Warunki i tryb wydawania kart pojazdów, wzór karty pojazdu oraz jej opis.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY 1
z dnia 20 października 2003 r.
w sprawie warunków i trybu wydawania kart pojazdów, wzoru karty pojazdu oraz jej opisu

Na podstawie art. 77 ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1137, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
ustawie - rozumie się przez to ustawę z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym;
2)
rozporządzeniu o rejestracji pojazdów - rozumie się przez to rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 22 lipca 2002 r. w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów (Dz. U. z 2007 r. Nr 186, poz. 1322, z późn. zm.);
3)
rozporządzeniu określającym dokumenty - rozumie się przez to rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 24 września 2003 r. w sprawie dokumentów stanowiących podstawę wpisu danych do karty pojazdu oraz czynności jednostek zajmujących się dystrybucją, przechowywaniem i wydawaniem kart pojazdów (Dz. U. z 2014 r. poz. 431);
4)
organie rejestrującym - rozumie się przez to odpowiednio starostę lub organy jednostek, o których mowa w art. 73 ust. 3 ustawy, określone w przepisach wydanych na podstawie art. 76 ust. 2 i 3 ustawy;
5)
producencie lub importerze - rozumie się przez to producenta lub importera nowych pojazdów, o których mowa w art. 77 ust. 1 ustawy;
6)
spersonalizowanej karcie - rozumie się przez to wypełnioną kartę pojazdu, zgodną z wzorem określonym w załączniku do rozporządzenia.
§  2. 
1. 
Karta pojazdu, zwana dalej "kartą", jest dokumentem przypisanym do pojazdu, zawierającym w szczególności:
1)
dane identyfikacyjne pojazdu;
2)
parametry techniczne pojazdu;
3)
dane identyfikacyjne właściciela pojazdu, o których mowa w art. 80b ust. 1 pkt 5 lit. a oraz c-d ustawy;
4)
dane potwierdzające rejestrację pojazdu.
2. 
Wzór karty określa załącznik do rozporządzenia.
§  3. 
1. 
Wewnętrzną stronę okładki karty wypełnia:
1)
producent lub importer dla każdego pojazdu wprowadzanego do obrotu handlowego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
2)
organ rejestrujący przy pierwszej rejestracji na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej pojazdu innego niż określony w pkt 1;
3)
organ rejestrujący, wydając karty w przypadkach, o których mowa w § 6 i 7.
2. 
Pozostałe strony karty wypełnia organ rejestrujący.
2a. 
W przypadku zamówienia spersonalizowanych kart, producent lub importer albo organ rejestrujący pisemnie upoważnia producenta kart, o którym mowa w przepisach w sprawie warunków dystrybucji kart pojazdów, do wypełnienia karty zgodnie z przekazanymi producentowi kart danymi i złożenia podpisu w imieniu wystawiającego w rubryce "Wystawiający kartę".
3. 
Wpisów, o których mowa w ust. 1 i 2, dokonuje się na podstawie dokumentów wymienionych w rozporządzeniu określającym dokumenty.
§  4. 
W przypadku nabycia pojazdu, dla którego została wydana karta, organ rejestrujący dokonuje wpisu danych identyfikacyjnych właściciela pojazdu oraz danych potwierdzających rejestrację pojazdu.
§  5. 
1. 
W przypadku zmiany stanu faktycznego wymagającej zmiany danych zamieszczonych w dowodzie rejestracyjnym organ rejestrujący dokonuje odpowiednich wpisów w karcie w rubryce "Adnotacje urzędowe" lub w rubryce "Zmiany parametrów technicznych pojazdu".
2. 
Przepisy ust. 1 stosuje się również do pojazdów:
1)
skompletowanych;
2)
w których zostały wprowadzone zmiany wpływające na zmianę warunków stanowiących podstawę do wydania świadectwa homologacji typu tego pojazdu, jeżeli karta została wydana przez producenta lub importera pojazdu.
3. 
W rubryce "Adnotacje urzędowe" wpisuje się:
1)
numer zezwolenia - w przypadku zezwolenia na dopuszczenie do ruchu drogowego pojazdu z końcowej partii produkcji, o którym mowa w art. 70zo ust. 1 ustawy;
2)
numer dopuszczenia - w przypadku:
a)
dopuszczenia jednostkowego pojazdu, o którym mowa w art. 70zo ust. 1 ustawy,
b)
świadectwa dopuszczenia indywidualnego WE pojazdu, o którym mowa w art. 70zu ust. 1 ustawy, albo świadectwa dopuszczenia indywidualnego WE pojazdu wydanego w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej;
3)
numer decyzji - w przypadku decyzji o uznaniu dopuszczenia jednostkowego pojazdu, o której mowa w art. 70zp ust. 1 ustawy;
4)
numer decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji typu pojazdu - w przypadku decyzji, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 10 października 2012 r. o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1448 oraz z 2013 r. poz. 700).
§  6. 
1. 
W przypadku gdy w karcie brak jest wolnych miejsc na dokonanie wpisów potwierdzających informacje, o których mowa w art. 78 ust. 2 ustawy, organ rejestrujący wydaje nową kartę, a ponadto w rubryce "Adnotacje urzędowe" dokonuje wpisu o przyczynie wydania nowej karty.
2. 
Wydając kartę, o której mowa w ust. 1, organ rejestrujący dokonuje wpisu w nowej karcie aktualnych danych pojazdu i danych identyfikacyjnych ostatniego właściciela pojazdu, z pominięciem wypełnienia rubryki "Pierwszy właściciel pojazdu", którą należy przekreślić, jeżeli nowa karta wystawiana jest dla właściciela pojazdu niebędącego pierwszym właścicielem.
3. 
Dotychczasową kartę organ rejestrujący unieważnia przez odcięcie prawego górnego rogu wszystkich stron karty i zwraca ją właścicielowi.
