Zajęcia z zakresu wychowania fizycznego i sportu realizowane w komórkach organizacyjnych Ministerstwa Obrony Narodowej oraz jednostkach organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej lub przez niego nadzorowanych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 16 czerwca 2014 r.
w sprawie zajęć z zakresu wychowania fizycznego i sportu realizowanych w komórkach organizacyjnych Ministerstwa Obrony Narodowej oraz jednostkach organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej lub przez niego nadzorowanych

Na podstawie art. 50a ust. 1a ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. z 2010 r. Nr 90, poz. 593, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
zadania realizowane w ramach zajęć z zakresu wychowania fizycznego i sportu,
2)
wzorcowy program zajęć z zakresu wychowania fizycznego i sportu,
3)
formy organizacyjne zajęć z zakresu wychowania fizycznego i sportu,
4)
wymagania, jakie powinny spełniać osoby prowadzące zajęcia z zakresu wychowania fizycznego i sportu

- w komórkach organizacyjnych Ministerstwa Obrony Narodowej oraz w jednostkach organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej lub przez niego nadzorowanych.

§  2.
Zajęcia z zakresu wychowania fizycznego i sportu w komórkach organizacyjnych Ministerstwa Obrony Narodowej oraz jednostkach organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej lub przez niego nadzorowanych, zwane dalej "zajęciami", realizują następujące zadania:
1)
kształtują zdolności motoryczne oraz umiejętności i dyspozycje psychomotoryczne żołnierzy zawodowych niezbędne w służbie wojskowej, w tym w działaniach bojowych;
2)
przygotowują żołnierzy zawodowych do działań w warunkach wymagających zwiększonego wysiłku fizycznego;
3)
zwiększają odporność żołnierzy zawodowych na stres związany z pełnieniem służby wojskowej;
4)
propagują zdrowy tryb życia mający wpływ na sprawność psychofizyczną żołnierzy zawodowych;
5)
rozwijają umiejętności samokształcenia i samodoskonalenia żołnierzy zawodowych stosownie do aktualnych wymagań i potrzeb procesu szkolenia dowództw, sztabów i wojsk z zakresu wychowania fizycznego i sportu;
6)
upowszechniają współzawodnictwo sportowe żołnierzy zawodowych;
7)
przygotowują żołnierzy zawodowych do korzystania z bazy szkoleniowej i sprzętu szkoleniowego.
§  3.
Zajęcia są realizowane w godzinach służbowych, na podstawie "Wzorcowego programu zajęć z zakresu wychowania fizycznego i sportu realizowanych w komórkach organizacyjnych Ministerstwa Obrony Narodowej oraz w jednostkach organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej lub przez niego nadzorowanych", stanowiącego załącznik do rozporządzenia, określającego minimalny wymiar godzin tych zajęć.
§  4.
Zajęcia są realizowane jako zajęcia praktyczne i zajęcia teoretyczne.
§  5.
1.
Zajęcia są prowadzone przez:
1)
żołnierza zawodowego lub pracownika wojska zajmującego etatowe stanowisko służbowe związane z wykonywaniem zadań z zakresu wychowania fizycznego i sportu, który posiada przygotowanie pedagogiczne oraz:
a)
tytuł zawodowy magistra lub równorzędny w zakresie wychowania fizycznego lub
b)
ukończył studia podyplomowe z zakresu wychowania fizycznego i sportu;
2)
dowódcę pododdziału lub żołnierza zawodowego wyznaczonego przez dowódcę (dyrektora, komendanta, szefa) do prowadzenia zajęć w ramach powierzonych czynności wykraczających poza jego obowiązki służbowe, który:
a)
posiada tytuł, o którym mowa w pkt 1 lit. a, lub ukończył studia, o których mowa w pkt 1 lit. b, lub
b)
ukończył szkolenie specjalistyczne w wymiarze co najmniej 126 godzin, lub
c)
posiada świadectwo dojrzałości i jest trenerem lub instruktorem sportu w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz. U. z 2014 r. poz. 715).
2.
Żołnierze zawodowi, o których mowa w ust. 1 pkt 2, prowadzą zajęcia pod nadzorem merytorycznym osób, o których mowa w ust. 1 pkt 1.
§  6.
Szkolenie specjalistyczne realizują uczelnie wojskowe, ośrodki szkolenia oraz wytypowane jednostki wojskowe na podstawie programu zatwierdzonego przez szefa komórki organizacyjnej Ministerstwa Obrony Narodowej właściwej w sprawach wychowania fizycznego i sportu.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WZORCOWY PROGRAM ZAJĘĆ Z ZAKRESU WYCHOWANIA FIZYCZNEGO I SPORTU REALIZOWANYCH W KOMÓRKACH ORGANIZACYJNYCH MINISTERSTWA OBRONY NARODOWEJ ORAZ JEDNOSTKACH ORGANIZACYJNYCH PODLEGŁYCH MINISTROWI OBRONY NARODOWEJ LUB PRZEZ NIEGO NADZOROWANYCH

