Zmiana rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków przyznawania pomocy finansowej wstępnie uznanej grupie producentów owoców i warzyw oraz wykazu kwalifikowanych kosztów inwestycji ujętych w zatwierdzonym planie dochodzenia do uznania.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI 1
z dnia 21 października 2016 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków przyznawania pomocy finansowej wstępnie uznanej grupie producentów owoców i warzyw oraz wykazu kwalifikowanych kosztów inwestycji ujętych w zatwierdzonym planie dochodzenia do uznania

Na podstawie art. 19 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 19 grudnia 2003 r. o organizacji rynków owoców i warzyw oraz rynku chmielu (Dz. U. z 2016 r. poz. 58) zarządza się, co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 12 lipca 2013 r. w sprawie szczegółowych warunków przyznawania pomocy finansowej wstępnie uznanej grupie producentów owoców i warzyw oraz wykazu kwalifikowanych kosztów inwestycji ujętych w zatwierdzonym planie dochodzenia do uznania (Dz. U. poz. 872) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 2:
a)
w ust. 1:
w pkt 3 w lit. d średnik zastępuje się przecinkiem i dodaje się lit. e w brzmieniu:

"e) grupa nabyła inwestycję lub usługę od podmiotu, który nie jest członkiem grupy lub nie jest powiązany osobowo lub kapitałowo z grupą lub członkami grupy;",

w pkt 4 w lit. d kropkę zastępuje się średnikiem i dodaje się pkt 5 w brzmieniu:

"5) w przypadku zakupu nowych maszyn, urządzeń lub samochodów ciężarowych - co najmniej trzech zapytań ofertowych oraz co najmniej trzech ofert określających ceny rynkowe przedmiotu inwestycji, otrzymanych od dostawców, do których skierowano zapytania ofertowe, określających ceny rynkowe producenta, zawierające parametry techniczne nabywanej inwestycji ze wskazaniem kryterium wyboru dostawcy przyjętego przez grupę lub w przypadku braku co najmniej trzech ofert - oświadczenia zawierającego uzasadnienie powodu, dla którego nie jest możliwe przedłożenie co najmniej trzech ofert.",

b)
po ust. 1 dodaje się ust. 1a w brzmieniu:

"1a. Przez powiązania osobowe lub kapitałowe, o których mowa w ust. 1 pkt 3 lit. e, rozumie się wzajemne powiązania między członkami grupy lub grupą a podmiotem, od którego grupa nabywa inwestycję lub usługę, polegające na:

1) uczestniczeniu w spółce jako wspólnik spółki cywilnej lub spółki osobowej;

2) posiadaniu co najmniej 50% udziałów lub akcji spółki kapitałowej;

3) pełnieniu funkcji członka organu nadzorczego lub zarządzającego, prokurenta lub pełnomocnika;

4) pozostawaniu w związku małżeńskim.";

2)
w § 4:
a)
ust. 1 i 2 otrzymują brzmienie:

"1. Pomoc finansowa na pokrycie części kwalifikowanych kosztów inwestycji polegających na zakupie:

1) gruntu, używanego narzędzia, używanej maszyny, używanego urządzenia lub używanego samochodu ciężarowego jest przyznawana wyłącznie do wysokości stanowiącej wartość rynkową takich inwestycji;

2) budynku lub budowli jest przyznawana wyłącznie do wysokości stanowiącej wartość odtworzeniową takich inwestycji, zgodnie z art. 151 ust. 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2015 r. poz. 1774 i 1777 oraz z 2016 r. poz. 65, 1250, 1271 i 1579), z uwzględnieniem kosztów zakupu gruntu oraz kosztów zakupu działki, o których mowa w pkt 2 załącznika do rozporządzenia.

2. Dokumentem potwierdzającym wartość rynkową inwestycji wymienionych w ust. 1 pkt 1 oraz wartość odtworzeniową inwestycji wymienionych w ust. 1 pkt 2 jest dokument wystawiony przez uprawnionego rzeczoznawcę.",

b)
dodaje się ust. 7 w brzmieniu:

"7. Pomoc finansowa na pokrycie części kwalifikowanych kosztów inwestycji nie obejmuje transakcji nabycia inwestycji lub usług od członka grupy lub podmiotu powiązanego osobowo lub kapitałowo z grupą lub członkami grupy w sposób określony w § 2 ust. 1a.";

3)
w załączniku do rozporządzenia w pkt 12:
a)
w lit. a tiret drugie otrzymuje brzmienie:

"- ekonomicznej:

-- projektów inwestycji oraz kosztorysów,

-- analiz ekonomicznych, w tym studium wykonalności oraz biznesplanu, nieprzekraczające 2% kwalifikowanych kosztów całej inwestycji, wymienionych w pkt 1-7,",

b)
lit. e otrzymuje brzmienie:

"e) usług dotyczących zarządzania realizacją inwestycji budowlanych oraz usług świadczonych w zakresie realizacji budowy, w tym sprawowania nadzoru inwestorskiego, od dnia rozpoczęcia do dnia zakończenia realizacji inwestycji, nieprzekraczające 3% kwalifikowanych kosztów całej inwestycji, wymienionych w pkt 1-7;".

§  2.
1.
Do przyznawania pomocy finansowej na pokrycie części kwalifikowanych kosztów inwestycji związanych ze zbiorem, przechowywaniem, magazynowaniem, przygotowaniem do sprzedaży owoców i warzyw, ujętych w grupie lub grupach produktów, dla których grupa producentów owoców i warzyw została wstępnie uznana, stosuje się przepisy dotychczasowe, a w przypadku dokonania zmiany do zatwierdzonego planu dochodzenia do uznania, do przyznawania tej pomocy stosuje się przepisy rozporządzenia zmienianego w § 1 w brzmieniu nadanym niniejszym rozporządzeniem, jeżeli decyzja o zatwierdzeniu tej zmiany stała się ostateczna nie wcześniej niż w dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.
2.
W przypadku stwierdzenia nieważności decyzji w sprawie przyznania pomocy, o której mowa w ust. 1, wydanej na podstawie przepisów dotychczasowych albo wznowienia postępowania w sprawie zakończonej taką decyzją, do przyznawania tej pomocy stosuje się przepisy dotychczasowe.
3.
Przepisy dotychczasowe stosuje się również do uchylenia bądź zmiany decyzji w sprawie przyznania pomocy, o której mowa w ust. 1, wydanej na podstawie przepisów dotychczasowych.
§  3.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2017 r.
1 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rynki rolne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. poz. 1906).

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2016.1795

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zmiana rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków przyznawania pomocy finansowej wstępnie uznanej grupie producentów owoców i warzyw oraz wykazu kwalifikowanych kosztów inwestycji ujętych w zatwierdzonym planie dochodzenia do uznania.
Data aktu: 21/10/2016
Data ogłoszenia: 03/11/2016
Data wejścia w życie: 01/01/2017