Wojskowe komisje lekarskie oraz określenie ich siedzib, zasięgu działania i właściwości.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 24 sierpnia 2012 r.
w sprawie wojskowych komisji lekarskich oraz określenia ich siedzib, zasięgu działania i właściwości

Na podstawie art. 29 ust. 8 pkt 1 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2012 r. poz. 461) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie:
1)
tworzy i znosi wojskowe komisje lekarskie oraz ustala ich siedziby;
2)
określa terytorialny zasięg działania wojskowych komisji lekarskich oraz ich właściwość.
§  2. 
Z dniem 1 stycznia 2013 r. tworzy się następujące wojskowe komisje lekarskie i ustala ich siedziby:
1)
Centralną Wojskową Komisję Lekarską z siedzibą w Warszawie,
2)
Rejonową Wojskową Komisję Lotniczo-Lekarską z siedzibą w Warszawie,
3)
Rejonową Wojskową Komisję Morsko-Lekarską z siedzibą w Gdańsku,
4)
rejonowe wojskowe komisje lekarskie z siedzibą w Bydgoszczy, Ełku, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Szczecinie, Warszawie, Wrocławiu i Żaganiu
-
zwane dalej "wojskowymi komisjami lekarskimi".
§  2a.  1
 Z dniem 1 maja 2017 r. tworzy się Rejonową Wojskową Komisję Lekarską do spraw Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego z siedzibą w Warszawie, zwaną dalej "wojskową komisją lekarską".
§  2b.  2
 Z dniem 15 marca 2020 r. tworzy się Rejonową Wojskową Komisję Lekarską w Legionowie, zwaną dalej "wojskową komisją lekarską".
§  2c.  3
 Z dniem 1 lutego 2022 r. tworzy się Rejonową Wojskową Komisję Lekarską w Poznaniu, zwaną dalej "wojskową komisją lekarską".
§  3.  4
 Centralna Wojskowa Komisja Lekarska w Warszawie jest komisją wyższego stopnia w stosunku do wojskowych komisji lekarskich, o których mowa w w § 2 pkt 2-4, § 2a-2c.
§  4. 
1. 
Terytorialny zasięg działania Centralnej Wojskowej Komisji Lekarskiej w Warszawie obejmuje terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
2. 
Terytorialny zasięg działania Rejonowej Wojskowej Komisji Lotniczo-Lekarskiej w Warszawie obejmuje terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
3. 
Terytorialny zasięg działania Rejonowej Wojskowej Komisji Morsko-Lekarskiej w Gdańsku:
1)
w sprawach, o których mowa w § 9 pkt 2-4, obejmuje terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
2) 5
 w sprawach, o których mowa w § 10, obejmuje obszar województwa pomorskiego oraz w województwie warmińsko-mazurskim obszar powiatów: elbląskiego i braniewskiego oraz miasta na prawach powiatu: Elbląga.
4.  6
 Terytorialny zasięg działania Rejonowej Wojskowej Komisji Lekarskiej w Bydgoszczy obejmuje obszar województwa kujawsko-pomorskiego.
5.  7
 Terytorialny zasięg działania Rejonowej Wojskowej Komisji Lekarskiej w Ełku obejmuje w województwie warmińsko-mazurskim obszar powiatów: bartoszyckiego, ełckiego, giżyckiego, gołdapskiego, iławskiego, kętrzyńskiego, lidzbarskiego, mrągowskiego, nowomiejskiego, oleckiego, olsztyńskiego, ostródzkiego, piskiego, szczycieńskiego i węgorzewskiego oraz miasto na prawach powiatu Olsztyn oraz w województwie podlaskim obszar powiatów: augustowskiego, białostockiego, bielskiego, grajewskiego, hajnowskiego, kolneńskiego, łomżyńskiego, monieckiego, sejneńskiego, sokólskiego, suwalskiego, wysokomazowieckiego i zambrowskiego oraz miast na prawach powiatu: Białegostoku, Łomży i Suwałk.
6. 
Terytorialny zasięg działania Rejonowej Wojskowej Komisji Lekarskiej w Krakowie obejmuje obszar województw małopolskiego i śląskiego.
7.  8
 Terytorialny zasięg działania Rejonowej Wojskowej Komisji Lekarskiej w Lublinie obejmuje w województwie lubelskim obszar powiatów: biłgorajskiego, chełmskiego, hrubieszowskiego, janowskiego, krasnostawskiego, kraśnickiego, lubartowskiego, lubelskiego, łęczyńskiego, opolskiego, parczewskiego, puławskiego, ryckiego, świdnickiego, tomaszowskiego, włodawskiego, zamojskiego oraz miast na prawach powiatu: Lublin, Chełm, Zamość oraz obszar województwa podkarpackiego.
