Staż adaptacyjny i test umiejętności w toku postępowania o uznanie kwalifikacji zawodowych do wykonywania zawodów regulowanych należących do działów budownictwo, planowanie i zagospodarowanie przestrzenne oraz mieszkalnictwo i transport.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY I BUDOWNICTWA 1
z dnia 23 grudnia 2016 r.
w sprawie stażu adaptacyjnego i testu umiejętności w toku postępowania o uznanie kwalifikacji zawodowych do wykonywania zawodów regulowanych należących do działów budownictwo, planowanie i zagospodarowanie przestrzenne oraz mieszkalnictwo i transport 2

Na podstawie art. 22 ustawy z dnia 22 grudnia 2015 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej (Dz. U. z 2016 r. poz. 65) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1.
1.
Rozporządzenie określa:
1)
warunki, sposób i tryb odbywania stażu adaptacyjnego, sposób i tryb wykonywania nadzoru nad jego odbywaniem oraz oceny nabytych w jego trakcie umiejętności, sposób ustalania kosztów odbywania stażu adaptacyjnego oraz tryb pobierania i zwrotu opłaty za jego odbywanie,
2)
warunki, sposób i tryb przeprowadzania testu umiejętności oraz oceny posiadanych przez wnioskodawcę umiejętności, sposób ustalania kosztów przeprowadzania testu umiejętności oraz tryb pobierania i zwrotu opłaty za jego przeprowadzenie

- w toku postępowania o uznanie, nabytych w innych niż Rzeczpospolita Polska państwach członkowskich Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwach członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stronach umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych należących do działów administracji rządowej: budownictwo, planowanie i zagospodarowanie przestrzenne oraz mieszkalnictwo i transport, zwanego dalej "postępowaniem".

2.
Wykaz zawodów regulowanych należących do działów administracji rządowej: budownictwo, planowanie i zagospodarowanie przestrzenne oraz mieszkalnictwo i transport, do których stosuje się przepisy rozporządzenia, określa załącznik do rozporządzenia.
§  2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
ustawie - rozumie się przez to ustawę z dnia 22 grudnia 2015 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej;
2)
instytucji - rozumie się przez to jednostkę organizacyjną, w której wnioskodawca odbywa staż adaptacyjny, lub przedsiębiorcę w rozumieniu art. 4 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2016 r. poz. 1829, 1948, 1997 i 2255), u którego wnioskodawca odbywa staż adaptacyjny.
§  3.
1.
Właściwy organ określa zakres testu umiejętności lub zakres i czas trwania stażu adaptacyjnego dla poszczególnych wniosków na podstawie:
1)
świadectw i dyplomów oraz innych dokumentów potwierdzających kwalifikacje zawodowe posiadane przez wnioskodawcę;
2)
programu kształcenia i szkolenia odbytego przez wnioskodawcę;
3)
okresu praktyki zawodowej i nabytych przez wnioskodawcę umiejętności w zawodzie;
4)
okresu, jaki jest niezbędny do nabycia umiejętności do wykonywania zawodu regulowanego w Rzeczypospolitej Polskiej;
5)
zakresu wymagań egzaminacyjnych obejmujących wiadomości i umiejętności niezbędne do wykonywania zawodu regulowanego w Rzeczypospolitej Polskiej;
6)
różnic wynikających ze specyfiki zawodu regulowanego w Rzeczypospolitej Polskiej i w państwie wnioskodawcy;
7)
znajomości prawa polskiego oraz terminologii zawodowej w języku polskim niezbędnej do wykonywania danego zawodu regulowanego.
2.
Wnioskodawca, w terminie 6 miesięcy od dnia otrzymania postanowienia, o którym mowa w art. 20 ust. 1 ustawy, składa do właściwego organu, w postaci papierowej albo elektronicznej, wniosek o odbycie stażu adaptacyjnego lub wniosek o przeprowadzenie testu umiejętności, pod rygorem pozostawienia wniosku, o którym mowa w art. 13 ust. 1 ustawy, bez rozpoznania.
3.
W przypadku gdy wniosek o odbycie stażu adaptacyjnego lub wniosek o przeprowadzenie testu umiejętności jest składany w postaci elektronicznej, a do wniosku należy dołączyć dokument, który wnioskodawca posiada jedynie w postaci papierowej, do wniosku można dołączyć elektroniczną kopię tego dokumentu.
4.
W przypadku, o którym mowa w ust. 3:
1)
wnioskodawca jest obowiązany do zachowania oryginału dokumentu w postaci papierowej, na podstawie którego sporządzono elektroniczną kopię dokumentu;
2)
właściwy organ może wezwać wnioskodawcę do okazania oryginału w postaci papierowej w przypadku wystąpienia wątpliwości związanych z otrzymaną elektroniczną kopią dokumentu.

