Warunki i tryb udzielania pomocy publicznej za pośrednictwem Narodowego Centrum Nauki.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA NAUKI I SZKOLNICTWA WYŻSZEGO 1
z dnia 9 września 2015 r.
w sprawie warunków i trybu udzielania pomocy publicznej za pośrednictwem Narodowego Centrum Nauki

Na podstawie art. 37 ust. 2 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o Narodowym Centrum Nauki (Dz. U. z 2019 r. poz. 1384 oraz z 2022 r. poz. 1079 i 1117) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1. 
Rozporządzenie określa warunki i tryb udzielania za pośrednictwem Narodowego Centrum Nauki, zwanego dalej "Centrum":
1)
pomocy publicznej, zgodnie z przepisami rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu (Dz. Urz. UE L 187 z 26.06.2014, str. 1), zwanego dalej "rozporządzeniem Komisji nr 651/2014";
2) 2
 pomocy de minimis, zgodnie z przepisami rozporządzenia Komisji (UE) 2023/2831 z dnia 13 grudnia 2023 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis (Dz. Urz. UE L 2023/2831 z 15.12.2023), zwanego dalej "rozporządzeniem Komisji nr 2023/2831".
§  2. 
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o przedsiębiorcy, należy przez to rozumieć przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 1 załącznika I do rozporządzenia Komisji nr 651/2014.
§  3. 
1. 
Pomoc publiczna jest udzielana za pośrednictwem Centrum na finansowanie badań podstawowych, o których mowa w art. 2 pkt 84 rozporządzenia Komisji nr 651/2014, realizowanych w formie projektów badawczych w ramach zadań, o których mowa w art. 20 ust. 1 pkt 1 lit. a-c i e, pkt 4 i 7 oraz ust. 6 i 7 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o Narodowym Centrum Nauki.
2. 
Pomoc de minimis jest udzielana za pośrednictwem Centrum na finansowanie stażu po uzyskaniu stopnia naukowego doktora odbywanego u przedsiębiorcy przez osobę rozpoczynającą karierę naukową.
§  4. 
Dniem udzielenia:
1)
pomocy publicznej - jest dzień zawarcia między Centrum a przedsiębiorcą umowy o finansowanie i realizację projektu badawczego;
2)
pomocy de minimis - jest dzień zawarcia między Centrum a przedsiębiorcą umowy o finansowanie i realizację stażu po uzyskaniu stopnia naukowego doktora.
§  5. 
1. 
Pomoc publiczna udzielana za pośrednictwem Centrum podlega kumulacji zgodnie z art. 8 rozporządzenia Komisji nr 651/2014.
2.  3
 Pomoc de minimis udzielana za pośrednictwem Centrum podlega kumulacji zgodnie z art. 5 rozporządzenia Komisji nr 2023/2831.
§  6.  4
 Pomoc de minimis może być udzielona przedsiębiorcy za pośrednictwem Centrum, jeżeli wartość tej pomocy łącznie z wartością innej pomocy de minimis oraz pomocy de minimis w rolnictwie lub pomocy de minimis w rybołówstwie przyznanej przedsiębiorcy i wszystkim przedsiębiorcom pozostającym z nim w jakimkolwiek stosunku prawnym, o którym mowa w art. 2 ust. 2 rozporządzenia Komisji nr 2023/2831, w okresie trzech minionych lat nie przekracza kwoty stanowiącej równowartość 300 000 euro.
§  7. 
Pomoc publiczna nie może być udzielona za pośrednictwem Centrum przedsiębiorcy, o którym mowa w art. 25 ust. 1 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Dz. U. z 2021 r. poz. 743 oraz z 2022 r. poz. 807).
§  8. 
1. 
Pomoc publiczna nie może być udzielona za pośrednictwem Centrum w przypadkach, o których mowa w art. 1 ust. 2, 3, 4 lit. c oraz ust. 5 rozporządzenia Komisji nr 651/2014.
2.  5
 Pomoc de minimis nie może być udzielona za pośrednictwem Centrum w przypadkach, o których mowa w art. 1 ust. 1 rozporządzenia Komisji nr 2023/2831.
§  9. 
Jeżeli przedsiębiorca ubiegający się o:
1)
pomoc publiczną udzielaną za pośrednictwem Centrum prowadzi działalność w sektorze wyłączonym, o którym mowa w art. 1 ust. 3 lit. c rozporządzenia Komisji nr 651/2014, oraz w innych sektorach,
2) 6
 pomoc de minimis udzielaną za pośrednictwem Centrum prowadzi działalność w jednym z sektorów wyłączonych, o których mowa w art. 1 ust. 1 lit. a-d rozporządzenia Komisji nr 2023/2831, oraz w innym sektorze albo w innych sektorach

