Sposób prowadzenia ewidencji wód, urządzeń melioracji wodnych oraz zmeliorowanych gruntów.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI 1
z dnia 30 grudnia 2004 r.
w sprawie sposobu prowadzenia ewidencji wód, urządzeń melioracji wodnych oraz zmeliorowanych gruntów

Na podstawie art. 78 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. - Prawo wodne (Dz. U. z 2012 r. poz. 145, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa sposób prowadzenia ewidencji:
1)
śródlądowych wód powierzchniowych lub ich części stanowiących własność publiczną, istotnych dla regulacji stosunków wodnych na potrzeby rolnictwa, zwanych dalej "wodami",
2)
urządzeń melioracji wodnych, zwanych dalej "urządzeniami",
3)
zmeliorowanych gruntów

- zwanej dalej "ewidencją".

§  2. 
1. 
Ewidencję prowadzi się z wykorzystaniem:
1)
kopii map przeglądowych w skali 1:25 000, z zaznaczonymi:
a)
wodami,
b)
kanałami,
c)
wałami przeciwpowodziowymi,
d)
stacjami pomp,
e)
granicami systemów melioracyjnych stanowiących zamkniętą całość techniczną, zwanych dalej "obiektami";
2)
kopii map sytuacyjnych w skali 1:5000 lub 1:2000, a w razie konieczności w innej dostępnej skali, z zaznaczonymi elementami uwidocznionymi na mapach przeglądowych, a także:
a)
rowami,
b)
ziemnymi stawami rybnymi,
c)
rurociągami stałymi i zbieraczami drenarskimi,
d)
budowlami,
e)
zmeliorowanymi gruntami ornymi i trwałymi użytkami zielonymi, w tym zdrenowanymi,
f)
gruntami nawadnianymi grawitacyjnie, przy użyciu deszczowni, a także gruntami nawadnianymi ściekami i gnojowicą;
3)
wykazów wód, urządzeń oraz zmeliorowanych gruntów;
4)
książki ewidencyjnej wód, urządzeń oraz zmeliorowanych gruntów, zwanej dalej "książką", prowadzonej według wzoru, który jest określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia;
5)
dokumentów stanowiących podstawę do wprowadzenia zmian w stanie ewidencyjnym wód, urządzeń oraz zmeliorowanych gruntów;
6)
wykazu obiektów wymagających odbudowy lub modernizacji, prowadzonego według wzoru, który jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
2. 
Ewidencja lub jej elementy mogą być jednocześnie prowadzone w systemie elektronicznym.
3. 
Jednostka prowadząca ewidencję może, w zależności od potrzeb i możliwości technicznych, rozszerzać jej zakres o inne informacje dotyczące wód i urządzeń oraz o rodzaje i charakterystyki urządzeń niewymienionych w rozporządzeniu.
4. 
W przypadkach, o których mowa w ust. 2 i 3, tabele, których wzór określono w załącznikach nr 1-6 do rozporządzenia, mogą być sporządzane w innym układzie graficznym, pod warunkiem zachowania wszystkich kolumn tych tabel.
§  3. 
1. 
Ewidencję prowadzi się w układzie obrębów ewidencyjnych gruntów, zwanych dalej "obrębami".
2. 
Dla każdego obrębu sporządza się imienny wykaz wód, urządzeń oraz zmeliorowanych gruntów według wzorów, które są określone w załącznikach nr 3-6 do rozporządzenia.
3. 
Wody i urządzenia melioracji wodnych podstawowych oraz zmeliorowane przez nie grunty ujmuje się w wykazach obejmujących cały obręb.
4. 
Wykazy urządzeń melioracji wodnych szczegółowych oraz zmeliorowanych przez nie gruntów są sporządzane oddzielnie dla każdego obiektu znajdującego się na terenie danego obrębu.
5. 
Pojedyncze budowle i urządzenia melioracji wodnych szczegółowych, niewchodzące w skład obiektów, oraz zmeliorowane przez nie grunty, znajdujące się na terenie danego obrębu, ewidencjonuje się łącznie w jednym wykazie.
6. 
Dane ujęte w poszczególnych wykazach, po zgrupowaniu w układzie rubryk książki, podlegają wpisaniu na odpowiednich jej arkuszach.
7. 
Zbiorcze zestawienie książki sporządza się dla poszczególnych obrębów oraz jednostek podziału terytorialnego, a w razie potrzeby także dla innych jednostek.
8. 
Dla każdej gminy sporządza się wykaz obrębów, na terenie których występują urządzenia melioracji wodnych szczegółowych lub obszary, na które urządzenia te wywierają korzystny wpływ, wraz z zaznaczeniem, w ramach jakich obiektów były wykonywane, według wzoru, który jest określony w załączniku nr 7 do rozporządzenia.
§  4. 
Ewidencję prowadzi się w sposób jednolity, uwzględniając wody, urządzenia oraz zmeliorowane grunty, z wyjątkiem urządzeń melioracji wodnych szczegółowych, znajdujących się na gruntach będących w administracji Państwowego Gospodarstwa Leśnego "Lasy Państwowe", i gruntów zmeliorowanych przy pomocy tych urządzeń.
§  5. 
1. 
Obszar zmeliorowanych gruntów podlegających ewidencjonowaniu stanowi suma powierzchni użytków rolnych, na którą wywierają korzystny wpływ urządzenia melioracji wodnych szczegółowych, wody oraz urządzenia melioracji wodnych podstawowych.
2. 
Do ustalania powierzchni gruntów zmeliorowanych przy pomocy wód i urządzeń melioracji wodnych podstawowych stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące zasad ustalania obszaru, na który wywierają korzystny wpływ urządzenia melioracji wodnych szczegółowych.