8. 
Terytorialny zasięg działania Rejonowej Wojskowej Komisji Lekarskiej w Łodzi obejmuje obszar województw łódzkiego i świętokrzyskiego.
9. 
Terytorialny zasięg działania Rejonowej Wojskowej Komisji Lekarskiej w Szczecinie obejmuje obszar województwa zachodniopomorskiego.
10.  9
 Terytorialny zasięg działania Rejonowej Wojskowej Komisji Lekarskiej w Warszawie obejmuje w województwie mazowieckim obszar powiatów: białobrzeskiego, garwolińskiego, grodziskiego, grójeckiego, kozienickiego, lipskiego, łosickiego, mińskiego, otwockiego, piaseczyńskiego, pruszkowskiego, przysuskiego, radomskiego, siedleckiego, sokołowskiego, szydłowieckiego, warszawskiego zachodniego, węgrowskiego, wołomińskiego, zwoleńskiego i żyrardowskiego, miast na prawach powiatu Radomia i Siedlec oraz miasta stołecznego Warszawy, w województwie podlaskim obszar powiatu siemiatyckiego oraz w województwie lubelskim obszar powiatów: bialskiego, łukowskiego i radzyńskiego oraz miasta na prawach powiatu Biała Podlaska.
11. 
Terytorialny zasięg działania Rejonowej Wojskowej Komisji Lekarskiej we Wrocławiu obejmuje w województwie dolnośląskim obszar powiatów: dzierżoniowskiego, górowskiego, jaworskiego, jeleniogórskiego, kamiennogórskiego, kłodzkiego, legnickiego, lubańskiego, lubińskiego, lwóweckiego, milickiego, oleśnickiego, oławskiego, strzelińskiego, średzkiego, świdnickiego, trzebnickiego, wałbrzyskiego, wołowskiego, wrocławskiego, ząbkowickiego i złotoryjskiego oraz miast na prawach powiatu: Jeleniej Góry, Legnicy i Wrocławia, a także obszar województwa opolskiego.
12. 
Terytorialny zasięg działania Rejonowej Wojskowej Komisji Lekarskiej w Żaganiu obejmuje w województwie dolnośląskim obszar powiatów: bolesławieckiego, głogowskiego, polkowickiego i zgorzeleckiego oraz obszar województwa lubuskiego.
13.  10
 Terytorialny zasięg działania Rejonowej Wojskowej Komisji Lekarskiej do spraw Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego w Warszawie obejmuje terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
14.  11
 Terytorialny zasięg działania Rejonowej Wojskowej Komisji Lekarskiej w Legionowie obejmuje w województwie warmińsko-mazurskim obszar powiatów: działdowskiego i nidzickiego, oraz w województwie mazowieckim obszar powiatów: ciechanowskiego, gostynińskiego, legionowskiego, makowskiego, mławskiego, nowodworskiego, ostrołęckiego, ostrowskiego, płockiego, płońskiego, przasnyskiego, pułtuskiego, sierpeckiego, sochaczewskiego, wyszkowskiego i żuromińskiego oraz miast na prawach powiatu Ostrołęki i Płocka.
15.  12
 Terytorialny zasięg działania Rejonowej Wojskowej Komisji Lekarskiej w Poznaniu obejmuje obszar województwa wielkopolskiego.
§  5. 
Wojskowe komisje lekarskie są właściwe wobec:
1)
żołnierzy zawodowych pełniących stałą lub kontraktową służbę wojskową;
2)
żołnierzy pełniących służbę kandydacką;
3)
osób, które ubiegają się o powołanie do zawodowej służby wojskowej lub służby kandydackiej;
4)
żołnierzy odbywających zasadniczą służbę wojskową, przeszkolenie wojskowe, ćwiczenia wojskowe, służbę przygotowawczą albo okresową służbę wojskową oraz pełniących służbę wojskową w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny;
5)
osób podlegających kwalifikacji wojskowej w okresie, w którym nie urzędują powiatowe komisje lekarskie, osób odbywających zasadniczą służbę wojskową lub szkolenie w jednostkach organizacyjnych obrony cywilnej i osób odbywających służbę zastępczą, o której mowa w ustawie z dnia 28 listopada 2003 r. o służbie zastępczej (Dz. U. Nr 223, poz. 2217, z późn. zm.);
6)
