Ustanowienie Odznaki Honorowej "Bene merito", ustalenie jej wzoru, zasad i trybu nadawania oraz noszenia.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 5 listopada 2009 r.
w sprawie ustanowienia Odznaki Honorowej "Bene merito", ustalenia jej wzoru, zasad i trybu nadawania oraz noszenia

Na podstawie art. 4 ust. 2 i art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 grudnia 1978 r. o odznakach i mundurach (Dz. U. z 2023 r. poz. 76) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Ustanawia się Odznakę Honorową "Bene merito", zwaną dalej "Odznaką "Bene merito"".
2. 
Odznaka "Bene merito" jest zaszczytnym honorowym wyróżnieniem i może być nadawana obywatelom polskim oraz obywatelom państw obcych za działalność wzmacniającą pozycję Polski na arenie międzynarodowej.
§  2. 
Odznakę "Bene merito" nadaje minister właściwy do spraw zagranicznych z własnej inicjatywy lub na wniosek:
1)
ministra lub kierownika urzędu centralnego;
2)
kierownika przedstawicielstwa dyplomatycznego, stałego przedstawicielstwa przy organizacji międzynarodowej, urzędu konsularnego, instytutu polskiego lub innej placówki zagranicznej podległej ministrowi właściwemu do spraw zagranicznych.
§  3. 
1. 
Wniosek o nadanie Odznaki "Bene merito" powinien zawierać dane personalne kandydata do wyróżnienia oraz opis zasług lub osiągnięć uzasadniających wyróżnienie.
2. 
Wniosek o nadanie Odznaki "Bene merito" powinien być przedstawiony ministrowi właściwemu do spraw zagranicznych co najmniej na trzy miesiące przed zamierzonym terminem jej wręczenia.
3. 
Wzór wniosku o nadanie Odznaki "Bene merito" stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  4. 
1. 
Odznaka "Bene merito" ma kształt okrągłego medalu o średnicy 38 mm wykonanego w metalu w kolorze brązu, patynowanego i polerowanego, z obustronnie zaznaczoną, polerowaną krawędzią, z uszkiem i kółkiem do zawieszenia na wstążce. Pośrodku strony licowej, na fakturowanym, patynowanym tle, widnieje polerowany wizerunek orła według wzoru określonego w ustawie z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1509 oraz z 2023 r. poz. 1617), okolony otokiem z majuskułowym, polerowanym napisem - u góry "BENE MERITO", a u dołu "MSZ RP"; kropki z obu stron rozdzielające napis i krawędź otoku - również polerowane. Na stronie odwrotnej, na fakturowanym, patynowanym tle, polerowane, majuskułowe napisy w pięciu wierszach, różną wysokością liter powtarzające nazwę kraju w różnych językach: "[P]OLOGNE", "POLONIA", "POLSKA", obok fragment napisu alfabetem rosyjskim "PO", "POLEN", "POLAND". Odznaka zawieszona jest na przeciągniętej przez kółko wstążce z rypsu jedwabnego, szerokości 38 mm, koloru rubinowej czerwieni, z prążkami szerokości 3 mm w kolorze kości słoniowej po brzegach.
2. 
Miniatura Odznaki "Bene merito" o średnicy 19 mm, materiałem i sposobem wykonania przedstawia licową stronę odznaki. Odwrotna strona gładka, z gwintowanym sztyftem z nakrętką do mocowania.
3. 
Wzór Odznaki "Bene merito" stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia.
4. 
Wzór miniatury oraz wstążeczki Odznaki "Bene merito" stanowi załącznik nr 3 do rozporządzenia.
§  5. 
1. 
Osoba wyróżniona Odznaką "Bene merito" otrzymuje nieodpłatnie nadaną jej odznakę wraz z dyplomem, którego wzór określa załącznik nr 4 do rozporządzenia, oraz legitymacją, której wzór jest określony w załączniku nr 5 do rozporządzenia.
2. 
Odznakę "Bene merito" wraz z dyplomem i legitymacją wręcza osobiście minister właściwy do spraw zagranicznych lub osoba przez niego upoważniona.
3. 
Odznakę "Bene merito" nosi się na lewej stronie piersi, po orderach i odznaczeniach państwowych.
4. 
Odznaka "Bene merito" może być nadana tej samej osobie tylko raz.
§  6. 
Ewidencję osób wyróżnionych Odznaką "Bene merito" prowadzi minister właściwy do spraw zagranicznych.
§  7. 
W razie zgubienia albo zniszczenia odznaki, dyplomu lub legitymacji stwierdzającej jej nadanie, wydaje się wtórny egzemplarz - odpowiednio - odznaki, dyplomu lub legitymacji, za zwrotem kosztów ich wytworzenia.
§  8. 
Koszty związane z nadawaniem Odznaki "Bene merito", z wyjątkiem przypadku, o którym mowa w § 7, są pokrywane z budżetu państwa w części, której dysponentem jest minister właściwy do spraw zagranicznych.
§  9. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1 

WZÓR WNIOSKU O NADANIE ODZNAKI HONOROWEJ "BENE MERITO" ZA DZIAŁALNOŚĆ WZMACNIAJĄCĄ POZYCJĘ POLSKI NA ARENIE MIĘDZYNARODOWEJ

ZAŁĄCZNIK Nr  2 

WZÓR ODZNAKI HONOROWEJ "BENE MERITO"

ZAŁĄCZNIK Nr  3 

WZÓR MINIATURY ODZNAKI HONOROWEJ "BENE MERITO"

wzór

WZÓR WSTĄŻECZKI ODZNAKI HONOROWEJ "BENE MERITO"

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  4 

WZÓR DYPLOMU ODZNAKI HONOROWEJ "BENE MERITO"

ZAŁĄCZNIK Nr  5 

WZÓR LEGITYMACJI ODZNAKI HONOROWEJ "BENE MERITO"

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2023.1853 t.j.

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ustanowienie Odznaki Honorowej "Bene merito", ustalenie jej wzoru, zasad i trybu nadawania oraz noszenia.
Data aktu: 05/11/2009
Data ogłoszenia: 12/09/2023
Data wejścia w życie: 10/11/2009