3. 
Wody, urządzenia oraz granice zmeliorowanych gruntów oznacza się, stosując jednolite symbole i numerację. Ujednolicone oznaczenia graficzne oraz zasady numeracji są określone w załącznikach nr 8 i 9 do rozporządzenia.
4. 
Nazwę i kilometr wody albo numer i kilometr urządzenia na granicy województwa określa ta jednostka, która posiada w swojej ewidencji jego dolny odcinek, i informuje o tym sąsiednią jednostkę prowadzącą ewidencję, u której znajduje się górny odcinek wody albo urządzenia.
§  6. 
1. 
Dane zawarte w ewidencji aktualizuje się w terminie 14 dni od dnia otrzymania dokumentu stanowiącego podstawę do zmiany wpisu, wykazując zaistniałe zwiększenie lub zmniejszenie stanu ilościowego wód, urządzeń oraz zmeliorowanych gruntów, podlegających ewidencjonowaniu.
2. 
Podstawę do wpisu stanowią:
1)
w zakresie zwiększenia stanu ewidencyjnego - dane wynikające z:
a)
dokumentacji powykonawczych robót zrealizowanych na koszt Skarbu Państwa,
b)
dokumentacji powykonawczych robót zrealizowanych przez właścicieli gruntów we własnym zakresie oraz pozwoleń wodnoprawnych, przekazanych jednostce prowadzącej ewidencję na zasadach ustalonych w drodze porozumienia zawartego między tą jednostką i organem właściwym do wydania pozwolenia wodnoprawnego na wykonywanie urządzeń,
c)
zmian w wykazie wód, określonym zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 17 grudnia 2002 r. w sprawie śródlądowych wód powierzchniowych lub ich części stanowiących własność publiczną (Dz. U. z 2003 r. Nr 16, poz. 149),
d)
protokołów przejęcia od innych użytkowników urządzeń melioracji wodnych wraz z dokumentacją powykonawczą tych urządzeń lub decyzji właściwego organu o wygaśnięciu, cofnięciu lub ograniczeniu pozwolenia wodnoprawnego,
e)
protokołów z aktualizacji pomiaru inwentaryzacyjnego wód i urządzeń, spisanych przez jednostkę prowadzącą ewidencję, zawierających wykazy tych wód i urządzeń oraz ich lokalizację,
f)
operatów pomiarowych, sporządzonych dla celów wymiaru opłat melioracyjnych,
g)
protokołów z aktualizacji powierzchni zmeliorowanych gruntów, sporządzonych przez jednostkę prowadzącą ewidencję, z udziałem właścicieli tych gruntów,
h)
dokumentacji określających obszar zmeliorowanych gruntów, sporządzonych na zlecenie:
jednostki prowadzącej ewidencję - jeżeli na obszarze tym znajdują się urządzenia melioracji wodnych szczegółowych wpisane do ewidencji,
zainteresowanych właścicieli gruntów lub spółki wodnej - jeżeli na obszarze tym znajdują się urządzenia melioracji wodnych szczegółowych niewpisane do ewidencji;
2)
w zakresie zmniejszenia stanu ewidencyjnego - dane wynikające z:
a)
decyzji właściwego organu o wygaśnięciu, cofnięciu lub ograniczeniu pozwolenia wodnoprawnego oraz o rozbiórce urządzeń,
b)
protokołów dotyczących uzasadnionego technicznie wyłączenia urządzeń i zmeliorowanych gruntów w wyniku zmian dotychczasowego sposobu wykorzystywania gruntów, dokonanych zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego albo decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, a w razie ich braku - zgodnie ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, spisanych przez jednostkę prowadzącą ewidencję,
c)
protokołów zużycia lub zniszczenia urządzeń melioracji wodnych podstawowych, spisanych przez jednostkę prowadzącą ewidencję i odpowiedzialną za ich utrzymanie, zatwierdzonych przez marszałka województwa w uzgodnieniu z wojewodą właściwym ze względu na miejsce położenia tych urządzeń,
d)
protokołów zużycia lub zniszczenia urządzeń melioracji wodnych szczegółowych, wykonanych przy udziale środków publicznych, spisanych przez jednostkę prowadzącą ewidencję przy udziale właściwego starosty, zatwierdzonych przez marszałka województwa w uzgodnieniu z wojewodą właściwym ze względu na miejsce położenia urządzeń,
e)
dokumentów wymienionych w pkt 1 lit. c, e-h,
f)
protokołów zużycia lub zniszczenia urządzeń melioracji wodnych szczegółowych, wykonanych bez udziału środków publicznych, spisanych przez jednostkę prowadzącą ewidencję przy udziale starosty właściwego ze względu na miejsce położenia tych urządzeń.
3. 
Protokoły, o których mowa w ust. 2 pkt 2 lit. c, d i f, powinny zawierać:
1)
informację o wnioskodawcy;
2)
udokumentowane terminy wykonania urządzeń;
3)
przyczyny zużycia lub zniszczenia urządzeń;
4)
szczegółowe uzasadnienie braku celowości przywrócenia sprawności urządzeń.
4. 
Dokumenty, o których mowa w ust. 2, powinny być przechowywane oddzielnie w przeznaczonych do tego celu teczkach; w przypadku dokumentów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 lit. a, b i f, wystarczające jest zamieszczenie w teczce informacji o miejscu ich przechowywania.
§  7. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1 