Rozdział  2

Staż adaptacyjny

§  4.
1.
Wnioskodawca do wniosku o odbycie stażu adaptacyjnego dołącza dokument zawierający zobowiązanie instytucji do nawiązania z wnioskodawcą stosunku prawnego, o którym mowa w art. 5 pkt 13 ustawy.
2.
W dokumencie, o którym mowa w ust. 1, instytucja określa w szczególności:
1)
rodzaj stosunku prawnego, który zostanie nawiązany z wnioskodawcą;
2)
warunki wynagradzania wnioskodawcy w przypadku odbywania stażu adaptacyjnego za wynagrodzeniem;
3)
termin, w jakim zostanie nawiązany stosunek prawny;
4)
okres, na jaki zostanie nawiązany stosunek prawny, nie krótszy niż czas trwania stażu adaptacyjnego wskazany w postanowieniu;
5)
informację o obowiązkach, jakie zostaną powierzone wnioskodawcy;
6)
imię i nazwisko proponowanego opiekuna stażu adaptacyjnego wraz z dokumentem potwierdzającym jego kwalifikacje i doświadczenie w zawodzie, o którym mowa w § 6 ust. 2;
7)
przewidywane koszty instytucji związane z odbywaniem przez wnioskodawcę stażu adaptacyjnego.
3.
Właściwy organ w drodze postanowienia:
1)
wyraża zgodę na wybór instytucji dokonany przez wnioskodawcę albo
2)
odmawia wyrażenia zgody w przypadku stwierdzenia braku możliwości zrealizowania stażu adaptacyjnego w instytucji wskazanej przez wnioskodawcę.
4.
W przypadku odmowy wyrażenia zgody przez właściwy organ na wybór wskazanej przez wnioskodawcę instytucji albo braku możliwości kontynuowania stażu adaptacyjnego w danej instytucji, wnioskodawca odbywa go w innej instytucji. Przepisy ust. 1-3 stosuje się.
§  5.
1.
Właściwy organ przekazuje instytucji, w której ma być odbywany staż adaptacyjny, postanowienie, o którym mowa w art. 20 ust. 1 ustawy, wraz z kopią dokumentacji zawierającej informację o posiadanych kwalifikacjach, w tym o wykształceniu i doświadczeniu zawodowym wnioskodawcy.
2.
Dokumentacja, o której mowa w ust. 1, może być przekazana również w postaci elektronicznej.
§  6.
1.
Staż adaptacyjny odbywa się pod kierunkiem opiekuna stażu adaptacyjnego.
2.
Opiekun stażu adaptacyjnego jest wyznaczany na okres całego stażu adaptacyjnego przez kierownika instytucji w porozumieniu z właściwym organem spośród osób posiadających odpowiednie kwalifikacje do wykonywania zawodu, którego dotyczy postępowanie i przynajmniej 2-letnie doświadczenie w zawodzie liczone od dnia uzyskania tych kwalifikacji.
3.
Zadaniem opiekuna stażu adaptacyjnego jest pomoc wnioskodawcy w realizacji zakresu stażu adaptacyjnego, nadzór nad wykonywanymi przez wnioskodawcę pracami oraz sporządzenie opinii o przebiegu stażu adaptacyjnego i umiejętnościach wnioskodawcy.
4.
Zmiana opiekuna stażu adaptacyjnego może nastąpić w przypadku:
1)
braku możliwości dalszego sprawowania opieki nad wnioskodawcą;
2)
umotywowanego wniosku, złożonego przez wnioskodawcę nie później niż 3 miesiące przed zakończeniem stażu adaptacyjnego;
3)
umotywowanej prośby opiekuna stażu adaptacyjnego o zwolnienie go z pełnionych obowiązków, złożonej nie później niż 3 miesiące przed zakończeniem stażu adaptacyjnego.
5.
Zmiany opiekuna stażu adaptacyjnego dokonuje niezwłocznie kierownik instytucji, w której ten staż jest odbywany, w porozumieniu z właściwym organem.
§  7.
Przed przystąpieniem do stażu adaptacyjnego wnioskodawca okazuje opiekunowi stażu dowód wniesienia opłaty za odbywanie stażu adaptacyjnego, lub dowód wniesienia pierwszej raty w przypadku, gdy opłata jest wpłacana w ratach.
§  8.
W okresie odbywania stażu adaptacyjnego wnioskodawca:
1)
przestrzega porządku organizacyjno-prawnego instytucji;
2)
realizuje zakres stażu;
3)
prowadzi dziennik stażu w formie ustalonej przez właściwy organ.
§  9.
Nadzór nad odbywaniem stażu adaptacyjnego sprawuje osoba wyznaczona przez właściwy organ, w szczególności przez:
1)
kontrolę realizacji zakresu stażu;
2)
kontrolę warunków odbywania stażu;
3)
kontrolę obecności wnioskodawcy w instytucji w okresie stażu;
4)
gromadzenie informacji o przebiegu stażu.
§  10.
1.
Zmiana instytucji, w której jest odbywany staż adaptacyjny, może nastąpić na umotywowany wniosek wnioskodawcy, skierowany do właściwego organu, nie później niż 6 miesięcy przed dniem zakończenia odbywania stażu adaptacyjnego.
2.
Wnioskodawca przesyła wniosek, o którym mowa w ust. 1, do wiadomości instytucji, w której dotychczas odbywał staż adaptacyjny.
