Szczegółowy zakres informacji o przeprowadzanych kontrolach wyrobów budowlanych i wydawanych postanowieniach, decyzjach i opiniach, a także o sposobie i terminie przekazywania tych informacji.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY1)
z dnia 23 grudnia 2010 r.
w sprawie szczegółowego zakresu informacji o przeprowadzanych kontrolach wyrobów budowlanych i wydawanych postanowieniach, decyzjach i opiniach, a także o sposobie i terminie przekazywania tych informacji

Na podstawie art. 14 ust. 4 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o wyrobach budowlanych (Dz. U. Nr 92, poz. 881, z 2009 r. Nr 18, poz. 97 oraz z 2010 r. Nr 114, poz. 760) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowy zakres informacji przekazywanych przez wojewódzkich inspektorów nadzoru budowlanego Głównemu Inspektorowi Nadzoru Budowlanego o:
a)
przeprowadzonych kontrolach wyrobów budowlanych,
b)
wydanych postanowieniach i decyzjach dotyczących wyrobów budowlanych,
c)
wydanych opiniach o wyrobach budowlanych;
2)
sposób i termin przekazywania informacji, o których mowa w pkt 1.
§  2.
1.
Informacje o przeprowadzonych kontrolach wyrobów budowlanych i działaniach podjętych w wyniku ustaleń kontroli powinny zawierać:
1)
nazwę organu prowadzącego kontrolę;
2)
wskazanie, że podmiotem, u którego przeprowadzono kontrolę, jest producent, upoważniony przedstawiciel producenta, sprzedawca lub importer;
3)
firmę i adres siedziby kontrolowanego;
4)
miejsce przeprowadzenia kontroli;
5)
czas trwania kontroli;
6)
dane identyfikujące kontrolowany wyrób budowlany, w tym jego nazwę, partię, rodzaj oraz miejsce i rok produkcji;
7)
ogólną informację o skontrolowanym wyrobie budowlanym, w tym o sposobie jego oznakowania;
8)
określenie zakresu kontroli;
9)
wyniki kontroli, w tym stwierdzone nieprawidłowości oraz wnioski i zalecenia z kontroli;
10)
rodzaj i wynik podjętych działań naprawczych, w przypadku posiadania takich informacji;
11)
dane identyfikujące producenta, przedstawiciela producenta oraz importera;
12)
informację o wszczęciu postępowania administracyjnego.
2.
Informacje są przekazywane w terminie 14 dni od dnia, w którym organ ustosunkował się do uwag zgłoszonych do protokołu kontroli przez kontrolowanego, albo od dnia, w którym upłynął termin na zgłoszenie uwag, z zastrzeżeniem ust. 3.
3.
Informacje, o których mowa w ust. 1 pkt 10, są przekazywane niezwłocznie.
§  3.
1.
Informacje o wydanych postanowieniach i decyzjach dotyczących wyrobów budowlanych powinny zawierać:
1)
nazwę organu, który wydał postanowienie lub decyzję;
2)
datę wydania i znak postanowienia lub decyzji;
3)
informację o przedmiocie orzeczenia;
4)
informacje identyfikujące strony postępowania;
5)
wskazanie podstawy prawnej i rodzaju rozstrzygnięcia;
6)
informację o wszczęciu postępowania odwoławczego, w tym datę wniesienia odwołania.
2.
Informacje są przekazywane niezwłocznie.
§  4.
1.
Informacje o wydanych opiniach o wyrobach budowlanych powinny zawierać:
1)
nazwę organu, który wydał opinię;
2)
nazwę, rodzaj i przeznaczenie wyrobu budowlanego, którego dotyczy opinia;
3)
firmę i adres siedziby producenta i importera wyrobu budowlanego;
4)
informację o treści opinii dotyczącą spełniania przez wyrób budowlany wymogów określonych w przepisach o wyrobach budowlanych;
5)
nazwę organu, dla którego opinię wydano.
2.
Informacje są przekazywane w terminie 14 dni od dnia wydania opinii.
§  5.
1.
Informacje, o których mowa w § 2-4, są przekazywane za pomocą teleinformatycznego systemu nadzoru rynku wyrobów budowlanych prowadzonego przez Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego.
2.
Jeżeli teleinformatyczny system nadzoru rynku wyrobów budowlanych nie przewiduje możliwości przekazania danego rodzaju informacji, informacja taka jest przekazywana za pomocą innych środków komunikacji elektronicznej.
3.
System, o którym mowa w ust. 1, oraz inne środki komunikacji elektronicznej, o których mowa w ust. 2, powinny być zabezpieczone przed dostępem osób nieuprawnionych.
§  6.
W ciągu 6 miesięcy od dnia wejścia w życie rozporządzenia informacje przekazywane w sposób, o którym mowa w § 5 ust. 1, mogą być przekazywane za pomocą innych środków komunikacji elektronicznej zabezpieczonych przed dostępem osób nieuprawnionych.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 30 grudnia 2010 r.
______

1) Minister Infrastruktury kieruje działem administracji rządowej - budownictwo, gospodarka przestrzenna i mieszkaniowa, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury (Dz. U. Nr 216, poz. 1594).

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2010.254.1706

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowy zakres informacji o przeprowadzanych kontrolach wyrobów budowlanych i wydawanych postanowieniach, decyzjach i opiniach, a także o sposobie i terminie przekazywania tych informacji.
Data aktu: 23/12/2010
Data ogłoszenia: 30/12/2010
Data wejścia w życie: 30/12/2010