- pomoc może zostać mu udzielona, pod warunkiem że przedsiębiorca ten zobowiąże się do prowadzenia wyodrębnionej ewidencji księgowej dla działalności w sektorze wyłączonym oraz dla pozostałej działalności gospodarczej, w tym do przypisywania przychodów i kosztów na podstawie konsekwentnie stosowanych i mających uzasadnienie metod.

Rozdział  2

Pomoc publiczna udzielana za pośrednictwem Centrum

§  10. 
1. 
Pomoc publiczna jest udzielana za pośrednictwem Centrum przedsiębiorcy, który przed rozpoczęciem realizacji zadania złożył pisemny wniosek o udzielenie pomocy, zawierający:
1)
firmę przedsiębiorcy oraz informację o jego wielkości w rozumieniu art. 2 załącznika I do rozporządzenia Komisji nr 651/2014;
2)
opis projektu badawczego, ze wskazaniem daty rozpoczęcia i zakończenia jego realizacji;
3)
lokalizację projektu badawczego;
4)
wykaz kosztów projektu badawczego;
5)
kwotę dotacji koniecznej do realizacji projektu badawczego.
2. 
Wniosek o udzielenie pomocy publicznej może zawierać również inne elementy niż wskazane w ust. 1, określone w ogłoszeniu o konkursie.
3. 
Do wniosku o udzielenie pomocy publicznej załącza się informacje dotyczące wnioskodawcy i prowadzonej przez niego działalności gospodarczej oraz informacje o otrzymanej pomocy publicznej albo oświadczenie o nieotrzymaniu pomocy, określone w przepisach wydanych na podstawie art. 37 ust. 6 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej.
4. 
W przypadku projektu badawczego planowanego do realizacji przez co najmniej dwóch przedsiębiorców jest składany wspólny wniosek, do którego załącza się dokumenty i informacje, o których mowa w ust. 3, dotyczące każdego z tych przedsiębiorców.
§  11. 
Pomoc publiczna jest udzielana za pośrednictwem Centrum po przeprowadzeniu konkursu obejmującego co najmniej następujące etapy:
1)
ogłoszenie konkursu;
2)
nabór wniosków o udzielenie pomocy publicznej;
3)
analiza złożonych wniosków o udzielenie pomocy publicznej pod względem formalnym;
4)
ocena merytoryczna wniosków o udzielenie pomocy publicznej;
5)
ogłoszenie wyników konkursu.
§  12.  7
1. 
W przypadku pomocy publicznej udzielanej za pośrednictwem Centrum kosztami kwalifikującymi się do objęcia pomocą, zwanymi dalej "kosztami kwalifikowalnymi", są:
1)
koszty wynagrodzeń wraz z pozapłacowymi kosztami pracy osób zatrudnionych przy realizacji projektu badawczego, w części, w jakiej wynagrodzenia te są bezpośrednio związane z jego realizacją;
2)
koszty aparatury naukowo-badawczej i sprzętu, w zakresie i przez okres, w jakim są one wykorzystywane do realizacji projektu badawczego; jeżeli aparatura naukowo-badawcza i sprzęt nie są wykorzystywane do realizacji projektu badawczego przez cały okres ich użytkowania, za koszty kwalifikowalne uznaje się tylko koszty amortyzacji odpowiadające okresowi realizacji projektu badawczego obliczone na podstawie przepisów o rachunkowości;
3)
koszty budynków i gruntów, w zakresie i przez okres, w jakim są one wykorzystywane do realizacji projektu badawczego; w przypadku budynków - za koszty kwalifikowalne uznaje się tylko koszty amortyzacji odpowiadające okresowi realizacji projektu badawczego, obliczone na podstawie przepisów o rachunkowości, a w przypadku gruntów - koszty związane z przeniesieniem własności lub innych praw rzeczowych, koszty odpłatnego korzystania z gruntu lub faktycznie poniesione koszty kapitałowe;
4)
koszty badań wykonywanych na podstawie umowy, wiedzy i patentów zakupionych lub użytkowanych na podstawie licencji udzielonej przez podmioty zewnętrzne na warunkach pełnej konkurencji oraz koszty doradztwa i usług równorzędnych wykorzystywanych wyłącznie w celu realizacji projektu badawczego;
5)
dodatkowe koszty ogólne i inne koszty operacyjne, w tym koszty materiałów, dostaw i podobnych produktów, ponoszone bezpośrednio w wyniku realizacji projektu badawczego.
2. 
Koszty, o których mowa w ust. 1 pkt 5, można obliczać na podstawie uproszczonej metody, w formie stawki ryczałtowej wynoszącej do 20% całkowitych kosztów kwalifikowalnych, o których mowa w ust. 1 pkt 1-4, określonych na podstawie zwykłych praktyk księgowych w dokumentacji dotyczącej kosztów kwalifikowalnych.
§  13. 
1. 
Intensywność pomocy publicznej udzielanej za pośrednictwem Centrum nie może przekroczyć 100% kosztów kwalifikowalnych.
2. 
W przypadku projektu badawczego planowanego do realizacji przez co najmniej dwóch przedsiębiorców intensywność pomocy publicznej udzielanej za pośrednictwem Centrum ustala się osobno dla każdego z nich.
§  14.  8
 Pomoc publiczna udzielana za pośrednictwem Centrum podlega obowiązkowi indywidualnej notyfikacji Komisji Europejskiej, w przypadku gdy jej wielkość przekracza równowartość 55 000 000 euro dla jednego przedsiębiorcy na jeden projekt badawczy.

