiej Republiki Ludowo - Demokratycznej o współpracy w dziedzinie obronności.

ARTYKUŁ  2

Do celów niniejszej Umowy następujące definicje oznaczają:

1)
informacje niejawne - informacje wymieniane między Stronami bądź wytworzone przez nie wspólnie, wymagające ochrony zgodnie z ich prawem krajowym i postanowieniami niniejszej Umowy;
2)
zaświadczenie bezpieczeństwa - dokument wydawany osobom fizycznym i osobom prawnym w sferze prawa publicznego i prywatnego zgodnie z prawem krajowym każdej ze Stron, który potwierdza zapewnienie ochrony informacjom niejawnym;
3)
podmiot wytwarzający - osoba fizyczna lub prawna jednej ze Stron, która wytwarza lub przekazuje informacje niejawne podmiotowi otrzymującemu;
4)
podmiot otrzymujący - osoba fizyczna lub prawna jednej ze Stron, która otrzymuje informacje niejawne od podmiotu wytwarzającego;
5)
strona trzecia - osoba fizyczna lub prawna w prawie publicznym lub prywatnym, która nie jest Stroną niniejszej Umowy lub która nie posiada obywatelstwa państwa jednej ze Stron;
6)
właściwe organy - organy Stron odpowiedzialne za wykonanie niniejszej Umowy;
7)
osoby upoważnione - osoba fizyczna lub prawna, jak również właściwe organy Stron, uprawnione do dostępu do informacji niejawnych, zgodnie ze swoim prawem krajowym;
8)
kontrakt niejawny - kontrakt zawierający informacje niejawne związane ze sferą obronności, wymieniane między organami lub przedsiębiorcą z siedzibą na terytorium państwa jednej ze Stron (Zlecającym) a przedsiębiorcą z siedzibą na terytorium państwa drugiej Strony (Kontrahent).

ROZDZIAŁ  II

KLAUZULE TAJNOŚCI I ICH ODPOWIEDNIKI

ARTYKUŁ  3

W Rzeczypospolitej Polskiej informacjom niejawnym nadaje się klauzule adekwatnie do szkody, jaka może powstać w wyniku ich ujawnienia, to jest:

1)
ŚCIŚLE TAJNE - informacje, których ujawnienie spowoduje wyjątkowo poważną szkodę dla Rzeczypospolitej Polskiej;
2)
TAJNE - informacje, których ujawnienie spowoduje poważną szkodę dla Rzeczypospolitej Polskiej;
3)
POUFNE - informacje, których ujawnienie spowoduje szkodę dla Rzeczypospolitej Polskiej;
4)
ZASTRZEŻONE - informacje, których ujawnienie mogłoby mieć szkodliwy wpływ na wykonywanie przez organy władzy publicznej lub inne jednostki organizacyjne zadań w zakresie obrony narodowej, polityki zagranicznej, bezpieczeństwa publicznego, praw i wolności, wymiaru sprawiedliwości albo interesów ekonomicznych Rzeczypospolitej Polskiej.
ARTYKUŁ  4

W Algierskiej Republice Ludowo - Demokratycznej informacjom niejawnym nadaje się klauzule adekwatnie do szkody, jaka może powstać w wyniku ich ujawnienia, to jest:

1)
ŚCIŚLE TAJNE - informacje, których ujawnienie mogłoby spowodować zagrożenie dla bezpieczeństwa krajowego;
2)
TAJNE - informacje, których ujawnienie mogłoby spowodować pewną szkodę interesów narodowych z korzyścią dla obcego państwa;
3)
POUFNE - informacje, których ujawnienie mogłoby zaszkodzić działalności algierskiego rządu, administracji bądź organizacji lub osobie publicznej;
4)
ZASTRZEŻONE - informacje, których ujawnienie mogłoby zaszkodzić interesom Państwa i które z tego powodu mogą być przekazane jedynie osobom uprawnionym.
ARTYKUŁ  5

Zgodnie z obowiązującym prawem krajowym w Rzeczypospolitej Polskiej i w Algierskiej Republice Ludowo - Demokratycznej, następujące klauzule tajności są równorzędne:

RZECZPOSPOLITA

POLSKA

ALGIERSKA REPUBLIKA LUDOWO - DEMOKRATYCZNA

ODPOWIEDNIK W JĘZYKU FRANCUSKIM

ŚCIŚLE TAJNE

TRES SECRET

TAJNE

SECRET

POUFNE

CONFIDENTIEL

ZASTRZEŻONE

DIFFUSION RESTREINTE

ARTYKUŁ  6
1.
Klauzula tajności jest przyznawana informacjom niejawnym w zależności od ich treści i zgodnie z obowiązującym prawem krajowym każdej ze Stron. Równorzędność klauzul tajności określana jest zgodnie z postanowieniami artykułu 5.
2.
Klauzula tajności informacji niejawnych przekazywanych bądź wytworzonych w ramach współpracy jest zmieniana bądź znoszona wyłącznie przez podmiot wytwarzający, który ją nadał. Podmiot otrzymujący jest informowany o każdej zmianie lub zniesieniu klauzuli tajności.

ROZDZIAŁ  III

POSTANOWIENIA SZCZEGÓŁOWE

ARTYKUŁ  7
1.
Zgodnie z postanowieniami niniejszej Umowy i prawem krajowym ich państw, Strony zobowiązują się przedsięwziąć wszelkie niezbędne środki dla ochrony informacji przekazanych lub wytworzonych w ramach współpracy. W tym zakresie, Strony stosują środki przewidziane dla ochrony ich własnych informacji niejawnych o tej samej klauzuli tajności.
2.
Strony zobowiązują się również wykorzystywać informacje niejawne wyłącznie w celu, w którym zostały one przekazane i nie udostępniać ich stronom trzecim bez uzyskania uprzedniej pisemnej zgody drugiej Strony.
3.
Zezwala się na dostęp do otrzymanych informacji niejawnych wyłącznie osobom posiadającym odpowiednie zaświadczenie bezpieczeństwa lub upoważnionym do dostępu do informacji niejawnych o określonej klauzuli, z zachowaniem zasady ograniczonego dostępu oraz dokładnie poinformowanym o zasadach ochrony informacji niejawnych, zgodnie z prawem krajowym.
ARTYKUŁ  8
1.
Przekazywanie informacji niejawnych między Stronami odbywa się drogą dyplomatyczną bądź za pośrednictwem łącznika wojskowego.
2.
Właściwe organy Stron mogą uzgodnić inne środki przekazywania informacji niejawnych.
3.
Osoba upoważniona lub podmiot otrzymujący potwierdza pisemnie otrzymanie informacji niejawnych.
4.
W przypadku przekazania materiałów o dużych rozmiarach zawierających informacje niejawne, upoważnione osoby każdej ze Stron skonsultują się w sprawie sposobu przekazania informacji w każdym poszczególnym przypadku. Takie przekazanie będzie miało miejsce wyłącznie po uzyskaniu uprzedniej zgody właściwych organów Stron.
ARTYKUŁ  9

W przypadku naruszenia zasad bezpieczeństwa związanych ze wzajemną ochroną informacji niejawnych, w tym ujawnienia, podmiot otrzymujący, na którego terytorium takie naruszenie miało miejsce, informuje o tym niezwłocznie podmiot wytwarzający, wszczyna postępowanie odnośnie okoliczności takiego naruszenia zgodnie ze swoim prawem krajowym i informuje o jego wynikach.

ARTYKUŁ  10
1.
W celu wykonania niniejszej Umowy, Strony wymienią się, w razie potrzeby, aktami prawa krajowego w dziedzinie ochrony informacji niejawnych.
2.
Na wniosek jednej ze Stron, właściwe organy Stron mogą przeprowadzać wzajemne konsultacje.
ARTYKUŁ  11
1.
Powielanie i tłumaczenie informacji niejawnych odbywa się zgodnie z prawem krajowym danej Strony. Kopie i tłumaczenia podlegają takiej samej ochronie jak informacje oryginalne. Liczba kopii i tłumaczeń jest ograniczona do niezbędnej.
2.
Informacje posiadające najwyższą klauzulę nie będą powielane ani tłumaczone bez uprzedniej pisemnej zgody podmiotu wytwarzającego.
ARTYKUŁ  12

Informacje niejawne są niszczone zgodnie z prawem krajowym podmiotu otrzymującego, z wyjątkiem informacji o najwyższej klauzuli, które nie mogą być niszczone i są zwracane podmiotowi wytwarzającemu.

