Szczegółowy sposób przeprowadzenia aukcji uprawnień do emisji.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ŚRODOWISKA1)
z dnia 6 lutego 2013 r.
w sprawie szczegółowego sposobu przeprowadzenia aukcji uprawnień do emisji2)

Na podstawie art. 39 ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych (Dz. U. Nr 122, poz. 695) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa szczegółowy sposób przeprowadzenia aukcji uprawnień do emisji, zwanej dalej "aukcją", w tym:
1)
sposób ustalania liczby sesji aukcji;
2)
wymagania dotyczące rejestracji i identyfikacji uczestników aukcji;
3)
sposób określenia ceny minimalnej uprawnienia do emisji;
4)
sposób wyznaczania ceny rozliczeniowej aukcji.
§  2.
Liczbę sesji aukcji ustala się w następujący sposób:
1)
w przypadku gdy w rezerwach, o których mowa w art. 13 ust. 1 pkt 4 i 6 ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych, przeznaczonych do sprzedaży w drodze aukcji jest nie więcej niż 1 000 000 uprawnień do emisji na dzień 1 stycznia 2013 r., przeprowadza się jedną sesję aukcji;
2)
w przypadku gdy w rezerwach, o których mowa w art. 13 ust. 1 pkt 4 i 6 ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych, przeznaczonych do sprzedaży w drodze aukcji jest więcej niż 1 000 000 uprawnień do emisji na dzień 1 stycznia 2013 r., liczba sesji aukcji stanowi iloraz liczby uprawnień do emisji przeznaczonych do sprzedaży i liczby 1 000 000, po zaokrągleniu w górę do liczby całkowitej, przy czym podczas jednej sesji aukcji nie może zostać przeznaczonych do sprzedaży więcej niż 1 000 000 uprawnień do emisji.
§  3.
Krajowy ośrodek bilansowania i zarządzania emisjami, o którym mowa w art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 17 lipca 2009 r. o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji (Dz. U. Nr 130, poz. 1070, z późn. zm.3)), zwany dalej "Krajowym ośrodkiem", w terminie 21 dni od dnia zakończenia rundy sesji aukcji może przeprowadzić dodatkową rundę sesji aukcji, informując jednocześnie na swojej stronie internetowej o terminie przeprowadzenia tej rundy.
§  4.
1.
Rejestracji podmiotów, o których mowa w art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych, biorących udział w aukcji, zwanych dalej "uczestnikami aukcji", dokonuje Krajowy ośrodek na podstawie wniosku złożonego za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej.
2.
Uczestnik aukcji składa jeden wniosek o rejestrację.
3.
Wniosek o rejestrację składa się nie później niż 14 dni przed rozpoczęciem każdej rundy sesji aukcji.
4.
Rejestracja uczestnika aukcji następuje najpóźniej na 7 dni przed rozpoczęciem rundy sesji aukcji.
5.
Wniosek o rejestrację zawiera:
1)
nazwę, a w przypadku osób fizycznych - imię i nazwisko;
2)
PESEL, NIP lub inny numer identyfikacji podatkowej nadawany przez państwa członkowskie Unii Europejskiej lub państwa członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym;
3)
adres siedziby, a w przypadku osób fizycznych - adres zamieszkania;
4)
numer telefonu;
5)
adres poczty elektronicznej;
6)
identyfikator rachunku posiadania w rejestrze Unii, określony w przepisach rozporządzenia Komisji (UE) nr 1193/2011 z dnia 18 listopada 2011 r. ustanawiającego rejestr Unii na okres rozliczeniowy rozpoczynający się dnia 1 stycznia 2013 r. oraz na kolejne okresy rozliczeniowe w ramach unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych zgodnie z dyrektywą 2003/87/WE Parlamentu Europejskiego i Rady oraz decyzją nr 280/2004/WE Parlamentu Europejskiego i Rady oraz zmieniającego rozporządzenia Komisji (WE) nr 2216/2004 i (UE) nr 920/2010 (Dz. Urz. UE L 315 z 29.11.2011, str. 1);
7)
jeden numer rachunku bankowego, z którego dokonywane będą operacje pieniężne oraz na który ma być dokonywany zwrot wadium, w przypadku jego wniesienia w pieniądzu;
8)
informację o sposobie zwrotu wadium wniesionego w formie innej niż w pieniądzu.
6.
Na podstawie wniosku o rejestrację przyznaje się uczestnikowi aukcji login oraz hasło dostępu do internetowej platformy aukcyjnej.
7.
Jeżeli wadium zostanie wniesione w walucie innej niż polska, jest ono przeliczane na złote polskie według średniego kursu tej waluty ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski obowiązującego w dniu poprzedzającym dzień wniesienia wadium.
§  5.
1.