Rozdział  3

Pomoc de minimis udzielana za pośrednictwem Centrum

§  15. 
1. 
Pomoc de minimis jest udzielana za pośrednictwem Centrum przedsiębiorcy, który przed rozpoczęciem realizacji zadania złożył pisemny wniosek o udzielenie pomocy.
2. 
Do wniosku o udzielenie pomocy de minimis załącza się:
1) 9
 kopie zaświadczeń o pomocy de minimis oraz pomocy de minimis w rolnictwie lub pomocy de minimis w rybołówstwie, które wnioskodawca otrzymał w okresie trzech lat poprzedzających dzień złożenia wniosku, albo oświadczenie o wielkości takiej pomocy, albo oświadczenie o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie;
2)
informacje niezbędne do udzielenia pomocy de minimis, dotyczące w szczególności wnioskodawcy i prowadzonej przez niego działalności gospodarczej oraz wielkości i przeznaczenia pomocy publicznej otrzymanej w odniesieniu do tych samych kosztów kwalifikowalnych, na pokrycie których ma być przeznaczona pomoc de minimis, określone w przepisach wydanych na podstawie art. 37 ust. 2a ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej.
§  16. 
Pomoc de minimis jest udzielana za pośrednictwem Centrum po przeprowadzeniu konkursu obejmującego co najmniej następujące etapy:
1)
ogłoszenie konkursu;
2)
nabór wniosków o udzielenie pomocy de minimis;
3)
analiza złożonych wniosków o udzielenie pomocy de minimis pod względem formalnym;
4)
ocena merytoryczna wniosków o udzielenie pomocy de minimis;
5)
ogłoszenie wyników konkursu.
§  17. 
Pomoc de minimis może zostać udzielona przedsiębiorcy za pośrednictwem Centrum, gdy łącznie zostaną spełnione następujące przesłanki:
1)
czas trwania stażu po uzyskaniu stopnia naukowego doktora nie jest krótszy niż 12 miesięcy i nie przekracza 36 miesięcy;
2)
osoba rozpoczynająca karierę naukową, odbywająca staż po uzyskaniu stopnia naukowego doktora prowadzi u przedsiębiorcy działalność naukową.
§  17a.  10
 Przed zawarciem umowy, o której mowa w § 4 pkt 2, przedsiębiorca przedkłada Centrum:
1)
kopie zaświadczeń o pomocy de minimis oraz pomocy de minimis w rolnictwie lub pomocy de minimis w rybołówstwie albo oświadczenie o wielkości takiej pomocy, albo oświadczenie o nieotrzymaniu takiej pomocy,
2)
informacje, o których mowa w § 15 ust. 2 pkt 2

