Wysokość funduszu na nagrody uznaniowe i zapomogi dla żołnierzy zawodowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 25 września 2014 r.
w sprawie wysokości funduszu na nagrody uznaniowe i zapomogi dla żołnierzy zawodowych

Na podstawie art. 84 ust. 2 ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. z 2010 r. Nr 90, poz. 593, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa wysokość funduszu na nagrody uznaniowe i zapomogi, zwanego dalej "funduszem", oraz źródła jego finansowania, a także sposób ustalania wysokości środków tego funduszu pozostających w dyspozycji dowódców jednostek wojskowych, o których mowa w art. 104 ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, zwanej dalej "ustawą", oraz sposób zwiększania tego funduszu w trakcie roku kalendarzowego.
§  2.
1.
Wysokość funduszu wynosi 2,5% środków planowanych na dany rok kalendarzowy na uposażenia żołnierzy zawodowych.
2.
Fundusz pozostawia się do dyspozycji:
1)
Ministra Obrony Narodowej - w wysokości 1,0% środków określonych w ustawie budżetowej na uposażenia żołnierzy zawodowych w danym roku kalendarzowym;
2)
dowódcy jednostki wojskowej, o którym mowa w art. 104 ustawy - w wysokości 1,5% środków wydatkowanych w danym roku kalendarzowym na uposażenia żołnierzy zawodowych w tej jednostce wojskowej oraz w:
a)
podległej jednostce wojskowej, której dowódca zajmuje stanowisko służbowe niższe niż określone w art. 104 ust. 1 ustawy,
b)
podległej jednostce wojskowej, w której etacie występują dla żołnierzy zawodowych:
wyłącznie stanowiska służbowe dowódcy lub zastępcy dowódcy bez względu na ich stopnie etatowe albo
nie więcej niż dwa stanowiska służbowe;
3)
dowódcy jednostki wojskowej niebędącej państwową jednostką budżetową - w wysokości 2,5% środków planowanych na dany rok kalendarzowy na uposażenia żołnierzy zawodowych, dla żołnierzy zawodowych pełniących zawodową służbę wojskową w tych jednostkach.
3.
W przypadkach wymienionych w ust. 2 pkt 2 lit. b nie tworzy się funduszu nagród uznaniowych i zapomóg w tych jednostkach wojskowych.
§  3.
1.
Źródłem finansowania funduszu, o którym mowa w § 2 ust. 2 pkt 1 i 2, są środki budżetowe części budżetu państwa, której dysponentem jest Minister Obrony Narodowej.
2.
Źródłem finansowania funduszu, o którym mowa w § 2 ust. 2 pkt 3, są środki finansowe jednostek wojskowych niebędących państwowymi jednostkami budżetowymi.
3.
Naliczenia środków funduszu, o którym mowa w § 2 ust. 2 pkt 2, dokonuje się w okresach kwartalnych. Środki na poszczególne kwartały danego roku kalendarzowego ustala się zaliczkowo, przyjmując za podstawę wydatki na uposażenia żołnierzy zawodowych poniesione w pierwszym miesiącu danego kwartału.
4.
Rozliczenia środków, o których mowa w ust. 3, dokonuje się po zakończeniu kwartału kalendarzowego, z tym że środki za czwarty kwartał rozlicza się w grudniu.
§  4.
1.
Wysokość funduszu, o którym mowa w § 2 ust. 2 pkt 2 i 3, zwiększa się o środki uzyskane z tytułu:
1)
zmniejszenia wysokości uposażenia żołnierzy zawodowych w okresie ich przebywania na urlopie macierzyńskim, dodatkowym urlopie macierzyńskim, urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowym urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz urlopie rodzicielskim;
2)
niewypłacania uposażeń żołnierzom zawodowym zajmującym stanowiska służbowe w okresie ich przebywania na urlopie wychowawczym;
3)
utraty prawa do uposażenia w przypadkach, o których mowa w art. 60e ust. 3-6 ustawy;
4)
zmniejszenia wysokości uposażeń żołnierzy zawodowych w okresie ich przebywania na urlopie okolicznościowym, o którym mowa w art. 62 ust. 12 ustawy, w związku ze sprawowaniem opieki nad najbliższym członkiem rodziny;
5)
zmniejszenia wysokości uposażeń żołnierzy zawodowych w okresie ich zwolnienia od zajęć służbowych, o którym mowa w art. 62 ust. 11 ustawy, w przypadku konieczności sprawowania osobistej opieki nad najbliższym członkiem rodziny;
6)
zmniejszenia wysokości uposażenia, o którym mowa w art. 89a ust. 1 ustawy, wynikającego ze zwolnień lekarskich żołnierzy zawodowych.
2.
Zwiększenia środków funduszu o środki, o których mowa w ust. 1, dokonuje się w miesiącu, w którym wypłacono żołnierzom zawodowym zmniejszone wysokości uposażenia lub w którym nie wypłacono uposażenia.
3.
Zwiększenia funduszu, o którym mowa w § 2 ust. 2 pkt 2 i 3, o środki określone w ust. 1 pkt 3 i 6 wyodrębnia się z przeznaczeniem na cele wskazane w art. 89c ust. 1 ustawy.
§  5.
1.
Wysokość funduszu, o którym mowa w § 2 ust. 2 pkt 1, może być podwyższona przez Ministra Obrony Narodowej w ciągu roku kalendarzowego o niewykorzystane środki na uposażenie i dodatkowe uposażenie roczne żołnierzy zawodowych oraz o niewykorzystane środki z funduszu na nagrody uznaniowe i zapomogi pozostającego w dyspozycji dowódcy jednostki wojskowej, o którym mowa w § 2 ust. 2 pkt 2.
2.
Minister Obrony Narodowej może z własnej inicjatywy przekazać do dyspozycji dowódcy jednostki wojskowej środki funduszu pozostające w jego dyspozycji z przeznaczeniem na nagrody uznaniowe lub zapomogi dla żołnierzy zawodowych pełniących zawodową służbę wojskową w bezpośrednio podległej mu jednostce wojskowej, w tym również pozostającym w rezerwie kadrowej lub dyspozycji, a także pełniącym służbę w podległych mu jednostkach wojskowych niższego szczebla.
3.
Przepisy ust. 2 stosuje się odpowiednio do dowódcy jednostki wojskowej, który otrzymał od Ministra Obrony Narodowej środki do dyspozycji z przeznaczeniem na nagrody uznaniowe lub zapomogi.
§  6.
1.
Wysokość funduszu, o którym mowa w § 2 ust. 2 pkt 3, może zostać zwiększona o odpis z zysku, nie więcej niż o 2,5% środków pieniężnych wydatkowanych na uposażenia żołnierzy zawodowych w poprzednim roku kalendarzowym.
2.
Zwiększenia funduszu, o którym mowa w § 2 ust. 2 pkt 3, dokonuje się po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego jednostki wojskowej.
§  7.
Traci moc rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 4 marca 2010 r. w sprawie wysokości funduszu na nagrody uznaniowe i zapomogi dla żołnierzy zawodowych (Dz. U. Nr 45, poz. 264).
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2014.1365

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wysokość funduszu na nagrody uznaniowe i zapomogi dla żołnierzy zawodowych.
Data aktu: 25/09/2014
Data ogłoszenia: 08/10/2014
Data wejścia w życie: 16/10/2014