żołnierzy rezerwy, osób przeniesionych do rezerwy niebędących żołnierzami rezerwy oraz innych osób podlegających ze względu na wiek obowiązkowi służby wojskowej, które zgłosiły się ochotniczo do jej odbywania;
7)
emerytów i rencistów wojskowych;
8)
małoletnich kształconych w szkołach lub orkiestrach wojskowych;
9)
osób niebędących żołnierzami rezerwy, które pełniły albo odbyły służbę, o której mowa w pkt 1, 2 lub 4, oraz osób, które odbyły zajęcia wojskowe w czasie trwania studiów albo były kształcone w szkołach lub orkiestrach wojskowych, a także osób, o których mowa w art. 8 ustawy z dnia 29 maja 1974 r. o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin (Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 648, z późn. zm.);
10)
osób, o których mowa w art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 2 września 1994 r. o świadczeniu pieniężnym i uprawnieniach przysługujących żołnierzom zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianym w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach rud uranu i batalionach budowlanych (Dz. U. z 2001 r. Nr 60, poz. 622, z późn. zm.), oraz osób ubiegających się o przyznanie takiego statusu;
11) 13
 funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego, zwanej dalej "SKW", i Służby Wywiadu Wojskowego, zwanej dalej "SWW", oraz kandydatów do służby w SKW i SWW;
12) 14
 emerytów i rencistów SKW i SWW.
§  6. 
Właściwość miejscową wojskowych komisji lekarskich ustala się w stosunku do:
1)
żołnierzy, o których mowa w § 5 pkt 1, 2 i 4 - ze względu na miejsce stacjonowania jednostki wojskowej lub pododdziału jednostki wojskowej, w której pełnią czynną służbę wojskową;
2)
osób, o których mowa w § 5 pkt 3, 7-10 i 12 - ze względu na miejsce ich zamieszkania;
3) 15
 osób, o których mowa w § 5 pkt 5 i 6 - ze względu na miejsce ich pobytu stałego lub pobytu czasowego trwającego ponad trzy miesiące, z zastrzeżeniem pkt 3a i 4;
3a) 16
 osób, o których mowa w § 5 pkt 5 i 6, w czasie prowadzenia rekrutacji i naboru, o których mowa w art. 14 ust. 4 pkt 5 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej - ze względu na miejsce prowadzenia rekrutacji i naboru;
4)
osób odbywających zasadniczą służbę wojskową lub szkolenie w jednostce organizacyjnej obrony cywilnej - ze względu na siedzibę organu, przy którym utworzona została jednostka organizacyjna obrony cywilnej;
5) 17
 (uchylony);
6) 18
 (uchylony).
§  7. 
Wojskowe komisje lekarskie orzekają o:
1)
zdolności fizycznej i psychicznej do czynnej służby wojskowej;
2)
zdolności do służby w poszczególnych rodzajach Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz rodzajach wojsk i służb, a także na poszczególnych stanowiskach służbowych i poza granicami państwa oraz o zdolności do zawodowej służby wojskowej z ograniczeniami;
3)
uszczerbku na zdrowiu wskutek wypadku lub choroby;
4) 19
 związku choroby i ułomności ze szczególnymi właściwościami lub warunkami czynnej służby wojskowej, służby w SKW i SWW lub zasadniczej służby wojskowej w jednostkach organizacyjnych obrony cywilnej albo z działaniami wojennymi lub mającymi charakter wojenny, a także z zatrudnieniem w miejscach, o których mowa w art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 2 września 1994 r. o świadczeniu pieniężnym i uprawnieniach przysługujących żołnierzom zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianym w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach rud uranu i batalionach budowlanych;
5) 20
 związku śmierci z czynną służbą wojskową, ze służbą w SKW i SWW albo z działaniami wojennymi lub mającymi charakter wojenny;
6) 21
 inwalidztwie, niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji;
7) 22
 związku inwalidztwa z czynną służbą wojskową albo ze służbą w SKW i SWW;
8)