§  7. 
1. 
W przypadku utraty karty, z zastrzeżeniem ust. 4 i 5, organ rejestrujący na pisemny wniosek właściciela pojazdu wydaje wtórnik karty po:
1)
przedstawieniu dowodu rejestracyjnego pojazdu;
2)
złożeniu przez właściciela stosownego oświadczenia o utracie karty pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.
2. 
W przypadku zniszczenia karty w stopniu powodującym jej nieczytelność organ rejestrujący na pisemny wniosek właściciela pojazdu wydaje wtórnik karty pojazdu po:
1)
przedstawieniu dowodu rejestracyjnego pojazdu;
2)
oddaniu dotychczasowej karty.
3. 
W przypadkach, o których mowa w ust. 1 i 2, przepisy o legalizacji tablic stosuje się odpowiednio.
4. 
W przypadku utraty karty przed pierwszą rejestracją pojazdu, na pisemny wniosek właściciela pojazdu organ rejestrujący wydaje wtórnik karty po uzyskaniu potwierdzenia, że utracona karta była wydana. Do wniosku właściciel pojazdu dołącza pisemną informację wskazującą producenta i importera, który wydał utraconą kartę.
5. 
W przypadku zagubienia karty pojazdu przed ponowną rejestracją pojazdu, na pisemny wniosek właściciela pojazdu organ rejestrujący wydaje wtórnik karty. Do wniosku właściciel pojazdu dołącza:
1)
zaświadczenie wystawione przez organ rejestrujący, właściwy ze względu na miejsce ostatniej rejestracji, potwierdzające dane zawarte w zagubionym dokumencie niezbędne do rejestracji;
2)
stosowne oświadczenie o zagubieniu karty pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.
6. 
W przypadkach określonych w ust. 1-5 organ rejestrujący, wydając wtórnik karty, w rubryce "Adnotacje urzędowe" dokonuje zapisu o przyczynie wydania wtórnika karty.
7. 
Przepis § 6 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
§  8. 
1. 
Kartę wypełnia się pismem maszynowym, czcionką zapewniającą dobrą czytelność wpisów oraz stosując rozróżnienie cyfry 0 i litery O poprzez przekreślenie oznaczenia cyfry ().
2. 
W przypadku gdy nie jest możliwe wypełnienie karty w sposób określony w ust. 1, kartę wypełnia się czarnym tuszem, czytelnie, drukowanym pismem w sposób gwarantujący trwałość zapisów.
2a. 
W rubryce "Numer świadectwa homologacji" wpisuje się:
1)
numer świadectwa homologacji typu WE pojazdu albo numer świadectwa homologacji typu pojazdu albo
2)
numer świadectwa homologacji typu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 10 października 2012 r. o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw.
3. 
W rubrykach, które nie dotyczą danego pojazdu, zamieszcza się znaki: "---".
§  8a. 
1. 
Jeżeli dla pojazdu została błędnie wystawiona karta, to:
1)
producent lub importer wystawia nową kartę, jeżeli błąd w wystawionej przez niego karcie został stwierdzony przed pierwszą rejestracją pojazdu;
2)
organ rejestrujący, właściwy dla miejsca ostatniej rejestracji pojazdu, zamieszcza poprawne dane w karcie w rubryce "Adnotacje urzędowe", jeżeli błąd został stwierdzony po zarejestrowaniu pojazdu.
2. 
W przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, producent lub importer zamieszcza w wykazie druków kart, o którym mowa w przepisach rozporządzenia określającego dokumenty, w rubryce "Uwagi", informację o anulowaniu karty z powodu błędnego jej wystawienia. Dla zniszczonych, błędnie wystawionych kart, producent lub importer sporządza protokół zniszczenia.
3. 
W przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, organ rejestrujący zamieszcza poprawne dane na podstawie oświadczenia producenta lub importera o popełnionym błędzie, albo na podstawie oświadczenia organu rejestrującego, który błędnie wystawił kartę.
§  9. 
1. 
Karty, wydane zgodnie z wzorami, na podstawie dotychczasowych przepisów zachowują swoją ważność.
2. 
Karty, o których mowa w ust. 1, mogą być wydawane do czasu wyczerpania zapasów tych kart, jednak nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2004 r.
3. 
W kartach, o których mowa w ust. 2, wydawanych po dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, zamieszcza się numer silnika nadany przez producenta zgodnie z przepisami rozporządzenia w sprawie rejestracji pojazdów.
§  10. 
Traci moc rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 21 czerwca 1999 r. w sprawie warunków i trybu wydawania kart pojazdów, wzoru karty pojazdu i jej opisu (Dz. U. Nr 59, poz. 634).
§  11. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR KARTY POJAZDU

wzór

OPIS WZORU KARTY POJAZDU

-
Format - książka o wymiarach 125 x 88 mm.
-
Okładka - kolor bordowy, litery i znak PL w obwódce koloru srebrnego.
-
Strony karty pojazdu - papier ze znakiem wodnym oraz numeracją stron w rysunku giloszowym.
-
Kartki książki - zszyte z okładką nicią.

Uwaga: Stronę wewnętrzną okładki przed wydaniem karty należy pokryć załączoną do karty folią.

1 Obecnie działem administracji rządowej - transport kieruje Minister Infrastruktury i Rozwoju, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 4 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 listopada 2013 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury i Rozwoju (Dz.U.2013.1391).

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2014.451 t.j.

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Warunki i tryb wydawania kart pojazdów, wzór karty pojazdu oraz jej opis.
Data aktu: 20/10/2003
Data ogłoszenia: 07/04/2014
Data wejścia w życie: 07/12/2003