3.
Wnioskodawca wskazuje we wniosku instytucję, w której zamierza kontynuować staż adaptacyjny, oraz dołącza dokument, o którym mowa w § 4 ust. 1.
4.
Właściwy organ, w drodze postanowienia, w terminie 14 dni od dnia otrzymania wniosku, wyraża zgodę na zmianę instytucji albo odmawia wyrażenia tej zgody z powodu braku możliwości zrealizowania zakresu stażu adaptacyjnego i powiadamia o tym wnioskodawcę, instytucję, w której dotychczas odbywał on staż adaptacyjny, oraz instytucję, w której wnioskodawca zamierza go kontynuować.
5.
Do wnioskodawcy i instytucji, o której mowa w ust. 3, przepisy § 4, § 6 i § 8 stosuje się.
6.
Instytucja, w której wnioskodawca dotychczas odbywał staż adaptacyjny, po otrzymaniu zgody, o której mowa w ust. 4, reguluje zobowiązania finansowe z wnioskodawcą zgodnie z przepisami rozdziału 4, a następnie przekazuje instytucji, w której wnioskodawca zamierza kontynuować staż:
1)
postanowienie wraz z kopią dokumentacji, o których mowa w § 5 ust. 1;
2)
dziennik stażu adaptacyjnego wraz z informacją o stopniu realizacji zakresu stażu, sporządzoną przez dotychczasowego opiekuna i zatwierdzoną przez kierownika instytucji lub wyznaczonego przez niego pracownika;
3)
opinię opiekuna stażu, za okres, w którym wnioskodawca odbywał staż adaptacyjny w dotychczasowej instytucji.
7.
Instytucja, w której wnioskodawca dotychczas odbywał staż adaptacyjny, po otrzymaniu zgody, o której mowa w ust. 4, przekazuje do właściwego organu oraz do wiadomości instytucji, w której wnioskodawca zamierza kontynuować staż, szczegółowe rozliczenie rzeczywistych, proporcjonalnych do okresu odbytego stażu adaptacyjnego kosztów poniesionych przez tę instytucję w związku z odbywaniem stażu.
§  11.
W terminie 7 dni od dnia zakończenia stażu adaptacyjnego przez wnioskodawcę, instytucja przekazuje do właściwego organu opinię, o której mowa w § 6 ust. 3, zatwierdzoną przez kierownika tej instytucji lub wyznaczonego przez niego pracownika wraz z dziennikiem stażu adaptacyjnego oraz szczegółowym rozliczeniem rzeczywistych kosztów poniesionych przez instytucję w związku z odbywaniem stażu.
§  12.
1.
Właściwy organ dokonuje oceny nabytych przez wnioskodawcę umiejętności w terminie 30 dni od dnia otrzymania opinii, o której mowa w § 6 ust. 3.
2.
W celu dokonania oceny, o której mowa w ust. 1, właściwy organ powołuje zespół składający się co najmniej z 3, lecz nie więcej niż 5 osób, które posiadają wiedzę, umiejętności i doświadczenie w zakresie wynikającym z zakresu stażu adaptacyjnego, zwany dalej "zespołem".
3.
Zespół dokonuje oceny na podstawie:
1)
opinii, o której mowa w § 6 ust. 3;
2)
dziennika stażu adaptacyjnego potwierdzającego realizację jego zakresu.
4.
Z dokonanej oceny zespół sporządza protokół, który zawiera imiona i nazwiska członków zespołu, uzasadnione stwierdzenie o przysposobieniu albo nieprzysposobieniu wnioskodawcy do samodzielnego wykonywania zawodu regulowanego, dokumentację, o której mowa w ust. 3, na podstawie której dokonano oceny nabytych przez wnioskodawcę umiejętności, oraz podpisy członków zespołu.
5.
Zespół w terminie 3 dni od dnia dokonania oceny nabytych przez wnioskodawcę umiejętności przekazuje właściwemu organowi protokół.
§  13.
Właściwy organ w terminie 7 dni od dnia otrzymania protokołu przekazuje wnioskodawcy ocenę nabytych przez niego umiejętności.
§  14.
1.
W przypadku negatywnej oceny nabytych przez wnioskodawcę umiejętności właściwy organ może na uzasadniony wniosek wnioskodawcy, złożony w terminie 7 dni od dnia otrzymania przez wnioskodawcę tej oceny, jednokrotnie przedłużyć staż adaptacyjny nie dłużej niż o połowę, z zachowaniem terminu, o którym mowa w art. 20 ust. 4 ustawy.
2.
W przypadku przedłużenia stażu adaptacyjnego przepisy § 4, § 6-13, § 24 i § 25 stosuje się odpowiednio.
§  15.
1.
W przypadku odstąpienia od odbywania stażu adaptacyjnego z przyczyn nieusprawiedliwionych opłata za odbywanie stażu adaptacyjnego nie podlega zwrotowi.
2.
Jeżeli wnioskodawca usprawiedliwi odstąpienie od odbywania stażu adaptacyjnego w sposób przewidziany w przepisach o usprawiedliwianiu nieobecności w pracy, wniesiona opłata jest zwracana po potrąceniu kosztów poniesionych przez instytucję na przygotowanie albo przygotowanie i realizację stażu.

