Kierowanie żołnierzy pełniących służbę kandydacką na studia lub naukę.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 9 lipca 2014 r.
w sprawie kierowania żołnierzy pełniących służbę kandydacką na studia lub naukę

Na podstawie art. 132b ust. 1 ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. z 2010 r. Nr 90, poz. 593, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
tryb kierowania żołnierzy pełniących służbę kandydacką na studia lub naukę do szkoły wojskowej w kraju lub za granicą i organy właściwe w tych sprawach;
2)
tryb odwołania ze studiów lub nauki w szkole wojskowej w kraju lub za granicą i organy właściwe w tych sprawach;
3)
sposób ustalania kosztów związanych z pobieraniem nauki przez żołnierza pełniącego służbę kandydacką;
4)
tryb zwrotu kosztów związanych z pobieraniem nauki przez żołnierza pełniącego służbę kandydacką;
5)
wzór umowy, o której mowa w art. 54 ust. 1 ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, zwanej dalej "ustawą".
§  2. 
Na studia lub naukę w kraju lub za granicą żołnierza pełniącego służbę kandydacką kieruje dyrektor departamentu Ministerstwa Obrony Narodowej właściwego do spraw kadr.
§  3. 
1. 
Rektor-komendant uczelni wojskowej, komendant szkoły podoficerskiej lub komendant ośrodka szkolenia, w którym żołnierz pełni służbę kandydacką, w przypadku potrzeby skierowania na studia lub naukę w kraju lub za granicą zgłasza tego żołnierza do dyrektora departamentu Ministerstwa Obrony Narodowej właściwego do spraw kadr, a w przypadku rektorów-komendantów uczelni wojskowych - za pośrednictwem dyrektora departamentu Ministerstwa Obrony Narodowej właściwego do spraw szkolnictwa wojskowego.
2. 
Zgłoszenia dokonuje się w formie wykazu, w którym ujmuje się:
1)
rodzaj studiów lub nauki;
2)
nazwę szkoły (uczelni, instytucji prowadzącej naukę);
3)
stopień wojskowy, nazwisko i imię, imię ojca, numer PESEL, serię i numer dowodu osobistego i paszportu, klauzulę i termin ważności poświadczenia bezpieczeństwa, zaświadczenie NATO/UE, telefon kontaktowy, adres poczty elektronicznej;
4)
wykształcenie - rok ukończenia;
5)
poziom znajomości języka obcego według STANAG 6001 i rok otrzymania świadectwa.
§  4. 
1. 
Dyrektor departamentu Ministerstwa Obrony Narodowej właściwego do spraw kadr dokonuje weryfikacji przesłanego zgłoszenia i w przypadku stwierdzenia zasadności kieruje żołnierza pełniącego służbę kandydacką na studia lub naukę w kraju lub za granicą określone we wniosku.
2. 
W uzasadnionych przypadkach dyrektor departamentu Ministerstwa Obrony Narodowej właściwego do spraw kadr może skierować żołnierza pełniącego służbę kandydacką na studia lub naukę w kraju lub za granicą, niezgłoszonego w trybie § 3, po zasięgnięciu opinii właściwego rektora-komendanta uczelni wojskowej, komendanta szkoły podoficerskiej lub komendanta ośrodka szkolenia.
3. 
Przed skierowaniem, o którym mowa w ust. 1 i 2, żołnierz pełniący służbę kandydacką może zostać poddany dodatkowej kwalifikacji.
4. 
W przypadku skierowania na studia lub naukę w kraju organ, o którym mowa w § 2:
1)
sporządza zgłoszenie żołnierza pełniącego służbę kandydacką na studia lub naukę i przesyła do właściwej uczelni, centrum szkolenia, szkoły podoficerskiej lub ośrodka szkolenia w terminie nie później niż na miesiąc przed planowanym rozpoczęciem studiów lub nauki;
2)
informuje pisemnie o tej okoliczności rektora-komendanta uczelni wojskowej, komendanta szkoły podoficerskiej lub komendanta ośrodka szkolenia, w którym żołnierz pełni służbę kandydacką.
5. 
W przypadku skierowania na studia lub naukę za granicą organ, o którym mowa w § 2:
1)
informuje organizatora kształcenia za granicą o zakwalifikowaniu żołnierza pełniącego służbę kandydacką na wnioskowany rodzaj i kierunek nauki;
2)
informuje pisemnie o tej okoliczności rektora-komendanta uczelni wojskowej, komendanta szkoły podoficerskiej lub komendanta ośrodka szkolenia, w którym żołnierz pełni służbę kandydacką.
6. 
Skierowanie żołnierza pełniącego służbę kandydacką na studia lub naukę w kraju lub za granicą następuje w drodze decyzji.
§  5. 
1. 
Umowę, o której mowa w art. 54 ust. 1 ustawy, organ uprawniony, o którym mowa w § 4 ust. 1, podpisuje z żołnierzem pełniącym służbę kandydacką nie później niż przed doręczeniem decyzji o skierowaniu.
2. 
Wzór umowy jest określony w załączniku do rozporządzenia.
§  6. 
1. 