Cenę minimalną uprawnienia do emisji stanowi średnia cena uprawnień do emisji publikowana przez Point Carbon na podstawie cen podawanych przez brokerów z rynku pozagiełdowego OTC oraz giełd ICE/ECX, EEX oraz Nordpool na rynku wtórnym spot w ostatnim dniu, w którym realizowany był obrót uprawnieniami do emisji, poprzedzającym dzień otwarcia rundy sesji aukcji, pomniejszona o 25% wartości tej ceny.
2.
Jeżeli dane o średniej cenie uprawnień do emisji publikowanej przez Point Carbon, o której mowa w ust. 1, są niedostępne z przyczyn technicznych o charakterze obiektywnym przez więcej niż 5 dni roboczych poprzedzających dzień otwarcia rundy sesji aukcji, do obliczenia ceny minimalnej przyjmuje się cenę zamknięcia notowań uprawnień do emisji na giełdzie EEX w ostatnim dniu poprzedzającym dzień otwarcia rundy sesji aukcji, w którym realizowany był obrót uprawnieniami do emisji na tej giełdzie.
3.
Średnią cenę uprawnień do emisji ustaloną w euro zgodnie z ust. 1 przelicza się na złote polskie według średniego kursu ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski obowiązującego w dniu poprzedzającym rozpoczęcie rundy sesji aukcji.
§  6.
1.
Cenę rozliczeniową aukcji wyznacza się po zamknięciu rundy sesji aukcji, z dokładnością do 0,01 zł, w oparciu o złożone oferty, przy czym przed przystąpieniem do określenia ceny rozliczeniowej odrzuca się oferty złożone z ceną niższą niż cena minimalna.
2.
Jeżeli suma uprawnień do emisji, na które opiewają złożone przez uczestników danej rundy sesji aukcji oferty kupna, jest:
1)
wyższa od liczby uprawnień do emisji przeznaczonych do sprzedaży w danej rundzie sesji aukcji - cenę rozliczeniową stanowi najniższa cena z ofert, przy której suma uprawnień do emisji, na które opiewają oferty po tej cenie lub po cenach wyższych, jest niższa lub równa sumie uprawnień do emisji przeznaczonych do sprzedaży w danej rundzie sesji aukcji;
2)
niższa od liczby uprawnień do emisji przeznaczonych do sprzedaży w danej rundzie sesji aukcji - cenę rozliczeniową stanowi cena z oferty zawierającej najniższą cenę za jedno uprawnienie do emisji.
3.
Cena rozliczeniowa aukcji nie może być niższa niż cena minimalna.
§  7.
1.
Jeżeli suma uprawnień zawartych w ofertach z ceną równą cenie rozliczeniowej aukcji przewyższa liczbę uprawnień do emisji przeznaczonych do sprzedaży w danej rundzie sesji aukcji, dokonuje się podziału uprawnień do emisji pomiędzy uczestników aukcji, którzy złożyli oferty z ceną równą cenie rozliczeniowej, proporcjonalnie do liczby uprawnień do emisji zawartych w poszczególnych ofertach.
2.
Liczbę uprawnień do emisji przyznanych oferentowi w sposób określony w ust. 1 ustala się przez zaokrąglenie w dół do pełnego uprawnienia do emisji.
3.
Jeżeli w wyniku stosowania zaokrągleń, o których mowa w ust. 2, pozostaną nieprzydzielone uprawnienia do emisji, przydziela się je tym oferentom, którzy złożyli oferty z kolejną największą liczbą uprawnień do emisji, przez dodanie po jednym uprawnieniu do emisji każdemu oferentowi, aż do wyczerpania liczby uprawnień do emisji przeznaczonych do przydziału.
4.
W przypadku ofert kupna o tym samym wolumenie uprawnienia do emisji są przydzielane tym oferentom, którzy wcześniej złożyli oferty.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
______

1) Minister Środowiska kieruje działem administracji rządowej - środowisko, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2011 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Środowiska (Dz. U. Nr 248, poz. 1493 i Nr 284, poz. 1671).

2) Niniejsze rozporządzenie dokonuje w zakresie swojej regulacji wdrożenia dyrektywy 2003/87/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 13 października 2003 r. ustanawiającej system handlu przydziałami emisji gazów cieplarnianych we Wspólnocie oraz zmieniającej dyrektywę Rady 96/61/WE (Dz. Urz. UE L 275 z 25.10.2003, str. 32, z późn. zm.; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 15, t. 7, str. 631).

3) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2009 r. Nr 215, poz. 1664, z 2010 r. Nr 249, poz. 1657, z 2011 r. Nr 122, poz. 695, z 2012 r. poz. 460 i 951 oraz z 2013 r. poz. 139.

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy bez poprawek Senatu

Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

Renata Krupa-Dąbrowska 10.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 09.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024