Rozdział  3

Test umiejętności

§  16.
1.
Test umiejętności przeprowadza właściwy organ w następujących formach:
1)
test pisemny składający się z nie więcej niż 80 pytań;
2)
odpowiedź ustna na co najmniej 5 i nie więcej niż 10 pytań losowo wybranych przez wnioskodawcę;
3)
test praktyczny - wykonanie co najmniej 3 i nie więcej niż 5 zadań sprawdzających wybrane umiejętności z zakresu zawodu regulowanego.
2.
W przypadku konieczności sprawdzenia umiejętności praktycznych organ prowadzący postępowanie może łączyć test praktyczny z testem pisemnym lub odpowiedzią ustną.
3.
Liczbę pytań i zadania w ramach testu umiejętności określa właściwy organ uwzględniając różnice wynikające ze specyfiki wykonywania zawodu regulowanego w Rzeczypospolitej Polskiej i państwie wnioskodawcy.
4.
Arkusze testu, pytania i zadania są przygotowywane i przechowywane w warunkach uniemożliwiających ich ujawnienie przed rozpoczęciem testu umiejętności.
§  17.
1.
Właściwy organ, w terminie nie dłuższym niż 14 dni od dnia złożenia wniosku o przeprowadzenie testu umiejętności, określa miejsce i termin jego przeprowadzenia.
2.
Właściwy organ powiadamia wnioskodawcę o miejscu, terminie i formie testu umiejętności co najmniej 30 dni przed dniem jego przeprowadzenia.
3.
Przed przystąpieniem do testu umiejętności wnioskodawca okazuje komisji egzaminacyjnej, zwanej dalej "komisją", dokument potwierdzający jego tożsamość oraz dowód wniesienia opłaty za przeprowadzenie testu umiejętności.
§  18.
1.
W celu przeprowadzenia testu umiejętności właściwy organ powołuje komisję składającą się co najmniej z 3, lecz nie więcej niż 5 osób, które posiadają wiedzę, umiejętności i doświadczenie w zakresie objętym danym zawodem regulowanym.
2.
Do zadań komisji należy:
1)
przygotowanie testu umiejętności;
2)
przeprowadzenie testu umiejętności;
3)
dokonanie oceny wyniku testu umiejętności;
4)
sporządzenie protokołu;
5)
powiadomienie wnioskodawcy o miejscu i terminie ogłoszenia wyniku testu umiejętności.
3.
Czas trwania testu umiejętności nie może przekroczyć 360 minut.
4.
Test umiejętności w formie, o której mowa w § 16 ust. 1 pkt 1 lub 2, jest oceniany w systemie punktowym. Za każdą prawidłową odpowiedź na pytanie wnioskodawca uzyskuje 1 punkt, za brak odpowiedzi oraz odpowiedź nieprawidłową 0 punktów. W przypadku testu umiejętności w formie, o której mowa w § 16 ust. 1 pkt 2, za prawidłową uznaje się odpowiedź ocenioną w sposób pozytywny co najmniej przez połowę składu komisji.
5.
Za pozytywny uznaje się wynik testu umiejętności w formie, o której mowa w § 16 ust. 1 pkt 1 lub 2, w którym wnioskodawca uzyskał co najmniej 70% ogólnej liczby punktów.
6.
Test umiejętności w formie, o której mowa w § 16 ust. 1 pkt 3, uznaje się za złożony z wynikiem pozytywnym, jeżeli za takim wynikiem opowie się co najmniej połowa składu komisji.
7.
Za pozytywny uznaje się wynik testu umiejętności jeżeli wnioskodawca uzyskał pozytywny wynik testu przeprowadzonego w każdej z form, o których mowa w § 16 ust. 1, ustalonych przez właściwy organ.
§  19.
1.
Z przeprowadzonego testu umiejętności komisja sporządza protokół.
2.
Protokół zawiera imiona i nazwiska członków komisji, informację o czasie rozpoczęcia i zakończenia przeprowadzania testu umiejętności, opis ważniejszych zdarzeń, jakie zaszły w trakcie przeprowadzania testu, dokumentację i wynik przeprowadzonego testu oraz podpisy członków komisji.
3.
Komisja w terminie 3 dni od dnia przeprowadzenia testu umiejętności przekazuje właściwemu organowi protokół.
§  20.
1.
Właściwy organ w terminie 7 dni od dnia otrzymania protokołu wraz z dokumentacją przekazuje wnioskodawcy informację o wyniku przeprowadzonego testu umiejętności.
2.
Wnioskodawcy, który uzyskał negatywny wynik testu umiejętności, przysługuje prawo:
1)
wglądu do testu umiejętności;
2)
do powtórnego jednokrotnego przystąpienia do testu umiejętności nie wcześniej niż po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia jego wyniku.
3.
Do powtórnego przystąpienia do testu umiejętności przepisy § 16-19 i § 20 ust. 1 i 2 pkt 1 oraz § 26 stosuje się.
§  21.
1.
Nieprzystąpienie do testu umiejętności w wyznaczonym terminie bez usprawiedliwionej przyczyny uznaje się za odstąpienie od testu umiejętności.
2.
Ponowne przystąpienie do testu umiejętności wymaga złożenia nowego wniosku o przeprowadzenie tego testu, z wyjątkiem przypadków, o których mowa w § 22 ust. 2 pkt 1 oraz § 23 ust. 2 pkt 1.
§  22.
1.
W przypadku nieprzystąpienia do testu umiejętności wnioskodawca może złożyć wniosek o:
1)
wyznaczenie nowego terminu przeprowadzenia testu albo
2)
zwrot opłaty za przeprowadzenie testu umiejętności