potrzebie udzielenia żołnierzowi urlopu zdrowotnego.
§  8. 
Do właściwości Rejonowej Wojskowej Komisji Lotniczo-Lekarskiej w Warszawie należy orzekanie:
1)
w stosunku do żołnierzy odbywających ćwiczenia wojskowe albo pełniących okresową służbę wojskową oraz żołnierzy i osób, o których mowa w § 5 pkt 6, o zdolności do czynnej służby wojskowej i zaliczanie do kategorii zdolności do tej służby, a także orzekanie o ich zdolności do odbywania czynnej służby wojskowej w składzie personelu latającego, personelu naziemnego zabezpieczenia lotów i personelu służby inżynieryjno-lotniczej;
2)
w stosunku do żołnierzy odbywających ćwiczenia wojskowe albo pełniących okresową służbę wojskową w jednostkach Sił Powietrznych oraz w stosunku do żołnierzy rezerwy i osób, o których mowa w § 5 pkt 6, skierowanych do odbycia czynnej służby wojskowej w jednostkach Sił Powietrznych, o zdolności do odbywania czynnej służby wojskowej:
a)
poza granicami państwa,
b)
w jednostkach desantowo-szturmowych,
c)
w jednostkach reprezentacyjnych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej,
d)
w zasięgu działania promieniowania mikrofalowego,
e)
w warunkach działania prądu elektrycznego;
3)
o potrzebie udzielenia urlopu zdrowotnego żołnierzom odbywającym zasadniczą służbę wojskową w jednostkach Sił Powietrznych lub pełniącym w tych jednostkach okresową służbę wojskową, służbę przygotowawczą oraz służbę wojskową w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny, w trybie i na warunkach określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 70 ust. 6 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej;
4)
w stosunku do żołnierzy odbywających ćwiczenia wojskowe albo pełniących okresową służbę wojskową w jednostkach Sił Powietrznych oraz żołnierzy rezerwy, którzy zostali przeznaczeni do odbycia czynnej służby wojskowej w jednostkach Sił Powietrznych, o związku choroby lub ułomności oraz śmierci z czynną służbą wojskową.
§  9. 
Do właściwości Rejonowej Wojskowej Komisji Morsko-Lekarskiej w Gdańsku należy orzekanie:
1)
w stosunku do żołnierzy i osób, o których mowa w § 5 pkt 4 i 6, oraz osób podlegających kwalifikacji wojskowej, o zdolności do czynnej służby wojskowej i zaliczanie do kategorii zdolności do tej służby, a także orzekanie o ich zdolności do odbywania czynnej służby wojskowej na okrętach wojennych i innych jednostkach pływających Marynarki Wojennej;
2)
w stosunku do żołnierzy, o których mowa w § 5 pkt 4, odbywających czynną służbę wojskową w jednostkach Marynarki Wojennej, w stosunku do żołnierzy rezerwy i osób, o których mowa w § 5 pkt 6, skierowanych do odbycia czynnej służby wojskowej w jednostkach Marynarki Wojennej, oraz w stosunku do osób podlegających kwalifikacji wojskowej, o zdolności do odbywania czynnej służby wojskowej:
a)
poza granicami państwa,
b)
w jednostkach desantowo-szturmowych,
c)
w jednostkach reprezentacyjnych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej,
d)
w charakterze nurków i płetwonurków,
e)
w zasięgu działania promieniowania mikrofalowego,
f)
w warunkach działania prądu elektrycznego;
3)
o potrzebie udzielenia urlopu zdrowotnego żołnierzom odbywającym zasadniczą służbę wojskową w jednostkach Marynarki Wojennej lub pełniącym w tych jednostkach okresową służbę wojskową, służbę przygotowawczą oraz służbę wojskową w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny, w trybie i na warunkach określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 70 ust. 6 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej;
4)
w stosunku do żołnierzy, o których mowa w § 5 pkt 4, odbywających czynną służbę wojskową w jednostkach Marynarki Wojennej, o związku choroby lub ułomności oraz śmierci z czynną służbą wojskową;
5)
w sprawach, o których mowa w § 10, zgodnie z właściwością miejscową określoną w § 4 ust. 3 pkt 2.