Organizator kształcenia w kraju lub za granicą informuje w przypadkach, o których mowa w art. 54 ust. 1a pkt 1-2 ustawy, organ kierujący na studia lub naukę o konieczności odwołania żołnierza pełniącego służbę kandydacką z nauki.
2. 
Żołnierz pełniący służbę kandydacką występuje z pisemnym wnioskiem w przypadku, o którym mowa w art. 54 ust. 1a pkt 3 ustawy, do organu kierującego na studia lub naukę za pośrednictwem organizatora kształcenia o odwołanie z nauki w kraju lub za granicą.
§  7. 
1. 
Organem uprawnionym do odwołania żołnierza pełniącego służbę kandydacką z kształcenia w kraju lub za granicą jest organ, który go skierował na studia lub naukę.
2. 
Odwołanie żołnierza pełniącego służbę kandydacką ze studiów lub z nauki w kraju lub za granicą następuje w drodze decyzji.
§  8. 
1. 
Koszty poniesione w związku z nauką żołnierza pełniącego służbę kandydacką, o których mowa w art. 54 ust. 1 ustawy, obejmują koszty przypadające na jednego żołnierza w zakresie zakwaterowania, umundurowania, wyżywienia oraz nauki.
2. 
Przy wyliczaniu kosztów, o których mowa w ust. 1, bierze się pod uwagę średnią wartość świadczeń należnych kandydatowi na żołnierza zawodowego, które są mu wydawane w naturze lub wypłacane w postaci ekwiwalentu i obejmują:
1)
zakwaterowanie:
a)
wartość zużytych mediów i usług komunalnych,
b)
wartość sprzętu kwaterunkowego i przeciwpożarowego oraz wyposażenia nieuznawanego za środki trwałe,
c)
wartość pościeli,
d)
wartość usług w zakresie remontów i konserwacji pomieszczeń i budynków;
2)
umundurowanie:
a)
wartość wydanego umundurowania i wyekwipowania,
b)
wartość wydanych środków czystości i środków higieny osobistej,
c)
wartość usług pralniczych i krawieckich,
d)
wartość otrzymanych równoważników;
3)
wyżywienie w przypadku korzystania z bezpłatnego wyżywienia w czasie pobierania nauki:
a)
wartość odpowiedniej normy wyżywienia,
b)
koszty przygotowania i wydania posiłków;
4)
świadczenia związane z nauką:
a)
stypendia,
b)
czesne,
c)
wartość wydanych książek i pomocy dydaktycznych,
d)
wartość pomocy naukowych i dydaktycznych wydanych do zużycia,
e)
wartość dojazdu i przejazdu do miejsca pobierania nauki - zwrot należności z tytułu kosztów podróży służbowej na obszarze kraju w wysokości określonej w przepisach o należnościach przysługujących z tytułu podróży służbowych na obszarze kraju.
§  9. 
1. 
Wysokość kosztów, o których mowa w art. 54 ust. 1 ustawy, w odniesieniu do żołnierza pełniącego służbę kandydacką w przypadku:
1)
szkolenia w kraju ustala rektor-komendant uczelni wojskowej, komendant centrum szkolenia, komendant szkoły podoficerskiej, komendant ośrodka szkolenia w porozumieniu z dyrektorem departamentu Ministerstwa Obrony Narodowej właściwego do spraw szkolnictwa wojskowego;
2)
szkolenia za granicą ustala dyrektor departamentu Ministerstwa Obrony Narodowej właściwego do spraw kadr.
2. 
Okres nauki obejmuje okres od dnia rozpoczęcia nauki do dnia jej ukończenia albo przerwania, w tym urlopy i inne okresy nieobecności.
§  10. 
Umowę, o której mowa w art. 54 ust. 1 ustawy, włącza się do teczki akt personalnych żołnierza pełniącego służbę kandydacką.
§  11. 
1. 
Zwrot kosztów, o których mowa w art. 54 ust. 1 ustawy, następuje w terminie 14 dni od otrzymania wezwania do zapłaty przez żołnierza pełniącego służbę kandydacką odpowiednio od rektora-komendanta uczelni wojskowej, komendanta centrum szkolenia, komendanta szkoły podoficerskiej lub komendanta ośrodka szkolenia,
2. 
Wezwanie, o którym mowa w ust. 1, powinno określać kwotę podlegającą zwrotowi i numer rachunku bankowego, na który ma nastąpić zwrot.
§  12. 
Czynności związanych ze zwrotem kosztów przez żołnierzy pełniących służbę kandydacką, wynikających z podpisanych przez nich umów dokonuje w przypadku:
1)
odwołania z kształcenia - dyrektor departamentu Ministerstwa Obrony Narodowej właściwego do spraw kadr;
2)
zwolnienia żołnierza pełniącego służbę kandydacką ze służby kandydackiej z przyczyn określonych w art. 134 ust. 1 pkt 1, 4-9 ustawy, przed terminem określonym w umowie - rektor-komendant uczelni wojskowej, komendant szkoły podoficerskiej lub komendant ośrodka szkolenia.
§  13. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR

UMOWA

DLA ŻOŁNIERZA PEŁNIĄCEGO SŁUŻBĘ KANDYDACKĄ, KTÓRY ZOSTAŁ SKIEROWANY

PRZEZ ORGAN WOJSKOWY NA STUDIA LUB NAUKĘ W KRAJU LUB ZA GRANICĄ

zawarta w dniu ...................................................... r. w ............................................................................................................

