Legitymacja członka Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ 1
z dnia 14 maja 2014 r.
w sprawie legitymacji członka Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej

Na podstawie art. 62 ust. 4 ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (Dz. U. z 2012 r. poz. 400 oraz z 2014 r. poz. 496) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa tryb wydawania legitymacji członka Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej, zwanej dalej "legitymacją", dokumenty niezbędne do jej wydania oraz wzór legitymacji.
§  2.
1.
Wniosek o wydanie legitymacji zawiera:
1)
imię i nazwisko;
2)
datę i miejsce urodzenia;
3)
numer PESEL, a w przypadku nieposiadania numeru PESEL - serię i numer dowodu osobistego lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość;
4)
adres zamieszkania lub adres do korespondencji.
2.
Do wniosku dołącza się kopię decyzji o przyznaniu uprawnień kombatanckich albo kopię zaświadczenia o uprawnieniach kombatanckich z wpisem o tytułach i okresach zaliczanych do uprawnień określonych w ustawie z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego, wydanego na podstawie art. 22 ust. 1 i 2 wymienionej ustawy.
§  3.
1.
Legitymację przesyła się na adres zamieszkania lub adres do korespondencji podany przez członka Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej, zwanego dalej "członkiem Korpusu Weteranów".
2.
Na wniosek członka Korpusu Weteranów legitymację można odebrać osobiście lub przez osobę upoważnioną do jej odbioru przez członka Korpusu Weteranów, po przedstawieniu do wglądu:
1)
dowodu osobistego lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość członka Korpusu Weteranów - w przypadku odbioru osobistego;
2)
dowodu osobistego lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość osoby upoważnionej oraz pełnomocnictwa do odbioru legitymacji udzielonego przez członka Korpusu Weteranów - w przypadku odbioru przez osobę upoważnioną.
3.
Osoba odbierająca legitymację w sposób, o którym mowa w ust. 2, potwierdza jej odbiór własnoręcznym, czytelnym podpisem.
§  4.
1.
W przypadku zniszczenia lub utraty legitymacji Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wydaje duplikat legitymacji na wniosek członka Korpusu Weteranów.
2.
Wniosek o wydanie duplikatu legitymacji, poza danymi określonymi w § 2 ust. 1, zawiera oświadczenie członka Korpusu Weteranów o zniszczeniu lub utracie legitymacji.
§  5.
Wzór legitymacji określa załącznik do rozporządzenia.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 18 maja 2014 r.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR LEGITYMACJI CZŁONKA KORPUSU WETERANÓW WALK O NIEPODLEGŁOŚĆ RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Legitymacja pozioma, w postaci karty o wymiarach 54 mm x 86 mm, o krawędziach zaokrąglonych, wykonana z tworzywa sztucznego.

Awers legitymacji:

wzór

1. Tło w kolorze biało-czerwonym.

2. W prawym górnym rogu znajduje się napis w kolorze czarnym: "WETERAN WALK O NIEPODLEGŁOŚĆ RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ".

3. W lewym dolnym rogu znajduje się wizerunek orła według wzoru 19 z 1919 r.

4. W prawym dolnym rogu znajduje się Odznaka Pamiątkowa "Weteran Walk o Niepodległość" na granatowym tle.

Rewers legitymacji:

wzór

1. Tło w kolorze szarym z widocznymi Odznakami Pamiątkowymi "Weteran Walk o Niepodległość".

2. Z lewej strony, wzdłuż legitymacji znajdują się pionowo umieszczone barwy biało-czerwone.

3. W prawym górnym rogu znajduje się hologram z nadrukiem "UdSKiOR".

4. Granatowe napisy drukowane różnym krojem czcionki:

1) w górnej części znajduje się napis "LEGITYMACJA", poniżej miejsce na dokonanie wpisu numeru legitymacji;

2) poniżej znajduje się miejsce na dokonanie wpisu imienia, nazwiska, daty i miejsca urodzenia;

3) poniżej znajduje się napis "jest członkiem Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej";

4) poniżej w lewym dolnym rogu znajduje się napis "Legitymacja ważna z dokumentem tożsamości";

5) w prawym dolnym rogu znajduje się napis "Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych", miejsce na podpis i poniżej napis "Warszawa," oraz miejsce na dokonanie wpisu daty wydania legitymacji.

1 Minister Pracy i Polityki Społecznej kieruje działem administracji rządowej - zabezpieczenie społeczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2011 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Pracy i Polityki Społecznej (Dz. U. Nr 248, poz. 1485).

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024