§  10.  23
 Do właściwości rejonowych wojskowych komisji lekarskich, o których mowa w § 2 pkt 4 i § 2b i 2c, stosownie do ich właściwości miejscowej, należy orzekanie o:
1)
zdolności do czynnej służby wojskowej i zaliczanie do kategorii zdolności do tej służby:
a)
żołnierzy i osób, o których mowa w § 5 pkt 4 i 6,
b)
osób podlegających kwalifikacji wojskowej w okresie, w którym nie urzędują powiatowe komisje lekarskie;
2)
zdolności żołnierzy i osób, o których mowa w § 5 pkt 4 i 6, oraz osób podlegających kwalifikacji wojskowej, o zdolności do odbywania czynnej służby wojskowej:
a)
poza granicami państwa,
b)
w jednostkach desantowo-szturmowych,
c) 24
 Żandarmerii Wojskowej,
d)
w jednostkach reprezentacyjnych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej,
e)
w zasięgu działania promieniowania mikrofalowego,
f)
w warunkach działania prądu elektrycznego;
3)
potrzebie udzielenia urlopu zdrowotnego żołnierzom odbywającym zasadniczą służbę wojskową lub pełniącym okresową służbę wojskową, służbę przygotowawczą oraz służbę wojskową w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny, w trybie i na warunkach określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 70 ust. 6 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej;
4)
związku choroby lub ułomności oraz śmierci żołnierzy i osób, o których mowa w § 5 pkt 4 i 6, z czynną służbą wojskową.
§  10a.  25
 Do właściwości Rejonowej Wojskowej Komisji Lekarskiej do spraw Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego w Warszawie należy orzekanie o:
1)
zdolności fizycznej i psychicznej kandydatów do służby w SKW i SWW oraz żołnierzy zawodowych ubiegających się o wyznaczenie na stanowiska służbowe w SKW i SWW;
2)
zdolności fizycznej i psychicznej funkcjonariuszy SKW i SWW oraz żołnierzy zawodowych wyznaczonych na stanowiska służbowe w SKW i SWW, a także o związku poszczególnych chorób lub ułomności oraz śmierci ze służbą w SKW i SWW;
3)
zdolności funkcjonariuszy SKW i SWW oraz żołnierzy zawodowych wyznaczonych na stanowiska służbowe w SKW i SWW do służby poza granicami państwa;
4)
uznawaniu żołnierzy zawodowych wyznaczonych na stanowiska służbowe w SKW i SWW oraz funkcjonariuszy SKW i SWW, w tym funkcjonariuszy zwolnionych ze służby, emerytów i rencistów policyjnych za inwalidów oraz uznawaniu ich za niezdolnych do pracy i samodzielnej egzystencji, a także związku śmierci funkcjonariuszy zwolnionych ze służby, emerytów i rencistów policyjnych ze służbą;
5)
uszczerbku na zdrowiu funkcjonariuszy SKW i SWW oraz żołnierzy zawodowych wyznaczonych na stanowiska służbowe w SKW i SWW;
6)
kontroli prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do służby z powodu choroby oraz kontroli prawidłowości wykorzystania zwolnienia lekarskiego funkcjonariuszy SKW i SWW oraz żołnierzy zawodowych wyznaczonych na stanowiska służbowe w SKW i SWW;
7)
wnioskowaniu o udzielenie funkcjonariuszowi SKW i SWW płatnego urlopu zdrowotnego oraz potrzebie udzielenia żołnierzom zawodowym wyznaczonym na stanowiska służbowe w SKW i SWW urlopu zdrowotnego.
§  11. 
1.  26
 Do właściwości Centralnej Wojskowej Komisji Lekarskiej należy:
1) 27
 rozpatrywanie odwołań od orzeczeń wojskowych komisji lekarskich, o których mowa w § 2 pkt 2-4 i § 2a-2c;
2) 28
 zajmowanie stanowiska wobec sprzeciwów do projektów orzeczeń i orzeczeń wojskowych komisji lekarskich, o których mowa w § 2 pkt 2-4 i § 2a-2c;
3) 29
 zatwierdzanie orzeczeń i określonych projektów orzeczeń wojskowych komisji lekarskich, o których mowa w § 2 pkt 2-4 i § 2a-2c.
2. 
Do właściwości Centralnej Wojskowej Komisji Lekarskiej należy również:
1) 30