KSIĄŻKA EWIDENCYJNA WÓD, URZĄDZEŃ ORAZ ZMELIOROWANYCH GRUNTÓW

wzór

Objaśnienie

Wartości w rubrykach dotyczących powierzchni należy podawać z dokładnością do 1 ara.

W poszczególnych rubrykach książki należy podawać:

Rubryka 1 - datę spisania dokumentu stanowiącego podstawę do zapisu aktualizującego stan ewidencyjny;

Rubryka 2 - ogólny obszar gruntów ornych zmeliorowanych urządzeniami melioracji wodnych szczegółowych;

Rubryka 3 - obszar zmeliorowany, przystosowany do prowadzenia nawodnień podsiąkowych, zalewowych, stokowych i deszczownianych; w tej rubryce należy ujmować także grunty nieodwodnione posiadające urządzenia nawadniające;

Rubryka 4 - obszar gruntów przystosowany do nawodnienia ściekami i gnojowicą;

Rubryka 5-7 - dane w sposób analogiczny jak dla rubryk 2, 3 i 4;

Rubryka 8 - długość rowów zaliczonych do urządzeń melioracji wodnych szczegółowych;

Rubryka 9 - długość rowów zaliczonych do urządzeń melioracji wodnych szczegółowych, posiadających ubezpieczenia inne niż z darniny;