- dotyczące okresu od dnia złożenia wniosku.

Rozdział  4

Przepisy końcowe

§  18. 
1. 
Pomoc publiczna może być udzielana za pośrednictwem Centrum do końca okresu dostosowawczego, o którym mowa w art. 58 ust. 4 rozporządzenia Komisji nr 651/2014, w związku z art. 59 zdanie drugie tego rozporządzenia.
2.  11
 Pomoc de minimis może być udzielana za pośrednictwem Centrum do końca okresu 6 miesięcy, o którym mowa w art. 7 ust. 3 rozporządzenia Komisji nr 2023/2831, w związku z art. 8 zdanie drugie tego rozporządzenia.
§  19. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. 12
1 Obecnie działem administracji rządowej – szkolnictwo wyższe i nauka kieruje Minister Edukacji i Nauki, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 października 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Edukacji i Nauki (Dz.U.2022.18).
2 § 1 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 15 maja 2024 r. (Dz.U.2024.753) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 czerwca 2024 r.
3 § 5 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 15 maja 2024 r. (Dz.U.2024.753) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 czerwca 2024 r.
4 § 6 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 15 maja 2024 r. (Dz.U.2024.753) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 czerwca 2024 r.
5 § 8 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 15 maja 2024 r. (Dz.U.2024.753) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 czerwca 2024 r.
6 § 9 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 15 maja 2024 r. (Dz.U.2024.753) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 czerwca 2024 r.
7 § 12 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 4 grudnia 2023 r. (Dz.U.2023.2638) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 grudnia 2023 r.
8 § 14 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 4 grudnia 2023 r. (Dz.U.2023.2638) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 grudnia 2023 r.
9 § 15 ust. 2 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 15 maja 2024 r. (Dz.U.2024.753) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 czerwca 2024 r.
10 § 17a dodany przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 15 maja 2024 r. (Dz.U.2024.753) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 czerwca 2024 r.
11 § 18 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 8 rozporządzenia z dnia 15 maja 2024 r. (Dz.U.2024.753) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 czerwca 2024 r.
12 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 20 grudnia 2010 r. w sprawie warunków i trybu udzielania pomocy publicznej i pomocy de minimis za pośrednictwem Narodowego Centrum Nauki (Dz. U. z 2011 r. Nr 8, poz. 34 oraz z 2014 r. poz. 100).

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2022.1696 t.j.

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Warunki i tryb udzielania pomocy publicznej za pośrednictwem Narodowego Centrum Nauki.
Data aktu: 09/09/2015
Data ogłoszenia: 12/08/2022
Data wejścia w życie: 15/09/2015