Wzór certyfikatu weryfikacji dostawy oraz sposób ewidencjonowania wydanych certyfikatów.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW 1
z dnia 1 lipca 2013 r.
w sprawie wzoru certyfikatu weryfikacji dostawy oraz sposobu ewidencjonowania wydanych certyfikatów

Na podstawie art. 24 ust. 5 ustawy z dnia 29 listopada 2000 r. o obrocie z zagranicą towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, a także dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa (Dz. U. z 2017 r. poz. 1050) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Określa się wzór certyfikatu weryfikacji dostawy, stanowiący załącznik do rozporządzenia.
§  2. 
Ewidencję wydanych certyfikatów weryfikacji dostawy, zwaną dalej "ewidencją", prowadzi naczelnik urzędu celno-skarbowego, w którym może być dokonywany wywóz, przywóz lub tranzyt towarów o znaczeniu strategicznym.
§  3. 
1. 
Podstawą wpisów do ewidencji są dane zawarte w certyfikatach weryfikacji dostawy.
2. 
Każdy wpis do ewidencji oznacza się numerem ewidencyjnym wynikającym z kolejności wpisów oraz zaopatruje w datę dokonania wpisu i podpis osoby prowadzącej ewidencję.
§  4. 
Ewidencja zawiera następujące dane:
1)
numer ewidencyjny;
2)
numer certyfikatu importowego;
3)
nazwę importera lub odbiorcy, jego siedzibę i adres;
4)
nazwę eksportera lub dostawcy, jego siedzibę i adres;
5)
nazwę i opis towaru o znaczeniu strategicznym;
6)
numer kontrolny towaru;
7)
ilość i wartość towaru;
8)
opis ostatecznego wykorzystania towaru;
9)
numer zgłoszenia celnego;
10)
numer listu przewozowego lub innego dokumentu potwierdzającego przywóz lub transfer wewnątrzunijny towaru o znaczeniu strategicznym;
11)
datę wydania certyfikatu weryfikacji dostawy;
12)
datę dokonania wpisu;
13)
podpis osoby prowadzącej ewidencję.
§  5. 
1. 
Wpis do ewidencji powinien być trwały oraz wyraźny i nie może być wymazywany ani w inny sposób usuwany.
2. 
Poprawki powinny być dokonywane w sposób czytelny.
3. 
Na końcu wpisu sporządza się adnotację o treści poprawki, jej dacie i podstawie, ze szczególnym wskazaniem miejsca dokonanej poprawki, oraz opatruje adnotację podpisem.
§  6. 
1. 
Ewidencja może być prowadzona w formie papierowej lub w formie elektronicznej.
2. 
Ewidencja prowadzona w formie elektronicznej powinna umożliwiać:
1)
wgląd w treść dokonywanych wpisów;
2)
ochronę przechowywanych danych przed zniekształceniem, utratą lub nieuprawnioną modyfikacją;
3)
identyfikację osoby dokonującej wpisu;
4)
dokonywanie poprawek wpisu oraz sporządzanie adnotacji, o których mowa w § 5 ust. 3;
5)
uzyskanie czytelnego wydruku wpisów w porządku chronologicznym.
§  7. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. 2

ZAŁĄCZNIK

WZÓR

CERTYFIKAT WERYFIKACJI DOSTAWY

DELIVERY VERIFICATION CERTIFICATE

wzór

Załącznik Nr ....

do CERTYFIKATU WERYFIKACJI DOSTAWY1)

Attachment No..... to DELIVERY VERIFICATION CERTIFICATE

wzór

1 Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 10 stycznia 2018 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz.U.2018.92).
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 1 października 2004 r. w sprawie wzoru certyfikatu weryfikacji dostawy oraz sposobu ewidencjonowania wydanych certyfikatów (Dz.U.2004.243.2431), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia na podstawie art. 11 ustawy z dnia 25 maja 2012 r. o zmianie ustawy o obrocie z zagranicą towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, a także dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.2012.707).

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024