Rubryka 10 - długość bruzd odwadniających i nawadniających w systemie nawodnień stokowych (rowy odwadniające i doprowadzalniki należy wykazywać w rubrykach 8 i 9);

Rubryka 11 - długość rurociągów grawitacyjnych stałych, z wyjątkiem deszczownianych, sączków i zbieraczy drenarskich;

Rubryki 12-16 - nie wymagają wyjaśnień;

Rubryka 17 - budowle komunikacyjne na urządzeniach melioracji wodnych szczegółowych, z wyjątkiem budowli komunikacyjnych położonych na drogach publicznych i liniach kolejowych;

Rubryka 18 - studzienki na rurociągach wymienionych w rubryce 11;

Rubryki 19-25 - nie wymagają wyjaśnień;

Rubryka 26 - wydajność stacji pomp, rozumiana jako suma wydajności poszczególnych agregatów pompowych, z wyjątkiem agregatów awaryjnych;

Rubryki 27-30 - nie wymagają wyjaśnień;

Rubryka 31 - ilość ziemnych stawów rybnych;

za staw rybny należy uważać zbiornik wodny, wyposażony w urządzenia hydrotechniczne, który można napełniać i z którego można spuszczać wodę, nadający się do chowu, hodowli i przetrzymywania ryb; kompleks stawów należy wykazywać jako jeden obiekt;

Rubryka 32 - nie wymaga wyjaśnień;

Rubryka 33 - ilość budowli wpustowych i spustowych znajdujących się na urządzeniach stawowych; doprowadzalniki, rowy odpływowe oraz rurociągi należy wraz z budowlami ewidencjonować odpowiednio w rubrykach 8, 9, 11, 13-18;

Rubryka 34 - obszar gruntów ornych, na który oddziałują cieki naturalne i urządzenia melioracji wodnych podstawowych;

Rubryka 35 - obszar gruntów ornych, przystosowany do prowadzenia nawodnień;

Rubryki 36-37 - analogicznie do rubryk 34-35;

Rubryki 38-39 - długość cieków z wodami stanowiącymi własność Skarbu Państwa, w stosunku do których prawa właścicielskie wykonuje marszałek województwa;

Rubryki 40-42 - nie wymagają wyjaśnień;

Rubryka 43 - obszar chroniony wałami przeciwpowodziowymi; granicę obszaru chronionego wyznacza zewnętrzna krawędź stopy wału oraz linia brzegowa wielkiej wody powodziowej, na którą wał był projektowany;

Rubryka 44 - ilość stacji pomp, z wyjątkiem stacji pomp do nawodnień ciśnieniowych, wykazanych w rubryce 24;

Rubryka 45 - nie wymaga wyjaśnień;

Rubryka 46 - wydajność stacji pomp, rozumiana jako suma wydajności poszczególnych agregatów pompowych, z wyjątkiem agregatów awaryjnych;

Rubryki 47-48 - odpowiednio do treści rubryk - ilość i powierzchnię jezior z wodami stanowiącymi własność Skarbu Państwa, w stosunku do których prawa właścicielskie wykonuje marszałek województwa;

Rubryki 49-50 - odpowiednio do treści rubryk - ilość i powierzchnię jezior posiadających ujęcia wody do nawodnień;

Rubryka 51 - całkowitą pojemność użytkową jezior wykazanych w rubryce 49;

Rubryki 52-53 - odpowiednio do treści rubryk - ilość wody, która została określona w instrukcjach eksploatacyjnych dla nawodnień rolniczych oraz zasilania stawów rybnych;

Rubryki 54-55 - odpowiednio do treści rubryk - ilość i powierzchnię zbiorników wodnych znajdujących się we władaniu WZMIUW;

Rubryka 56 - całkowitą pojemność użytkową zbiorników wykazanych w rubryce 54;

Rubryki 57-60 - odpowiednio do treści rubryk - ilość wody, która została określona w instrukcjach eksploatacyjnych zbiorników dla nawodnień rolniczych oraz zasilania stawów rybnych;