 sprawowanie fachowego nadzoru nad działalnością wojskowych komisji lekarskich, o których mowa w § 2 pkt 2-4 i § 2a-2c, w tym rozstrzyganie kwestii budzących poważne wątpliwości lub rozbieżności w orzecznictwie oraz wydawanie w tym przedmiocie wiążących zaleceń;
2)
analizowanie całokształtu orzecznictwa wojskowo-lekarskiego i działalności orzeczniczo-lekarskiej wojskowych komisji lekarskich;
3)
współdziałanie z podmiotami leczniczymi, w tym utworzonymi przez Ministra Obrony Narodowej, ambulatoriami, ambulatoriami z izbą chorych i lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej w jednostkach wojskowych, wyższymi szkołami medycznymi lub prowadzącymi działalność dydaktyczną i badawczą w dziedzinie nauk medycznych, instytutami badawczymi prowadzącymi działalność w dziedzinie nauk medycznych oraz organami i jednostkami organizacyjnymi wykonującymi czynności orzeczniczo-lekarskie;
4)
współdziałanie z dowódcami i organami wojskowymi oraz Wojskową Izbą Lekarską;
5)
inicjowanie i opiniowanie projektów aktów prawnych dotyczących działalności orzeczniczo-lekarskiej wojskowych komisji lekarskich.
3. 
Zalecenia, o których mowa w ust. 2 pkt 1, nie mogą dotyczyć sposobu rozstrzygnięcia konkretnej sprawy załatwianej w drodze orzeczenia wojskowej komisji lekarskiej, z wyjątkiem przypadków określonych w odrębnych przepisach.
§  12. 
Z dniem 31 grudnia 2012 r. znosi się utworzone na mocy § 2 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 25 czerwca 2004 r. w sprawie utworzenia wojskowych komisji lekarskich oraz określenia ich siedzib, zasięgu działania i właściwości (Dz. U. Nr 151, poz. 1594, z późn. zm.):
1)
Centralną Wojskową Komisję Lekarską z siedzibą w Warszawie;
2)
Stołeczną Wojskową Komisję Lekarską z siedzibą w Warszawie;
3)
Wojskową Komisję Lekarską Sił Powietrznych z siedzibą w Warszawie;
4)
Wojskową Komisję Lekarską Marynarki Wojennej z siedzibą w Gdańsku;
5)
Wojskową Komisję Lotniczo-Lekarską z siedzibą w Dęblinie;
6)
Wojskową Komisję Lotniczo-Lekarską z siedzibą w Warszawie;
7)
Wojskową Komisję Morsko-Lekarską z siedzibą w Gdańsku;
8)
rejonowe wojskowe komisje lekarskie z siedzibą w Bydgoszczy, Krakowie, Warszawie i Wrocławiu;
9)
terenowe wojskowe komisje lekarskie z siedzibą w Bydgoszczy, Dęblinie, Ełku, Gdańsku, Gliwicach, Kołobrzegu, Krakowie, Legionowie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Przemyślu, Szczecinie, Warszawie, Wrocławiu i Żarach.
§  13. 
1. 
Sprawy wszczęte i niezakończone przez właściwe wojskowe komisje lekarskie przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia rozpatrują wojskowe komisje lekarskie według właściwości określonej w § 3-11 niniejszego rozporządzenia.
2. 
Sprawy prowadzone przez wojskowe komisje lekarskie dotychczas właściwe na podstawie rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 25 czerwca 2004 r. w sprawie utworzenia wojskowych komisji lekarskich oraz określenia ich siedzib, zasięgu działania i właściwości zostaną przekazane komisjom właściwym na podstawie niniejszego rozporządzenia do dnia 7 stycznia 2013 r.
§  14. 
Traci moc rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 25 czerwca 2004 r. w sprawie utworzenia wojskowych komisji lekarskich oraz określenia ich siedzib, zasięgu działania i właściwości (Dz. U. Nr 151, poz. 1594, z późn. zm.).
§  15. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 § 2a dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 13 kwietnia 2017 r. (Dz.U.2017.843) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2017 r.
2 § 2b dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 28 lutego 2020 r. (Dz.U.2020.352) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 marca 2020 r.
3 § 2c dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 10 stycznia 2022 r. (Dz.U.2022.94) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 stycznia 2022 r.
4 § 3:

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 13 kwietnia 2017 r. (Dz.U.2017.843) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2017 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 28 lutego 2020 r. (Dz.U.2020.352) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 marca 2020 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 10 stycznia 2022 r. (Dz.U.2022.94) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 stycznia 2022 r.

5 § 4 ust. 3 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 11 grudnia 2017 r. (Dz.U.2017.2370) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 stycznia 2018 r.
6 § 4 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia z dnia 10 stycznia 2022 r. (Dz.U.2022.94) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 stycznia 2022 r.
7 § 4 ust. 5:

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 11 grudnia 2017 r. (Dz.U.2017.2370) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 stycznia 2018 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia z dnia 28 lutego 2020 r. (Dz.U.2020.352) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 marca 2020 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia z dnia 10 stycznia 2022 r. (Dz.U.2022.94) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 stycznia 2022 r.

8 § 4 ust. 7 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. b rozporządzenia z dnia 28 lutego 2020 r. (Dz.U.2020.352) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 marca 2020 r.
9 § 4 ust. 10:

- zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. c rozporządzenia z dnia 28 lutego 2020 r. (Dz.U.2020.352) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 marca 2020 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. b rozporządzenia z dnia 10 stycznia 2022 r. (Dz.U.2022.94) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 stycznia 2022 r.

10 § 4 ust. 13 dodany przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 13 kwietnia 2017 r. (Dz.U.2017.843) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2017 r.
11 § 4 ust. 14:

- dodany przez § 1 pkt 3 lit. d rozporządzenia z dnia 28 lutego 2020 r. (Dz.U.2020.352) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 marca 2020 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. c rozporządzenia z dnia 10 stycznia 2022 r. (Dz.U.2022.94) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 stycznia 2022 r.