- wskazując w nim ważne okoliczności lub zdarzenia losowe, udokumentowane w sposób przewidziany w przepisach o usprawiedliwianiu nieobecności w pracy, z powodu których nie przystąpił do testu.

2.
W przypadku uwzględnienia wniosku, o którym mowa w ust. 1:
1)
pkt 1 - właściwy organ wyznacza ponownie miejsce i termin przeprowadzenia testu umiejętności, który nie podlega ponownej opłacie;
2)
pkt 2 - właściwy organ zwraca wnioskodawcy wniesioną opłatę po potrąceniu kosztów poniesionych na przygotowanie testu umiejętności.
§  23.
1.
W przypadku, gdy test umiejętności nie odbył się z przyczyn leżących po stronie właściwego organu albo komisji wnioskodawca może złożyć wniosek o:
1)
wyznaczenie nowego terminu przeprowadzenia testu albo
2)
zwrot opłaty za przeprowadzenie testu umiejętności.
2.
W przypadku złożenia wniosku, o którym mowa w ust. 1:
1)
pkt 1 - właściwy organ wyznacza ponownie miejsce i termin przeprowadzenia testu umiejętności, który nie podlega ponownej opłacie;
2)
pkt 2 - właściwy organ zwraca wnioskodawcy wniesioną opłatę.