ARTYKUŁ  13

Postanowienia dotyczące zasad ochrony kontraktów niejawnych, które mogą być zawierane w ramach współpracy Stron oraz szczegóły dotyczące realizacji wizyt będą, w miarę potrzeby, przedmiotem porozumień technicznych pomiędzy Stronami, zgodnie z ich prawem krajowym.

ROZDZIAŁ  IV

POSTANOWIENIA KOŃCOWE

ARTYKUŁ  14
1.
Właściwymi organami są:
a.
po stronie Rządu Rzeczypospolitej Polskiej:
-
Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego;
b.
po stronie Rządu Algierskiej Republiki Ludowo - Demokratycznej:
-
Dyrektor Główny do Spraw Bezpieczeństwa Wojskowego w Ministerstwie Obrony Narodowej;
2.
Do celów wykonania niniejszej Umowy Strony mogą wyznaczać inne właściwe organy. O takim przypadku powiadomią się drogą dyplomatyczną.
ARTYKUŁ  15
1.
Trudności, rozbieżności lub spory mogące wyniknąć na tle interpretacji lub stosowania postanowień niniejszej Umowy, będą rozwiązywane w sposób przyjazny przez właściwe organy Stron, w drodze konsultacji lub negocjacji.
2.
W trakcie konsultacji lub negocjacji Strony będą nadal wykonywać swoje obowiązki zgodnie z postanowieniami niniejszej Umowy.
ARTYKUŁ  16

Każda ze Stron pokrywa własne koszty wynikające z wykonania niniejszej Umowy.

ARTYKUŁ  17
1.
Niniejsza Umowa wejdzie w życie po wzajemnym poinformowaniu się przez Strony o dopełnieniu ich wewnętrznych procedur prawnych. Data otrzymania drugiej notyfikacji będzie datą wejścia Umowy w życie.
2.
Niniejsza Umowa pozostaje w mocy nie dłużej niż Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Algierskiej Republiki Ludowo - Demokratycznej o współpracy w dziedzinie obronności.
3.
Niniejsza Umowa może być w każdej chwili zmieniona za wzajemnym porozumieniem obu Stron w drodze wymiany korespondencji dyplomatycznej.
4.
Zmiany wchodzą w życie w sposób przewidziany w artykule 17 ustęp 1.
5.
Każda ze Stron może wypowiedzieć niniejszą Umowę informując drugą ze Stron drogą dyplomatyczną z przynajmniej sześciomiesięcznym wyprzedzeniem.
6.
Wypowiedzenie niniejszej Umowy nie będzie miało wpływu na wykonanie przez Strony postanowień artykułu 7 tak długo, jak informacje objęte będą klauzulą tajności.

Podpisano dnia 2 grudnia 2014 r. w Algierze w dwóch oryginalnych egzemplarzach, w językach polskim, arabskim i francuskim, przy czym wszystkie trzy wersje są jednakowo autentyczne.

W przypadku ewentualnych rozbieżności przy interpretacji lub stosowaniu postanowień niniejszej Umowy, tekst w języku francuskim będzie rozstrzygający.

Po zaznajomieniu się z powyższą umową, w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej oświadczam, że:

-
została ona uznana za słuszną zarówno w całości, jak i każde z postanowień w niej zawartych,
-
jest przyjęta, ratyfikowana i potwierdzona,
-
będzie niezmiennie zachowywana.

Na dowód czego wydany został akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej Polskiej.

Dano w Warszawie dnia 16 listopada 2015 r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2016.525

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Algieria-Polska. Umowa o ochronie informacji niejawnych wymienianych w sferze obronności. Algier.2014.12.02.
Data aktu: 02/12/2014
Data ogłoszenia: 15/04/2016
Data wejścia w życie: 08/03/2016