12 § 4 ust. 15 dodany przez § 1 pkt 3 lit. d rozporządzenia z dnia 10 stycznia 2022 r. (Dz.U.2022.94) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 stycznia 2022 r.
13 § 5 pkt 11 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 13 kwietnia 2017 r. (Dz.U.2017.843) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2017 r.
14 § 5 pkt 12 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 13 kwietnia 2017 r. (Dz.U.2017.843) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2017 r.
15 § 6 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 13 października 2020 r. (Dz.U.2020.1818) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 października 2020 r.
16 § 6 pkt 3a dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 13 października 2020 r. (Dz.U.2020.1818) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 października 2020 r.
17 § 6 pkt 5 uchylony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 13 kwietnia 2017 r. (Dz.U.2017.843) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2017 r.
18 § 6 pkt 6 uchylony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 13 kwietnia 2017 r. (Dz.U.2017.843) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2017 r.
19 § 7 pkt 4 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 13 kwietnia 2017 r. (Dz.U.2017.843) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2017 r.
20 § 7 pkt 5 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 13 kwietnia 2017 r. (Dz.U.2017.843) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2017 r.
21 § 7 pkt 6 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 13 kwietnia 2017 r. (Dz.U.2017.843) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2017 r.
22 § 7 pkt 7 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 13 kwietnia 2017 r. (Dz.U.2017.843) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2017 r.
23 § 10:

- zdanie wstępne zmienione przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 28 lutego 2020 r. (Dz.U.2020.352) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 marca 2020 r.

- zdanie wstępne zmienione przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 10 stycznia 2022 r. (Dz.U.2022.94) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 stycznia 2022 r.

24 § 10 pkt 2 lit. c zmieniona przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 13 kwietnia 2017 r. (Dz.U.2017.843) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2017 r.
25 § 10a dodany przez § 1 pkt 8 rozporządzenia z dnia 13 kwietnia 2017 r. (Dz.U.2017.843) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2017 r.
26 § 11 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 9 lit. a rozporządzenia z dnia 13 kwietnia 2017 r. (Dz.U.2017.843) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2017 r.
27 § 11 ust. 1 pkt 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 5 lit. a rozporządzenia z dnia 28 lutego 2020 r. (Dz.U.2020.352) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 marca 2020 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 5 lit. a rozporządzenia z dnia 10 stycznia 2022 r. (Dz.U.2022.94) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 stycznia 2022 r.

28 § 11 ust. 1 pkt 2:

- zmieniony przez § 1 pkt 5 lit. a rozporządzenia z dnia 28 lutego 2020 r. (Dz.U.2020.352) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 marca 2020 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 5 lit. a rozporządzenia z dnia 10 stycznia 2022 r. (Dz.U.2022.94) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 stycznia 2022 r.

29 § 11 ust. 1 pkt 3:

- zmieniony przez § 1 pkt 5 lit. a rozporządzenia z dnia 28 lutego 2020 r. (Dz.U.2020.352) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 marca 2020 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 5 lit. a rozporządzenia z dnia 10 stycznia 2022 r. (Dz.U.2022.94) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 stycznia 2022 r.

30 § 11 ust. 2 pkt 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 9 lit. b rozporządzenia z dnia 13 kwietnia 2017 r. (Dz.U.2017.843) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2017 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 5 lit. b rozporządzenia z dnia 28 lutego 2020 r. (Dz.U.2020.352) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 marca 2020 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 5 lit. b rozporządzenia z dnia 10 stycznia 2022 r. (Dz.U.2022.94) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 stycznia 2022 r.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2012.1013

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wojskowe komisje lekarskie oraz określenie ich siedzib, zasięgu działania i właściwości.
Data aktu: 24/08/2012
Data ogłoszenia: 12/09/2012
Data wejścia w życie: 27/09/2012