Rozdział  4

Sposób ustalania kosztów stażu adaptacyjnego i testu umiejętności

§  24.
1.
Wnioskodawca przed odbyciem stażu adaptacyjnego wnosi opłatę za odbywanie stażu adaptacyjnego na rachunek bankowy wskazany przez właściwy organ.
2.
Kwota opłaty jest wpłacana jednorazowo lub na wniosek wnioskodawcy w równych ratach płatnych z góry do 10. dnia każdego miesiąca.
3.
Koszty odbywania stażu adaptacyjnego są wyliczane wstępnie przez właściwy organ na podstawie kosztów, o których mowa w § 4 ust. 2 pkt 7, z uwzględnieniem kosztów:
1)
wynagrodzenia opiekuna stażu adaptacyjnego,
2)
nadzoru nad przebiegiem stażu adaptacyjnego,
3)
oceny nabytych umiejętności, o której mowa w § 12,
4)
organizacyjno-administracyjnych związanych ze stażem adaptacyjnym

- w terminie umożliwiającym poinformowanie wnioskodawcy o ich wysokości, nie później niż 30 dni przed dniem rozpoczęcia stażu.

4.
Ustalenie ostatecznej wysokości kosztów odbywania stażu adaptacyjnego następuje po zakończeniu stażu.
5.
Ostateczna wysokość kosztów odbywania stażu adaptacyjnego jest ustalana przez właściwy organ na dzień zakończenia stażu, na podstawie rzeczywistych kosztów poniesionych w związku z jego odbyciem, z uwzględnieniem:
1)
rozliczenia, o którym mowa w § 10 ust. 7 oraz w § 11,
2)
kosztów wynagrodzenia opiekuna stażu adaptacyjnego,
3)
kosztów nadzoru nad przebiegiem stażu adaptacyjnego,
4)
kosztów oceny nabytych umiejętności, o której mowa w § 12,
5)
kosztów organizacyjno-administracyjnych związanych ze stażem adaptacyjnym

- w terminie umożliwiającym poinformowanie wnioskodawcy o ich wysokości, nie później niż 14 dni od dnia otrzymania przez właściwy organ opinii, o której mowa w § 6 ust. 3.

6.
Ostateczna wysokość kosztów odbywania stażu adaptacyjnego nie może przekroczyć 110% kosztów odbywania stażu adaptacyjnego wyliczonych wstępnie.
7.
Jeżeli ostateczna wysokość kosztów odbywania stażu adaptacyjnego jest wyższa od kosztów odbywania stażu adaptacyjnego wyliczonych wstępnie, wnioskodawca uiszcza różnicę na rachunek bankowy właściwego organu, w terminie 7 dni od dnia poinformowania wnioskodawcy o ostatecznej wysokości kosztów.
8.
Jeżeli ostateczna wysokość kosztów odbywania stażu adaptacyjnego jest niższa od kosztów odbywania stażu adaptacyjnego wyliczonych wstępnie, właściwy organ zwraca wnioskodawcy różnicę w terminie 7 dni od dnia poinformowania wnioskodawcy o ostatecznej wysokości kosztów.
9.
Jeżeli właściwym organem jest jednostka budżetowa, to pokrywa ona wydatki związane ze stażem adaptacyjnym, wniesioną zaś przez wnioskodawcę opłatę odprowadza na rachunek dochodów budżetu państwa.
§  25.
W przypadku odbywania stażu adaptacyjnego w ramach stosunku pracy albo na podstawie odpłatnej umowy cywilnoprawnej opłata za odbywanie stażu adaptacyjnego może być, za zgodą wnioskodawcy wyrażoną na piśmie, potrącona z jego wynagrodzenia.
§  26.
1.
Opłata za przeprowadzenie testu umiejętności jest ustalana każdorazowo przez właściwy organ na podstawie wyliczenia rzeczywistych kosztów w porozumieniu z komisją, w terminie umożliwiającym poinformowanie wnioskodawcy o jej wysokości nie później niż 30 dni przed ustalonym terminem przeprowadzenia testu, z uwzględnieniem kosztów:
1)
przygotowania testu umiejętności;
2)
przeprowadzenia i oceny testu umiejętności;
3)
organizacyjno-administracyjnych związanych z testem umiejętności.
2.
Wnioskodawca co najmniej 14 dni przed ustalonym terminem przystąpienia do testu umiejętności wnosi jednorazową opłatę za przeprowadzenie testu umiejętności na rachunek bankowy wskazany przez właściwy organ.
3.
Jeżeli właściwy organ jest jednostką budżetową, to pokrywa wydatki związane z przeprowadzeniem testu umiejętności, zaś opłatę wniesioną przez wnioskodawcę odprowadza na rachunek dochodów budżetu państwa.

Rozdział  5

Przepisy przejściowe i końcowe

§  27.
1.
Do spraw wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia stosuje się przepisy dotychczasowe, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Postępowania o uznanie nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwach członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stronach umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym kwalifikacji do wykonywania zawodów technika awionika i technika - mechanika lotniczego umarza się, a wniesione przez wnioskodawcę opłaty za odbywanie stażu adaptacyjnego albo przeprowadzenie testu umiejętności podlegają zwrotowi.
§  28.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2017 r. 3

ZAŁĄCZNIK

WYKAZ ZAWODÓW REGULOWANYCH

I.