1. Zajęcia teoretyczne obejmują podstawy wiedzy z zakresu wychowania fizycznego i sportu, w tym:

1) obowiązujące normy sprawności fizycznej;

2) zasady zapobiegania urazom i wypadkom podczas zajęć;

3) metody oceny sprawności fizycznej;

4) zasady promocji zdrowia i zdrowego trybu życia;

5) testy sprawnościowe i ćwiczenia fizyczne.

2. Zajęcia praktyczne obejmują:

1) technikę pokonywania naturalnych i sztucznych przeszkód terenowych oraz skuteczne wykorzystywanie terenu w kształtowaniu podstawowych zdolności motorycznych;

2) elementy walki wręcz, łączenie ich z taktyką działania i strzelaniem oraz wykorzystywanie ich w walce;

3) technikę i taktykę sportowych gier zespołowych;

4) posługiwanie się sprzętem stosowanym w trakcie zajęć.

3. Zajęcia obejmują następujące tematy:

Nr tematu Nazwa tematu
1 Teoria wychowania fizycznego i sportu
2 Atletyka terenowa i specjalistyczne ćwiczenia na torach przeszkód*
3 Gimnastyka i ćwiczenia siłowe
4 Walka wręcz
5 Pływanie i ratownictwo wodne
6 Piłka ręczna
7 Piłka siatkowa
8 Piłka koszykowa
9 Piłka nożna
10 Marsze
11 Narciarstwo
12 Wspinaczka i ratownictwo górskie
13 Wioślarstwo
14 Jeździectwo
15 Żeglarstwo
16 Zajęcia sportowe z różnych dyscyplin sportu i rekreacji ruchowej
17 Ćwiczenia specjalistyczne na lotniczych gimnastycznych przyrządach specjalnych (LGPS)
18 Sprawdziany

* Tory przeszkód: Ośrodek Sprawności Fizycznej (OSF), tory przeszkód rodzajów wojsk, Biegowy Test Siłowy (BTS), Biegowy Test Zwinnościowy (BTZ).

4. Zajęcia są prowadzone w następującym wymiarze godzin, w odniesieniu do:

1) żołnierzy zawodowych - co najmniej 4 godziny tygodniowo;

2) żołnierzy zawodowych jednostek specjalnych, aeromobilnych, rozpoznawczych oddziału specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie - co najmniej 6 godzin tygodniowo;

3) żołnierzy zawodowych pełniących etatowe dyżury - co najmniej 12 godzin w okresie 28 dni;

4) żołnierzy służby kandydackiej - co najmniej 6 godzin tygodniowo, a w okresie szkolenia podstawowego co najmniej 16 godzin;

5) żołnierzy pełniących służbę przygotowawczą w okresie szkolenia podstawowego - co najmniej 24 godziny.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2014.890

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zajęcia z zakresu wychowania fizycznego i sportu realizowane w komórkach organizacyjnych Ministerstwa Obrony Narodowej oraz jednostkach organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej lub przez niego nadzorowanych.
Data aktu: 16/06/2014
Data ogłoszenia: 03/07/2014
Data wejścia w życie: 18/07/2014