Wykonywanie obowiązku meldunkowego przez żołnierzy w czynnej służbie wojskowej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 22 lipca 2011 r.
w sprawie wykonywania obowiązku meldunkowego przez żołnierzy w czynnej służbie wojskowej

Na podstawie art. 39 ust. 2 ustawy z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności (Dz. U. z 2015 r. poz. 388) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
zakres, sposób i tryb wykonywania obowiązku meldunkowego przez żołnierzy w czynnej służbie wojskowej;
2)
grupy żołnierzy objętych obowiązkiem meldunkowym;
3)
rodzaje obiektów wojskowych, w których wykonywany jest obowiązek meldunkowy.
§  2.
Obowiązkiem meldunkowym, na zasadach określonych w rozporządzeniu, obejmuje się żołnierza w czynnej służbie wojskowej, odbywającego lub pełniącego:
1)
zawodową służbę wojskową,
2)
zasadniczą służbę wojskową,
3)
służbę kandydacką,
4)
służbę przygotowawczą,
5)
okresową służbę wojskową,
6)
służbę wojskową w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny

- zwanego dalej "żołnierzem".

§  3.
Żołnierz wykonuje obowiązek meldunkowy polegający na:
1)
zameldowaniu się w miejscu pobytu czasowego,
2)
wymeldowaniu się z miejsca pobytu czasowego,
3)
zgłoszeniu wyjazdu poza granice Rzeczypospolitej Polskiej oraz powrotu z wyjazdu poza granice Rzeczypospolitej Polskiej

- jeżeli powstanie tego obowiązku wynika z faktu pełnienia lub odbywania czynnej służby wojskowej.

§  4.
Obowiązek meldunkowy, o którym mowa w § 3 pkt 1 i 2, jest wykonywany w obiektach wojskowych pozostających w zarządzie organów wojskowych lub powierzonych Wojskowej Agencji Mieszkaniowej, takich jak:
1)
kwatery internatowe,
2)
internaty,
3)
służbowe pokoje noclegowe,
4)
wspólne kwatery stałe,
5)
nieruchomości zajęte na zakwaterowanie przejściowe

- o których mowa w ustawie z dnia 22 czerwca 1995 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2015 r. poz. 746).

§  5.
Żołnierz dokonuje zameldowania się w miejscu pobytu czasowego i wymeldowania z tego pobytu:
1)
u komendanta (kierownika, szefa, dowódcy) obiektu wojskowego, o którym mowa w § 4 pkt 1-3, jeżeli korzysta z zakwaterowania w takim obiekcie;
2)
u dowódcy jednostki wojskowej, jeżeli korzysta z zakwaterowania w obiekcie wojskowym, o którym mowa w § 4 pkt 4 lub 5.
§  6.
1.
Zameldowania się na pobyt czasowy w przypadku, o którym mowa w § 5 pkt 1, żołnierz dokonuje ustnie, podając dane, o których mowa w § 8 ust. 2 pkt 1-6, oraz przedstawiając do wglądu dowód osobisty, paszport lub wojskowy dokument osobisty.
2.
Wymeldowania z pobytu, o którym mowa w ust. 1, żołnierz dokonuje ustnie, podając datę opuszczenia obiektu wojskowego.
§  7.
1.
Zameldowania na pobyt czasowy w przypadku, o którym mowa w § 5 pkt 2, oraz wymeldowania z tego pobytu dowódca jednostki wojskowej dokonuje z urzędu, odnotowując ten fakt w rozkazie dziennym.
2.
Okres zameldowania, o którym mowa w ust. 1, biegnie od pierwszego dnia pełnienia lub odbywania czynnej służby wojskowej w jednostce wojskowej.
3.
Za wykonywanie obowiązku meldunkowego, o którym mowa w ust. 1, uważa się odpowiednio odnotowanie, do celów ewidencyjnych, w rozkazie dziennym faktu przybycia żołnierza do jednostki wojskowej oraz jego ubycia z tej jednostki.
§  8.
1.
Komendant (kierownik, szef, dowódca) obiektu wojskowego, o którym mowa w § 5 pkt 1, prowadzi rejestr osób zameldowanych na pobyt czasowy w formie książki zameldowań.
2.
W rejestrze, o którym mowa w ust. 1, zamieszcza się:
1)
nazwisko i imię;
2)
numer PESEL;
3)
datę i miejsce urodzenia;
4)
adres miejsca pobytu stałego;
5)
datę przybycia;
6)
zamierzony czas trwania pobytu;
7)
datę wymeldowania.
3.
Rejestr, o którym mowa w ust. 1, może zawierać dodatkowe informacje, niezbędne dla właściwego funkcjonowania obiektu wojskowego.
§  9.
W stosunku do żołnierza obowiązek meldunkowy, o którym mowa w § 3 pkt 3, wykonuje z urzędu dowódca jednostki wojskowej, właściwy dla miejsca pełnienia lub odbywania czynnej służby wojskowej przez żołnierza, odnotowując w rozkazie dziennym fakt wyznaczenia lub skierowania żołnierza do pełnienia czynnej służby wojskowej poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej i powrotu tego żołnierza do kraju.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2013 r. 1
1 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 30 czerwca 2003 r. w sprawie obowiązku meldunkowego żołnierzy w czynnej służbie wojskowej (Dz.U.2003.138.1322), które utraciło moc z dniem wejścia w życie ustawy z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności (Dz.U.2015.388).

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2015.1114 t.j.

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wykonywanie obowiązku meldunkowego przez żołnierzy w czynnej służbie wojskowej.
Data aktu: 22/07/2011
Data ogłoszenia: 07/08/2015
Data wejścia w życie: 01/01/2013