 Dział administracji rządowej - budownictwo, planowanie i zagospodarowanie przestrzenne oraz mieszkalnictwo:

1) architekt posiadający uprawnienia budowlane w specjalności architektonicznej;

2) architekt posiadający uprawnienia budowlane w specjalności konstrukcyjno-budowlanej;

3) geodeta uprawniony do wykonywania samodzielnych funkcji w dziedzinie geodezji i kartografii w zakresie geodezyjnych pomiarów sytuacyjno-wysokościowych, realizacyjnych i inwentaryzacyjnych;

4) geodeta uprawniony do wykonywania samodzielnych funkcji w dziedzinie geodezji i kartografii w zakresie rozgraniczania i podziałów nieruchomości (gruntów) oraz sporządzania dokumentacji do celów prawnych;

5) geodeta uprawniony do wykonywania samodzielnych funkcji w dziedzinie geodezji i kartografii w zakresie geodezyjnych pomiarów podstawowych;

6) geodeta uprawniony do wykonywania samodzielnych funkcji w dziedzinie geodezji i kartografii w zakresie geodezyjnej obsługi inwestycji;

7) geodeta uprawniony do wykonywania samodzielnych funkcji w dziedzinie geodezji i kartografii w zakresie geodezyjnego urządzania terenów rolnych i leśnych;

8) geodeta uprawniony do wykonywania samodzielnych funkcji w dziedzinie geodezji i kartografii w zakresie redakcji map;

9) geodeta uprawniony do wykonywania samodzielnych funkcji w dziedzinie geodezji i kartografii w zakresie fotogrametrii i teledetekcji;

10) inżynier budownictwa posiadający uprawnienia budowlane w specjalności architektonicznej;

11) inżynier budownictwa posiadający uprawnienia budowlane w specjalności konstrukcyjno-budowlanej;

12) inżynier budownictwa posiadający uprawnienia budowlane w specjalności inżynieryjnej drogowej;

13) inżynier budownictwa posiadający uprawnienia budowlane w specjalności inżynieryjnej hydrotechnicznej;

14) inżynier budownictwa posiadający uprawnienia budowlane w specjalności inżynieryjnej kolejowej w zakresie kolejowych obiektów budowlanych;

15) inżynier budownictwa posiadający uprawnienia budowlane w specjalności inżynieryjnej kolejowej w zakresie sterowania ruchem kolejowym;

16) inżynier budownictwa posiadający uprawnienia budowlane w specjalności inżynieryjnej mostowej;

17) inżynier budownictwa posiadający uprawnienia budowlane w specjalności inżynieryjnej wyburzeniowej;

18) inżynier instalacyjny posiadający uprawnienia budowlane w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych;

19) inżynier instalacyjny posiadający uprawnienia budowlane w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych;

20) inżynier instalacyjny posiadający uprawnienia budowlane w zakresie sieci, instalacji i urządzeń telekomunikacyjnych;

21) mistrz budowlany posiadający uprawnienia budowlane w specjalności konstrukcyjno-budowlanej;

22) mistrz instalacyjny posiadający uprawnienia budowlane w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych;

23) mistrz instalacyjny posiadający uprawnienia budowlane w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych;

24) rzeczoznawca majątkowy;

25) technik architekt posiadający uprawnienia budowlane w specjalności architektonicznej;

26) technik budowlany posiadający uprawnienia budowlane w specjalności inżynieryjnej drogowej;

27) technik budowlany posiadający uprawnienia budowlane w specjalności inżynieryjnej hydrotechnicznej;

28) technik budowlany posiadający uprawnienia budowlane w specjalności inżynieryjnej kolejowej w zakresie kolejowych obiektów budowlanych;

29) technik budowlany posiadający uprawnienia budowlane w specjalności inżynieryjnej kolejowej w zakresie sterowania ruchem kolejowym;

30) technik budowlany posiadający uprawnienia budowlane w specjalności inżynieryjnej mostowej;

31) technik budowlany posiadający uprawnienia budowlane w specjalności konstrukcyjno-budowlanej;

32) technik instalacyjny posiadający uprawnienia budowlane w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych;

33) technik instalacyjny posiadający uprawnienia budowlane w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych;

34) technik instalacyjny posiadający uprawnienia budowlane w zakresie sieci, instalacji i urządzeń telekomunikacyjnych.

II.