Rubryki 61-66 - ilość budowli - zgodnie z opisem poszczególnych rubryk; ewidencjonowaniem należy obejmować wszystkie budowle, których utrzymywanie należy do marszałka województwa, wyszczególnione w opisie rubryk, znajdujące się na ciekach i urządzeniach melioracji wodnych podstawowych oraz komunikacyjne, położone na drogach dojazdowych, niezbędnych do właściwego użytkowania obszarów zmeliorowanych, wykonane w związku z budową urządzeń melioracyjnych;

Rubryka 67 - wszystkie rurociągi stałe grawitacyjne i ciśnieniowe, zaliczone do urządzeń melioracji wodnych podstawowych, z wyjątkiem rurociągów ciśnieniowych wchodzących w skład wyposażenia urządzeń podstawowych, np. stacji pomp.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR

WYKAZ OBIEKTÓW WYMAGAJĄCYCH ODBUDOWY LUB MODERNIZACJI

Lp. Nazwa, lokalizacja,

nr ewidencyjny obiektu

Rok wykonania urządzeń Rodzaje i powierzchnie ewidencyjne melioracji szczegółowych Wody i rodzaje urządzeń melioracji podstawowych oraz ich rozmiary Przyczyny dekapitalizacji

lub

potrzeb modernizacji

Uwagi
1 2 3 4 5 6 7

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR

WYKAZ WÓD ORAZ URZĄDZEŃ MELIORACJI WODNYCH PODSTAWOWYCH

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  4

WZÓR

WYKAZ URZĄDZEŃ MELIORACJI WODNYCH SZCZEGÓŁOWYCH

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  5

WZÓR

WYKAZ GRUNTÓW ZMELIOROWANYCH URZĄDZENIAMI MELIORACJI WODNYCH SZCZEGÓŁOWYCH

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  6

WZÓR

WYKAZ GRUNTÓW ZMELIOROWANYCH WODAMI I URZĄDZENIAMI MELIORACJI WODNYCH PODSTAWOWYCH

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  7

WZÓR

WYKAZ OBRĘBÓW, NA TERENIE KTÓRYCH WYSTĘPUJĄ URZĄDZENIA MELIORACJI WODNYCH SZCZEGÓŁOWYCH LUB OBSZARY, NA KTÓRE URZĄDZENIA TE WYWIERAJĄ KORZYSTNY WPŁYW

Lp. Obręb Obiekty melioracji wodnych szczegółowych występujące na terenie obrębu Rok wykonania
1 2 3 4

ZAŁĄCZNIK Nr  8

UJEDNOLICONE OZNACZENIA GRAFICZNE W EWIDENCJI URZĄDZEŃ MELIORACYJNYCH

ZAŁĄCZNIK Nr  9

ZASADY NUMERACJI URZĄDZEŃ MELIORACYJNYCH

Numerację urządzeń należy prowadzić w górę, licząc od odpływu z obiektu, stosując następujące oznaczenia:
1)
rowy pojedyncze, bezpośrednio wpadające do cieku podstawowego - duża litera R oraz liczba arabska, np. R-1, R-2, R-3;
2)
rowy zbiorcze - duża litera R oraz kolejne duże litery alfabetu lub pierwsze litery pochodzące od nazwy cieku zbiorczego, np. ciek Bajoro - R-B;
3)
rowy wpadające do rowu zbiorczego bezpośrednio lub pośrednio - symbole R-B1, R-B2, R-B3 itd., zaczynając od ujścia rowu zbiorczego;
4)
bruzdy - mała litera b oraz liczby arabskie, np. b-1, b-2, b-3;
5)
rurociągi deszczowniane stałe - mała litera r oraz kolejne duże litery alfabetu, np. r-A, r-B, r-C;
6)
pozostałe rurociągi grawitacyjne - mała litera r oraz kolejne liczby rzymskie, np. r-I, r-II, r-III;
7)
groble - mała litera g oraz kolejne liczby arabskie, np. g-1, g-2, g-3.
1 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rozwój wsi, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2011 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz.U.2011.248.1486).

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2014.1403 t.j.

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób prowadzenia ewidencji wód, urządzeń melioracji wodnych oraz zmeliorowanych gruntów.
Data aktu: 30/12/2004
Data ogłoszenia: 16/10/2014
Data wejścia w życie: 28/01/2005