(miejsce zawarcia umowy)

pomiędzy:

1) .......................................................................................................................................................................................,

(oznaczenie organu wojskowego)

zwanym dalej "kierującym", reprezentowanym przez

....................................................................................................................................................................................................

...................................................................................................................................................................................................,

(stopień wojskowy, imię i nazwisko dowódcy (komendanta, szefa))

a

2) ........................................................................................................................................................................................,

(stopień wojskowy, imię i nazwisko żołnierza pełniącego służbę kandydacką)

s./c. ....................................................... ur. ............................................................ w ..............................................................,

(imię ojca) (data urodzenia) (miejsce urodzenia)

numer PESEL ..............................., seria i numer dowodu tożsamości ....................................................................................,

zamieszkałym w .......................................................................................................................................................................,

(adres zamieszkania oraz adres zameldowania, jeżeli jest inny niż adres zamieszkania)

zwanym dalej "żołnierzem", o następującej treści:

§ 1

Kierujący zobowiązuje się do skierowania żołnierza na:

.....................................................................................................................................................................................................

.....................................................................................................................................................................................................

.....................................................................................................................................................................................................

(podać rodzaj i kierunek nauki: studia lub nauka w szkole wojskowej, kurs w kraju lub za granicą)

§ 2

Koszty utrzymania i nauki, o których mowa w art. 54 ust. 1 ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej

żołnierzy zawodowych (Dz. U. z 2010 r. Nr 90, poz. 593, z późn. zm.), zwanej dalej "ustawą", wynoszą:

.....................................................................................................................................................................................................

(podać kwotę kosztów)

§ 3

Żołnierz zobowiązuje się do przedstawiania kierującemu, na jego wezwanie, dokumentów potwierdzających zaliczenie

kolejnych okresów nauki oraz – niezwłocznie po zakończeniu szkolenia, bez wezwania organu – dokumentu potwierdzającego

ukończenie nauki (świadectwa, dyplomu) i zaświadczenia o ukończeniu nauki wystawionego przez uczelnię.

§ 4

Żołnierz zobowiązuje się do zwrotu kosztów, o których mowa w § 2, jeżeli:

1) został odwołany na wniosek żołnierza lub ze względu na brak postępów w kształceniu, naruszenia regulaminów usta-

lonych przez organizatora kształcenia – w całości;

2) w trakcie nauki lub po jej zakończeniu został zwolniony ze służby kandydackiej z przyczyn, o których mowa w art. 134

ust. 1 pkt 1, 4–9 ustawy – w wysokości proporcjonalnej do czasu służby po zakończeniu nauki, o którym mowa w § 5;

3) został zwolniony z zawodowej służby wojskowej w okresie dwa razy dłuższym od czasu trwania nauki, na podstawie

art. 111 pkt 1, 4, 6 i 7, 9 lit. a i pkt 11–16 oraz art. 112 ust. 1 pkt 1 ustawy – w wysokości proporcjonalnej do czasu

służby po zakończeniu nauki, o którym mowa w § 5.

§ 5

Zobowiązanie żołnierza pełniącego służbę kandydacką określone w § 4 wygasa z upływem odbycia przez żołnierza służby

wojskowej w okresie ................ razy dłuższym od okresu odbywania nauki, liczonym od dnia jego zakończenia wynika-

jącego z zaświadczenia wystawionego przez uczelnię.

§ 6

Zwrot kosztów, o których mowa w § 2, po zaistnieniu okoliczności, o których mowa w § 4, następuje w terminie 14 dni od

dnia otrzymania przez żołnierza pełniącego służbę kandydacką wezwania od organu wojskowego, w którym określono

kwotę podlegającą zwrotowi i wskazano numer rachunku bankowego, na który żołnierz pełniący służbę kandydacką powi-

nien dokonać wpłaty.

§ 7

Zmiana kierującego nie ma wpływu na treść umowy.

§ 8

W zakresie nieuregulowanym niniejszą umową mają zastosowanie przepisy ustawy oraz ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r.

– Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93, z późn. zm.).

§ 9

Spory mogące wyniknąć z wykonania umowy strony poddają rozstrzygnięciu sądu powszechnego właściwego dla siedziby

kierującego.

§ 10

Umowa została sporządzona w trzech jednobrzmiących egzemplarzach, w tym po jednym dla każdej ze stron.

.............................................................. ..............................................................
(żołnierz) (organ kierujący)

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2014.943

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Kierowanie żołnierzy pełniących służbę kandydacką na studia lub naukę.
Data aktu: 09/07/2014
Data ogłoszenia: 17/07/2014
Data wejścia w życie: 01/08/2014