 Dział administracji rządowej - transport:

1) automatyk;

2) diagnosta uprawniony do wykonywania badań technicznych pojazdów;

3) dróżnik przejazdowy;

4) dyżurny ruchu;

5) egzaminator osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, osób poddawanych kontrolnemu sprawdzaniu kwalifikacji;

6) instruktor nauki jazdy;

7) instruktor techniki jazdy;

8) kierowca pojazdu samochodowego lub zespołu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony w zarobkowym transporcie drogowym;

9) kierowca pojazdu samochodowego przeznaczonego konstrukcyjnie do przewozu powyżej 5 osób łącznie z kierowcą w zarobkowym transporcie drogowym;

10) kierownik pociągu;

11) kierujący tramwajem (motorniczy);

12) konserwator kolei linowych, wyciągów narciarskich i zjeżdżalni grawitacyjnych;

13) konserwator specjalistycznych dźwignic i urządzeń w portowych technologicznych ciągach przeładowczych;

14) manewrowy;

15) maszynista;

16) maszynista kolei linowych, wyciągów narciarskich i zjeżdżalni grawitacyjnych;

17) maszynista obsługujący urządzenia do napełniania i opróżniania zbiorników na terenie portów oraz urządzenia do napełniania i opróżniania zbiorników transportowych;

18) maszynista (obsługujący) specjalistycznych dźwignic i urządzeń w portowych technologicznych ciągach przeładowczych;

19) nastawniczy;

20) pomocnik maszynisty pojazdów trakcyjnych;

21) prowadzący pociągi lub pojazdy kolejowe;

22) rewident taboru;

23) rzeczoznawca samochodowy;

24) taksówkarz;

25) toromistrz;

26) ustawiacz;

27) zarządzający transportem.

1 Minister Infrastruktury i Budownictwa kieruje działami administracji rządowej: budownictwo, planowanie i zagospodarowanie przestrzenne oraz mieszkalnictwo i transport, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 i 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury i Budownictwa (Dz. U. poz. 1907 i 2094).
2 Niniejsze rozporządzenie w zakresie swojej regulacji wdraża dyrektywę 2005/36/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 7 września 2005 r. w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych (Dz. Urz. UE L 255 z 30.09.2005, str. 22, Dz. Urz. UE C 3 z 06.01.2006, str. 12 i Dz. Urz. UE L 363 z 20.12.2006, str. 141, Dz. Urz. UE C 165 z 19.07.2007, str. 13 i 18, Dz. Urz. UE L 271 z 16.10.2007, str. 18 i Dz. Urz. UE L 320 z 06.12.2007, str. 3, Dz. Urz. UE L 93 z 04.04.2008, str. 28, Dz. Urz. UE L 205 z 01.08.2008, str. 10 i Dz. Urz. UE L 311 z 21.11.2008, str. 1, Dz. Urz. UE L 93 z 07.04.2009, str. 11, Dz. Urz. UE L 59 z 04.03.2011, str. 4, Dz. Urz. UE L 112 z 24.04.2012, str. 21 i Dz. Urz. UE L 180 z 12.07.2012, str. 9, Dz. Urz. UE L 158 z 10.06.2013, str. 368 i Dz. Urz. UE L 354 z 28.12.2013, str. 132, Dz. Urz. UE L 305 z 24.10.2014, str. 115/1, Dz. Urz. UE L 177 z 08.07.2015, str. 60 oraz Dz. Urz. UE L 134 z 24.05.2016, str. 135).
3 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 13 listopada 2008 r. w sprawie stażu adaptacyjnego i testu umiejętności w toku postępowania w sprawie uznania kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych w dziedzinie geodezji i kartografii (Dz. U. poz. 1406) oraz rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 30 stycznia 2015 r. w sprawie stażu adaptacyjnego i testu umiejętności w toku postępowania o uznanie kwalifikacji zawodowych do wykonywania zawodów regulowanych należących do działów budownictwo, lokalne planowanie i zagospodarowanie przestrzenne oraz mieszkalnictwo, gospodarka morska i transport (Dz. U. poz. 271), które na podstawie art. 87 pkt 3 ustawy z dnia 22 grudnia 2015 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej (Dz. U. z 2016 r. poz. 65) tracą moc z dniem 31 grudnia 2016 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2016.2271

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Staż adaptacyjny i test umiejętności w toku postępowania o uznanie kwalifikacji zawodowych do wykonywania zawodów regulowanych należących do działów budownictwo, planowanie i zagospodarowanie przestrzenne oraz mieszkalnictwo i transport.
Data aktu: 23/12/2016
Data ogłoszenia: 30/12/2016
Data wejścia w życie: 01/01/2017